Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Produse Romanesti

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#37
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 25.12.2016

View PostFane, on 16 aprilie 2020 - 12:11, said:

esti sigur ca-i de agricola?
La Lidl da, salamul de Sibiu este de la Agricola, dar numai cel la baton de 470gr. Cel feliat este de la Reinert.
E diferenta notabila intre ele, in favoarea celui produs de Agricola.

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
Pe vremuri incercasem sa fac nuga, albus cu miere batut spuma, fiert la bain-marie si esenta de trandafir...

View PostManasu, on 16 aprilie 2020 - 12:21, said:


La Lidl da, salamul de Sibiu este de la Agricola, dar numai cel la baton de 470gr. Cel feliat este de la Reinert.
E diferenta notabila intre ele, in favoarea celui produs de Agricola.
Merci. Am incercat de la alti producatori (nu-s multi cei care au obtinut autorizatea DOP) si tot agricola mi s-a parut cel mai de calitate. Chiar si carnea imi pare cel mai bine curatata de zgarciuri, ca la salamurile crud uscate conteaza.

Apropo, ca tot s-a discutat de E-uri, salamul de sibiu e dintre putinele salamuri care n-are intensificatori de aroma, ca eu cu astia am o problema fiindca te fac sa mananci ca prostul.

Edited by Fane, 16 April 2020 - 12:28.


#39
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
apropo de roduse romanesti, am observat ca Dero are detergenti destul de buni sau chiar la fel de buni ca cei de import. Si imi place cel mai mult ala portocaliu de frezie. Miroase ok.

iar la ketchup cel mai bun mi se pare Tomi Light. Nu imi pasa de caloriile lui mai putine ci de faptul ca are mai mult sos de rosii in el, vreo 80% fata de 50-60% cele normale.

Edited by unpuisor, 16 April 2020 - 14:19.


#40
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Dero e tot produs de import, se fabrică în UK, citește pe ambalaj.

#41
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Dero e tot produs de import, se fabrică în UK, citește pe ambalaj.
ai dreptate, pe sticla mea zice fabricat in ungaria, totusi fabrica dero de la ploiesti inca exista si am vazut ceva anunturi de angajare. Probabil mai fabrica ceva acolo.

wikipedia zice de Unilever urmatoarele.
"Unilever deține o platformă industrială la Ploiești, care este una dintre cele mai moderne capacități de producție ale grupului, numărându-se și printre cele mai importante deținute de acesta în Europa. Platforma de la Ploiești cuprinde două fabrici: cea de detergenți de rufe și fabrica de produse alimentare, unde Unilever produce margarină, condimente universale, supe și muștaruri.
Compania domină piața românească de maioneză, prin mărcile Hellmann's, cu o cotă de piață de 14,5%, respectiv Knorr, cu 9,9%[10] (februarie 2008) Printre mărcile firmei se mai numără și: Rexona, Cif, Domestos, Clear, Axe și Rama[11].
În anul 2009, Unilever a intrat în România și cu cu divizia de înghețată Algida, care s-a realizat concomitent cu achiziția unui brand local, Napoca, de la o altă companie multinațională - Friesland Foods[.
Unilever (Rotterdam)
Număr de angajați în 2009: 600"

de asemenea pentru domnul carcotas care comenta ca salamul de cerb de la Silvania, am facut ieri  cumparaturile si m-am oprit un pic si la mezeluri.
Ce e ciudat e ca pe ambalaj scrie clar ca nu are nitrit de sodiu, la fel si la ingrediente.
Mie imi place de la ei salamul de Strutz.

Attached Files



#42
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Tot in spiritul topicului, sa prezentam si 2 paste de dinti romanesti:
1. Etera, pasta care poate fi folosita si in timpul tratamentelor homeopate fiindca nu are mentol si camfor. Deobicei o gasim la Kaufland, producator din judetul Cluj.
2. Aslamed, cred ca e produsa de farmec, si au si apa de gura. pe undeva la jumatate din pretul celei de import.
Atat aslamed cat si Etera sunt paste de dinti fara SLS in ele. SLS-ul asta e responsabil in multe produse de igiena pentru spuma. Deci niste paste cu care nu faci clabuci la gura Posted Image

Etera o gasim pe la 5 lei in supermarketuri, varianta de 50 ml
iar Aslamedul 9-10 lei varianta de 75 ml. sau 2,5 lei varianta travel de 18 ml.

si pentru ca tot era cineva care zicea, dati-va ba cu aluminiu pe voi ca nu se intampla nimic, uite aici citat de pe siteul Sfatul medicului
La fel nu este recomandat sa folositi oale de aluminiu pentru mancare, ci din inox, fonta, sticla sau lut ars.

"Efectele aluminiului asupra sanatatii

Aluminiul din antiperspirante, prezent de regula sub forma de saruri de aluminiu (clorid de aluminiu, clorohidrat de aluminiu), actioneaza ca o pelicula care inchide porii, reducand astfel transpiratia.
Acest ingredient este foarte usor absorbit de piele. Unul dintre efectele sale este iritarea pielii de la subrat, ca urmare a unei reactii alergice la aceste substante.
Sistemul nervos central este cea mai sensibila tinta a aluminiului. Acesta poate actiona asupra neurocomportamentului si functiilor motorii, senzoriale si cognitive. Expunerea constanta si crescuta la aluminiu afecteaza metabolismul calciului, fosforului, fluorului sau fierului.
Absorbtia unei cantitati mari de aluminiu este asociata si cu riscul de a dezvolta Alzheimer.
In cazul persoanelor cu afectiuni renale, este ingreunata eliminarea aluminiului din organism. Acest fapt duce la acumularea compusului in tesutul osos, favorizand aparitia osteoporozei."

Recomandari

Atunci cand cumparati un deodorant sau un antiperspirant, verificati atent eticheta produsului. Fiti atenti ca printre substantele chimice din compozitie sa nu se numere aluminiul, dar nici triclosan sau propilen glicol, substante periculoase pentru sistemul endocrin.
Optati pentru deodorantele fara aluminiu. Acestea sunt obtinute de regula din uleiuri esentiale si din ingrediente naturale.
Puteti inlocui deodorantul obisnuit cu unul mineral, precum piatra de alaun. Este un produs natural care neutralizeaza mirosul neplacut si regularizeaza transpiratia. Acest mineral are proprietati astringente, antibacteriene si hemostatice, nu modifica pH-ul natural al pielii si nu contine parfum care ar putea irita pielea.
Printre variantele sigure de inlocuire a deodorantului se numara si pasta de bicarbonat de sodiu, care neutralizeaza mirosurile. Bicarbonatul creeaza un mediu alcalin care impiedica dezvoltarea microorganismelor ce se hranesc cu substantele eliminate de organism prin transpiratie.

Edited by unpuisor, 18 April 2020 - 12:40.


#43
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018
@ un puisor, sper  sa nu te superi, dar nu e ok sa facem achizitia unui produs bazandu-ne numai pe faptul ca este fabricat in Romania. Ar trebui sa primeze calitatea. Eu nu as cumpara un produs romanesc inferior doar pentru ca este fabricat local. Ar trebui sa tii si tu cont de acest aspect, fiindca pana la urma tu si familia ta folositi acele produse si sunt sigur ca iti doresti calitate. Si patriotismul e bun... daca sunt doua produse asemanatoare la pret / calitate, atunci o sa-l aleg pe cel romanesc, desigur, dar altfel nu voi cumpara numai pentru a baga banii in buzunarul unui patron roman doar pentru ca e...roman.

#44
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006

View Postnei-k, on 17 aprilie 2020 - 08:02, said:

Dero e tot produs de import, se fabrică în UK, citește pe ambalaj.

Dero imi pare ca initial a fost marca romaneasca, dupa care Unilever a preluat controlul asupra acesteia

#45
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

@ un puisor, sper  sa nu te superi, dar nu e ok sa facem achizitia unui produs bazandu-ne numai pe faptul ca este fabricat in Romania. Ar trebui sa primeze calitatea. Eu nu as cumpara un produs romanesc inferior doar pentru ca este fabricat local. Ar trebui sa tii si tu cont de acest aspect, fiindca pana la urma tu si familia ta folositi acele produse si sunt sigur ca iti doresti calitate. Si patriotismul e bun... daca sunt doua produse asemanatoare la pret / calitate, atunci o sa-l aleg pe cel romanesc, desigur, dar altfel nu voi cumpara numai pentru a baga banii in buzunarul unui patron roman doar pentru ca e...roman.
crezi ca eu nu vad o groaza de produse romanesti proaste? si nu vreau sa vad mai multe bune?
Am facut topicul asta pentru a promova produse romanesti bune, toate exemplele care le-am dat atat eu cat si ceilalti au fost foarte bune.
Dar daca vrei ca copii tai sa nu munceasca pe salariul minim ca un sclav in timp ce patronul strain e miliardar in euro si poate profita de copii tai nu doar cu salariu ci si tragandui-o pe la spate ca am vazut destule romance prostituanduse ca sa aiba ce manca, lasa BASINILE astea de STRUTZ, cu produse straine bune, ca sunt plin pana in gat.
Pune mana si cumpara produse autohtone, nu toate sunt bune, dar faci si tu o selectie daca ai mai mult de 2 neuroni intre urechi si cumperi ceva mai bun. Desi avem o tara frumoasa unii stiu sa traga ca sclavii un an intreg ca sa mearga in Dubai sau mai stiu eu unde. Da si turismul romanesc e praf, dar daca inveti sa citesti si tu review-urile o sa gasesti in toata tara loc sa faci turism super si sa te simti si bine. Eu pe unde am fost, nu am spart nici o avere, si m-am relaxat, bucurat si umplut inima ca traiesc intr-o tara asa frumoasa. Pacat de unii care o strica.
Gandeste-te ca nu esti intr-o tara cu desert, cu multa gheata, fara soare sau mai stiu eu ce prostie. Ai o tara cu munti, cu mare, cu delta, cu tot ce vrei. Nu multi au asa ceva, profita de ea si lasa banii aici, altfel in timpul vietii tale, o sa ajungi sclav in propria tara. Un negru pe plantatie, pe o pensie de cacao.
Cu o mentalitate dinasta ca a ta, ca tot ce e romanesc e prost, am ajuns aici dupa 30 de ani. Jegurile astea corupte care ne conduc au profitat de tine si de altii ca tine si si-au facut jocurile.
M-am saturat sa aleg la alegeri raul cel mai mic. Nu vreau sa mai aleg nici un rau, dar cu oameni prosti tot acolo ajungem.

Revenind la topic, si la faptul ca trebuie sa imi iau niste sosete noi, mi-am adus aminte ca intruna din vacantele mele in Romania, am facut un popas la Sebes si am luat direct din magazinul fabricii sosete CISEROM.
Voi ce alte marci de sosete bune si romanesti mai stiti.

#46
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Unpuisor-trecind peste exprimarea ta cu erori,si eu trebuie sa imi iau chiloti.Din simplul motiv ca un ultimii ani am luat gunoaie de la Lidl-Romania,chiloti din alte tari din poliester dar cu eticheta pe care scrie ca sunt de bumbac.In chilotii astia mi s-au incins bilutele citiva ani,si acum si elasticul din talie a cedat nervos,cam la toate perechile.Am cumparat citeva perechi din alt hipermarket recent,sa trec peste perioada de carantina.Si apoi imi cumpar online niste chiloti cum trebuie,imi plac aceia cu sigla un arcas.Morala,luati ce va place.

#47
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Am gasit un citat care se potriveste foarte bine aici:
"Suntem niste porcari in pantofi de lac. Urlam ca ne fura strainii dar le dam toti banii pe masini si le rupem prin mahala. Exact ca porcarii ce merg cu pantofi Versace prin cocina in rahat si se cred regi. Fite, haine, mall-uri, banci, materiale de constructii, inghitim totul ca pelicanii.Halim la comanda tot ce-i fita, iar ceea ce-i romanesc ne pute. Suntem niste basini de lumea a treia, niste sclavi de consum. Tot capitalul ce-l producem, ni-l ridica frumos strainii."

Cat adevar zice Florin Calinescu

#48
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Apropo de produsele romanesti --- de obicei iau iaurt din Lidl, la pahare de 400 grame, e produs in Romania (doar cele de 1,5% si 3,5% grasime, ala de 2,5% e produs la bulgari, e nasol). Zilele trecute zic sa iau de la un magazin iaurt romanesc, ca na, avea portiune de raft dedicata, cu reclama "puternic romanesc", samd. Ma nene, iaurt mai nasol ca ala n-am luat in viata mea!! Nu se putea manca. Asta e firma: http://lactatesim.ro/
Am mai luat iaurt Zuzu --- ala sa zicem ca era oarecum mancabil, dar tot mai bun era ala din Lidl marca lor (produs tot in Ro).
Alta patanie recenta cu lactate de la o firma romaneasca --- laptele dulce de la Unicarm avea gust de medicament! Am aruncat toata cutia.
Am eliminat din lista mea multe firme romanesti de-a lungul timpului --- nu arunc banii pe produse jegoase, doar ca s-o duca bine niste romani cu soriciul gros!


Asa ca nu --- altadata nu mai cumpar de la astia, indiferent de basinile pe care le scriu romanasii verzi si patati de patriotism, cu Calinescu si Puric in gura, precum asta care a deschis topicul!

Edited by Bibulus, 21 April 2020 - 15:10.


#49
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
in orice cos de mere, sunt si cateva stricate, dar trebuie sa ai ceva minte sa faci si un pic de selectie intre produse. Nu am zis ca toate produsele romanesti sunt bune, ci pentru asta e topicul, sa zici ce ti-a placut.

#50
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Inteleg,dar care sunt produsele bune?

#51
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Inteleg,dar care sunt produsele bune?
tu ai citit topicul?

#52
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Am vrut in conversatia cu tine sa alerg nitel dar nu ai decit viteza incet...

#53
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Pentru astazi sa prezentam niste dulciuri foarte bune, mie imi plac Jeleurilecu fructe de la Bon Sweet Bon si drajeurilede la ei sunt bune si facute dupa model american cu multe arome si culori.

#54
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Si eu speram ca esti major......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate