Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Izolare termica baraca metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ciucucostin

ciucucostin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2018
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu cateva sfaturi in legatura cu izolarea unei baraci metalice.
Este vorba de o baraca veche cu dimensiunile :L=3m; l=2.5m; h=2m, cu acoperisul in 2 ape, din tabla(ruginita) pe cadru din cornier. Vreau sa ii fac o izolatie exterioara din polistiren de 10cm pe care sa il lipesc de tabla cu spuma piuretanica pentru polistiren,  Va putea  spuma poliuretanica sa sustina greutatea polistirenului?Nu se va desprinde in timp? Tabla trebuie curatata de rugina si se aplica ceva inainte de a aplica polistirenul cu spuma?
Pentru acoperis se poate aplica aceeasi solutie cu polistiren peste care pun tabla cutata sau sindrila bituminoasa sau trebuie panouri sandwich?
Baraca are 2 ferestre, una pe usa, cealalta pe peretele alaturat usii formate din acelasi cornier din care este format cadrul baracii. Inca nu stiu ce solutie sa gasesc pentru geamuri.
Pentru interior m-am gandit la lambriu in spatele caruia sa pun vata minerala(cred ca de 5cm), probabil va trebui sa construiesc un schelet din lemn atasat de cadrul metalic, pe care sa aplic vata si lambriul. Nu stiu inca cum voi atasa scheletul metalic pe cadrul metalic in interior si nici cum si daca trebuie pusa o folie -bariera de vapori.
In prezent pe podea sunt scanduri dar nu sunt prinse de cadrul metalic si sunt denivelate.
In prezent baraca adaposteste unelte, insa as vrea sa fie o camera in care sa ma pot odihni pe timpul verii(este pe un teren unde am cateva culturi)
Poze in attash.
Ma puteti ajuta, va rog cu cateva sfaturi?

Multumesc mult!

Attached Files

  • Attached File  b4.jpg   384.44K   117 downloads
  • Attached File  b2.jpg   314.13K   119 downloads
  • Attached File  b3.jpg   361.15K   115 downloads
  • Attached File  b5.jpg   199.04K   111 downloads


#2
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Arata destul de rau din poze ca sa o izolati, banuiesc ca si ploua inauntru la cum arata acoperisul . Sincer nu stiu daca merita investitia.
Nu cred ca spuma poliuretanica merge de lipit pe fier.
Mai ganditi-va daca merita sa investiti.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
greutatea polistirenului e mai nimic. Problema e dacă prinde spuma pe rugină. Poate o prindere mecanică?
Pe acoperiș poți pune polistiren extrudat peste care poți veni cu tabla cutată. Ai grijă cum o prinzi să nu intre apa sub tablă.
La interior sună bine ce zici inclusiv bariera contra vaporilor - e puțin exagerat la o baracă utilizată ocazional dar protejează saltelele de vată de umezeala din aer.
Podeaua... vezi dacă trebuie refăcută.

Sună oricum a mai multă muncă decît merită iar vara oricum vei avea temperatura exterioară înăuntru măcar pentru faptul că trebuie să aerisești din cînd în cînd și volumul de aer interior e mic.
Poate mai bine faci niște socoteli să vezi cît ar costa să o refaci de la zero.
Iar dacă vrei termoizolație naturală și răcoare vara mai bine sapi un bordei. Construcție propriu-zisă ar fi doar acoperirea (pe care aș face-o din lemn apoi aș pune pămîntul scos din groapă peste care aș planta iarbă) și scara tot din lemn.

Edited by radunic, 14 April 2020 - 14:44.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Trebuie curatata rugina daca vrei sa adere spuma
In caz contrar, arunci banii pe fereastra
Oricum, la cata munca este si la cati bani vei da pe materiale, mai bine iei o baraca de-a gata

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ce izolație termică vrei acolo? Direct pe pământ? Cum ai deschis ușa se echilibrează instantaneu cu temperatura de afară.
Las-o așa.
Pt iarna sau vara dorești izolare? Daca vrei pt iarna, pui o soba și cu 2 lemne o încălzești pt 5 minute;)
Vara nu ai cum sa o răcești. Se încinge tabla aia de fierbi acolo.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Exista spuma poliuretanica speciala pentru lipit polistirenul. Ce o face speciala e expandarea foarte redusa. Am folosit din plin la mine la casă si e foarte ok. Ceresit ct84 e o astfel de spumă. Caută la ei pe site si citește documentația tehnică, ai acolo menționate suprafețele pe care aderă.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intereseaza-te de izolatiile cu spuma poliuretanica rigida. Reusita garantata, doar ca nu stiu daca gasesti pe cineva in zona ta.
Sper sa nu fie considerata reclama:
https://igluizoterm....-poliuretanica/

Edited by myshyk, 14 April 2020 - 15:10.


#8
ciucucostin

ciucucostin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2018
Da, probabil nu merita investitia. Cred ca mai bine construiesc o casuta de lemn pe borduri de beton si baraca ramane in continuare asa.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 ciucucostin, on 14 aprilie 2020 - 15:11, said:

Da, probabil nu merita investitia. Cred ca mai bine construiesc o casuta de lemn pe borduri de beton si baraca ramane in continuare asa.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
O idee foarte buna.Spor!  Posted Image

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 ciucucostin, on 14 aprilie 2020 - 14:25, said:

In prezent baraca adaposteste unelte, insa as vrea sa fie o camera in care sa ma pot odihni pe timpul verii(este pe un teren unde am cateva culturi)
Poze in attash.
Ma puteti ajuta, va rog cu cateva sfaturi?

O, deci pentru asta? Inseamna ca vrei sa nu se incalzeasca.

Pai e foarte simplu si foarte ieftin: plantezi langa ea iedera si-i dirijezi crengile sa creasca peste ea, sa o "inveleasca". Sa creasca peste acoperisul ei si peste pereti.

Se intelege ideea din poza de mai jos:

[ https://thumbs.dreamstime.com/z/barn-ivy-plaited-shed-twined-village-street-98594286.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cel mai bine construiesti ceva nou din lemn. Bonusul e ca iti ramane spatiu de scule se parat de locul de cazare.
Sau poti cumpara o rulota ieftina fara acte.

#12
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

 Phobos, on 14 aprilie 2020 - 18:24, said:

O, deci pentru asta? Inseamna ca vrei sa nu se incalzeasca.

Pai e foarte simplu si foarte ieftin: plantezi langa ea iedera si-i dirijezi crengile sa creasca peste ea, sa o "inveleasca". Sa creasca peste acoperisul ei si peste pereti.

Se intelege ideea din poza de mai jos:

[ https://thumbs.dreamstime.com/z/barn-ivy-plaited-shed-twined-village-street-98594286.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau Lonicera (Mana Maicii Domnlui) ca va creste mult mai rapid, nu e asa de pretentioasa cu metalul (iederei nu-i place si nu se agata de metal)
Va trebui sa o ajuti putin ca sa aibe sprijin la inceput, cu o plasa sudata  de-aia ieftina

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Da, eu zic "iedera" la toate care-s agatatoare, nu cunosc soiurile. :)

Am si eu in curte 2 soiuri, una care arata ca si asta din poza, si alta cu frunze mai mici, una din ele cred ca e Mana Maicii Domnului, asa zicea cineva.

Si tot asa, asta cu frunze mai mari am dirijat-o peste o mica filigorie cu acoperis din tabla.

Initial frunzele nu mergeau peste acoperis, deci batea soarele pe tabla, vara. Chiar daca stateai la umbra, parca erai in cuptor. :)

Dupa aia mi-a venit ideea sa duc ramurile noi, primavara, peste acoperis. A crescut acum de cred ca peste tabla am acum cel putin juma de metru de frunze.

#14
ciucucostin

ciucucostin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2018
Îmi place foarte mult ideea cu iedera sau Mana Maicii Domnului. Ii da un aspect natural. Cred ca o voi aplica.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate