Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Metode de autentificare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BeatricePredescu

BeatricePredescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.01.2019
Buna,

Am o aplicatie de login si as vrea sa stiu ce metoda de autentificare se poate folosi in cazul in care userii ar trebui sa aiba acces (pagini/ functionalitati diferite) in functie de domeniu (tara de apartenenta)

Multumesc in avans

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Simplistico barbar - pe baza IP ?

Ce aplicație ai ?

Ce înseamnă am o aplicație de login ?

Faci la ea sau o ai ? Descrie oleacă mai mult situația.

Edited by waterman, 13 April 2020 - 13:23.


#3
BeatricePredescu

BeatricePredescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.01.2019
Este work in progress. Se doreste a fi o aplicatie de tip single sign-on prin care un user va avea acces la toate web-appurile prin aceasta aplicatie. Ideea este ca acesti useri, in functie de tara din care fac parte, sa vada anumite pagini/ web-app-uri, destinate lor.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBeatricePredescu, on 13 aprilie 2020 - 13:30, said:

Este work in progress. Se doreste a fi o aplicatie de tip single sign-on prin care un user va avea acces la toate web-appurile prin aceasta aplicatie. Ideea este ca acesti useri, in functie de tara din care fac parte, sa vada anumite pagini/ web-app-uri, destinate lor.
Pai ori pagini, ori "web-apps"? Ca nu sunt tot una.

Eu as separa "webappurile" in subdomenii diferite, app1.domain.com, app2.domain.com,... E relativ usor de facut.

Si apoi as folosi SAML, si asta e relativ usor de facut.

Cu SAML poti atribui roluri, roluri pe care fiecare appN trebuie sa le stie (si are grija de "pagini" via RBAC).

A inghesui totul intr-un singur domain.com suna a o decizie proasta.

Edited by OriginalCopy, 13 April 2020 - 13:50.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai si care e problema ?
Ori le pui in profil sa aleaga tara
Ori folosind IP sau locatie (nu stiu cit de precisa e si cum se "calculeaza" locatia in browser pe un desktop..... asta vei cerceta tu)

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Instalează webERP și/sau VtigerCRM și vezi cum sunt implementate funcțiile care te interesează.

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Presupunând că mi-am ales nişte "web-apps" definite pentru Ro pe laptop şi călătoresc în Austria pentru câteva zile, înseamnă că acolo nu am acces la ele? Ar fi stupid.
Utilizatorul îşi alege ţara din pagina de setări, aşa mi se pare cel mai corect.

#8
BeatricePredescu

BeatricePredescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.01.2019

View PostOriginalCopy, on 13 aprilie 2020 - 13:48, said:

Pai ori pagini, ori "web-apps"? Ca nu sunt tot una.

Eu as separa "webappurile" in subdomenii diferite, app1.domain.com, app2.domain.com,... E relativ usor de facut.

Si apoi as folosi SAML, si asta e relativ usor de facut.

Cu SAML poti atribui roluri, roluri pe care fiecare appN trebuie sa le stie (si are grija de "pagini" via RBAC).

A inghesui totul intr-un singur domain.com suna a o decizie proasta.


Cand zic web-apps, ma refer la aplicatii pe care le accesezi in mod individual. Pe cand pagini, m-am referit la view-urile din aplicatia de login - care pe langa serviciul de login mai are si partea de user management, ticketing si alte chestii de display.

La o prima vedere, SAML pare a fi ceea ce caut - trebuie sa caut mai multe informatii despre.

View PostYoda, on 13 aprilie 2020 - 15:22, said:

Presupunând că mi-am ales nişte "web-apps" definite pentru Ro pe laptop şi călătoresc în Austria pentru câteva zile, înseamnă că acolo nu am acces la ele? Ar fi stupid.
Utilizatorul îşi alege ţara din pagina de setări, aşa mi se pare cel mai corect.

Cand un user este inregistrat, este luata in calcul si tara de provenienta. Astfel, as fi vrut sa stiu daca se poate face un link intre detaliile lui de login si domeniile fiecarei tari in parte

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate