Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Sunt diferente hardware sau software intre single sim si dual sim, acelasi model de telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Salut,
as vrea sa stiu daca sunt si alte diferente in afara de faptul ca dual sim are / poate functiona cu doua cartele sim. Cineva mi-a spus ca se duce bateria mai repede chiar daca folosesti un singur sim si sincer, nu vad logica.
Precizez ca ma refer la acelasi tip de telefon, ex. Note 10 dual sim vs Note 10 single sim.
Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te uiți la specificații.

Procesor, memorie RAM, baterie, cameră.

Principial n-ar trebui să fie diferențe dacă nu-s specificate.

Cineva ăla ... mai bine nu zic nimic.


Ăăăă software n-are cum...

Edited by waterman, 08 April 2020 - 15:12.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai normal ca-s diferente hardware din moment ce e alta versiune de hardware :).

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
La o alta marca de telefon am observat ca bateria "tine" mai mult cand functioneaza cu o singura cartela.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Diferentele de hardware pot consta in doua cititoare de cartele sim, iar unele telefoane au al doilea slot unul hibrid care accepta si microSD. Diferente mai ai la partea radio pentru a accepta doua retele simultan, la firmware pentru a suporta modem-ul diferit si a indica utilizatorului parametrii de retea.
Procesorul, RAM-ul, stocarea, camerele si display-ul sunt in linii mari aceleasi.
La Lumia normal si dual sim aveai diferente doar pe partea de retea si acces la cartela, in rest softul arata la fel (exceptand meniul dual-sim), restul specificatiilor fiind la fel.

Edited by connectorxp, 08 April 2020 - 16:24.


#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ultimele Samsung-uri nici macar nu mai scot 2 variante.
Costa prea mult sa aiba 2 linii separate de productie.
Acum toate telefoanele sunt dual-SIM de la ei.
Cel putin seria S si Note

#7
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007

View PostNenea Zap, on 08 aprilie 2020 - 17:49, said:

Ultimele Samsung-uri nici macar nu mai scot 2 variante.
Costa prea mult sa aiba 2 linii separate de productie.
Acum toate telefoanele sunt dual-SIM de la ei.
Cel putin seria S si Note

Salut,
ba da, inca scot. Eu tocmai de aceea am intrebat, stau in dubii intre un Note 10 single sim, cu procesor Snapdragon dar varianta 4G si un Note 10 dual sim, dar varianta 5G cu procesor Exynos.

#8
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Din cate cunosc eu Note 10 versiunea 5G nu este dual sim. Poate gresesc insa si eu am cautat sa iau Note 10+ 5G dual sim insa nu am gasit.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt telefoane cu cipseturi diferite si tehnologii diferite. Daca crezi ca nu merita un dual sim si esti hotarat sa iei unul si 4G nu te opreste nimeni.
Eu nici nu mai concep un telefon single sim. Mai plec pe afara  mai bag un sim de roaming si pot fi si sunat si pe celalalt numar. Nu mai trebuie sa umblu cu 2 tel dupa mine cel de servici si cel propriu.
Se pare ca nici nu exista inca dual sim pe versiunea 5G. Alegerea acuma e si mai simpla Posted Image

Edited by Leo2006, 09 April 2020 - 20:02.


#10
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007

View Postserban_bogdan, on 09 aprilie 2020 - 19:57, said:

Din cate cunosc eu Note 10 versiunea 5G nu este dual sim. Poate gresesc insa si eu am cautat sa iau Note 10+ 5G dual sim insa nu am gasit.

Ai dreptate, am incurcat eu, versiunea dual sim este 4g, iar versiunea single sim este 5G.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate