Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Probleme centrala Ariston Clas One

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
alin-ovidiu

alin-ovidiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2020
va salut
am o centrala ariston clas one montata de 6 luni. de 1 zi in momentul cand opresc apa calda de la robinet centrala continua sa mearga ( fara afisare pictograma cu flacara) dar pictograma robinet activa ca si cum s ar folosii apa calda cand de fapt centra nu mai functioneaza. dupa o redeschidere/inchidere se opreste. mentionez ca in acel moment presiunea urca la 1.6, iar cand revine la normal scade brusc la 1.1 asa cum sta de obicei.
multumesc de pareri!

#2
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Se pare ca inca iti functioneaza pompa. Ea incearca sa impinga apa dar nu mai ai nici un consumator deschis. Atunci e normal sa creasca presiunea in instalatie. Dupa ce se opreste pompa scade si presiunea. Nu stiu sa iti spun daca este normal sau nu. Si la mine ca functioneaza pe caldura sau apa calda de foarte multe ori se aude ca mai functioneaza ceva dupa oprirea ei. Dar nu imi creste presiunea decat cat merge pe caldura.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e timpul de post ventilatie? Daca nu faci manevra de inchis-deschis apa calda, ce se intampla?

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am o ferolli diva condens, face cam la fel: dupa ce opresc apa calda, mai merge centrala inca 5-25 de secunde, dupa care se opreste.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
E in garantie, cheama firma de service. Probabil ca se blocheaza fluxostatul/ Poate fi de la murdarie intrata la el, sau poate s-a defectat.

 trollerul_de_serviciu, on 07 aprilie 2020 - 09:10, said:

Eu am o ferolli diva condens, face cam la fel: dupa ce opresc apa calda, mai merge centrala inca 5-25 de secunde, dupa care se opreste.
Nu "merge centrala" ci doar ventilatorul si pompa. Flacara se stinge...si se stinge si indicatorul de ACM.

Edited by danpet, 07 April 2020 - 09:16.


#6
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Centralele Ariston sunt faine si atat

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Mai toate centralele fac o postcirculatie a agentului termic pentru racirea schimbatorului de caldura.

@initiator, ai cumva turul sau returul inchise?

Edited by dicdobre, 07 April 2020 - 10:01.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@dicdobre:  ii ramane "pictograma robinet activa"...n-are legatura cu tur/retur.

Edited by danpet, 07 April 2020 - 10:05.


#9
alin-ovidiu

alin-ovidiu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2020
salut
si multumesc
cred ca am gasit problema...la baie am acele baterii 'retro' cu obertain nu bila(noi si astea) si chiar daca nu picura si pare 'aparent inchisa' , centrala o simte. care ar fi problema pe termen lung / scurt? banuiesc ca forteaza pompa sau ?

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 30.07.2007

 alin-ovidiu, on 07 aprilie 2020 - 02:55, said:

cand opresc apa calda de la robinet centrala continua sa mearga
Cat timp anume?
Acelasi tip de centrala, acelasi comportament, maxim 10 secunde dupa ce opresc consumatorul.
O am de un an si jumatate, a facut mereu asa. Eu cred ca e normal, am inteles ca nu e bine sa se intrerupa brusc fluxul, asa cum a zis si dicdobre.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 alin-ovidiu, on 07 aprilie 2020 - 13:04, said:

salut
si multumesc
cred ca am gasit problema...la baie am acele baterii 'retro' cu obertain nu bila(noi si astea) si chiar daca nu picura si pare 'aparent inchisa' , centrala o simte. care ar fi problema pe termen lung / scurt? banuiesc ca forteaza pompa sau ?

Cum ai dibuit problema asta ?
Daca nu picura, ce simte centrala ?

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu pompa centralei impinge apa (ACM) spre robinet.

Presiunea pe manometru (a agentului termic = apa din calorifere/tevi pompa/ schimbator primar si secundar) creste cand:

1 agentul termic (tot, nu doar cel din schimbatoare) se dilata la cresterea temperaturii si nu mai exista aer (in vasul de expansiune) care sa preia dilatarea (lichidele sunt incompresibile)

2 punctul de masura al presiunii (locul de montaj al manometrului) este in imediata evacure a pompei si circuitul intre admisie si evacuare este inchis.

#13
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Este normal.. Și la ALTEAS One face la fel.. Eu consider că este normal ca pompa să mai funcționeze încă 5_10 secunde. E ca la mașină, una e să pui frână brusc, și alta este să oprești lent...

#14
Xtyling

Xtyling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.06.2017
Salutari!
am un clas one care desi '' a fost'' reglata de doua ori de către inginerul de service, seara, când e nevoia mai mare, nu mai vrea sa funcționeze. erorile 5p1 si 5p2. apoi cere resetare. iar ciclul se repeta la nesfârșit.
menționez ca centrala merge pe gpl, dar inginerul m a asigurat ca asta nu este o problema.
a mai pățit cineva? stie cineva ce ar fi de făcut? mulțumesc


#15
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
centralele ariston sunt proaste in general, numai la romani se vand bine; chiar daca carcasa arata fancy, inuntru sunt ce calitate foarte proasta

dupa oprirea apei calde, se face racirea focarului prin circularea apei din el in cir3cuitul de calorifere

variatia de presiune indica alta problema, poate vana blocata

#16
Xtyling

Xtyling

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.06.2017
daca era vana blocata, nu o vedea nenea inginerul?

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai cumparat kit-ul de transformare pe GPL ?
A fost montata diafragma care trebuie pe vana de gaz ?
Au fost modificati parametri care trebuie in meniul centralei conform tabel ?
Sa pus analizorul pe centrala ca sa regleze vana de gaz, in functie de CO2 si O2 ?

Attached File  Clas One.png   78.47K   17 downloads

Ce butelie de gaz ai ?
Unde este tinuta butelia ?
Ce regulator de gaz ai la butelie ?

#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostXtyling, on 28 noiembrie 2020 - 22:55, said:

Salutari!
am un clas one care desi '' a fost'' reglata de doua ori de către inginerul de service, seara, când e nevoia mai mare, nu mai vrea sa funcționeze. erorile 5p1 si 5p2. apoi cere resetare. iar ciclul se repeta la nesfârșit.
Daca problema apare numai seara, urmareste (masoara) tensiunea la retea (priza)...Banuiesc ca nu ar putea fi o problema la alimentarea cu GPL, care sa apara numai seara.(?)
Banuiesc ca stai la casa si e posibil ca reteaua electrica sa fie slaba si sa ai vecini care sera se incalzesc electric (consum mare)...presupuneri, n-avem informatii.
In manual scrie si la 5P1 si la 5P2 acelasi lucru "Prima incercare de aprindere esuata" Posted Image

Edited by danpet, 29 November 2020 - 08:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate