Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Pavaj curte

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#181
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 cristobob, on 10 septembrie 2020 - 08:40, said:

Pune si in living , sa prinzi o oferta buna.

Vezi ca ai oferte bune de la IAR Brasov referitor la betonul elicopterizat sigur e mai bun ca pavelele.....te.tine o.mie de ani....ahhahahajajaj...auzi beton elicopterizat.....

#182
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Salut băieți!
Începător și eu, vă cer sfatul. Am pus pavele cu o firmă, nu arată rău, se putea și mai bine...am pus nisipul cuarțos în rosturi, am măturat la el vreo săptămână. A venit timpul să spăl, am dat cu Karcherul, a zburat tot nisipul... Dacă spăl cu furtunul nu se curăță, modelul e rugos,antiderapant. Dacă pun alt nisip, iar îl car în casă, iar îl mătur, iar spăl, iar zboară.  Cerc vicios.
Vă rog un sfat, mulțumesc!

#183
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Stiu ca arata bine modelul rugos.
Nu m-am complicat. Model usual beton simplu dreptunghi 200x300 + patrat 200x200.

Ca sa fii sigur ca nisipul e in rosturi ar trebui sa freci cu matura pe rosturi.
Cand speli, spala la unghi  nu perpendicular pe pavele si nu pe lungimea rosturilor.
Adica, ideea este ca unghiul din care speli sa fie a.i. sa defavorizeze jetul sa intre in rosturi.

Si nu iti face griji, ca nu poti sa scoti tot nisipul din rost cu karcherul.
Pavelele au proeminente verticale pe peretii laterali a. i. sa ramana loc pentru nisip.

Edited by radurus, 10 May 2021 - 23:37.


#184
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
@bogdanata: așa am pățit și eu. Apoi am mai pus nisip fin, și am spălat, am maturam bine, iar câteva ture am spălat cu furtunul și o matura mare, fara presiune.

#185
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

View Postradurus, on 10 mai 2021 - 23:35, said:


Si nu iti face griji, ca nu poti sa scoti tot nisipul din rost cu karcherul.
Pavelele au proeminente verticale pe peretii laterali a. i. sa ramana loc pentru nisip.

Depinde cat esti de insistent si ce model de Karcher ai. Am un prieten care la prima spalare se mira cat de murdare erau pavelele:apa era tot timpul tulbure. Dupa ce a spalat cativa metrii patrati a calcat accidental pe zona curata si a vazut ca incepusera sa i se misca pavelele. Oricat nisip a bagat in rosturi nu le-a mai indreptat pana nu au venit baietii sa le reaseze. Pavele de 8cm Semelrock 20x20 si 30x20 destul de grele, deci nu e de la pavele, a fost el prea hotarat sa le curete.

#186
BogdanAta

BogdanAta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.09.2017
Mulțumesc mult pentru sfaturi. Pavelele mele sunt alb-crem. Muncitorul român a tropăit pe ele cu bocancii plini de noroi de mă durea sufletul. Bonus ceva ciment și adeziv. Probabil că am exagerat cu Karcherul, altfel nu curățam. De fapt nici acum nu am reușit cu toate substanțele folosite. Melerud de scos petele de ciment și detergent de pavele de la Karcher. O să încerc să bag și să mătur nisip din nou și apoi să văd dacă pot să curăț ușor cu furtunul.
Nisip pe care apoi îl dau în canalizare prin rigole, altă distracție...a fost mai greu decât am crezut...

#187
mangelescu

mangelescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.10.2011
Buna ziua,

Am o platforma de beton (4x4 m) pe care acum vreo 10 ani a fost montata gresie. Deasupra este pus un foisor din lemn masiv (3x3 m) destul de greu.Evident ca gresia respectiva s-a deteriorat si a inceput sa se sparga.
As vrea sa fac deasupra platformei un pavaj din dale de beton 4x4x6 cm.(rosii sau gri).
M-am ngandit sa inconjor platforma cu niste borduri de beton prefabricate (rosii sau gri), sa acopar suprafata de beton si gresie cu un strat de nisip putin ma inalt in centru (ca sa se scurga eventuala apa) si apoi sa pun dalele. Lucrarea ar trebui sa o execut pe bucati pt ca fosorul e foarte greu de miscat.
Experienta mea se reduce ca am facut niste alei din aceleasi dale de beton pe un pat de nisip si cu borduri din scandura lemn (atat s-a putut.....) dar tin si acum. Scandurile au putrezit si dalel satu la locul lor datorita pamantului din jur si nu se circula decat pietonal.

Orice sfat in a ma ajuta sa realizez acest pavaj mi-ar de ce cel mai mare folos.
Multumesc,
Mircea

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate