Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#2629
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostLOLkekLOL, on 31 martie 2020 - 20:52, said:

Asta e deja totalitarism criminal in toata regula! Nimeni n-a semnat vreun contract prin care sa-si asume ca nu isi pot daca demisia cand vor!

Asta este carpeala romaneasca.

Nu stiu de ce dar actualul guvern are calitatea de a inocula o psihoza la nivel de mase.

Doamne, cred ca efectele masurilor lor sunt mai nocive decat cele provocate de virus.

#2630
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 20:17, said:



stii ce zice? ca e vina pacientului.. unde ai vazut tu , in Romania, medic penalizat drastic pentru malpraxis.. ?

Il stiti pe ciomu? A predat mult si bine dupa isprava ;)

#2631
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:53, said:

Doar a celor care-si dau demisia in bloc ca nu au masti.
Ca sa nu generalizam asa cum faci tu.

Ok asa sa fie cum zici tu dar sa ne intelegem ca sa  nu existe dubii.
Nu le tin partea ca multi nu merita totusi topicul este despre cu totul alt subiect.Posted Image

#2632
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrokodilu, on 31 martie 2020 - 20:56, said:

Mint.
Au
Echipamente
De
Protectie,
Ne-a
Asigurat
Colegul
Ca
Au.

Eu unul am auzit chiar din surse de la UPU ca nu au nici macar teste suficiente.

De gurile rele.....

Edited by bumpocbum, 31 March 2020 - 20:59.


#2633
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
Acum imploram medicii sa nu-si dea demisia.sigur acum sunt indispensabili având în vedere situația actuala .insa sa nu uitam cum o parte din societate avea orgasme cand medicii erau saltati de trupele de asalt de la dna .

Păi sa vina ma procurorii de la dna sa îngrijească bolnavii de covid .



#2634
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 20:55, said:

pai sa incerce sa nu vina aia la munca, desi ordonanta militara zice ca trebuie sa fii la munca. ca sa nu mai zic.. crezi ca armata (ca pe ea as pune sa organizeze sistemul medical in momente din astea) ar da cu ochii pentru prima data de chiulangii si simulanti?
Tu macar ai facut armata ?
Dincolo de faptul ca primul lucru pe care l-ai face ar fi sa deschzi un topic cu un titlu de genul "Johannis si PNL instaureaza dictatura militara", alaturi de-un crop din BSG. Posted Image Posted Image

Edited by worldwide, 31 March 2020 - 21:00.


#2635
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postbumpocbum, on 31 martie 2020 - 20:55, said:

Apropo de demisii...si motivele lor !

https://www.libertat...ei-zile-2933727

La sectia de chirurgie 150 masti pe zi.

Sa nu fi nici medic nici pacient astazi, pe sectia respectiva.

#2636
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Posttauru242, on 31 martie 2020 - 20:56, said:

Este că nici nu știi cum stă treabă dar zbieri p-aici că înfierăm? Aia la Orăștie au fost anunțați că sunt spital de linia aII-a in lupta împotriva covid. Când au auzit au pus coada pe spinare și la revedere! Nici măcar nu si-au terminat tura! Și aia de la spitalul ăla de neurologie la fel. Dar nu, noi înfierăm aiurea medici. Și n-o da p-aia cu echipamentul că în afara de doctorat aia pin-up restul au venit îndărăt.

Mai, mi se pare normal , ca medic, cand vezi ca avem un guvern praf, cand DSP e praf, cand managerii de spitale sunt dobitoci ca ala de la Suceava, cand vezi ca nu ai protectie cand cand... poate esti si slab de inger putin, mi se pare ca nu e chiar o crima sa vrei sa fugi.

tu poate ca medic esti bine intentionat, dar nu depinde doar de tine. Cand nu ai conditii in care sa lucrezi, mai bine nu mai lucrezi.
Ca asa, ce faci? Infectezi si alti pacienti aiurea.
De aici din fata tastelor e usor, dar tare mi-e ca 90% din cei care urla aici ar fi dat bir cu fugitii si la chestii mai putin periculoase...

Edited by epetroiu, 31 March 2020 - 21:00.


#2637
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View PostSigned_on_ice, on 31 martie 2020 - 20:54, said:



Criss, intreb si eu, autoritatile de ce nu au carantinat nou sositii in Romania, exact cum scrie in manual?

Ok, inteleg ca medicii sunt azi inamicul vostru numarul unu, desi tot personalul sanitar nu si-a mai vazut familia de 2 saptamani (ca masura de protectie, cu exceptiile de rigoare).

Dar nu cumva, daca autoritatile gestionau mai bine reintoarcerea cetatenilor romani din zone dovedite ca fiind in varf de pandemie, nu era cumva mai bine si mai eficient?

E corect ce zici, medicii sunt si ei victime ai sistemului, da un sistem din care fac parte dar aici nu mai conteaza,  situatia e prea grava.

Am mai facut exemplul, cum ar fi fost Europa de Est daca la Cernobîl dupa explozie pompierii, minerii si cei care ai fost sacrificati incepeau cu "Pai sa o faca inginerii care au provocat explozia, pai sa vina de la Moscova etc".

#2638
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postmarius.bunu, on 31 martie 2020 - 20:21, said:



cam toti.

doar cu masca ma duc pana la colt la Mega.

nu as avea tupeu sa stau intr-un salon cu infectati covid 19 nici 5 minute doar cu o masca.

darmite 8 ore,cat sta un medic

Ai avea tupeu sa ai mii de euro salariu pe carca amaratilor care castiga 300-700, sa n-ai niciun stres pe lumea asta si sa ii spaguiesti de inca 3 salarii lunar? Uitasem, poti sa te pisi pe ei cand vrei.
Ai avea tupeul asta fantastic? :)

Edited by Slick0r, 31 March 2020 - 20:59.


#2639
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View Postepetroiu, on 31 martie 2020 - 20:59, said:

Mai, mi se pare normal , ca medic, cand vezi ca avem un guvern praf, cand DSP e praf, cand managerii de spitale sunt dobitoci ca ala de la Suceava, cand vezi ca nu ai protectie cand cand... poate esti si slab de inger putin, mi se pare ca nu e chiar o crima sa vrei sa fugi.
De aici din fata tastelor e usor, dar tare mi-e ca 90% din cei care urla aici ar fi dat bir cu fugitii si la chestii mai putin periculoase...

da bre.. cel mai usor e sa iti pui mana in cur si sa fugi.. orice fricos isi are o poveste.. mai ales ca la ei nici nu se punea problema inca sa fie pacienti care sa fie cu coronavirus..

#2640
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:55, said:


Te uiti la activitatea din cimitire sau crematorii. Care nu s-a schimbat semnificativ.
Deci fenomenul e aproximativ corect.

Daca nu ai multe spitale prin care de frica de responsabilitate, confuzii etc se amana treaba cu transparenta la care tw uiti tu.

Edited by ionutzitaly, 31 March 2020 - 21:04.


#2641
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postepetroiu, on 31 martie 2020 - 20:56, said:

Absolut...dar de-acum faptul e consumat.
Vina este a guvernului inept, care a lasat sa intre atatea sute de mii de romani la liber,
guvern care a numit pe dobitocul ala de manager de la Suceava,
a politiei inepte care nu i-a pazit, ei se lauda cu cate amenzi dau daca nu e declaratia pe modelul care trebuie.

Dar vad aici o actiune de demonizare a medicilor si de spalare a rahatului facut de astia de la guvernare. Cam rusinos.

Eu cred ca suntem depsiti de situatie.

Si ca nimic nu este gestionabil cum trebuie.

Am impresia ca traiesc un accident dar cu incetinitorul.

Of....

#2642
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 20:43, said:



pai nu era povestea lacrimogena cum ca nu au materiale de protectie si tot asa? ia spune matale.. cati pacienti cu coronavirus sunt la Spitalul de Neurologie din brasov?
De unde sa stim? La Obregia cati ai fi zis ca sunt daca te-ar fi intrebat cineva?

#2643
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Postpolatalemdar, on 31 martie 2020 - 20:58, said:

Acum imploram medicii sa nu-si dea demisia.sigur acum sunt indispensabili având în vedere situația actuala .insa sa nu uitam cum o parte din societate avea orgasme cand medicii erau saltati de trupele de asalt de la dna .

Păi sa vina ma procurorii de la dna sa îngrijească bolnavii de covid .


Se da spaga sau de ce?

#2644
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postvanitty, on 31 martie 2020 - 21:00, said:

da bre.. cel mai usor e sa iti pui mana in cur si sa fugi.. orice fricos isi are o poveste.. mai ales ca la ei nici nu se punea problema inca sa fie pacienti care sa fie cu coronavirus..
Cel mai usor e sa stai pe forum si sa imparti psucarie in dreapta si stanga, fara sa ai vreo raspundere. Posted Image

#2645
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View PostSigned_on_ice, on 31 martie 2020 - 20:54, said:

Criss, intreb si eu, autoritatile de ce nu au carantinat nou sositii in Romania, exact cum scrie in manual?

Ok, inteleg ca medicii sunt azi inamicul vostru numarul unu, desi tot personalul sanitar nu si-a mai vazut familia de 2 saptamani (ca masura de protectie, cu exceptiile de rigoare).

Dar nu cumva, daca autoritatile gestionau mai bine reintoarcerea cetatenilor romani din zone dovedite ca fiind in varf de pandemie, nu era cumva mai bine si mai eficient?
Nu, nu era. Tot timpul poti sa zici "era mai bine daca X". Situatia e asta care este.
Si nu are legatura ce spui tu cu faptul ca doctorii isi dau demisia in bloc dintr-un spital.

#2646
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostCris007, on 31 martie 2020 - 20:57, said:

In Italia au murit deja doctori. In China la fel. Tragedii si doctori eroi. De "incurcat" nu o incurca nimeni, a fi doctor comporta si riscuri.
Ma, poate ca doctorii astia care isi dau demisia sunt buni pentru reforme, nu pentru crize. Sunt baieti buni oamenii dar acum e nevoie de pompieri nu de contructori.

Sau e alta treaba cand pupi partidul?

View PostCris007, on 26 martie 2020 - 12:02, said:

Costache e ministru pentru reforme nu pentru crize. Mie mi-a placut Costache a avut idei bune, dar acum e timpul pentru pompieri nu pentru constructori.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate