Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Declaratie pe propria raspundere

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
:lol:

Attached Files



#20
T1000Android

T1000Android

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.06.2015

View PostMarianG, on 26 martie 2020 - 18:06, said:

adica sportiv ?
e in interes de servici ?
alearga in jurul blocului de pana faci 2km

Ar fi plictisitoare chestia asta, si mai bine nu o fac.

View PostRockyy, on 26 martie 2020 - 18:07, said:

Sfatul meu este sa iti cumperi o banda de alergat si sa alergi in casa.

"5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".

Eu inteleg prin asta ca poti sa iesi in parcul din fata blocului si sa faci diverse exercitii, in functie de ce dotari are acel parc: o bara de tractiune, un aparat din ala pentru spate, etc.

O banda de alergat costa vreo 2000 RON si pe langa mine nu este nici un parc. Cel mai apropiat parc este la mai bine de 5km.

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgeorge2020, on 26 martie 2020 - 18:20, said:

O plimbi unde vrea, daca cel mai apropriat parc e la 30km, atunci da, o plimbi la 30km.
nu, nu o plimba pe unde vrea, ca de aia e stare de urgenta
poate nu ai citit, dar s-au restrans niste drepturi

View PostT1000Android, on 26 martie 2020 - 18:21, said:

Ar fi plictisitoare chestia asta, si mai bine nu o fac.
ce te intereseaza mai mult?
divertismentul sau sanatatea ?
Inteleg ca, sportiv fiind, faci miscare pentru a te mentine sanatos.

Edited by MarianG, 26 March 2020 - 18:27.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdorin_2k, on 26 martie 2020 - 18:14, said:

Nu e precizat. Nu poți fi amendat.

Oare? Sa nu poti fi amendat pentru ca nu e specificata distanta fatza de locuinta? Doar daca nu ai declaratia la tine sau completata sa te amendeze? Eu tot nu ma risc.

Am zis numele strazilor ca sa se poata aprecia distanta, pe harta Slatinei. Nu am nici cunostinte in Politie ca sa-mi spuna mai exact.

#23
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
eu nu stiu... chiar se face gaura-n cer daca stati cuminti citeva zile-n case?

chiar TREBUIE sa alergati? sau va alearga o miserupenie?

#24
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Sa numai deschid alt topic legat de declaratie, am si eu o intrebare.

Locuiesc cu chirie in Bucuresti, sunt din Tulcea, am buletin pe Tulcea. Pot pleca acasa fara sa ma trezesc cu o amenda pe drum? Teoretic pot sa gasesc un motiv, ca duc medicamente sau ca ai mei sunt batrani si au nevoie de asistenta :).

#25
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
Cat timp ai completata declaratia aia e un abuz sa primesti o amenda.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcristik112, on 26 martie 2020 - 18:33, said:

Sa numai deschid alt topic legat de declaratie, am si eu o intrebare.

Locuiesc cu chirie in Bucuresti, sunt din Tulcea, am buletin pe Tulcea. Pot pleca acasa fara sa ma trezesc cu o amenda pe drum? Teoretic pot sa gasesc un motiv, ca duc medicamente sau ca ai mei sunt batrani si au nevoie de asistenta Posted Image.
gaseste un motiv practic,  cum ca te retragi la domiciliu n-ai spune ?

View Postgeorge2020, on 26 martie 2020 - 18:32, said:

Deci au venit iar comunistii la putere?
Am auzit ca s-au anulat drepturile omului... ce tot atatea drepturi. Doar obligatii fata de partid trebuie sa ai.
ai auzit bine, au ramas cele fundamentale

View Postgeorge2020, on 26 martie 2020 - 18:34, said:

Cat timp ai completata declaratia aia e un abuz sa primesti o amenda.

mergi la tribunal ... cand se deschide
vezi ce spune judecatorul cand ii spui ca ti-ai plimbat pisica la 30 de km de casa

Edited by MarianG, 26 March 2020 - 18:37.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostNeaceasca85, on 26 martie 2020 - 18:25, said:

Oare? Sa nu poti fi amendat pentru ca nu e specificata distanta fatza de locuinta? Doar daca nu ai declaratia la tine sau completata sa te amendeze? Eu tot nu ma risc.
Da. Nu te amenddeaza. Nu are ce articol sa scrie in PV organul.
Ai declaratie, ai CI, esti la activitati fizice.
In alte tari e precizata distanta 200 metri. La noi NU. asta e.

#28
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008

View Postgeorge2020, on 26 martie 2020 - 18:34, said:

Cat timp ai completata declaratia aia e un abuz sa primesti o amenda.
sa vezi ce ne trezim cu o alta ordonanta, din cauza unora ca voi, care nu pot sta fara un pachet de tigari si isi completeaza o declaratie in care bifeaza ca se duce la cumparaturi pentru  "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice"

in declaratie este trecuta o adresa unde vrei sa ajungi/alergi. daca sta sa verifice pe google maps ce traseu e de acasa pana la locatia trecuta, iar tu esti pe cine stie ce traseu, te poate amenda

#29
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010
Apropierea locuintei... maxim 500m e rezonabil zic....

#30
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostNeaceasca85, on 26 martie 2020 - 17:41, said:

Hehe, si eu voiam sa intreb acelasi lucru, ce inteleg ei prin "in apropierea locuintei", 1-2 km sau numai pe strada pe care figureaza locuinta?
Buna intrebare. Atentie, ca Ordonanta Militara respectiva nu precizeaza nimic in acest sens. Sintagma "in apropierea locuintei" e lasata la aprecierea agentului constatator si practic poate inseamna orice. Absolut orice. Daca agentul te gaseste trei strazi mai incolo, poate considera ca nu te mai gasesti "in apropierea locuintei" si te poate amenda corespunzator. Ceva ma face sa cred ca de aceea s-a si lasat asa, voit vag, fraza, ca sa poata fi tricotata convenabil la fata locului, de catre agentul constatator, si sa te amendeze oricum.

View PostNeaceasca85, on 26 martie 2020 - 17:41, said:

Obisnuiesc inca din 2010 sa merg pe jos pe traseul de mai sus 1 ora zilnic, acum pot merge doar 5 minute dus, 5 minute intors intre casa si serviciu. Pentru asta sunt acoperit de adeverinta de la angajator.
Iarasi, Ordonanta Militara respectiva spune "intre domiciliu si munca", nu "pe cel mai scurt drum". Intre x si y teoretic poate insemna chiar orice bucla, drum diferit la dus si la intors, ocolire care trece prin alte trei cartiere, si asa mai departe. Ce te faci daca pe cel mai scurt drum "intre domiciliu si munca" s-a intamplat un accident, e un transport agabaritic, o haita de caini in drum, s-a spart o conducta cu apa sau mai stiu eu ce? Nu mai mergi acasa? Te intorci din drum si astepti indefinit ca sa se inlature obstacolul?

View Postkopilu_198, on 26 martie 2020 - 18:46, said:

nu pot sta fara un pachet de tigari si isi completeaza o declaratie in care bifeaza ca se duce la cumparaturi pentru  "asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice"
Vezi ca, daca omul fumeaza de 20 de ani, e fumator inrait si dependent de nicontina, cumpararea unui pachet de tigari inseamna achizitionarea unui bun care acopera o necesitate devenita de baza. Buna-rea, e alta discutie.

#31
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Din cauza ca declaratia asta este destul de ambigua si permisiva, deasemenea pentru ca imbolnavirile o sa urce ca spuma, o sa se inaspreasca toate aceste libertati.

#32
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020
Urmatoarea masura va trebui sa fie inchiderea spitalelor si desfiintarea centrelor de carantina. Asta daca vor cu adevarat sa faca ceva util.
Majoritatea celor ce au covid au fost infectati in spitale de catre doctori si asistente. Cealalta parte au fost infectati de fortele de ordine ce i-au bagat in carantina cu arcanul, la gramada.

Edited by george2020, 26 March 2020 - 19:58.


#33
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Intrebare:
Stau in oras, dar am o casa la tara. Sunt 2 caini, si o gramada de treaba in gradina.
Ce parere aveti, are sens sa merg acolo? Merge sa pun in declaratie, sa zicem, "alimentare animale domestice si lucrari agricole"?
Sunt 12 km, oras mic de provincie (capatul lumii)

#34
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
si daca se ajunge in instanta, oare judecatorul va considera de stricta necesitate tigarile si bautura?

View Postviotl, on 26 martie 2020 - 19:59, said:

Intrebare:
Stau in oras, dar am o casa la tara. Sunt 2 caini, si o gramada de treaba in gradina.
Ce parere aveti, are sens sa merg acolo? Merge sa pun in declaratie, sa zicem, "alimentare animale domestice si lucrari agricole"?
Sunt 12 km, oras mic de provincie (capatul lumii)
poti sa te duci, dar fa-o mai rar, nu se stie de cate ori poti sa te duci fara sa iei amenda. poti vb cu un vecin de acolo sa le dea de mancare/apa. cumperi tu vrei 2-3 saci de 10kg si ii lasi vecinului

#35
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postgeorge2020, on 26 martie 2020 - 19:57, said:

Urmatoarea masura va trebui sa fie inchiderea spitalelor si desfiintarea centrelor de carantina.
Spitalele se vor inchide singure, pe masura ce cadrele medicale se vor infecta cu coronavirus, multumita grijii guvernului de a nu le asigura un minimum de protectie. Preocuparea primului ministru e sa se plimbe la aeroport pe banii statului pentru a verifica "preluarea" transportului cu echipamente medicale venite din Coreea de Sud. Ca si cum, daca nu era el acolo, dispareau jumatate din cutii subtilizate de manipulantii de bagaje de pe aeroport.
Asta in timp ce Wizz Air a trimis azi trei A321 Neo in China (zborurile WZZ9011, WZZ9021, WZZ9031) pentru a aduce o noua transa de echipamente medicale in Ungaria. Dincolo Orbanul e mai harnic.

Edited by Inginerul_, 26 March 2020 - 20:05.


#36
T1000Android

T1000Android

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.06.2015

View PosttEo, on 26 martie 2020 - 18:28, said:

eu nu stiu... chiar se face gaura-n cer daca stati cuminti citeva zile-n case?

chiar TREBUIE sa alergati? sau va alearga o miserupenie?

Nu toata lumea e sedentara si la tine o luna (poate 2 sau 3 luni) e cateva zile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate