Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Declaratie pe propria raspundere

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#1
T1000Android

T1000Android

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.06.2015
Salut all.

Unul din punctele de pe declaratia pe propria raspundere pentru iesirea din casa este "5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".
Eu, daca sunt sportiv, si vreau sa alerg singur la 1 sau 2 km departare de locuinta, am voie? La ce distanta de locuinta am voie sa ma deplasez pentru activitati fizice? Este foarte vaga chestia, ma puteti lamuri?

Merci mult.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Hehe, si eu voiam sa intreb acelasi lucru, ce inteleg ei prin "in apropierea locuintei", 1-2 km sau numai pe strada pe care figureaza locuinta?

Eu daca locuiesc in Slatina pe Cuza Voda, imi iau amenda in cazul in care efectuez mers pe jos de unul singur pe traiectul Ecaterina Teodoroiu-Bd AI Cuza-Str Independentei-strada Crisan-Strada Primaverii si retur AI Cuza-Teodoroiu-Cuza Voda?

Doar aici m-as incadra catusi de putin dar nu elimin riscul de amenda. La punctul asta vag formulat.

Obisnuiesc inca din 2010 sa merg pe jos pe traseul de mai sus 1 ora zilnic, acum pot merge doar 5 minute dus, 5 minute intors intre casa si serviciu. Pentru asta sunt acoperit de adeverinta de la angajator.

Edited by Neaceasca85, 26 March 2020 - 17:42.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ala-i alergat ? 1 sau 2 km departare de locuinta ?
Este o gluma ?

Alerg mai mult printre rafturile magazinului in cautare de "mancare" - din malt, hamei, struguri si alte condimente care face bine la organism Posted Image

Bonus - dupa cateva beri (cam 10) mai fac inca vreo 5 km intre living si baie Posted Image

Edited by Naijax, 26 March 2020 - 17:48.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 Neaceasca85, on 26 martie 2020 - 17:49, said:

Unii si-au pus pisicile in lesa doar ca sa poata iesi in jurul blocului.

Hi Hi Hi ...
Eu am catel
Stii cati vecini se ofera sa-l plimbe ?
Acum - brusc - toata lumea nu mai poate dupa el Posted Image

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 T1000Android, on 26 martie 2020 - 17:31, said:

Salut all.

Unul din punctele de pe declaratia pe propria raspundere pentru iesirea din casa este "5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".
Eu, daca sunt sportiv, si vreau sa alerg singur la 1 sau 2 km departare de locuinta, am voie? La ce distanta de locuinta am voie sa ma deplasez pentru activitati fizice? Este foarte vaga chestia, ma puteti lamuri?

Merci mult.

e foarte vag acel "în apropierea locuinței" si lasa loc de interpretari

#6
T1000Android

T1000Android

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.06.2015

 Naijax, on 26 martie 2020 - 17:47, said:

Ala-i alergat ? 1 sau 2 km departare de locuinta ?
Este o gluma ?

Alerg mai mult printre rafturile magazinului in cautare de "mancare" - din malt, hamei, struguri si alte condimente care face bine la organism Posted Image

Bonus - dupa cateva beri (cam 10) mai fac inca vreo 5 km intre living si baie Posted Image

1 sau 2km este maximul distantei de locuinta. Eu alerg 2 sau 3 ture de vreo 4km fiecare in jurul unui patrat, dar cel mai indepartat punct nu este mai departe de 2km.

Edited by T1000Android, 26 March 2020 - 17:53.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe fratele meu l-a oprit Politia din alergat doar pentru a-l atentiona sa nu mai alerge pe carosabil, folosea carosabilul pentru ca trotuarul era rupt si periculos, dar asta era inainte de Ordonanta Militara nr.3.

 gumball3000, on 26 martie 2020 - 17:52, said:

e foarte vag acel "în apropierea locuinței" si lasa loc de interpretari

Asta zic si eu. Zici ca cei care au scris asta stau la bloc si nu se gandesc la cei de la case. Eu am 50-80 metri intre casa si blocuri.

Edited by Neaceasca85, 26 March 2020 - 17:57.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.google.c...ne-19410727/amp

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 T1000Android, on 26 martie 2020 - 17:31, said:

Salut all.

Unul din punctele de pe declaratia pe propria raspundere pentru iesirea din casa este "5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".
Eu, daca sunt sportiv, si vreau sa alerg singur la 1 sau 2 km departare de locuinta, am voie? La ce distanta de locuinta am voie sa ma deplasez pentru activitati fizice? Este foarte vaga chestia, ma puteti lamuri?
adica sportiv ?
e in interes de servici ?
alearga in jurul blocului de pana faci 2km

#10
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Sfatul meu este sa iti cumperi o banda de alergat si sa alergi in casa.

"5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".

Eu inteleg prin asta ca poti sa iesi in parcul din fata blocului si sa faci diverse exercitii, in functie de ce dotari are acel parc: o bara de tractiune, un aparat din ala pentru spate, etc.

#11
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
Vechiul format al declaratiei ramane valabil? nu am gasit sa se specifice pe undeva.

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asta e cea mai mare tampenie: in loc sa verifice daca oamenii au temperatura (primul semn de virus), le cer sa aiba hartia asta inutila.
puii mei, na noi e mai importanta birocratia: nu conteaza ca ala se plimba de nebun pe strazi sau ca poate fi bolnav, ci sa aiba hartia la el.

#13
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020

 T1000Android, on 26 martie 2020 - 17:31, said:

Salut all.

Unul din punctele de pe declaratia pe propria raspundere pentru iesirea din casa este "5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".
Eu, daca sunt sportiv, si vreau sa alerg singur la 1 sau 2 km departare de locuinta, am voie? La ce distanta de locuinta am voie sa ma deplasez pentru activitati fizice? Este foarte vaga chestia, ma puteti lamuri?

Merci mult.
Evident ca da. As spune ca e chiar o gluma sa te consideri sportiv ca alergi 1-2 km, aia e distanta de om aproape sedentar.
Sunt lasate vag astfel incat sa permita amendarea abuziva a cetatenilor nevinovati, sa stranga bani la buget ca au distrus economia cu masurile lor idioate si incasarile au scazut. Iar ca bonus amenzile date in perioada asta nu pot fi contestate.

#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Deci conform cu legea poti alerga daca iti cumperi un caine.
Imprumuta si tu cainele vreunui vecin si dai ture.

Hai dracu a vazut careva vreo patrula dupa blocuri?
Ca se jucau astia tenis de picior.

#15
george2020

george2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 14.03.2020

 Rainwish, on 26 martie 2020 - 18:07, said:

Vechiul format al declaratiei ramane valabil? nu am gasit sa se specifice pe undeva.
Nu exista un format anume. Formatul ce circula pe net inca de la ordonanta 2 era unul neconform cu ordonanta, continand multe rubrici pentru date ce nu sunt conform cu ordonanta.
Orice declaratie ce contine doar NUME, PRENUME, DATA NASTERII, ADRESA LOCUINTA, MOTIV SI LOC DEPLASARE, DATA, SEMNATURA e valabila si conforma cu cerintele de la art 4 alin 3 din Ordonanta nr 3. Orice alta data adaugata face ca declaratia sa devina neconforma cu legea.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e precizat. Nu poți fi amendat.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,299
  • Înscris: 13.01.2011

 Neaceasca85, on 26 martie 2020 - 17:49, said:

Unii si-au pus pisicile in lesa doar ca sa poata iesi in jurul blocului.

De asta umblau într-o zi doi tineri, cu o năpîrlită dinaia gri în lesă!!! :scratchchin:

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Rockyy, on 26 martie 2020 - 18:07, said:

Sfatul meu este sa iti cumperi o banda de alergat si sa alergi in casa.

"5.activitate fizică individuală (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă/ colective)sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, în apropierea locuinței".

Eu inteleg prin asta ca poti sa iesi in parcul din fata blocului si sa faci diverse exercitii, in functie de ce dotari are acel parc: o bara de tractiune, un aparat din ala pentru spate, etc.

Primaria Slatina a blocat accesul in parcuri si locuri de joaca, le-a baricadat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate