Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Ce banca este mai avantajoasa pentru schimb valutar?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Salut. Avand in vedere situatia in care ne aflam in momentul de fata, ma bate gandul sa imi schimb leii in euro. Nu prea stiu multe despre o operatiune de genu', dar din cate am aflat azi, voi avea nevoie de un cont la o banca. Eu am cont la ING dar cursul lor nu este deloc stralucit, si pe langa asta au o limita de depunere in cont (pe an) care este mai mica decat suma pe care vreau eu sa o depun, deci ING iese din calcul.
Am vazut un curs bun la CEC Bank si din cate am inteles de la ei, nu ar fi limita la depunere in cont, dar am ajuns cam tarziu la banca si nu am mai putut face demersurile pentru crearea unui cont si lamurirea situatiei de schimbare a leilor in euro.
Cum in weekend bancile sunt inchise, m-am gandit sa apelez si la parerea voastra. Ce banca recomandati pentru o astfel de operatiune? Desi cursul valutar poate parea bun, comisionul de retragere a sumei respective s-ar putea sa fie extrem de prost...

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ING e un mare NU, NU, NU
poti incerca la banca romaneasca, la astia am vazut cursuri mai bune.

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
casele de schimb valutar sunt cele mai avantajoase pentru cursul valutar. gaseste una serioasa si cu curs negociabil si da-i bataie. schimb lunar ~5000 euro/usd la casa de schimb valutar si absolut tot timpul a fost cursul mai bun decat  cel al bancii

#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,907
  • Înscris: 27.01.2016
Da. Casele de schimb sunt cele mai bune.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 zile_san, on 20 martie 2020 - 20:24, said:

casele de schimb valutar sunt cele mai avantajoase pentru cursul valutar

Asa stiam si eu.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Revolut ar fi si mai avantajos decat casele de schimb in teorie. In sensul ca au cursul e cam la fel dar ai in plus avantajul ca poti schimba de mai multe ori cand ai tu chef, si la sume mari poti scoate si un profit decent din asta.
dar am auzit ca tot la sume mari blocheaza conturi aiurea :)

#7
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Ar fi vorba de o suma echivalenta cu 80-85k euro, nu prea cred ca m-as putea duce cu atata cash la o casa de schimb valutar... Cu revolut nu ma complic. Da stiu, nu e complicat, dar nu as folosi asa ceva pentru sume atat de mari.

Banuiesc ca as putea folosi case de schimb valutar ca sa nu trebuiasca sa dau cine stie cat % comision la extragerea unei sume atat de mari, dar asta ar insemna sa merg de mai multe ori cu sume relativ mici de bani (din nou, parca nu m-as duce cu atatia bani in mall sau pe cine stie unde la o casa de schimb valutar).

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005
La suma asta, suni la bancă (le iei la rând, eventual) și ceri negociere.
Baftă.

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 27.09.2006
Daca era vorba de o suma mai mica, Raiffeisen era o varianta ... iti ofera posibilitatea sa cumperi/vinzi euro la cursul BNR, prin aplicatia mobila, intre orele 10 si 11 ... dar au o limita de 1500 de euro/zi, deci ti-ar trebui 2 luni sa schimbi banii aia.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Dupa parerea mea cu casa de schimb valutar te pui de acord. La cifra aia iti va face o oferta personalizata.

#11
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Stiu ca se negociaza cursul. Asta nu ar fi marea problema, ca nu incerc sa storc si ultimul cent prin schimbul valutar. Problema ar fi comisioanele de la retragere/transfer... Ca degeaba iau euro la 4.88 in loc de 4.89 cand la banca care imi da 4.88 am limita de extragere de 5000 sa zicem, si x% comision la fiecare retragere.

Edited by Myorlawr, 20 March 2020 - 21:40.


#12
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 rex, on 20 martie 2020 - 20:22, said:

ING e un mare NU, NU, NU
poti incerca la banca romaneasca, la astia am vazut cursuri mai bune.
Banca romaneasca vinde mai scump decat ing.
De ce ing, nu nu?

Edited by trandafirdoru, 20 March 2020 - 21:46.


#13
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
UniCredit. Poti cumpara/vinde euro la cursul BNR in fiecare zi intre orele 13:15-14:15, pana la 1000 euro/zi.

#14
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Akcenta cu BT.

#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sapt trecuta un cunoscut a negociat cu BT un curs de schimb de 4.80 cand la bnr era 4.78-4.79 - el a cumparat euro si doar vreo 15K euro, nu o suma asa mare.

#16
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Pai da, dar la BT scrie urmatoarea chestie: Eliberări de numerar 0–100.000 EUR 0,5%, min. 3 EUR (banuiesc ca inseamna retragerea banilor din cont) deci automat se duc 400-450 euro. Eu asta as incerca sa evit, limitarile la extragere. Atat posibila limitare la cat pot extrage, cat si comisionul.

#17
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
La bănci precum CEC, Libra și altele (trebuie văzut în lista de comisioane) ai retragerea sumei cash fără comision la scadența unui depozit constituit pe 30 zile.

Altfel, dacă nu ai vreo convenție cu vreo bancă sau cont premium cu clauză de retragere gratuită de la ghișeu, nu ai șanse.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Comision ca sa-ti retragi banii tai ?

Urate vremuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate