Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Ajutor montare aplica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!
As dori sa imi montez si eu o aplica pe terasa, nu am mai facut asa ceva in viata mea, sanse mari sa ma scuture Posted Image), faza este ca sursa de curent are 2 cabluri rosu si albastru aplica are 3 cabluri, Alabstru, Marou si Galben/Verde. Nu pare greu de loc, trebuie doar  oprit curentul de la intrerupator, si bagat cablurile, dar nu stiu cum si unde, la ce culori, avem doar:
albastru-> albastru
rosu -> ?

Attached Files


Edited by Calypsso, 19 March 2020 - 10:37.


#2
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
galben verde e impamantarea, si se pare ca la tine instalatia de iluminat nu are. Deci Rosu -maro.
Nu inchide doar intrerupatorul, inchide curentul de la tablou. Daca instalatia e facuta gresit si nu trece faza prin intreruptor poti sa faci buba.

#3
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Rosu la maro, galben/verde ramane neconectat dar nu e suficient sa opresti lucrentul de la intrerupator, opreste din tabloul de sigurante daca nu ai cum/cu ce sa verifici prezenta tensiunii . Asta pentru ca nu as baga mana in foc ca cine a facut instalatia electrica a trecut faza prin intrerupator.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View PostCalypsso, on 19 martie 2020 - 10:31, said:

Nu pare greu de loc,
Pai daca nu pare ... ce dubii mai ai ?

View PostCalypsso, on 19 martie 2020 - 10:31, said:

albastru-> albastru
rosu -> ?
Daca te uiti unde e legat pe aplica firul Galben/Verde ... e simplu raspunsu' la intrebare ...

#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca mai ai de gand sa mesteresti la cabluri, intrerupatoare, lustre... cupara o chestie ca asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c3BM3RFdvwk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009

View PostCalypsso, on 19 martie 2020 - 10:58, said:

Pentru ca in unele zone cum ar fii in casa am câte 3 fire, dar diferă culoare la unele sunt 2 roșii si 1 albastru(parter) la altele 2 albastre și un roșu. (Mansarda)

Am sa opresc curentu de afara de la panoul de tot in toată casa sa fiu sigur.

Pentru ca in unele zone cum ar fii in casa am câte 3 fire, dar diferă culoare la unele sunt 2 roșii si 1 albastru(parter) la altele 2 albastre și un roșu. (Mansarda)

Am sa opresc curentu de afara de la panoul de tot in toată casa sa fiu sigur, ca nu îmi face poza cu bliț

Attached Files


Edited by Calypsso, 19 March 2020 - 10:58.


#7
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 02.09.2016
"Impusca" electricianul!

Cel mai probabil sunt intrerupatoare duble la ele.
Aplica initiala are doar o faza.

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Unde ai becuri atirnate in 3 fire, inseamna ca acolo poti pune lustre cu mai multe becuri si intrerupator dublu. Sa zicem ca pui un candelabru cu 3 becuri si daca apesi pe 1 intrerupator se aprinde 1 bec si daca apesi celalalt intrerupator, se aprin celelalte 2 becuri.

Cam toate aplicile din comert au firul ala galben/verde care este de impamintare. Numai ca la noi in Ro, nu se obisnuieste sa se cableze blocul/apartamentul cu fir de impamintare la becuri. Doar la baie poti gasi si fir de impamintare la bec.

#9
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 02.09.2016

View PostCalypsso, on 19 martie 2020 - 10:31, said:

As dori sa imi montez si eu o aplica pe terasa, nu am mai facut asa ceva in viata mea, sanse mari sa ma scuture Posted Image),

View Postdorin_2k, on 19 martie 2020 - 11:44, said:

Cu atenție poți monta și întrerupătoarele fara să oprești curentul. Am făcut de multe ori, însă trebuie atenție.
Meriti un ban pe viata pentru asta!

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdorin_2k, on 19 martie 2020 - 11:44, said:

Faza e prin întrerupător.
ai verificat tu ?

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 24.11.2002
@Calypsso orele de fizica de prin liceu ar fi trebui sa te ajute sa identifici firele, chiar si vizual.
Sa ceri bani inapoi de la dezvoltator sau cei care ti-au facut instalatia electrica pentru ca nu au respectat standardul si nu ai fir pentru impamantare.
Nu fa ce zice dorin_2k  fara sa dai jos sigurantele si ideal e sa verifici cu un creion de tensiune. Costa 3lei, nu te du acum la magazin dupa el poate te intorci cu altele, dar cauta poate gasesti unul prin casa.

#12
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Inchide macar circuitul ala, apoi verifica ca e inchis. Paza buna trece primejdia rea.

#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postdorin_2k, on 19 martie 2020 - 11:44, said:

ce-ar fi sa nu-i servesti tampenii d-astea unui nepriceput care crede (probabil) ca
surubelnita e un fel thailandez de mancare? ma nene, te stiam om cu scaun la cap,
da' in ultima vreme mai mult prostii zici.

curentul se opreste din tablou chiar si la schimbarea unui amarat de bec, ca
nu stii cat de prost a fost electricianul ala de ti-a facut tie macaroanele p-acolo.

Edited by dygey, 19 March 2020 - 12:18.


#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dorine, nu mai da sfaturi dinastea timpite, ca omori omul si-l ai pe constiinta.
Nimeni nu poate sa stie daca faza este sau nu trecuta prin intrerupator. Sint o gramada de cazuri in care prin intrerupator este trecut nulul.
Daca tu, sau eu, sau altul sintem timpiti si lucram si sub tensiune, o facem pe riscul nostru si ne asumam asta. Insa sub nici o forma nu putem recomanda altuia sa faca timpenia asta.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,456
  • Înscris: 01.12.2001
Ok. Retrag tot (deja e șters).
Aștept recomandarea (oare cine va face primul aceasta recomandare?) sa cheme un electrician neapărat AUTORIZAT. Pt mulți autorizarea înseamnă și perfecțiune. Însă nu e așa.
Unul (vecin, prieten) PRICEPUT face cat 10 electricieni AUTORIZATI.
Răspuns: rosu-> maro


#16
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Autorizat s-ar putea sa nu fi fost nici ala de a facut prima data instalatia. Si din pacate autorizarea nu inseamna perfectiune.
Am chemat si eu instalatorul(nu stiu daca era autorizat sau nu) sa imi monteze un termostat la centrala si am sfarsit prin a demonta ce a facut el si a monta corect. Bine ca nu s-a stricat nimic. El s-a justificat ca e termostatul meu inteligent de vina, ca din alea simple a montat sute. Dupa ceva timp am observat ca si filtrul Y e pus vertical, da de lipit PPR nu ma apuc.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,456
  • Înscris: 01.12.2001
De mult tot scriu astea: nu AUTORIZATU' contează, ci PRICEPUTU'.
Am văzut o grămadă de AUTORIZATI ce făceau lucrări aiurea dar se băteau in piept cu autorizația lor.

#18
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Hai, ca electrician ma fac. Nu a fost greu deloc. Ținând cont pentru toată chestia asta am stat 2 ore 😂

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate