Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Coronavirus si firme de turism. Pot primii banii ianpoi?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.05.2007
Conf pct 5.10 din contractul cu turistul:
"Calatorul are dreptul sa rezilieze/denunte unilateral in orice moment, in tot sau in parte, contractul, iar in cazul in care incetarea ii este
imputabila, este obligat sa despagubeasca Agentia pentru prejudiciul creat acesteia, conform prevederilor cap. VI, cu exceptia cazurilor de forta majora definite conform legii. Despagubirea se poate ridica la maximul pretului pachetului de servicii de calatorie contractat."
Paragraf luat de aici :https://www.dertour.ro/library/media/dertour/documents/contract-cu-turistul_mandat_classic.pdf
Eu as face o adresa catre agentie in care as invoca starea de urgenta actuala cu mentiunea ca te temi pentru viata ta si a familiei tale.Pe acest considerent poti cere fie restituirea primei rate,mentionand ca renunti la orice vacanta anul acesta,fie sa iti ofere posibilitatea de a achita ratele urmatoare in momentul in care situatia se va calma,caz in care poti merge in excursia contractata sau poate intr-o alta la o alta data.
Indifirent ce doresti sa faci,e bine sa ai o adresa scrisa catre ei,fiindca in instanta,daca vei ajunge,orice document scrie te ajuta foarte mult.

#20
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 ferydaboss, on 17 martie 2020 - 18:21, said:

Mi-au zis si mie ca asigurarea nu ajuta, doar daca be inbolnavim (dr virus) perioada aia..
Nu am optiune de reprogramare.. Incearca sa imi vanda vrajeli ca sa mai astept, sa mai platesc o rata , ca "cine stie.. poate o sa ajunga zona rosie sau isi inchid granitele, atunci (poate) o sa imi dea toti banii inapoi... in 30 de zile." Dar daca in 30 de zile.isi revine, deschid granitele, iarasi nu mai vad nici un ban Posted Image)

In cazul in care Grecia isi revine, de ce n-ai merge?

 ferydaboss, on 17 martie 2020 - 18:21, said:

Nu mi-au dar nici o optiune de reprogramare si/sau upgrade. Cuca deja au inceput sa dea banii inapoi pt clientii care aveau in spania si italia... Dar maine ar trebui sa platesc.. as vrea si eu sa mai aman 1-2 saptamani ca poate se face si lege in Ro ca sa poti anula..

Si daca nu anulez, si nu trece 100%? Daca vor mai fi cazuri doar ca mai putine?.merita sa risc pe sotia si copilul, sa prindem ceva, pe o insula, unde nu exista spitale si dinastea? Intr-o tara care nu e deloc pregatita nici in capitala?

Iti recomand sa te folosesti de forta majora. "din forta majora, nu pot achita rata". Stai calm, vor accepta, dar ca momentan incearca sa te faca sa platesti, ceea ce e si normal.

Pana la urma, frica ta personala este o cauza subiectiva si nu o poti imputa agentiei. Mai sunt 3 luni pana la vara, mai ai timp de asteptat.
Pe timpul starii de urgenta/asediu, toate termenele procedurale (inclusiv fiscale/comerciale) se prelungesc pana la finele starii de urgenta.

#21
anita30

anita30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2019
Am bilete luate din Decembrie pentru Grecia de la Ryanair pentru luna aprilie de pe 8-14 si doar pot modifica alta data nu pot primi banii inapoi. As repgrograma pt luna August chit ca as mai plati 75 euro in plus dar ma gandesc daca atunci va fi mai bine sau tot la fel ca acum. Sincer, nu vreau sa pierd acei bani! Poate se vor inchide granitele si la Greci si asa voi primi banii inapoi, sper!

#22
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 08.08.2018
Cat au costat biletele?

#23
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
A transmis și ANPC un comunicat pe siteul lor. Concluzia este că doar cei care aveau vacanțe in zona roșie (adică Italia - întreaga țară; China – provincia Hubei, inclusiv orașul Wuhan;     Coreea de Sud – orașul Daegu, județul Cheogdo; Franta – regiunile: Hauts de France, Île de France, Grand Est, Bourgogne France Comte, Auvergne Rhones Alpes; Germania – regiunile: Baden Wurttemberg, Bayern, Nordrhein Westfalen; Spania – regiunea Madrid) au șanse să-și recupereze banii.

În rest ”pentru orice destinație din zona galbenă, călătorul va putea anula serviciul de călătorie conform condițiilor contractuale agreate la momentul rezervării acestuia, cu aplicarea penalizărilor din contract. Pentru orice altă destinație, călătorul poate anula serviciul de călătorie rezervat, cu respectarea condițiilor contractuale agreate.”

Adică dacă nu ai prevăzut în contract că poți anula, suporți toate costurile și consecințele, iar ANPC va ridica din umeri la orice plângere.
Surprinzător este că deși zborurile către Spania au fost suspendate de ieri, iar situația acolo este critică, Barcelona de exemplu nu este inclusă în zona roșie. Deci dacă aveai vacanță acolo nu ai nici un drept pentru rambursare.

#24
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 amic, on 18 martie 2020 - 17:04, said:

Surprinzător este că deși zborurile către Spania au fost suspendate de ieri, iar situația acolo este critică, Barcelona de exemplu nu este inclusă în zona roșie. Deci dacă aveai vacanță acolo nu ai nici un drept pentru rambursare.

Nu conteaza ca Barcelona e sau nu in zona rosie. Zborurile s-au anulat, deci poti primi banii inapoi (in cazul wizz primesti 120% drept credit in contul de wizz).

#25
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Poti sa primesti si credite de 200% tot nu ai ce face cu ele,vacantele sunt mai greu de programat

#26
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
Barcelona am dat-o ca exemplu pentru a arăta cât de absurdă e situația. Într-o țară aflată în situație critică precum Spania, unde s-au închis granițele terestre și populația e obligată să rămână în case, doar Madridul e oficial încadrat în zona roșie.

În cazul în care am fi avut zbor din România, Wizz ar fi înapoiat banii (sub formă de voucher). Dar sunt și situații în care persoane din vestul țării aleg să călătorească de pe aeroporturile din Ungaria (Debrecen sau Budapesta), fiind mai aproape decât București sau chiar Cluj. Din Ungaria, Wizz încă are curse inclusiv spre Barcelona și pe ei nu îi interesează că tu nu ai cetățenie maghiară și nu mai poți intra în Ungaria atâta timp cât ei efectuează cursa.

Pe lângă zboruri, mai e vorba și de rezervările la hotel. La fel, nu mai ai cum să ajungi în Spania, Franța etc dar nici nu îți mai recuperezi banii. Iar la o eventuală plângere, ANPC îți va spune că ei nu au ce face dacă zona respectivă e galbenă.

#27
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 09.01.2015
Legat de voucherele de vacanta, se pare ca este o propunere de extindere a valabilitatii acestora !?

#28
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 anita30, on 18 martie 2020 - 13:06, said:

Am bilete luate din Decembrie pentru Grecia de la Ryanair pentru luna aprilie de pe 8-14 si doar pot modifica alta data nu pot primi banii inapoi. As repgrograma pt luna August chit ca as mai plati 75 euro in plus dar ma gandesc daca atunci va fi mai bine sau tot la fel ca acum. Sincer, nu vreau sa pierd acei bani! Poate se vor inchide granitele si la Greci si asa voi primi banii inapoi, sper!

Da, am auzir ca la.zboruri se dau inapoi vouchere. Dar in cazul.meu/agentiei nu merge asa din pacate.

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 anita30, on 18 martie 2020 - 13:06, said:

Am bilete luate din Decembrie pentru Grecia de la Ryanair pentru luna aprilie de pe 8-14 si doar pot modifica alta data nu pot primi banii inapoi. As repgrograma pt luna August chit ca as mai plati 75 euro in plus dar ma gandesc daca atunci va fi mai bine sau tot la fel ca acum. Sincer, nu vreau sa pierd acei bani! Poate se vor inchide granitele si la Greci si asa voi primi banii inapoi, sper!

Ai primit mail de la ei ca poti modifica data zborului?

#30
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 mannick, on 18 martie 2020 - 13:27, said:

Cat au costat biletele?
avansul 400 euro. Total 1300 /3 pers in 4 rate.

#31
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 anita30, on 18 martie 2020 - 13:06, said:

Am bilete luate din Decembrie pentru Grecia de la Ryanair pentru luna aprilie de pe 8-14 si doar pot modifica alta data nu pot primi banii inapoi. As repgrograma pt luna August chit ca as mai plati 75 euro in plus dar ma gandesc daca atunci va fi mai bine sau tot la fel ca acum. Sincer, nu vreau sa pierd acei bani! Poate se vor inchide granitele si la Greci si asa voi primi banii inapoi, sper!

In Grecia sunt inchise hotelurile pana in 30.04.2020. Chiar daca Ryan zboara nu ai unde sa stai.
Era o disutie in Guvern aici sa inchida zborurile incepand de Duminica dupa amiaza, dar nu e nimic oficial inca.

#32
anita30

anita30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2019

 edbica2000, on 21 martie 2020 - 00:24, said:


In Grecia sunt inchise hotelurile pana in 30.04.2020. Chiar daca Ryan zboara nu ai unde sa stai.
Era o disutie in Guvern aici sa inchida zborurile incepand de Duminica dupa amiaza, dar nu e nimic oficial inca.
Da au anulat azi zborurile! Am primit mesaj acum la ora 13 si puteam schimba data sau cere rambursare,bineinteles am optat pt ramburs nu erau multi dar 150 de euro tot conteaza pls ca nu stiam sigur ce va fi in luna august sa iau atunci bilete! Lasam pt la anu daca totul va fi bine!

#33
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 anita30, on 21 martie 2020 - 13:37, said:


Da au anulat azi zborurile! Am primit mesaj acum la ora 13 si puteam schimba data sau cere rambursare,bineinteles am optat pt ramburs nu erau multi dar 150 de euro tot conteaza pls ca nu stiam sigur ce va fi in luna august sa iau atunci bilete! Lasam pt la anu daca totul va fi bine!

Imi dai un link si mie? Ca s-au inchis granitele?

#34
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,201
  • Înscris: 07.01.2007
Un lucru este cert,vacantele noastre din acest an sunt sub un mare semn de intrebare daca nu chiar anulate

#35
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
De ce spui asta? Eu am rezervarea la hotel pentru 3 zile in Odesa in Mai si sunt cert ca pot merge.

#36
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 10.10.2003
la peste 500 cazuri suntem zona galbena, cine iese din Romania sta 14 zile in carantina, crezi ca rusii te primesc asa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate