Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Pareri Dacia Duster

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
417 replies to this topic

#37
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postfoxbat, on 09 martie 2020 - 17:37, said:

au.vrei?
Nu prea mi-e clar cum poti sa cumperi masini care nu exista in configuratorul oficial!

Edited by DannyMC, 09 March 2020 - 18:32.


#38
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
vrei sau doar aduni posturi?
in primul caz,pm

#39
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View PostCONSTANT1708, on 08 martie 2020 - 22:51, said:

In concluzie plin de parerologi fara ca unul sa aiba masina.
Initiator,cred ca afli mai multe din targ !

+10     Posted Image

View PostExcelsior01, on 08 martie 2020 - 23:21, said:

...nu-mi place rezultatul de la EuroNcap si faptul ca nu are automata+integrala, macar intr-o versiune de varf.

Pentru moment, pe planeta Pamant, nu exista nici un constructor de masini care sa aiba in panoplie o transmisie automata si integrala, simultan. Poate pe alte planete.

View PostBloodRa, on 09 martie 2020 - 06:23, said:

Am un prieten care și-a luat un Duster. Acum regretă.

Sireacu...

View PostBloodRa, on 09 martie 2020 - 09:31, said:

Am un Amarok care nu e mult mai scump decât un duster(25k + tva), dar e in cu totul alta ligă.

Care liga? 163Cp/1700Kg (de ce doar atat dintr-un 2l biturbo?... probleme in Paradis?...) vs 150CP/1350Kg? Ca tot era un papleac p-aci, care vroia sa rada vro' juma' de ora, apropos de Duster....

#40
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postfoxbat, on 09 martie 2020 - 19:34, said:

vrei sau doar aduni posturi?
Ti se pare ca am nevoie sa adun posturi? Si de ce le-as aduna, se da vreun premiu? Poate un Duster?Posted Image
Daca nu vreau un Duster nu am voie sa intreb? E vreo societate secreta unde poti intra doar pe baza de recomandare de la un initiat? Hai pe bune?

Edited by DannyMC, 09 March 2020 - 20:00.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBloodRa, on 09 martie 2020 - 09:31, said:

Am un Amarok

Pai asa zi, ca ai nevoie de aplauze pentru ce ai tu, :lol:

View Postfoxbat, on 09 martie 2020 - 09:43, said:

vezi ca am postat eu -am un Duster 2020.
clar, 4x4, benzina. nou.
Sunt stupefiat!

#42
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postunderb, on 09 martie 2020 - 09:26, said:

Pt mers atat pe drumuri asfaltate cat si neasfaltate, nu prea ai ce gasi la banii aia.

Daca ai nevoie de un crossover si iei un Duster, vei fi dezamagit. Reciproca e f valabila si ea.
Uite aici o varianta care in echiparea full (DLX plus) nu depaseste 20.000 euro si este de 10 ori mai dotata ca un duster, nu mai vorbim de interior.
Ca atuuri; faruri full led, tablou bord digital 10,2", motor 163CP.

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDannyMC, on 09 martie 2020 - 16:06, said:

@karax Dusterul are asistența la parcare nu asistent. Adica ai senzori, camera de marsarier, chestii d-astea, nu se parcheaza singura.

bun nu e tocmai "self driving" insa se apropie si de asta

#44
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostExcelsior01, on 08 martie 2020 - 20:50, said:

Salutare,
In primul rand, toate cele bune, doamnelor si domnisoarelor, cu ocazia zilei de 8 Martie(daca e vreo una singura, sunt disponibil Posted Image ).

No,acum lasand gluma la o parte, ma uitam pe Youtube, la filmuletul nou,al celor de la Hello Siberia,care au un nou Duster, 4x4 benzina; acum,banuiesc ca multi(sau o parte dintre voi), au urmarit expeditia lor, in Rusia, cu un Duster 4x4, diesel....masina a rezistat fara probleme, ruleaza fara probleme, chiar daca a mers prin 'mama' Rusia, prin Siberia....

Am citit/vazut multe critici,la adresa Duster-ului, ca e prost,ca e rau, ca in sus, si in jos...s.a.m.d....care e parerea voastra, vis-a-vis de Duster, conduceti Duster,aveti Duster, v-ati lua Duster?

Daca as avea banuti, si ar fi varianta benzina/diesel cu automata si 4x4, poate/probabil mi-as lua....Voi?

Daca ar fi si opinii pertinente....ar fi super.
Una e o mașină pregătită pentru un astfel de traseu si alta e utilizarea cotidiană. E plin youtube de filme în care se lauda dusterul si de altele în care vezi că are si rele, nu numai bune.

#45
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Vis-a-vis, conduc, nu detin, nu mi-as lua !
De la ph1 incoace se vad clar imbunatatiri insa nu vad un motiv pentru care sa dau 20 mii euro pe asa ceva. Desi nu sunt adeptul, la banii astia iei niste tancuri adevarate cu 4x4 cel putin la fel de performant !
Adica, intre un Duster de asta si un Tuareg de 6 ani cu 70mii de km, automata, suspensie reglabila, etc...
Repet, nu sunt adeptul, nu cumpar sh, insa...
Altfel, nu as face mai mult de 200 de km cu Dusterul , de placere ! Ca dinamica este varza versiunea diesel, ca si comportament pe sosea asemenea.
Ca masina de hamalit este suficient de comfortabila !

Edited by SSpantzer, 10 March 2020 - 09:43.


#46
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTsunnnami, on 10 martie 2020 - 02:42, said:

Pai asa zi, ca ai nevoie de aplauze pentru ce ai tu, Posted Image


Sunt stupefiat!

ia uimeste ma cu un pm si te lamuresc :)

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfoxbat, on 10 martie 2020 - 13:13, said:

ia uimeste ma cu un pm si te lamuresc Posted Image

Nu vreau sa te stiu uimit, asa ca o fac pe public.
Bravo.
Nu ma asteptam. Desi daca e sa te iau la intors, nu am vazut vreo extrema snobistica pana acum

#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostTsunnnami, on 10 martie 2020 - 13:39, said:


Nu vreau sa te stiu uimit, asa ca o fac pe public.
Bravo.
Nu ma asteptam. Desi daca e sa te iau la intors, nu am vazut vreo extrema snobistica pana acum

ai si topic la " jurnal" si tu acum vazusi..uuoof.
ce snob bre ? io ? io sunt anti produse de fitza si marketing  ( proaste si inutile) - hint = bmm ( sau parca era cu w la coada..) si mar muscat.
in rest sa fie cu sanatate.
Duster-ul pe care il conduc are oricum mult prea multe butoane ( senzori in oglinzi, parcare . etc) . ma simt handicapat dar au zis ca nu se pot demonta.. ma rog , in mod "elegand". asta e , incerc sa i ignor si sa imi folosesc creierul .

#49
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postkiario, on 10 martie 2020 - 05:39, said:


Uite aici o varianta care in echiparea full (DLX plus) nu depaseste 20.000 euro si este de 10 ori mai dotata ca un Duster, nu mai vorbim de interior.
Ca atuuri; faruri full led, tablou bord digital 10,2", motor 163CP.
Stiu, dar eu ziceam altceva. Ma refeream la scopul masinii.
Dupa cum am zis, daca e nevoie de o masina de asfalt si se ia Duster, alegerea e proasta. Daca e nevoie de o masina care va vedea si drumuri neasfaltate si se ia o masina de asfalt, alegerea va fi iar proasta.
Ambele masini sunt bune daca sunt alese fc de nevoi si scop si pot fi proaste daca sunt alese la intamplare.
Nisele sunt diferite desi se suprapun intr-o oarecare masura.

Personal m-am indepartat in ultimii ani de lucrurile fine si a caror pret si fragilitate ma impiedica sa le folosesc cum si cand vreau sau am nevoie sau ma rau ma impiedica sa fac alte lucruri care nici macar nu au legatura directa cu ele dar care risca sa le degradeze. In extremis, ma bag, fie ce-o fi dar e mai bine sa nu ma pun singur in situatii de genul asta.

Valoarea e data de utilitate si de utilizare, nu de pret, ornamente dragute si jucarii care in 2 ani isi vor pierde stralucirea si vor fi depasite moral. Restul sunt povesti.

Nu voi uita niciodata un amic care nu intra in apa pt ca ii era frica sa nu i se fure lucrurile, printre care niste slapi de firma. Altul sta cu camere pe balcon de grija masinii de cand si-a luat una scumpa desi nu a avut probleme si tot asa...

Nu as putea sa traiesc in felul asta.

Doar de curiozitate, pot sa pun un caiac pe SSangYongul ala si sa intru pe drum ingust de pamant plin de vegetatie pe margine care freaca masina? Dar cand vin acasa, oare o sa intru in el asa ca dupa o tura cu caiacul? Nu stiu de ce am impresia ca as face asta tot cu batrana Astra.

Si mai sunt multe alte aspect care poate tin mai mult de sociologie si comportament pe care nu le voi dezbate aici.

Ideea e ca Dusterul e bun daca ai nevoie de el pt ca poti face lucruri greu de facut cu altele fara sa iti bati joc de ele iar alternativele reale sunt putine. Sa ai cate o masina pt fiecare nevoie e ideal dar practic e cam greu sa ai mai mult de 2 masini.

Edited by underb, 12 March 2020 - 10:08.


#50
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postjiovrica-ciobanoiu, on 09 martie 2020 - 19:35, said:

Pentru moment, pe planeta Pamant, nu exista nici un constructor de masini care sa aiba in panoplie o transmisie automata si integrala, simultan. Poate pe alte planete.
Poftim ???
Vrei sa fii ironic, poate.

#51
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
O plimbare facuta wek trecut cu al meu ph2.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w-0wgdPvtc4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004

View PostSSpantzer, on 10 martie 2020 - 09:43, said:

Tuareg de 6 ani cu 70mii de km, automata

sa ne faci si noua cunostinta cu batranica care mergea cu Tuaregul la piata o data pe luna...

#53
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
A fost masina de sef de companie, luata din ro cu istoric real, leasing terminat si cumparata de la reprezentanta VW. Daca vrei mai erau cateva prin tara, mergi la rep si umfla cashu !

Nu toata lumea are vise umede cu masini cumparate din Germania , mai sunt unii care mai cupleaza si creierul inainte de achizitie !

Edited by SSpantzer, 13 March 2020 - 08:36.


#54
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sunt atat de multe masini aduse de afara alese exclusiv pe 3 criterii - pret, anul din acte (nu de fabricatie) si aspect incat lumea uita cat se circula in medie cu o masina, mai ales cand nu e singura masina.
Astfel de masini sunt scumpe afara tinand cont de ce se cere in Ro iar luate de noi in Ro sunt putine si de obicei tinute mai mult.

Fun fact, un neamt cumpara in medie de 2x mai mult combustibil decat un roman. Nu de 10x ori, nu de 100x mai mult. Asta in contextul in care 2 masini in familie sunt o chestie mult mai intalnita decat in Ro. Chiar sunt destule batranici cu masini doar ca nu se aduc multe masini de genul asta.

Deci sansele sa gasesti asa ceva si la un pret bun, indiferent ca e de noua in Ro sau adusa sunt destul de mici si trebuie urmarite anunturile mai mult timp.

Si mai e un aspect. Repere banale supuse uzurii pot fi suficient de scumpe incat sa te descurajeze sa tii prea mult o astfel de masina sau sa o folosesti prea mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate