Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

scaun auto copil >1 ani (9 kg)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea 2 scaune pentru copii peste 1 an, am 2 gemeni. Masina nu are ISO Fix si e mai veche. Vreau sa o schimb in 1-2 ani cu o masina mai safe cu ISO Fix si mult mai ok. Am citit pe net, ca se recomanda pana la 1 an si 6 luni, copilul sa fie asezat cu spatele la directia de mers. In caz de ceva ar reduce traumele cu 70%, daca se aseaza copilul in sensul directie de mers, traumele se reduc cu 30%. E o diferenta enorma zic eu, cam orice scaun ai avea, Se mai zice ca asezarea inspre pozitia de mers, stimuleaza dezvoltarea copilului. Intre dezvoltare si siguranta, as alege siguranta. Dezvoltarea o mai face si cu alte mijloace. Pentru siguranta, mai nou, se recomanda pozitia cu spatele la sensul de mers pana la 4 ani !
Pozitia de somn - iar e discutabila. Se zice ca scaunele Safe nu au o pozitie de somn foarte inclinata - tocmai ca nu mai asigura o protectie foarte buna !
In oras la mine, nu prea am de unde alege ceva mai ok. Carrefour, si magazine China. Scaunele de 200-400 ron = mi se par calitate extrem de slaba, de siguranta, cred ca tot acolo. Maxim ce pot lua un Chicoo Cosmos. De pe internet, nu am cum sa le testez, vad.

Am vazut Chicco Cosmos - dar, sunt serii, care in crash test, au siguranta 0, datorita unuor erori de proiectare

Graco Slimfit - am vazut ca sunt laudate, dar am vazut un ianltator in magazin si mi se pare pusa un berete subtire peste plasticul de sezut. Nu mi-a placut la confort. Nu stiu daca SlimFit asigura un confort mai bun.
CHICCO Gro Up
CHICCO Youniverse - astea ar parea mai safe ?!

Britax Romer EVOLVA 1-2-3

Maxi-Cosi Priori SPS - am vazut ca Maxi-Cosi, de obicei au scaune bune, cele mai scumpe.

CYBEX Pallas M-Fix SL - in teste, se zice ca sunt safe

Pentru siguranta, imi propun sa merg cat mai putin cu masina si o masina mai ok. Viteza mica. Dar, nu cred ca tinutul in brate al copilului sau alte improvizatii sunt ok.

Pret. As merge pana la 10-15 mil de scaun, sau mai mult daca siguranta creste. Dar ma gandesc sa nu imi sparga masina daca e scump. Am si garaj, dar nu as lasa 30-50 mil in masina la vedere, mai ales daca plec in excursie. In principiu, dat mai safe/ieftin/ok.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
joie ispin pt cand o sa ai isofix, scunele se rotesc si ajuta enorm la asezatul in scaun pana se pot urca singuri.
sau arunci un ochi aici pt modele din 2019: https://www.adac.de/...kindersitztest/

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
Daca vrei cu isofix nu poti sa il fixezi decat cu fata spre directia de drum (cel putin la mine nu ai cum altfel, asa e facut isofix-ul). Daca vrei invers trebuie sa prinzi scaunul cu centura (eu asa am vazut in manualul scaunului ca se prinde daca pui invers).
Apropo, nu e 30-50 mil un scaun. Gasesti de la 3-400 la 2000.

Edited by jm2010, 08 March 2020 - 15:25.


#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
joie ispin si cele similare se pot "aseza" si cu spatele la drum

#5
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005
Scaunele cele mai sigure de obicei ajung pe la 2000-2500. Dar asta nu înseamnă că în segmentul 1000-1800 nu găsești scaune bune. Vorbesc mai ales de cele care se fixează cu spatele la drum, poziție care este recomandat să se mențină până spre patru ani, cum ai zis și tu. La bugetul alocat de tine ar trebui să găsești ceva ok.
Isofix nu schimbă cu mult datele legate de siguranță. Este mai bun pentru simplul motiv că asigură o montare mai ușoară a scaunului, eliminând riscul de montare incorectă și automat de accidentare. De aceea s-a impus ca standard în ultimii ani.
Uită-te pe linkul dat de @_-livio-_, testele ADAC sunt în general reperul. Mai sunt și testele făcute de suedezi, care sunt cel puțin la fel de riguroase. Cred că asta este pagina.

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Mergi pe Britax Romer. Le poti lua de pe amazon la un pret mai bun decat la noi.

#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Gandestete ca daca ai 2 copii pe bancheta din spate in scaune  nu va mai putea sta nimeni cu ei (nu mai ai loc), asa ca nu poti sa ii pui cu spatele la directia de mers. Deci cele care se rotesc sau se pun cu spatele nu stiu cat te ajuta.

Eu am fost multumit de CYBEX Pallas, il folosesc de cand avea 10 luni si acum are peste 8ani si inca sta in el.Pana pe la 4-5 ani l-am folosit cu perna pusa, dupa doar cu centura.

#8
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Britax Romer e varianta sigura. Scaune foarte bine cotate in teste, si gasesti si scaune model mai vechi, de noi cu preturi foarte bune. Evolva vezi ca e putin cam mare ca dimensiuni. Iti trebuie si cu isofix si cu prinderi in centuri separat?

#9
SofiaElena

SofiaElena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2019
Cred ca cea mai sigura varianta este un scaun de la Britax Romer, si asta o spun din proprie experienta.
Am cumparat 2 astfel de scaune si pot spune ca sunt foarte multumita de ambele.
Primul a fost un Scaun Auto Britax Romer DUALFIX I-SIZE pe care l-am cumparat acum 3 ani, iar recent am achizitionat un Scaun Auto Isofix AdvansaFix IV R.

Acum sa le luam pe rand:
Scaunul Dualfix cred(parere strict personala) ca este cam cel mai bun scaun care exista pe piata la ora actuala pentru grupa sa de varsta.
Am sa scriu catev caracteristici si beneficii care m-au facut sa cumpar acest scaun.
- Nota foarte buna la testele de impact ADAC
- sistem ISOFIX
- scaunul se roteste 360 de grade (acesta functie este foarte utila deoarece usureaza foarte mult introducerea si scoaterea copilului din scaun)
- pozitie de somn foarte buna (scaunul are un grad mare de inclinare pe orizontala)
- calitatea materialelor este una premium
- este usor de curatat
Varsta recomandata pentru acest scaun este intre 0 si 3-4 ani( 0-18 kg) -  asta cred ca depinde si de cat este copilul de mare. Fica mea are 3 ani si 3 luni si inca este bun.
Dupa 3 ani si 3 luni de utilizare starea lui este una foarte buna, nu am avut nici un fel de problema cu el, functioneaza ca in prima zi( cand spun functioneaza ma refer la rotirea scaunului, clapete, butoane de reglaj, reglarea centurilor, etc)

Acum referitor la scaunul AdvansaFix IV R
Acest scaun dupa cum spuneam l-am achizitionat recent si nu l-am folosit foarte mult deoarece primul scaun inca este bun iar acesta este instalat intr-o alta masina cu care nu circulam foarte des.
Am cumparat acest scaun deoarece l-am gasit la un pret foarte bun de black friday si am profitat tinand cont ca v-a trebui sa facem trecerea in curand de la cel vechi.
Scaunul se poate folosi de la 9 kg pana la 36 kg, asta insemnand cred ca pana la varsta 12 ani.
Si acest scaun are sistem isofix, dar ce mi-a placut la el este faptul ca are un grad de inclinare in plan orizontal( pozitie de somn) care nu am regasit-o la alte scaune.(poate sunt si altele dar nu am gasit eu).
Primul l-am cumparat la un pret de aproximativ 2400-2500 aproximativ iar al doilea l-am gasit la 1550.
Sper ca informatiile sa iti fie de folos.

#10
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
Daca montez 2 scaune in spate, banuiesc ca sotia nu o sa mai poata sta deloc in spate, nu o sa mai fie loc. Atunci, nici asezarea copilului in sens invers directiei de mers nu este o varianta. Nici pozitie de somn nu o sa fie prea aplecata, din motive de siguranta.
De la Britax Romer - am citit ca sunt modele care nu au deloc pozitie de somn. Mi se par cam voluminoase. Nu stiu calitatea buretilor pe care sta copilul, la siguranta poate sunt ok.
De la Graco Slim - imi place ideea cu suportul de biberoane/pahar, se lasa cred cel mai mult pe spate, dar mi se pare o calitate slaba.
Cybex Pallas - mi se pare cam cea mai buna alegere. Sistemul de prindere al copilului mi se pare cel mai sigur, fata de centurile traditionale. Par ca sunt facute si de calitate buna. Ei zic ca sistemul de prindere ar functiona ca un airbag permanent deschis in caz de impact. Ma incanta si protectiile laterale. Pozitia de somn cred ca nu prea e, nu stiu daca se lasa pe spate ca si celelalte scaune.
Am vazut multi cauta pozitie de somn buna, dar, ca si siguranta, nu ar fi o treaba buna sa se incline asa mult scaunul.

#11
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Planuiesti sa calatoresti mult cu copiii/distante lungi? (intreb deoarece vad ca te intereseaza pozitia de dormit).

#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
Cat is mici, as vrea sa merg la mare 1 data/an - cam 600 km si prin tara, cam 10-200 km o data la 1 luna, maxim 300 km. Peste 5-6 ani as vrea sa merg mai mult, dar incerc sa evit masina si as merge cu avionul.
La mine, cand ii pun in masina stau 10-20 min dupa care dorm. De asta zic, nu stiu cum se comporta daca nu pot dormi. La distante de 600 km as merge din 2 zile, din 2 bucati.

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
se da prea multa importanta pozitiei de somn, cand sunt obositi dorm si pe pietre.
de ce ar mai sta cineva in spate cu ei daca au peste 1 an?

#14
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
Multumesc de raspunsuri. M-am tot uitat, gandit, cautat, ma hotarasem pe CHICCO Youniverse - am inteles ca ar fi destul de ok la siguranta, extrem de usor de instalat, confort bun, pernuta de sezut excelenta, usor de curatat. Dar, am gasit o oferta buna la Graco Slim si am dat comanda pentru Graco. Nu am avut timp sa vad cum se impaca cu ele, sper sa fie ok. Graco - is foarte laudate de unii, au si posibilitate de a pune copilul cu spatele (poate incape 2 scaune + sotie in spate, ramane de vazut), suport de biberon/ceai, indicator de pozitionare corecta scaun. Sper sa fi nimerit bine.

Pozitia de somn - posibil sa se acorde prea multa importanta. As vrea cam la 200-300 km sa fac pauza cand o sa merg cu masina, eventual chiar si cazare. La mine, cum urc copii in masina, cum adorm si de asta poate ar fi importanta. Dar, in teste, din ce am vazut - in pozitia de somn - scade siguranta - beneficiu pozitie de somn - mai bine sa fie in siguranta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate