Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Tensiune ortostatica - senzatie de lesin/ transpiratie rece

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

Se da urmatoarea problema ciudata:

- am un amic care miercuri si joi a avut ceva temperatura mare, dar dupa ceva bai fierbinti si nu-stiu-ce medicamente, l-a lasat. Frisoanele au disparut si el parea a se simti bine.

- asta pana am iesit ieri la un local din apropierea casei lui (la nici 10 metri...efectiv), local bine incalzit dar aerisit, comfortabil, si la intrare tipul mi-a zis ca isi simte capul ametit si ii vine sa lesine.

L-am asezat la prima masa si mai mai ca am chemat salvarea sincer, daca el nu ma oprea insistent!
Avea pe frunte broboade de sudoare rece. Nu avea febra (am testat din cateva locuri) si nici frisoane.

El nu are diabet, probleme cu tensiunea, probleme cu sistemul digestiv, nu fumeaza si nici nu bea. Are o viata chiar linistita. Ca si mine, sta singur. Ne stim de ceva ani.
E tip de doar 1.70, dar atletic, deci nu grasan.

E clar ca ceva a fost in neregula cu tensiunea sa ortostatica!

Dupa cca 2-3 minute de stat la acea masa cu capul in maini, i-au trecut si sudoarea rece, si senzatia de lesin si am putut manca  (desi el a putut manca f putin).
Dar altminteri s-a simtit bine restul mesei.

I-am sugerat sa mergem cu un taxi la floreasca la urgente, dar mi-a ras in fata ca ce sa ii faca aia cand il vad bine acum ...

E posibil ca o etapa de raceala/ febra sa provoace asa simptome?

Si pana marti (cand merge la doctor, are un program de lucru infernal, nici gand sa scape pana seara tarziu), ce ar putea sa ia pt tensiunea ortostatica/ senzatia de lesin?

M ultumesc

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

View Postpinguinul666, on 07 martie 2020 - 09:24, said:

sal

Se da urmatoarea problema ciudata:

- ..........

L-am asezat la prima masa si mai mai ca am chemat salvarea sincer, daca el nu ma oprea insistent!
Avea pe frunte broboade de sudoare rece. Nu avea febra (am testat din cateva locuri) si nici frisoane.

El nu are diabet, probleme cu tensiunea, probleme cu sistemul digestiv, nu fumeaza si nici nu bea. Are o viata chiar linistita. Ca si mine, sta singur. Ne stim de ceva ani.
E tip de doar 1.70, dar atletic, deci nu grasan.

E clar ca ceva a fost in neregula cu tensiunea sa ortostatica!

Dupa cca 2-3 minute de stat la acea masa cu capul in maini, i-au trecut si sudoarea rece, si senzatia de lesin si am putut manca  (desi el a putut manca f putin).
Dar altminteri s-a simtit bine restul mesei.
E posibil ca o etapa de raceala/ febra sa provoace asa simptome?

Si pana marti (cand merge la doctor, are un program de lucru infernal, nici gand sa scape pana seara tarziu), ce ar putea sa ia pt tensiunea ortostatica/ senzatia de lesin?

M ultumesc


daca in rest e sanatos,  cel mai probabil a avut un episod de hipoglicemie! cauze: multiple- de la stresul fizic produs de raceala anterioara, pana la ce a mancat anterior!
i-as sugera sa-si verifice glicemia dimineata: as paria ca are o glicemie mai mica decat media!
so: sa-si vada de viata!! dar sa manance dimineata!

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Corect se numeste hipotensiune ortostatica si defineste scaderea drastica a tensiunii arteriale mult sub valorile normale.Daca zici ca face ore suplimentare cu nemiluita ai gasit unul dintre cauze.Dar mai pot fi si altele.S-ar putea sa fie numai varful icebergului.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
corona?

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postarab, on 07 martie 2020 - 10:03, said:

corona?
La sticla.
V-a prostit televizorul. Orice durere de unghie e coronavirus.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Durerea de unghie, nu da neaparat febra!Posted Image

Am smart tv si nu privesc stirile de la noi. Ca idee!

Edited by arab, 07 March 2020 - 10:35.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpinguinul666, on 07 martie 2020 - 09:24, said:


E posibil ca o etapa de raceala/ febra sa provoace asa simptome?

Si pana marti (cand merge la doctor, are un program de lucru infernal, nici gand sa scape pana seara tarziu), ce ar putea sa ia pt tensiunea ortostatica/ senzatia de lesin?

M ultumesc
Sistemul imunitar este controlat in mare parte de psihic. Daca psihicul e coplesit de responsabilitate si efort mental, scade sistemul imunitar.
Ar trebui sa o lase mai moale cu munca, altfel risca sa sucombe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate