Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Simptome infectie urinara /urocultura negativa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Am aceasta problema la mama mea, pacient diabetic cu obezitate si cu aceasta problema careia nu ii gasim rezolvare.
O apuca criza din senin, daca merge prea mult si oboseste sau daca a stat cu picioarele pe gresia rece, apoi are frison, transpira destul de tare, fara febra si are usturimi puternice la urinare.

Se interneaza frecvent la spitalul Carol Davilla, si acolo nu au putut detecta vreo bacterie in urina.
Am fost in weekend la ea, am avut ceva treaba si a apucat-o din senin, aceleasi simptome, urineaza des si are usturimi cumplite. Am mers a doua zi si i-am facut o urocultura care a iesit negativ.

Ce ar putea fi si cum as putea s-o ajut?

multumesc,

#2
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
piatra la rinichi eliminata de curand?

#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Este vorba de o inflamatie nu o infectie di ce spuneti dumneavoastra. Frigul genereaza procese iflamatorii fara sa fie neaparat infectie. Sau poate fi din procese degenerative ale articulatiilor (bazin, sold, coloana) ce genereaza inflamatii si dureri ce radiaza in zona aceaia fara a fi infectie urinara. Sa evite frigul, in perioada acuta inflamatorie sa ia niste antiinflamatoare. Analizele de sange ce spun? Oricum daca nu are infectie in nici un caz nu administrati antibiotice.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Medicul ce a zis ?

#5
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
1.Din experiența personală as recomanda sa nu va bazați 100 pe analizele de laborator.

Sunt situatii in care acestea pot apărea negative, dar bacteria sa fie totuși prezenta in corp.

Negativ nu înseamnă numaidecât absența acelei bacterii ci că aceasta nu e prezenta in număr suficient de mare 8ncat să cauzeze o infecție.

După 8nfectii recurente cu Pseudomonas, urmate de episoade de febră, usturimi la urinare,grețuri si dureri in partea lombara ce mi-a fost prescris mie acum o săptămână e Ciprofloxacin pentru 7 zile urmat de un tratament profilactic de lunga durata cu un bacteriostatic cu rol de a slabi bacteria și a ajuta organismul sa o elimine in timp.

2.Diabetul poate cauza poliurie.

Edited by radu2014, 07 March 2020 - 04:48.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
de la o varsta nu mai poti sta descult iarna pe gresie.frigul,aerul conditionat vara sunt factori declansatori

#7
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View PostEMPP, on 08 martie 2020 - 08:46, said:

de la o varsta nu mai poti sta descult iarna pe gresie.frigul,aerul conditionat vara sunt factori declansatori

Multumesc pentru raspunsuri. O sa o rog sa vina pentru internare din nou la Carol Davilla sa incepem din nou investigatiile.

Vineri a aavut o criza, a luat o Nospa si a baut apa mai multa, i-a trecut. Acum a luat-o din nou. Am vorbit cu ea acum..plangea , zicea ca a luat-o din nou ca are usturimi si ca transpira mult.Posted Image

As vrea sa o ajut, dar nu stiu cum...efectiv ma adoare sufletulPosted Image

Diabetul este oarecum echilibrat, acum este pe Amaryl, Siofor si Bydureon..

Glicata este 8.2, iar glicemiile dimineata variaza intre 140 si 160 maxim. Bydureon a inceput de vreo 2 luni si jumatate, inca asteptam sa mai scada glicemiile.

#8
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Nu știu dacă e locul potrivit unde as putea întreba legat de problema mea. De aproximativ 3 zile mă doare in abdomen( sub forma de înțepături ) partea inferioară și durerea se muta când sus când jos când la mijloc și în spate la fel, urinez foarte des ceea ce mă duce cu gândul la infecție urinar , scaune dese ( diaree ) ... Ce poate fi ?

#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Faci febra?

#10
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015

View Postradu2014, on 18 aprilie 2020 - 21:36, said:

Faci febra?
Febră nu am făcut

#11
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Cum mai esti? Ti-ai rezolvat diareea? Cred ca asta ar trebui intai rezolvata, cu medicamente si regim alimentar. Apoi, daca inca urinezi des, ar trebui sa-ti faci analize de urina: examen de urina si urocultura. Si apoi sa vorbesti cu un medic, exista acum consultatii online, iti dau eu o adresa de medic bun, daca nu gasesti singur. Nu stiu ce  e cu intepaturile alea, ceva intepaturi usoare dar localizate, nu se mutau, am avut la catva timp dupa apendicectomie.

#12
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
In cele din urmă mi-am mai revenit...însă uneori mai resimt înțepături in partea dreapta a abdomenului și sub primele 2 coaste cam in zona aia

#13
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Acum durerea e undeva unde începe osul ăla in zona pelviana puțin mai jos și la doare din spate până în fața cu tot cu picior

#14
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Poate ca ai o piatra la rinichi sau pe ureter, se spune ca deseori, si in functie de localizare, te doare si piciorul. De saptamana viitoare ar trebui sa reinceapa consultatiile la ambulatoriile de specialitate din spitale. Dar intai ar trebui sa te consulte un medic de familie si te trimite el unde crede.

#15
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Da pai mă doare și piciorul în zona genunchiului ...

#16
Terminator

Terminator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2006
De 2 ani de zile, ma confrunt cu urmatoarea problema: uribez des, mi-a iesit sange in urina dar urocultura negativa.

unde sa ma duc la nefrolog sau la urolog?

la ecografie a iesit ca am cateva pietricele la rinichi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate