Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Noi de fapt, de ce ne jucam?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
"filmul" este mereu altul, datorita neprevazutului introdus de minte umana!
---


Intradevar, jocurile multiplayer sunt excelente deoarece ai de a face cu parteneri umani care in functie de ce-i trece prin cap poate genera scenarii complexe care nu merg cu boti & stuff...

#20
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003
io ma joc din dorinta de a traii mai multe vieti odata

din pacte jocurile imi mananca timpu si neuronii

le las cate o saptamana dupa care bag iar si iar ca un bou

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Omu' cit traieste invata... => omu' cit traieste se joaca  ;)

#22
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by Cătălin
... Acum insa, numai SHOOTERE si jocuri USOR DE INTELES pt ca asa vrea marea masa de oi. E simplu, iei o arma si tragi in jurul tau. ASTA e noul stil de joc ce prinde acum :( ...

... Probabil de asta urasc si CS si pe toti analfabetii care nu pot respira fara el  :drac:  NU cred ca exista un exemplu mai mare de subcultura a jocurilor decat CS. ...

"E simplu, iei o arma si tragi in jurul tau."

Pai daca faci asa ii omori pe cei din echipa ta si te da afara server-ul. Dupa care te enervezi, si vii si scrii pe forum ca sucks :)

Acum serios, CS-ul nu are nici o legatura cu ce spui tu. Tu ai descris Half Life multiplayer, care m-a plictisit/enervat si pe mine dupa numai doua zile.

Eu joc CS numai vineri seara, cateva ore, ca sa mai elimin din stresul acumulat in timpul saptamanii.

#23
dvarban

dvarban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2003
Salut,

Scuze ca te deranjez. Eu de fapt nu raspund la intrebarea ta acum, ci as vrea s te intreb eu altceva, daca se poate: abia m-am inscris in acest forum si sa ma ia naiba daca mi-am dat seama cum sa fac pentru a posta un anunt. Vreau sa cumpar un circuit 1806 pt un laptop (e vorba de sursa de alimentare la memoria DDRAM, din cate am inteles), insa nu imi dau seama unde trebuie sa ma duc ca sa postez eu un anunt, nu neaparat sa vizualizez celelte mesaje postate.

Crezi ca ma poti ajuta? Iti raman recunoscatoare.

Multumesc mult de tot

Daniela

#24
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Off-topic

Te duci la sectiunea BURSA si postezi acolo , sau pe un site de anunturi :D

#25
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Eu ma joc Flight Simulator. De cand l-am descoperit nu mi-a mai ars de alte jocuri, pe care acum le vad ca fiind puerile. Sunt subiectiv, stiu.
Practic, Flight Simulator era destul de ... static pana acum ceva vreme, dar acum se poate juca online, multiplayer, cu piloti la fel de umani ca si tine, cu controlori de trafic umani, respectand legile aviatiei moderne, cu vremea realista, comunicand prin voce si asa mai departe.
De cand joc FlightSim online am descoperit o lume complet noua, cu legile ei proprii, cu etica sa si cu o groaza de satisfactii.
Exista chiar si o comunitate romana aici, tinem legatura strans si ne ajutam intre noi.
Da, joc pentru "entertainment", o ora de "zbor" ma binedispune fantastic, dar ma si oboseste in mod placut.

#26
C3au

C3au

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2003
Caut un eseu despre influnta jocurilor (counter-strike) asupra comunitatzii (oameni, economie, sanatate etc.) mai mare d 1 pagina. Care dispune de un asemena eseu, pe care ar dori sa-l vinda, va rog frumos sa imi raspundeti p forum sau sa imi dati e-mail pe adresa: [email protected]      /pret negociabil, rog seriozitate

#27
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Cu siguranta ca motivatiile difera de la individ la individ.

Pt mine jocurile au insemnat aproape intotdeauna dorinta de a trece de o limita, de a surclasa un record, fie propriu sau al altcuiva.

"First contact" a fost prin '87, HC85, "Manic Miner". Nu am plecat de la scoala (eram cls a 9-a la liceu de info, de aici accesul la calc...) pina nu au dat ai mei telefon disperati pe la secretariat ca nu stiau ce mi s-a intimplat de nu mai ajung acasa...

Au fost multe dup-aia, mi-au placut shooter-ele doar putin timp, dupa care am jucat din alte motive, inclusiv shooter-e: voiam sa descopar cum arata nivelul urmator, ce surprize sau ce monstrii mai apar, imi placea grafica si rezolvarea anumitor puzzle-uri (vezi Hexen de ex).

Multiplayer mi-a placut sa joc in masura din cauza ca am avut posibiliatea sa vad daca sint mai tare decit X sau Y.
De ex am avut ocazia sa ii dau peste bot unuia care se zicea ca e cel mai tare din camin la Warcraft 2 de ex. Am luat multa bataie de la el, dar la un moment dat, dupa citeva jocuri i-am prins niste puncte slabe si i-am ars vreo doua batai consecutive de mai mare dragul, desi eram net mai slab decit el. Dup-aia nu am mai avut chef...

Am mai jucat atit cit mi-a permis timpul liber din ce in ce mai putin mai mult jocuri de tip quest sau gen Heroes, apoi jocuri cu tot felul de raliuri, gen NFS.

Intre timp insa, hardul a luat-o razna, resursele necesare jocurilor de asemenea, compu meu a incremenit la config din '99... asa ca m-am potolit cam de tot.

Numai bine, ca am redescoperit placerea de a citi...

Ultimul joc pe care l-am jucat:  :P : Ricoshe, sau asa ceva, ideea e aia clasica cu pad-ul in josul imaginii si ai o bila cu care spargi niste caramizi in parte de sus a ecranului, si nu numai acolo (!). O idee veche, simpla, rasfumata, dar cit de misto pusa in practica...i-l recomand cu caldura.. :drac:

#28
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ricochet.. si eu am jucat ore bune la el. ma binedispune mai mult decat orice altceva.. am un shooter venit odata cu placa video, ceva in genu serious sam pe care il bag in seama mai putin decat pe solitaire/spider solitaire/freecell..

nu ma joc decat rar si putin.. cand am draci si nush cum sa mai uit si sa ma linistesc sau cand ma plictisesc, sau cand vreau sa imi ordonez atentia pe ceva cat sa ma pot gandi la o chestie [ciudat suna, dar in timp ce sunt atent la carti in freecell ma pot gandi mai bine la subiectele importante]

#29
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
asta cu filosofeala multiplayerului o las pe alta data, dar am observat ceva: o groaza de tampiti care se lauda ca joaca CS ..."la sala"
Nu sariti in sus ca nu am zis: "toti cei care joaca CS sunt tampiti"
.....
nu am chef sa mai explic, cine sa simte .... e problema lui

#30
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Eu unul joc "just for fun", nu prea pun suflet si nu ma fanatizez prea usor.
Off-topic
Ma apuca toti dracii cand vad toti distrusii cu sepci "naik" care sunt experti in calculatoare ( a se citi CS ) si care sunt regii salii. Si pentru diversificare baga un asl, asa doar de dragul programarii. Si pe deasupra isi mai si conving parintii cu sogiorno sa le cumpere calculatoare de calculatoare ( pe care eu pentru editare video nici nu le pot visa ) "ca tre sa invat mai misto  pentru mate " - a se citi din nou  CS.
Oricum nu se mai fac jocuri ca pe vremea mea :)) si din pacate nic gamerii nu mai sunt  la fel.


P.S. Orice cretinoid care joaca CS la sala, stie sa foloseasca un script de irc si stie sa dea un scan intr-un Ipscanner este mare hacker. Nici hackerii nu mai sunt ce erau.

#31
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
Cunosc o caruta de oameni in toata firea care-au bagat peste 1 000 de para intr-un computer, doar ca sa aiba pe ce sa ruleze nu-sh' ce joc.N-au auzit in viata lor de procesor,aplicatie, sau editor de text....Dar dau leafa pe trei luni ca sa poata sta 10 ore pe zi  lipiti de monitor si sa joace Cs, Heroes,Fifa sau Formula 1.Placi video de ultima generatie, sisteme de sonorizare de scot vecinii din minti,monitoare cat mai meseriase....toate pt placerea satisfacerii testosteronului propriu!
Vin de la serviciu si se-nsurubeaza in fata computerului!Se mai ridica de acolo ca sa doarma doua ceasuru si apoi pleaca iar la munca!Unde ce credeti ca se intampla?Se intalnesc cu o adunatura de semeni , care toata noaptea au facut acelasi lucu si-si impartasesc unu altuia "maretele realizari"!
Psihologic vorbind e destul de simplu sa pricepi ca statul la computer reprezinta evadarea din realitate!Procurarea unei realitati paralelein care nu mai exista frustrari, si unde de cele mai multe ori e destul de usor sa detii controlul suprem!

Si daca ar fi sa merg pe schema logica a lui Mel Gibson , "Teoria conspiratiei" s-ar mai putea spune ca jocurile sunt facute pt a papa timpul dar si a distrage atentia maselor de la lucrurile mai serioase.De a ne bruia neuronii,ca sa percem mai greu sau distorsionat Status quo -ul lumii in care traim...

#32
PlaceBo

PlaceBo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.03.2003
Uh!
Serios aku' ... probabil printre cei anti-jocuri exista shi persoane care fac sport. Basket sa zicem ... sau fotbal ... sau ceva de genu' .
Vreti sa-mi spuneti ca va duceti la basket ca sa faceti mijkare? Sau ca sambata te duci la un fotbal cu baietii ca sa faci mijkare? Sa fim serioshi ... e distractia, e JOCUL! Mai ales jocul de ekipa (multiplayer).

De acord, in loc sa pierd 2-3 ore la un heroes (e singurul joc pe care il mai am pe hard) poate mai bine citesc ceva. Dar, venind de la munca, prefer sa pierd timpu' 2-3 ore ori la un joc, ori la tv ...
"parerea mea"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate