Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Noi de fapt, de ce ne jucam?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Noi de fapt, de ce ne jucam?  :rolleyes:  Bun, ne distram, ne relaxam, insa doar atat?  :confused:  Care e de fapt scopul jocurilor si cum a evoluat el? Deja vedem cum ceea ce era inainte doar un,"hobby" (jucatul pe calculator), s-a transformat intr-o adevarata "industrie", cu ligi, turnee si campionate nationale si internationale, sponsori, jucatori profesionisti si premii de mii de dolari  :cool:  ... oare jocurile au evoluat de la statutul lor initial, sau acesta reprezinta urmatorul pas logic?

                       :yeah baby  :yeah baby  :yeah baby

#2
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Nu stiu de ce ne jucam.

Saptamana asta la nu stiu ce post tv au anuntat ca jocurile creeaza dependenta. Deci un fel de droguri traageau ei concluzia.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Excelent subiectul ;)

Personal urasca LIGILE GAMERILOR, urasc tot ce se numeste "competitie" in domeniu. Mi se par niste chestii comerciale scornite tocmai pt a a duce cat mai multi bani in aceasta industrie.

Jocurile deja se axeaza IN SPECIAL pe partea de Multiplayer pe Internet si incetul cu incetul dispar jocurile FRUMOASE cu story, logice...etc.

Dispar jocurile care te tineau luni de zile in fata monitorului .. si erai DOAR TU si EL .. PC-ul :) Jocuri care chiar te deconectau.
Acum insa, numai SHOOTERE si jocuri USOR DE INTELES pt ca asa vrea marea masa de oi. E simplu, iei o arma si tragi in jurul tau. ASTA e noul stil de joc ce prinde acum :(

De aici si intrebarea.. DE CE ne jucam ?

Probabil de asta urasc si CS si pe toti analfabetii care nu pot respira fara el  :drac:  NU cred ca exista un exemplu mai mare de subcultura a jocurilor decat CS.

Parerea mea  :P

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm si eu m-am gandit la acest subiect :(

Educative ? Strategie ? Dezvolta gandirea ?

Sa fim seriosi ! Poate ca te forteaza sa gandesti putin, dar nu te fac un strateg, insa sigurr iti belesc ochii. :(

Personal am o problema. Iau un joc.. ma joc 2-4-6 zile si apoi nu mai am chef. Nu prea au evoluat din ziua in care au aparut. Doar grafica face progrese..

Sunt plictisitoare.. lineare !

Totusi daca nu ar fi jocurile care sa ceara resurse credeti ca procesoarele ar fi progresat asa de repede ? Sincer.. la ce iti foloseste un procesor de 2 Ghz.. ba chiar de  1 Ghz sau 500 Mhz, decat la jocuri !?

#5
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by Monitox

Jocurile deja se axeaza IN SPECIAL pe partea de Multiplayer pe Internet si incetul cu incetul dispar jocurile FRUMOASE cu story, logice...etc.

Dispar jocurile care te tineau luni de zile in fata monitorului .. si erai DOAR TU si EL .. PC-ul :) Jocuri care chiar te deconectau.
Acum insa, numai SHOOTERE si jocuri USOR DE INTELES pt ca asa vrea marea masa de oi. E simplu, iei o arma si tragi in jurul tau. ASTA e noul stil de joc ce prinde acum :(

Excelent de bine spus. Sunt absolut de acord cu opinia lui Monitox. De fapt mai era un thread (parca "Primul joc care l-ati jucat pe PC") in care se contura ideea citata mai sus.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de ce nu? :drac:
pt ca putem
degeaba
la misto

:D :drac:

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
Parerea mea este ca ne jucam ca sa pierdem timpul....
Jocuri = pierdere de timp (chiar f. mult timp).

Ar mai fi probabil si starea pe care o dau anumite jocuri... de superioritate... adica omori pe cine vrei, cati vrei, cum vrei...

:)

#8
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
De ce nu se mai fac questuri ?
Pt ca nu le gusta toata lumea.
Stiim cu totii ca acum tot ce se produce e comercial. Asa cum nu mai exista muzica, nu mai exista nici jocuri.

#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
s-a dus vremea unui joc care sa te tina legat in fata calculatorului. Acum poate doar un quest mai ofera acele satisfactii ....

,,, dar ca sa nu fiu rau, au mai existat exceptii .... gen Outcast, Project Nomads ..., dar care au o pronuntata nota de quest in ele.

#10
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
eu unul ma joc din plictiseala!
dar intradevar nu m-am mai jucat de ceva vreme pentru ca nu prea mai am ce...

#11
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Si eu la fel ca si dragos20  ma joc de plictiseala, dar cand apare un joc mai calumea ma ia valul si ma joc si din placere.

Dar in timp ce cresti iti cam trece pofta de a te juca ! ;)

#12
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Noi cu drag jucam pentru ca spre deosebire de viata reala, in joc mai si castigam din cand in cand

#13
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
eu nu ma mai joc de ceva vreme..ma mai jucam CS ocazional cu astia in retea dar prefer sa imi consum altfel timpul liber.ies pe afara, mai ma vad cu cineva, mai o bere..e altceva....parca sutn mai ALIVE decat pe vremurile cand stateam cu noptile si imi consumam nervii la Diablo 2 sau alte astea. Pur si simplu nu merita.... mai bine citesti ceva pe cuvantu` meu!

#14
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Hai sa va povestesc si experientele mele apropos de jocuri .
Eu am avut in 1990 primul comp, un HC-90,cum era la moda pe atunci.Si ma jucam mult ,aveam abia 11 ani,timp berechet. Jocurile mele preferate erau Dizzy ( toata seria ) si Saboteur II ; ( sper ca isi aminteste cineva de ele ).Dupa ce le-am terminat pe toate, m-am apucat de programare in basic si assembler, restul jocurilor parandumi-se o pierdere de timp.
Buun...a venit perioada pc-ului. Am avut primul pc in 1995. Alte jocuri, alta grafica...era cool 486-le meu. M-am jucat ... cam 2-3 ani jocuri gen Monkey Island (altele de genul asta nu-mi mai vin in minte acum ) si mult,mult Doom ,  Hexen,si Quake. De ce sa nu recunosc, imi placeau.Pe la 17 ani mi-am dat seama ca ... e cam pierdere de timp. De atunci, m-am jucat prin anul II de faculta o noapte intreaga QuakeII si vreo cateva ore NFS.
Si uite-asa, de ani de zile eu nu mai am NICI UN JOC pe hdd-ul meu. Si rade frate-miu mai mic de mine ca am procesor XP-1600 si placa video de 16Mb...desi as avea bani sa-mi iau pana si placa aia video(nu mai stiu cum ii zice, da costa vreo 24.000.000 optimizata pt. ultimele jocuri aparute, 256 ram) ...dar lace bun ? Si uite-asa , citind acest thread, am realizat pentru prima data, de ce nu se mai fac jocuri faine. Mie sincer imi pare rau, dar asta e ! Trebuie sa castige si aia din Silicon Valley un banut ...
PS> Si eu urasc CS , dar nu stiu exact de ce ... poate pt. ca prea multa lume e innebunita dupa el. Personal, mi se pare o mizerie.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Jocurile... dezolta sistemul nervos si intelectul, asta e o axioma.

Gandirea logica e cea care are de castigat cel mai mult la jocuri cum e sah-ul sau PC mai simple, in functie de nivelul si varsta jucatorului. Jocurile dezvolta si creativitatea, caracteristica importanta si care trebuie combinata cu gandirea logica. La peste 20 ani, jocurile doar iti creaza placere, nimic mai mult, eventual iti mentin tonusul sistemului nervos (3d-urile, reflexele).

Cel mai bine daca aveti copii in crestere, neaparat sa faca un instrument muzical, preferabil pe clape ca e mai bine la varste mici (dezvolta partea stanga a creierului), sectiunea responsabila pentru empatizare iar pentru partea dreapta, sistematizare, jocurile cu cuburi si bile de la varste fragede si ulterior jocuri logice - PC, scrable e un joc complex ideal la varste mai mari, dezvolta si limbajul de comunicare.

Cele doua elemente definitorii ale creierului, empatizarea si sistematizarea trebuie sa lucreze in tandem si ideal e sa fie bine dezvoltate, cu valori aprozimativ egale (balansate) de la varste fragede, altfel individul poate deveni looser cand se face mare si pierde neuroni ;)

Oricum, revenind la jocuri, e bine ca acestea sa nu fie in exces si sa nu fie plictisitoare... sa fie jocuri "bune" care sa te faca curios, sa te atraga etc...

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cioaca, tu cand te'ai jucat ultima oara cu cuburile? ce instrument muzical te'au obligat ai tai sa invetzi? acordeon? .. shi ala are clape :)

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
cioaca, tu cand te'ai jucat ultima oara cu cuburile?
---

Crezi ca mai stiu... e mult de atunci  :P

---
ce instrument muzical te'au obligat ai tai sa invetzi? acordeon? .. shi ala are clape
---

Bine, sunt destule cu clape, daca vrei cu orice pret sa discuti "ne-constructiv" la genul ghita-contra... dar, ma refer la pian, clavecin, si chestii mai morerne cvum e sintetizatorul. Tu poti sa tii corect un acordeon daca ai sa zicem 4 ani ? Sau o vioara ?

Personal nu am facut nimic pe linie muzicala, si am mici regrete dar, stii cum e, viata merge inainte, pot sa cant acuma pe synth dar nu e acelasi lucru daca faceam de mic...

Stii cum e, nu iti poti alege trecutul...

#18
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Mah, te joci din acelasi motiv pentru care citesti o carte sau te uiti la un film!
It's about entertainment!
Numai ca jocurile au dus chestia asta la nivelul urmator: nu ma urmaresti o poveste ca un observator, ci esti chiar in mijlocul ei, esti personajul principal!
Jocurile multiplayer au aparut datorita nevoiei de competitie a oamenilor si pentru a face povestea mai dinamica: in singleplayer IA dispune de un numar limitat de actiuni, pe cand in multiplayer, desi scenariul e acelasi (n oameni intr-o scena omorandu-se reciproc), "filmul" este mereu altul, datorita neprevazutului introdus de mintea umana!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate