Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Impozit si alte taxe la vanzare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#127
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005

View Postadrianc, on 29 aprilie 2021 - 23:07, said:

Lol, adica am de platit penalizari daca depun declaratia in mai si suma de plata imi apare pe ghiseul.ro in iunie?
Da.
Cauți conturile aferente impozitului/taxei pe care vrei să o plătești și faci plata prin transfer bancar cel tîrziu pe 21 mai, să fii sigur că intră banii înainte de 25. Eu am de gînd să fac plata pe 17. Sper să nu le mai vină vreo idee ca anul trecut...

Edited by radunic, 07 May 2021 - 16:49.


#128
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Ok, ma incapatanez :)
Mergand pe exemplul meu, sa zicem ca depun declaratia pe 24 mai aka in termen si candva in iunie-iulie imi apare suma de plata pe ghiseul.ro. Or fi incluse si penalizarile? ca altfel de unde stie omu' cat sunt astea?

Multumesc pentru lamuriri, sistemul mi se pare in continuare ciudat :)

#129
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Eu am depus ieri declaratia, si deja imi apare confirmata suma si pe ghiseul.ro

#130
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Mda, am incarcat si eu declaratia in spv.

Daca si la prins evazionisti se pricep la fel de bine ca la implementari software, cred ca puteam linistit sa-i dau skip. De mult nu am vazut asa batjocura de platforma.

#131
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2007
Am tranzacționat:
- prin broker IBKR = UK (2020)
- pe bursele din SUA
- acțiunile unor companii cu sediul în diverse alte țări

Deci, în final după  ce criteriu e corect să aleg țara pentru veniturile din vânzarea de acțiuni?

#132
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postbsam, on 17 mai 2021 - 14:27, said:

Am tranzacționat:
- prin broker IBKR = UK (2020)
- pe bursele din SUA
- acțiunile unor companii cu sediul în diverse alte țări

Deci, în final după  ce criteriu e corect să aleg țara pentru veniturile din vânzarea de acțiuni?

Eu am trecut tara actiunilor, indiferent de broker (si eu am cont la IBKR, printre altele, dar nu numai). Nu stiu 100% daca e corect, dar a fost "aprobat", am si platit deja.
De ex, tot ce am avut actiuni din SUA le-am pus la SUA, am avut o actiunie din Austria -> Austria, ETF-uri din Irlanda sau Luxemburg etc.

Edited by pumbacu90, 17 May 2021 - 14:35.


#133
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2007
Am sunat azi la ANAF și mi-au spus că trebuie grupate după țara în care s-au obținut veniturile.
Concret, dacă e NYSE - țara e SUA, indiferent de țara din care provin companiile tranzacționate.

#134
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Pai da 🙂

#135
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postbsam, on 18 mai 2021 - 09:29, said:

Am sunat azi la ANAF și mi-au spus că trebuie grupate după țara în care s-au obținut veniturile.
Concret, dacă e NYSE - țara e SUA, indiferent de țara din care provin companiile tranzacționate.

Nu ai intrebat ce trebuie, nu ai inteles bine sau cel de la ANAF nu a inteles nici el. Daca ar fi cum spui tu, atunci trebuia sa spuna tara bursei. Nu era mai simplu sa spuna asa?

Trebuie sa intrebi (la ANAF sau de la oricine de la care vrei sa obti aceasta informatie) separat pentru fiecare tip de instrument care e tara de unde s-au obtinut veniturile. Adica sunt diferente intre actiuni, instrumente derivate si crypto.

Pt actiuni - tara unde e inregistrat instrumentul (din ISIN):
TESLA   US88160R1014 - US
VWCE   IE00BK5BQT80 - IE
SAP SE DE0007164600 - DE

Instrumente derivate - tara unde este inregistrat brokerul (pt ca el le emite)

Crypto - RO

#136
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2007
@c_alecs

Nu exclud, dar pentru lămurirea situației am scris la ANAF un formular de contact cu următorul conținut:

<< Am tranzacționat acțiuni prin broker cu sediul în Regatul Unit al Marii Britanii. Am cumpărat și vândut acțiuni pe bursa din SUA. Compania tranzacționată are sediul în Canada. Care e țara ce trebuie aleasă în declarația unică la punctul: I.2.A.1.Țara în care s-a realizat venitul ? >>

Aștept răspunsul pe email de la ANAF.

Edited by bsam, 19 May 2021 - 09:36.


#137
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Cel mai probabil vei primi un raspuns care te lasa in continuare in ceata, atata timp cat intrebarea ta poate fi interpretabila, iar raspunsul lor in scris proba. Doar asa functioneaza institutiile noastre.
Le-am adresat o intrebare acum ceva timp, si am primit un raspuns inregistrat si semnat de 3 functionari din care tot nu am fost lamurit, in schimb ma trimiteau sa citesc Ordinul ANAF si cel mai probabil sa deduc ce vreau de acolo.

Eu am mers pe tara in care este arondat contul meu la broker.
Daca am inteles bine, declararea tarii te ajuta sa deduci eventualele pierderi in anii urmatori.

Edited by 1Maus, 19 May 2021 - 10:55.


#138
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2007
@1Maus

Aveam impresia că formularea nu e interpretabilă...

#139
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Post1Maus, on 19 mai 2021 - 10:54, said:

Daca am inteles bine, declararea tarii te ajuta sa deduci eventualele pierderi in anii urmatori.

  Si oare cum poți face acest lucru avand in vedere ca tu nu poti trece minusul in declaratie decat plusul. De fapt aici e marea problemă. Pe stat nu-l interesează ce pierdere ai avut, îl interesează profitul să te poată taxa.

De exemplu dacă tu in 31 Decembrie aveai profit 5k USD iar in 1 Ian s-au dus pe pluta, tu va trebui sa declari profitul de 5k USD pe anul anterior, chiar daca el s-a dus.

Eu folosesc platforma celor de la Wedbush, si am discutat initial cu ei si despre certificatele de taxe de la ei. La sfarsit de an, primesc un certificat cu profitul si/sau pierderea pe anul in curs, care-l pot folosi la ANAF.
Mai mult decât atât, am înțeles ca de  exemplu daca am swing trading de pe 31 pe 1 ianuarie, imi apare pe certificat doar banii ramasi in momentul respectiv in account, nu apar cei investiti. Ceea ce e super ok. Dar vom vedea pe 1 Ian. :)

Edited by hyp3rion, 20 May 2021 - 10:34.


#140
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
-

Edited by hyp3rion, 20 May 2021 - 10:43.


#141
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Posthyp3rion, on 20 mai 2021 - 10:27, said:

Si oare cum poți face acest lucru avand in vedere ca tu nu poti trece minusul in declaratie decat plusul. De fapt aici e marea problemă.

Oare poti?! Unii da, unii nu..

Attached Files


Edited by c_alecs, 20 May 2021 - 10:56.


#142
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006

View Postc_alecs, on 20 mai 2021 - 10:54, said:

Oare poti?! Unii da, unii nu..

Și cum treci tu pierderea pe persoana fizică ?? Că pe firmă sau PFA ințeleg.

#143
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

View Posthyp3rion, on 20 mai 2021 - 11:09, said:

Și cum treci tu pierderea pe persoana fizică ?? Că pe firmă sau PFA ințeleg.

Poti trece pierderea in declaratia unica si pe persoana fizica.
Selectezi 7. Transferul titlurilor de valoare si orice alte operatiuni.......
Apoi "1. Metoda creditului fiscal"
Iar la Date privind impozitul anual iti pui pierderea in casutele de la "4. Pierdere fiscala anuala (rd.2. - rd.1.)/Pierdere neta anuala"
In declaratia de anul urmator iti vei putea pune pierderea in casuta "5. Pierderi fiscale/nete anuale reportate din anii precedenti" Singura chestie e ca poti sa deduci pierderile din anii precedenti doar din aceasi tara cu ceea in care ai obtinut noile venituri

#144
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Da, așa e. Am sunat la ANAF să-ntreb si mi-au confirmat faptul ca trebuie sa trec atat castigul cat si pierderea rezultata pe urma tranzactiilor.
Eventualele certificate/declaratii  de la brokerse păstrează 7 ani ca dovadă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate