Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16555 replies to this topic

#15373
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Bateria sufera la ger si pe canicula, incarcarea max. 96% o fi un soi de protectie.

#15374
SRS78

SRS78

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.01.2023

View Postlula_canci, on 06 februarie 2023 - 13:28, said:

A mai avut cineva probleme cu incarcarea acasa de la frig?

Weekendul asta masina a stat 24 ore fara activitate, ceea ce nu se intampla des, ajuns sambata acasa la 89% si am lasat-o asa. Aseara, duminica noaptea zic sa o pun pana la 100%, ca luni dimineata sa fiu sigur ca ajung si inapoi acasa, si cand face caldura dimineata sa traga din casa curentul. Am pus, afara cam -8 grade, a incarcat pana la 96% si s-a oprit si pace. Descuitat, incuiata, dat Resume din aplicatie, decuplat si recuplat cablul, nimic, a stat toata noaptea Plugged In si charging la 96%.

Azi am ajuns acasa la 25%, am pus la incarcat, totul normal. Sa fi fost de la frig?

La fel am procedat si eu inainte sa am probleme cu ea. Am lasat-o la incarcat peste noapte, deoarece imi termina incarcarea la 100% pe la 1:30 si am adormit. In seara aceea a fost foarte umed si frig, ceata. Dimineata, dupa ce am scos de la incarcat si am plecat mi-a afisat Avarie electrica - PERICOL, insotit de martori luminosi in bord (masina cu semnul exclamarii, stop, service si bateria cu rosu). Am oprit, am asteptat sa se reseteze de la sine (cum vazusem pe la altii cu aceeasi problema), insa nu s-a resetat si nici n-a mai putut sa o misc din loc. Am incercat toate variantele posibile, scos borna baterie, resetat din OBD, etc. Mi-a disparut eroarea cu avarie electrica insa a inceput sa imi insire tot felul de alte erori, gen Eroare la incarcare, Baterie 12 slaba, Apelare SOS imposibila etc. Am luat-o pe platforma intr-un final si de atunci este de 30 zile in service. Chiar si reparata, dupa ce am patit o sa-mi fie frica sa o mai las peste noapte la incarcat cand este frig...

#15375
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postradu90, on 31 ianuarie 2023 - 09:30, said:

Da, e vorba despre numărul de mașini vândute din fiecare model. Eu am (și) ZOE.
Nu exista (încă) mașină perfecta.

Niste detalii?sa aleg zoe?

#15376
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

View Postfoxbat, on 07 februarie 2023 - 17:20, said:

Niste detalii?sa aleg zoe?
Este vorba de ce vrei ,urmaresti si de ce nu ,de ce te indragostesti (da ,si la masina exista asta ,mai ales cand e vb de Dne)...Detalii gasesti si pe site-urile oficiale.
Vrei mai degraba niste experiente de la posesori ?Cum ai vazut pe aici ,in general oamenii sunt multumitit de Spring (nu e nici urata ,nici chiar saraca in dotari si nici cu autonomie ridicola)
Cum s-a mai zis ,nu exista masina perfecta /ideala ,fara pbl ,etc !
De ex unii prefera ceva de "statut" si chiar daca nu are alte avataje notabile dau bani in plus doar pt ca nu pot circula cu o "saracie" (a se intelege ,masina ieftina ,nu neaparat de saraci ca la noi aia nu au bani nici de SuperNova SH).
Intre noi fie vorba (dar poate ajung randurile astea si pe la unii cu bani ,pe la politicieni) daca saracie e in toata tara,peste tot in jurul tau,o masina finuta nu va schimba nimic senzatia.Vezi francezii si germanii care circula in Spring , in Sandero si altele "low cost" dar in acel mediu curat ,pe strazile lor frumoase,etc !
Si ca sa revin cu "jena" asta de parvenit era si un banc cu o tipa bine/bogata care merge la doctor si spune ca s-a lovit undeva dar ai e rusine sa spuna unde...Credea medicul ca e zona sexuala si cand colo raspunsul era : "in Lidl" :) .Pai daca afla cineva ,nu o rade ca merge cu "saracii" la cumparaturi ?
Zoe este ceva mai mare si are versiune si cu autonomie mai mare ,e mai finuta (dotari) dar depinde daca esti dispus sa dai banii aia si daca chiar ai nevoie de acele lucruri pt care platesti in +
De ex ,toti stim ca in ZOE nu intra chinezarii dar si la masinile astea mai apar erori ,mai ales legat de conflicte software ;stiu pe cineva care nu mai putea parca lateral un ZOE din cauza ca masina vroia doar indarat ,cand incerca sa o incadreze intre alte doua masini.Pana la urma dupa incuiere/descuiere s-a resetat ceva pe acolo si a mers altfel nu avea ce face decat platforma !
Deci e simplu verificand un configurator online pt ZOE sa vezi ce dotari are si diferenta de autonomie dar si de pret si sa te decizi singur !
Eu as lua ZOE daca as avea bani...fie si numai pt acel confort in plus,pt design(si materiale) chiar daca nu as avea neaparat  nevoie de autonomia aia in + (ca mai am o masina pt drumuri mai lungi)
La mine ,ca sa aiba sotia ceva "automat" si usor de condus (de incarcat acasa si nu sa treci pe la statii de carburanti) criteriul principal a fost pretul si apoi dimensiunea (sa fie si usor de parcat)
Cei care au ZOE sau si ZOE si Spring ar putea sa-ti spuna ceva diferente concrete,eventual !
De ex in Franta pot sa-ti confirm ca desi Clio era cea mai vanduta compacta a lor pt economie oamenii prefera acum mai degraba noul Sandero ,mai ales Stepway ...Si aici pbl se pune tot asa :ceva dotari in plus,o finisare mai buna dar nimic notabil ca sa merite cateva mii de € in + pt un om rezonabil fara apucaturi nationaliste si alte fite)

#15377
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
-21 grade azi dimineata, m-am congelat timp de 1 ora, nu a facut fata incalzirea data la maxim.

#15378
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Să înțeleg că nu ai folosit preincalzirea.

#15379
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postlula_canci, on 09 februarie 2023 - 08:27, said:

-21 grade azi dimineata, m-am congelat timp de 1 ora, nu a facut fata incalzirea data la maxim.

ce inseamna ca n-a facut fata? cate grade aveai in masina dupa ce a mers sa zicem, 15 min?

#15380
otesileanu

otesileanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2022

View Postlula_canci, on 09 februarie 2023 - 08:27, said:

-21 grade azi dimineata, m-am congelat timp de 1 ora, nu a facut fata incalzirea data la maxim.

Sau poate n-a functionat deloc incalzirea? (cum mi s-a intamplat si mie)
Am observat si eu ca izolatia termica e foarte slaba (in comparatie cu alte masini), dar 2-3kW de rezistente de resou tot ar trebui sa poata incalzi si tine cald un volum de 2 metri cubi... Ce-i drept, la sub -6 grade deocamdata n-am umblat cu Spring-ul.

#15381
margelatuinlove

margelatuinlove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2011
Consum și autonomie în Cluj.

Attached Files



#15382
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

View Postotesileanu, on 09 februarie 2023 - 12:21, said:


Sau poate n-a functionat deloc incalzirea? (cum mi s-a intamplat si mie)
Am observat si eu ca izolatia termica e foarte slaba (in comparatie cu alte masini), dar 2-3kW de rezistente de resou tot ar trebui sa poata incalzi si tine cald un volum de 2 metri cubi... Ce-i drept, la sub -6 grade deocamdata n-am umblat cu Spring-ul.
Eu am umblat la minus cateva grade si iarna trecuta si acum ! Se simte caldura dar nu mai e asa mare temperatura pt ca aerul se raceste pe tubulatura/aductiune...Si asta daca pui mana direct la iesire pt ca atunci cand ajunge in contact cu geamul sau elem din interior se raceste instant.
Ca sa ai cat de cat caldura pe o iarna adevarata ,trebuie sa iasa fierbinte din tubulatura dar asta inseamna sa fie macar putin izolata si ar mai fi nevoie si de ceva inteligenta in int.Adica sa ai o rezistenta suplimentara ,care sa functioneze doar daca un senzor de temp detecteaza sub ZERO temp in int.
Cred ca sunteti de acord ca daca masina sta afara (nu in garaj) temp sunt egale !
Deci in nici un caz nu te mai frige la picioare ,cum ziceam (unii) mai pe toamna. E f posibil ca la -21°C sa nu se mai simta mare lucru...Macar sa nu-ti inghete cafeaua in pahar :)

#15383
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
De asta scaunele si volanul cu incalzire sunt vitale pentru climatul asta. Au consumuri f mici comparativ cu incalzirea masinii si sunt extrem de eficiente (caci daca iti tine corpul cald nu iti mai e frig nici la extremitati).

#15384
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Cam cat costa un EV cu aceste dotari vitale?

#15385
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cu 350 lei îți poți pune încălzite în scaune.
Vuiește netul de firme care fac asta.

#15386
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Am folosit pre incalzirea, 2 ture, dar pana la destinatie nu am simtit mai mult de 15 grade in masina. Scuipa aer caldut, dar nu m-a copt ca de obicei. Repet, -21 grade. Vedem iar maine dimineata.

#15387
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Mi-am montat frunk-ul de la frunky.ro:
Attached File  IMG_20230210_133018e.jpg   390.08K   110 downloads

Deocamdata sunt foarte multumit, arata bine, pare suficient de solid, nu bate, nu troncane, si am scapat de o gramada de troace din portbagaj.

In alta ordine de idei, am facut si update-ul de soft care cica "s-ar putea" sa rezolve problema cu aerul conditionat si econometrul blocat pe albastru, ramane sa vedem cum se comporta la vara. Iarna n-am avut probleme.
N-am observat nicio diferenta nici la regenerare, nici la acceleratie, cum ziceau altii. Parca doar franarea automata e un pic de tot mai agresiva, dar nici acolo nu e mare diferenta.

#15388
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cat de bine etanseaza cu capota? Ca de practic e f practic dar daca ti se umplu toate alea de praf si mizerie nu mai e cool :)

#15389
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postro_explorer, on 10 februarie 2023 - 18:58, said:

Cat de bine etanseaza cu capota?
Vom vedea :)
Chederele de pe lateral par sa etanseze destul de bine, mai trebuie sa montez unul in partea din fata, dar n-am apucat.

#15390
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

View Postatw, on 10 februarie 2023 - 18:12, said:

Mi-am montat frunk-ul de la frunky.ro:
Attachment IMG_20230210_133018e.jpg

Deocamdata sunt foarte multumit, arata bine, pare suficient de solid, nu bate, nu troncane, si am scapat de o gramada de troace din portbagaj.

In alta ordine de idei, am facut si update-ul de soft care cica "s-ar putea" sa rezolve problema cu aerul conditionat si econometrul blocat pe albastru, ramane sa vedem cum se comporta la vara. Iarna n-am avut probleme.
N-am observat nicio diferenta nici la regenerare, nici la acceleratie, cum ziceau altii. Parca doar franarea automata e un pic de tot mai agresiva, dar nici acolo nu e mare diferenta.
Ce pret pana la urma ?Si ce e cu precomanda aia ?Adica nu te angajeaza la nimic dar abia apoi primesti detaliile pt achizitie (pret,data de livrare,etc) ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate