Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16555 replies to this topic

#14599
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021
Poate tocmai lipsa de freon a dus la defectarea compresorului. Eu nu am ajuns inca in service, mi-e cam sila cand stiu cat am de asteptat pe acolo.

#14600
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Oricum, mergi degeaba, nu-ti va completa nivelul de freon decat daca deschizi tichet de defectiune, trebuie aprobat de Conducere, practic tu nu ai o defectiune, pentru ca AC functioneaza, dar, sa zicem ca aproba, urmeaza analiza instalatiei ca nu cumva sa existe pierderi, etc. Mi-a zis sefu de service ca masinile vin cu freon full, nu trebuie sa ma iau dupa ce se discuta pe forumuri. Am mai povestit pe aici, au fost deja instruiti cum sa ne trimita la plimbare. Nu mai vorbesc de faptul ca programarea in service era disponibila dupa aproximativ o luna.

#14601
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021
Mda, mai bine ma duc sa verific pe cont propriu daca e full.

#14602
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Am reusit sa ajung luna trecuta la service, le-am zis din prima ca stiu ca unele masini au mai putin "freon" (ma rog, nu se mai foloseste freon de mult, dar asa i-a ramas numele).
Dupa vreo ora de "verificari", timp in care n-au gasit nimic, s-au hotarat sa-mi schimbe gazul si au constatat ca lipseau 180g.
Minunea a durat cateva zile, dupa care a inceput sa pice din nou, uneori si de 2-3 ori pe zi. In plus, mi se pare ca raceste mai prost decat inainte, probabil au pus alt gaz decat cel din fabrica. Inainte, cand mergea, racea foarte bine pe treapta 1, chiar si la peste 30 de grade. Acum trebuie sa dau pe treapta 3 ca sa faca fata.
Am programare din nou abia pe 19 septembrie, ca pana atunci e plin. Au zis ca se stie de problema, se lucreaza la o solutie, dar n-au gasit-o inca. Sper s-o gaseasca pana atunci.

"Garantia" la Spring vad ca e o gluma, prinzi 2 programari pe vara si tot nu se rezolva nimic.
Imi place Springul in continuare, nu regret ca l-am luat (la 8000 de euro), e excelent ca sa vezi daca te intelegi cu electricele sau nu, dar cred ca e prima si ultima Dacie pe care mi-o cumpar vreodata.

#14603
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 atw, on 18 august 2022 - 11:53, said:

ultima Dacie pe care mi-o cumpar vreodata.
Masina sau service-ul (in garantie) te-au facut sa afirmi treaba asta ?

#14604
dobrescumihaildobrescu

dobrescumihaildobrescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 09.03.2020

 atw, on 18 august 2022 - 11:53, said:

Am reusit sa ajung luna trecuta la service, le-am zis din prima ca stiu ca unele masini au mai putin "freon" (ma rog, nu se mai foloseste freon de mult, dar asa i-a ramas numele).
Dupa vreo ora de "verificari", timp in care n-au gasit nimic, s-au hotarat sa-mi schimbe gazul si au constatat ca lipseau 180g.
Minunea a durat cateva zile, dupa care a inceput sa pice din nou, uneori si de 2-3 ori pe zi. In plus, mi se pare ca raceste mai prost decat inainte, probabil au pus alt gaz decat cel din fabrica. Inainte, cand mergea, racea foarte bine pe treapta 1, chiar si la peste 30 de grade. Acum trebuie sa dau pe treapta 3 ca sa faca fata.
Am programare din nou abia pe 19 septembrie, ca pana atunci e plin. Au zis ca se stie de problema, se lucreaza la o solutie, dar n-au gasit-o inca. Sper s-o gaseasca pana atunci.

"Garantia" la Spring vad ca e o gluma, prinzi 2 programari pe vara si tot nu se rezolva nimic.
Imi place Springul in continuare, nu regret ca l-am luat (la 8000 de euro), e excelent ca sa vezi daca te intelegi cu electricele sau nu, dar cred ca e prima si ultima Dacie pe care mi-o cumpar vreodata.

Exact asa a fost si la mine, identic. Si dupa ultima bucata de asteptare pana la programare, groaznica, au schimbat compresorul si acum chiar merge. Merge f bine.

Cred ca e la fel si la mine cu Dacia. Acomodarea perfecta cu o electrica, pt 8000 euro, dar probabil ultima dacie pe care o cumpar pt ceva timp.

#14605
laurentiuvincze

laurentiuvincze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.01.2008

 44_de_cai, on 18 august 2022 - 10:56, said:

Mda, mai bine ma duc sa verific pe cont propriu daca e full.
Salutare! Sa ne spui si noua cum sta treaba cu freonul.... Daca mai trebuie sau nu complectat.

#14606
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

 dobrescumihaildobrescu, on 18 august 2022 - 12:41, said:

Exact asa a fost si la mine, identic. Si dupa ultima bucata de asteptare pana la programare, groaznica, au schimbat compresorul si acum chiar merge. Merge f bine.
La ce service ai fost?

#14607
gabyonyx

gabyonyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.03.2012
La mine pare sa răcească destul de bine AC-ul atunci când nu am indicatorul din bord blocat pe charge. Mie nu mi se pare o problema de la compresor sau freon, ci mai degrabă un bug in SW care oprește compresorul atunci când “vede” ca bateria se încarcă cu o valoare mare in mers. Altfel nu îmi explic ce legătura are AC-ul cu indicatorul ăla din bord.

Dar pe de alta parte, ce cred eu nu mai e valid dacă schimbarea compresorului a rezolvat problema.
Alta explicație ar fi ca o problema existenta in compresor influentează cu ceva măsurarea consumului/încărcării baterii, de unde si blocajul acelui indicator pe charge.

#14608
dobrescumihaildobrescu

dobrescumihaildobrescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 09.03.2020

 atw, on 18 august 2022 - 15:34, said:


La ce service ai fost?

Serus chiajna.


#14609
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.08.2008

 kiario, on 17 august 2022 - 20:36, said:

Ai Spring, sau ești și tu unul din frustrații care nu suportă să aibă în fața lor un Spring ?

Am spring.


Am pățit și eu de vreo 4 ori treaba cu regenerarea și AC care nu mai merge. Ciudat este că ultimele 2 dăți s-a întâmplat cu AC oprit că era dimineață și nu era cald. Cu AC pus a făcut când am luat-o și incă o dată în prima săptămână.

Edited by aridan, 19 August 2022 - 15:41.


#14610
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 24.07.2022
sigur ati citit manualul? pare ceva "normal".

#14611
Cmas

Cmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.06.2005
Buna tuturor!
Astazi fac plata finala, in 1-2 saptamani voi ridica SPRING-ul.
Din experienta voastra ce trebuie sa verific si ce se consemneaza in procesul verbal la livrare?
Multumesc.

#14612
calinicu

calinicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.12.2021

 Cmas, on 25 august 2022 - 10:35, said:

Buna tuturor!
Astazi fac plata finala, in 1-2 saptamani voi ridica SPRING-ul.
Din experienta voastra ce trebuie sa verific si ce se consemneaza in procesul verbal la livrare?
Multumesc.
Nu înțeleg cum vă cere și cum acceptați să faceți plățile înainte să vedeți produsul
Cel puțin în cazul meu a ajuns mașina am fost chemat să o verific și după am achitat diferența
A doua zi am ridicat mașina

#14613
Cmas

Cmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.06.2005

 calinicu, on 25 august 2022 - 12:30, said:

Nu înțeleg cum vă cere și cum acceptați să faceți plățile înainte să vedeți produsul
Cel puțin în cazul meu a ajuns mașina am fost chemat să o verific și după am achitat diferența
A doua zi am ridicat mașina
Masina este venita. Astept radierea rabla si acordul AFM.

#14614
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
am păţit de cîteva ori ca la comutarea din D ->N->R sau invers să piuie şi să nu mişte maşina dar am remarcat că dacă trecerea între poziţii se face mai lent nu sunt probleme... vi s-a întîmplat şi vouă ceva similar?

#14615
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
De multe ori...mai ales cand mă grăbesc

#14616
calinicu

calinicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.12.2021

 AydenCJ, on 26 august 2022 - 18:01, said:

am pățit de cîteva ori ca la comutarea din D ->N->R sau invers să piuie și să nu miște mașina dar am remarcat că dacă trecerea între poziții se face mai lent nu sunt probleme... vi s-a întîmplat și vouă ceva similar?
Nu cred că corelați corect frâna cu mișcarea comutatorului
Probabil mâna reacționează mai repede decât piciorul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate