Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16555 replies to this topic

#14347
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Daca pentru tine mentalitate medievala inseamna sa dai check in intr-uo aplicatie sa ii ajuti pe altii sa-si planifice ceva nu am ce sa zic.
Stii tu niste SC amplasate strategic .... Arata-mi minim 8 posturi in Romania si eu iti dau dreptate... pana una alta compari Romania care nu exista pe harta Ionity cu locatia ta unde e plin de el.

#14348
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 relu11051, on 29 iunie 2022 - 15:21, said:

Daca pentru tine mentalitate medievala inseamna sa dai check in intr-uo aplicatie sa ii ajuti pe altii sa-si planifice ceva nu am ce sa zic.
Mentalitatea medievala este sa crezi ca poti face ceva in ziua de azi fara automatizare. "Lasa ca dau eu checkin, chiar daca restul de cateva sute/mii de oameni nu dau si o sa se schimbe lumea".

 relu11051, on 29 iunie 2022 - 15:21, said:

Stii tu niste SC amplasate strategic ....
Pai sunt 5 amplasate deja si functionale plus inca 2 "coming soon" https://www.tesla.co...hargers/Romania

Ce-i drept, au doar cate 6 posturi caci atat este piata in Romania la ora actuala. O sa creasca odata cu vremea.

La mine aici s-a inceput tot cu 6 posturi, singurul supercharger din Stockholm (in zona nordica a orasului). Acum are 14 posturi de incarcare. Urmeaza inca 2 superchargere, central si sud cu cate 10-20 de posturi fiecare Se cheama evolutie declansata de cerere.

 relu11051, on 29 iunie 2022 - 15:21, said:

Romania care nu exista pe harta Ionity cu locatia ta unde e plin de el.
Ionity nu e miezul, e doar un provider. La voi exista enelx si altele asemanatoare.

Apropos, am numarat un pic mai mult de 3 chargere DC in Focsani, pe mirobolanta aplicatie plugshare,

Attached File  focsani.jpg   26.17K   14 downloads

Oricum, ca sa inchei, am zis ce am avut de zis ... cat timp constientizati ca sunt si din astia, ca mine, care avem alte asteptari de la viata decat sa folosim aplicatia vietii, totul e OK.

Drumuri bune si incarcari scurte va doresc tuturor.

Edited by ro_explorer, 29 June 2022 - 15:33.


#14349
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Eu vad chestia asta cu checkin-ul pe PlugShare ca o intrajutorare in conditii "dificile", atat si nimic mai mult. Pana cand vom avea suficiente statii, sau incarcarea va fi suficient de rapida incat sa nu mai conteze. Evident, nu e in niciun caz obligatoriu, si nu iti confera niciun drept. E pur si simplu pentru informare... si chiar pentru socializare, am mai avut discutii amicale pe PlugShare cu oameni care voiau sa afle detalii despre unele statii la care am incarcat eu :)
Unii oameni sunt mai predispusi in mod natural la cooperare, altii sunt mai individualisti, toti au rolul lor in societate, nu e cazul sa ne scoatem ochii daca dam checkin sau nu. Nu pot sa oblig pe nimeni sa dea checkin, nici altii nu pot sa ma oblige pe mine sa nu dau.
Stiu ca multi se duc intr-o extrema sau alta, parerea mea e ca toti scapa din vedere rolul aplicatiei - intrajutorare voluntara, atat si nimic mai mult.

#14350
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

 relu11051, on 29 iunie 2022 - 15:06, said:

@ro_explorer
Mai omule tu nu intelegi romaneste? nu exista in TOATA Romania locatie cu 8 posturi minim. Dupa logica ta nu ar trebui sa ma indrept spre NICI O STATIE, ar trebui sa stau acasa si sa ma deplasezi strict pe ruta pana unde am sa ma si intorc acasa.
Uite exemplu de lasa a 2-a sunt in Focsani si aici sunt 3 statii DC de 50kw in tot orasul, adica la ceva distanta una de alta... le iau in calcul pe toate, merg la prima un spring la incarcat termina dupa 2 ore, la a 2-a DC defect / blocat, a 3-a am avut noroc si era free altfel mi-o luam usor spre Ramnicul Sarat ca mai aveam baterie... inclusiv sa ajung acasa daca mergeam la consum.
Dar eu am baterie de 64 kwh nu 26kwh cat are spring. Sper ca te-am scos din glob...
Asta e coarda sensibila...Nu treb sa ne certam intre noi.Trebuie sa facem presiune catre primarii si guvern sa foloseasca fonduri din proiecte pt asa ceva cat mai repede ,nu "dupa ani si ani" ,vb melodiei (ca astora ,oricat de evident si de urgent ar fi ceva tot le ia macar doi ani pt un studiu de fezabilitate care inseamna cateva pagini de text si un desen cu linii drepte parca trase de un copil de gradinita ,ca proiectele la gaze -mai apare cate un X care e cica robinet,etc).
Asa facem si cu starea drumurilor  de ex,ca de ce ne stropim soferi cu pietoni cand ploua ... Adica sa mearga soferul cu 10Km/h sau sa stie din prealabil unde e balta adanca sa incetineasca ca se supara pietonul si nici nu e civilizat sa faci asa ceva (sa treci ca nesimtitu si sa-i stropesti pe cei de pe trotuar)...
Pai daca nu ma grabeam sau daca nu aveam mult de mers nu luam nici eu masina.Falimentam dracu ind auto mai bine ,decat sa dau o carca de bani pe masina si taxe ca nu vreti voi sa-i deranjati pe alesi ca va tin pe ajutoare sociale !!
Lor nu le pasa de drumuri ,de starea canalizarilor (daca-s colmatate,etc) ,de voi dar voi va purtati mereu cu manusi in loc sa le umpleti ferestrele la masini si case de baligi ...
Asa e si cu colectarea gunoiului,cu focurile deschise si alte surse de poluare,cu orele de liniste,etc.
Sa-i protejati pe alesi si pe ai de dorm prin birouri (sau fac sex) pe banii vostri si voi sa va paruiti intre voi din cauza neajunsurilor...

#14351
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Cand 3 oameni iti zic ca esti beat te duci sa te culci.

#14352
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Salutare!

Tocmai am dat și eu avansul pentru Spring. Termen estimat livrare ianuarie-februarie 2023. Mă aștept oricum sa întârzie.
Am in familie o mașină pe benzină și una diesel și am decis sa dam dieselul pe electric.
Aveți ceva tips and tricks leagat de dealer/livrare/mașina?
De condus am condus-o, e decenta pentru oraș și mă tentează să mă aventurez și în excursii de până în 500 km pentru a mă încadra în maxim 2 încărcări.
Va merge preponderent în București, ceea ce e un Best buy pentru prețul ei.

#14353
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

 ro_explorer, on 29 iunie 2022 - 15:34, said:

Pai sunt 5 amplasate deja si functionale plus inca 2 "coming soon" https://www.tesla.co...hargers/Romania

Ce-i drept, au doar cate 6 posturi caci atat este piata in Romania la ora actuala. O sa creasca odata cu vremea.

Tu zici de statii de 8 porturi, lumea zice ca nu sunt si cere dovezi. Tu aduci cu 6. Si Tesla. Pe topicul cu Spring. RO nu e SE. Aici folosim plugshare si apreciem pe cei ce fac asta. Asa e obiceiul satului asta. Daca vii pe aici sa tii cont de obiceruri te rog (rugam)

#14354
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 hepea, on 29 iunie 2022 - 15:58, said:

Tu zici de statii de 8 porturi, lumea zice ca nu sunt si cere dovezi. Tu aduci cu 6. Si Tesla.
IF (Nr porturi >= 8)
   { go/wait/charge }
ELSE
  { ai grija sa ai baterie sa poti ajunge la alte statii }

E greu?

 hepea, on 29 iunie 2022 - 15:58, said:

Aici folosim plugshare si apreciem pe cei ce fac asta.
Pai folositi, cine va impiedica?

 hepea, on 29 iunie 2022 - 15:58, said:

Daca vii pe aici sa tii cont de obiceruri te rog (rugam)
Voi rugati-ma ... cat timp eu consider ca e inutil si nu imi cere legea sa fac asta nu o voi face, simplu.

Dupa cum spuneam, drumuri bune si incarcari rapide !

Edited by ro_explorer, 29 June 2022 - 16:09.


#14355
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Revenind totusi la Dacia Spring, poza de sambata trecuta pe Transfagarasan:
Attached File  DSC_0219e.JPG   609.68K   81 downloads

Am fost mai multi, cred ca 12 masini in total, dar doar atatea au intrat in poza. :)

#14356
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

 ro_explorer, on 29 iunie 2022 - 16:08, said:

E greu?

 clase74, on 29 iunie 2022 - 15:51, said:

Cand 3 oameni iti zic ca esti beat te duci sa te culci.


#14357
Ciprian2002

Ciprian2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2018
Salut.
Si eu tot azi am achitat avansul si am termen octombrie-noiembrie 2022.

 omegaa, on 29 iunie 2022 - 15:54, said:

Salutare!

Tocmai am dat și eu avansul pentru Spring. Termen estimat livrare ianuarie-februarie 2023. Mă aștept oricum sa întârzie.
Am in familie o mașină pe benzină și una diesel și am decis sa dam dieselul pe electric.
Aveți ceva tips and tricks leagat de dealer/livrare/mașina?
De condus am condus-o, e decenta pentru oraș și mă tentează să mă aventurez și în excursii de până în 500 km pentru a mă încadra în maxim 2 încărcări.
Va merge preponderent în București, ceea ce e un Best buy pentru prețul ei.


#14358
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pe tine ori te-au mintit grav, ori lucrezi la Dacia :)

#14359
Ciprian2002

Ciprian2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2018
Nu lucrez la Dacia.
Sper din suflet sa nu ma fi mințit.
Dealer Dacia din Focsani.

#14360
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nici daca o aveai deja si comandai o piesa de schimb nu cred ca iti ajungea in octombrie 2022 (3 luni).



Nici daca o aveai deja si comandai o piesa de schimb nu cred ca iti ajungea in octombrie 2022 (3 luni).



#14361
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Speranta moare ultima :D.

Singura sansa sa o primesti in 3 luni e sa fie pe stoc/transport si sa fi renuntat cineva la ea. Sunt inca comenzi din iulie 2021 nelivrate. Poate ti-au zis Octombrie 2023 si nu ai fost atent.

#14362
Ciprian2002

Ciprian2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2018
Am fost foarte atent.
2022 octombrie-noiembrie.
Exact asta a spus dealerul

#14363
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 hepea, on 29 iunie 2022 - 17:14, said:

Posted Image
Mai era o vorba inteleapta: "cand esti cea mai desteapta persoana dintr-o camera probabil ca esti in camera gresita" ... asadar, va las pe voi aici cu springurile si cu plugshare-ul in cauza. Succese maxime! Posted Image

#14364
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

 Ciprian2002, on 29 iunie 2022 - 19:01, said:

Nu lucrez la Dacia.
Sper din suflet sa nu ma fi mințit.
Dealer Dacia din Focsani.
Eu am dat la Meridian vest, București.
Dar din ce am citit și aici și pe alte forumuri/Facebook cel mai probabil vine in 8 luni.
Sunt pregătit sufletește sa nu vina când mi a spus dealerul estimativ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate