Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Baterie BLS-50 (Olympus OM-D EM10 MII)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Cei care detin acest aparat stiu ca cu greu te tine bateria o zi intreaga :) Am cautat internetul pentru o baterie suplimentara insa cea originala e peste 200 lei si ma gandeam ca cineva poate sa imi recomande una "fake", din multitudinea disponibila.

Cheers!

#2
calinutz96

calinutz96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2010
Eu folosesc asta: http://www.fotohobby...0mah-15132.html
Nu vad diferenta de autonomie intre asta si cel original. Insa, de fiecare data am ambii acumulatori incarcati cand ies din casa.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
E de mirare ca la asa o scula scumpa, nu-ti permiti sa-i iei o baterie de rezerva de 200+ Lei. Cauta si vei gasi si aftermarket, mai ieftine, dar si performantele vor fi mai reduse...Eu am 2 camere asemanatoare si la fiecare, prima achizitie suplimentara a fost o baterie de schimb. Eu am luat aftermarket si imi fac treaba cu ele, dar nu fotografiez o zi intreaga...sunt amator Posted Image
PS: una din ele e PATONA si e satisfacatoare (pret f. accesibil).

Edited by danpet, 02 March 2020 - 09:50.


#4
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008

 danpet, on 02 martie 2020 - 09:42, said:

E de mirare ca la asa o scula scumpa, nu-ti permiti sa-i iei o baterie de rezerva de 200+ Lei. Cauta si vei gasi si aftermarket, mai ieftine, dar si performantele vor fi mai reduse...Eu am 2 camere

Daca asta e scula scumpa (1.500 lei), de aparatele peste 3.000 ce mai zici? Posted Image)

Nu vad rostul de a da peste 200 de lei pe o baterie de rezerva, de aia am intrebat daca nu exista alternative mai ieftine... Adica am gasit 2 baterii+incarcator la 200 de "Jupio"

Edited by RzX_2008, 02 March 2020 - 10:03.


#5
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Patona am luat si eu pentru Oly E M10 II dar vezi ca sunt doua variante, una un pic mai scumpa ca alta, dar mai buna. Premium series. 1100mAh, 8,1 Wh.
Patona este firma germana foarte bine cotata printre producatorii de acumulatori compatibili.
https://bateriipremi...&product_id=243 asta o folosesc eu, nu te ingrijora ca scrie Bls-5 si nu Bls-50. Merge perfect pe Oly E M10 II.

Pretul tau de 1500 lei a fost o superpromotie, ca acum peste un an doar body-ul era cam 3000 lei. Deci poti sa-l consideri un aparat bun, ceea ce si este.
Eu l-am prins la Altex cu 2000 lei dar cu un obiectiv mai bun, cel de 12-50 mmm ce se vindea cu Oly E M5 II
In iarna am mai luat un Oly E M5 II cu obiectiv 14-150 mm la pretul de 3120 lei. Olympus a vrut sa scape de generatia mai veche ca sa lanseze astea noi, III, dar care cel putin la E M5 III s-a dovedit fiasco din cauza constructiei proaste. Se rupe partea de jos a body-ului deoarece nu mai e de metal ci din plastic.
Bine ca mi-ai amintit ca nu mi-am luat un acumulator si pentru Oly E M5 II Posted Image

Edited by Cousteau, 02 March 2020 - 12:43.


#6
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008

 Cousteau, on 02 martie 2020 - 12:29, said:

Patona am luat si eu pentru Oly E M10 II dar vezi ca sunt doua variante, una un pic mai scumpa ca alta, dar mai buna. Premium series. 1100mAh, 8,1 Wh.
Patona este firma germana foarte bine cotata printre producatorii de acumulatori compatibili.
https://bateriipremi...&product_id=243 asta o folosesc eu, nu te ingrijora ca scrie Bls-5 si nu Bls-50. Merge perfect pe Oly E M10 II.

Folosesti si un incarcator dublu sau cel original?

#7
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Cel original. Sunt fotograf amator si imi ajunge doar un incarcator. La toate aparatele ce le-am avut, mi-au ajuns doi acumulatori si un singur incarcator, chiar daca faceam sute de poze pe zi.

#8
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004
Omul a pus o intrebare, daca are bani de cumparat acumulatori, asta e problema lui....doar vrea sa cumpere acumulatori, nu sa ii fure :D

Patona este foarte OK, eu am avut si alte chestii "made in china"si nu am avut probleme niciodata...

Cat despre a avea doar un acumulator, daca te apropii de o mie si ceva de poze pe zi, eventual ceva expuneri lungi pe seara, s-ar putea sa nu fie suficient un acumulator...nu mai zic, daca faci si ceva clipuri scurte pe traseu...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate