Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Cabina de dus(sugestii)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View PostElcapoMafia, on 01 martie 2020 - 11:19, said:

In aceeasi dilema sunt si eu. Eu vreau sa pun acesr tip. Fara cadita ca am facut cadita zidita.
Attachment 297947_l.jpeg
Eu folosesc cabine de dus gama Onega de la bricodepot...perete si usa ...de 90cm cu geam de grosimea 5mm sunt si cu grosimea de 8mm dar sunt cam duble la pret..

https://www.bricodep...0-x-190-cm.html

https://www.bricodep....html#gallery-2

Acum pentru urmatoarea baie am luat modelul pliabil ..

https://www.bricodep...crom-90-cm.html

View Post3matrix, on 01 martie 2020 - 12:50, said:

" Cadita " zidita , este cel mai ok , dar trebuie mare atentie la ce tip de scurgere se monteaza , si se prefera scurgeri de debit cit mai mare , nu pe moda rigole din care abia se scurge apa . Designul se poate da din finisaje , nu trebuie facut cu scurgerea . Atentie si la hidroizolatie
Cel mai ok ca inchidere este usa de sticla intre ziduri ( deci trebuie al doilea zid )
Cea mai ok usa , este usa plianta
Optional se poate construi " bancuta " care este folositoare , mai ales daca se face totul la dimensiuni mai generoase .



De ce ma rog rigolele nu au debit eu doar ce am cumparat 7 rigole  de 80cm ...
Tot peretele de sticla e mai ok...ca sa faci zid ..e prea  mare tambalaul si mult mai mari costurile ..zid, tencuiala , hidroizolatie, faianta ,  .

Bancuta intr-o cabina de dus nu e recomandata ..in primul rand iti ia foarte mult din spatiul dusului si nu ai cum sa te desfasori ..apoi nu e igienic  nu iti vine sa te asezi ..sau sa iti asezi copilul ,,pe acea bancuta cand ii faci baie ...se pot lua tot felul de ciupeerci ,sau alte alea .. eu am avut  intr-o camera/baie  cadita  cu bancuta  si a trebuit sa o schimb imediat... am avut pe cineva care urma  sa stea in acea camerea cu 3 copii...nici nu a vrut sa auda sau sa conceapa asa ceva ,,a trebuit sa le schimb camera , bine ca nu am pus si la alte bai ..

#20
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postciobi_mar, on 01 martie 2020 - 18:13, said:

......


De ce ma rog rigolele nu au debit eu doar ce am cumparat 7 rigole  de 80cm ...
Tot peretele de sticla e mai ok...ca sa faci zid ..e prea  mare tambalaul si mult mai mari costurile ..zid, tencuiala , hidroizolatie, faianta ,  .

Bancuta intr-o cabina de dus nu e recomandata ..in primul rand iti ia foarte mult din spatiul dusului si nu ai cum sa te desfasori ..apoi nu e igienic  nu iti vine sa te asezi ..sau sa iti asezi copilul ,,pe acea bancuta cand ii faci baie ...se pot lua tot felul de ciupeerci ,sau alte alea .. eu am avut  intr-o camera/baie  cadita  cu bancuta  si a trebuit sa o schimb imediat... am avut pe cineva care urma  sa stea in acea camerea cu 3 copii...nici nu a vrut sa auda sau sa conceapa asa ceva ,,a trebuit sa le schimb camera , bine ca nu am pus si la alte bai ..
Discutam de lucrari noi , case noi , sau unde se pot face modificari .
Nimic nu este mai dezgustator decit o cabina de dus unde cind te speli apa se aduna jos si stai cu picioarele in ea . 99,9% asa sint , deoarece rigolele si sifoanele folosite nu au debit mare si nu asigura scurgerea rapida .
Pt a nu avea problema asta , se pot folosi sifoane de mare capacitate . Daca  exista acces la canalizare in faza de montaj , uitati un sifon pe 110 , care se poate reduce apoi la cit doriti , dar nu mai mic de 50 ....
.......
Locul de stat / bancuta , este foarte folositoare , nu este nevoie de explicatii
Nisa in perete , daca este constructie noua , dar si la renovari , este extrem de utila , pt a putea tine toate acareturile necesare .
Nu discutam si de dimensiuni , care pot fi de la un minim 100/100cm  la dimensiuni generoase .
...
Adica vreau sa zic , cabina de dus , nu inseamna doar 1mp pe care curge apa ...trebuie gindit util si cu design placut .

Attached Files



#21
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Nu trebuie sa iti faci griji pt infiltratii. Meseriasul trebuie sa fie "meserias". O hidroizolatie de calitate si aplicata ca la carte. Pentru lipirea gresiei si faiantei folosesti CM17 sau poate este ceva mai bun. Pentru peretele cabinei de dus iti recomand mozaicul de sticla. Sifonul de pardoseala sa poata capta o cantitate suficienta de apa. Peste gresie poti folosi un gratar de lemn sa para mai rustic si mai sigur sa nu aluneci. Nu uita si de un scaunel (sezut). Si acesta poate fi tot din lemn. Niste rafturi ingropate nu ar strica: spatiu, si arata mai bine. Sticla, trebuie sa fie securizata si minim de 8mm.
Eu am vrut sa fac asa ceva in apartamentul meu, dar daca stau la bloc, era mai complicat. Asa ca am montat o cada si am atasat o sticla securizata, si am facut si doua rafturi ingropate:
Attached File  baie_20.15.18.jpeg   100.58K   99 downloads

#22
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Rafturi ingropate as vrea sa fac si eu pentru ca nu am pe cada nu este ceva de tinut acele sticle si cutii :)
Sub geam observ ca ai facut inca un zid dar celalalt de la mijlocul cazii ai luat din caramida?

Am pus cateva spoturi in baie si va trebui sa pun ceva cu protectie la umezeala macar, ce mi-ati recomanda?

#23
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Am avut un avantaj. Pe colt, la intersectia dintre geam si perete, este un stalp de rezistenta. Asa cum se vede si in foto era un gol. Am umplut acel gol si am putut astfel sa fac acel raft ingropat.
Attached File  baie_001.png   2.85K   13 downloads

Si eu am montat spoturi. Am luat de la dedeman spoturi cu LED.

Edited by va_cristi, 03 March 2020 - 18:48.


#24
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 16.05.2018
salutare,
am montat o cabina de dus (walk-in) si am 2 suruburi jos unde se imbina usa cu geamul , sunt in permanenta ude si a inceput sa capete rugina , cu ce as putea da ca si protectie ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate