Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cabina de dus(sugestii)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am de proiectat o baie la mine cum vin instalatiile sanitare si as avea o nelamurire la cabina de dus.

  Instalatorul care lucreaza la baie imi recomanda sa fac dusul din zid ca e mai trainic, iar cabinele de dus care sunt pe rotite se strica destul de repede de la mucegai, igrasie, piatra etc apoi se blocheaza si nu se mai deschis.

  Am gasit niste cabine de dus cu usa glisanta si culisanta, ar fi astea mai ok ca rezistenta?Instalatorul e foarte pretentios si s-ar putea sa imi spuna ca el la asa ceva nu se complica...

  Fiecare are avantaje si dezavantajele ei, chiar si preturile difera destul de mult dar acum trebuie sa ma decid cat sa iau faianta(daca mai zidesc un zid pentru cabina de dus) sau sa investesc intr-o cabina de dus cu usa glisanta/culisanta.Cele pe colt cu rotite am inteles ca ar fi belirea pentru instalatorul meu, de celelalte doua nu l-am intrebat dar sigur va spune ca si alea nu sunt bune de nimic, ca le ia vantul si ca nu sunt solide sau ca balamalele alea tot s-ar uza destul de repede.

  Vreau niste sfaturi de la oameni priceputi in domeniu sau care au fost in situatia mea ca au avut astfel de probleme...
Multumesc.

#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
In aceeasi dilema sunt si eu. Eu vreau sa pun acesr tip. Fara cadita ca am facut cadita zidita.
Attached File  297947_l.jpeg   194.71K   182 downloads

Edited by ElcapoMafia, 01 March 2020 - 11:20.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu inclin sa-i dau dreptate instalatorului....cabina de dus, e naspa :)...se spala greu, se intretine greu, se strica rapid :|...Daca ai posibilitatea, mai fa un zid ;)

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
1Daca poti fa-o pe system cu balamale la usa/usi.2 fa cabina sa nu atingi cu fundul zidul cand te apleci.3 Geamurile(,dupa 4 copci la laba piciorului si sange curs de am lesinat) le-as face din orice dar nu sticla.  Inclusiv securizata.  Ma gandesc la sticla cam cum e aia la parbrize ca ar fi ok sau ceva polyester.  Da,la rotite e problema.

#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Depinde de cabina . Unele sunt intr-adevar niste mizerii . Cauta una cu rotite mai mari ( de la usi ) si cu cada  adanca . Ce dimensiuni sunt disponibile pt cabina ?
In una din bai am modelul acesta de care sunt f multumit .

Edited by bdx100, 01 March 2020 - 11:42.


#6
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011
Eu cand vreau sa fac ceva pt casa caut pe https://ro.pinterest...09766885452447/
Un exemplu de pe pagina:
[ https://i.pinimg.com/564x/c3/fe/8f/c3fe8f789867e225ea7aed51e7c8fd4a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bravo,pe balamale,spatioasa.

#8
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
cred ca depinde si cum ai configuratia baii/ a peretilor. eu personal prefer o delimitare din 1 sau 2 pereti din sticla, cu "cadita" zidita sau ridicata putin peste nivelul gresiei...si atat.
fara cabine, nu mi plac nici nu le vad f practice.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1.  Cazile de dush vin la dimensiuni standard. 85cm, 120,etc. E recomandat sa iei un metru si sa verifici de ce spatiu dispui.
Apoi te duci la magazin si vezi ce cada de dush te satisface.
  2. e de preferat sa mai faci un zid in plus dar numai dupa ce ai stabilit exact dimensiunile cu tot cu faianta.
  3. Renunta la ideea de usi glisante la dush. Trebiie sa te gandesti ca trebuie igienizat. Cu cat e mai simplu cu atat mai bine.
.

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
aburul sufocant din timpul dusului, intretinerea dificila..
am ales varianta cu perete(rigips).
bineinteles, cu hidroizolatie de calitate in toata zona dusului. + faianta pana la tavan, in zona de dus.

#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Sa nu mai fac alt topic, cazile pentru baie cu hidromasaj sunt ok?
Daca nu iau cabina de dus cu hidromasaj ca se strica rotitele si as vrea hidromasaj la cada daca sunt in regula...
La ce ajuta mai exact acel hidromasaj si ce dezavantaje ar fi?

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cspot-ate,cand merge la ceva showroom sa vada cabinele si caditele aferente ;sfat bun e sa mearga lejer imbracat si sa faca o flexiune sau o aplecare. Si dupa OP va vedea plusuri si minusuri.    Plusul pe balamale ca pot fi schimbate relative usor in caz ca se sparge.Nu are margini siliconate(dezlipesti sinele,le relipesti uffff)

#13
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
" Cadita " zidita , este cel mai ok , dar trebuie mare atentie la ce tip de scurgere se monteaza , si se prefera scurgeri de debit cit mai mare , nu pe moda rigole din care abia se scurge apa . Designul se poate da din finisaje , nu trebuie facut cu scurgerea . Atentie si la hidroizolatie
Cel mai ok ca inchidere este usa de sticla intre ziduri ( deci trebuie al doilea zid )
Cea mai ok usa , este usa plianta
Optional se poate construi " bancuta " care este folositoare , mai ales daca se face totul la dimensiuni mai generoase .

View Postsmiley2, on 01 martie 2020 - 12:40, said:

.....
La ce ajuta mai exact acel hidromasaj si ce dezavantaje ar fi?
Ajuta la cresterea profilului pe FB , in realitate la cresterea algelor pe tubulatura de hidromasaj . Faci o baie cu gilgiieli de apa , si bonus ciuperci .
Nu foloseste la nimic si intretinerea este o corvoada .

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si daca in cada respectiva pui putina apa si restul saruri& alea de fac spuma>>> nu mai scapi de ea. Probata si asta.  Stergeam spuma cu prosopul.   Au plusuri dar per total(daca nu o faci mare sa socializezi in cada) tot dushul e baza.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsmiley2, on 01 martie 2020 - 12:40, said:

Sa nu mai fac alt topic, cazile pentru baie cu hidromasaj sunt ok?
La ce ajuta mai exact acel hidromasaj si ce dezavantaje ar fi?

Nu ajuta la nimic. Dar daca ai bani iti iei cada cu hidromasaj.

#16
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
O sa se infiltreze apa in zid cu tinpul si o sa inceapa ingrasia.

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postsmiley2, on 01 martie 2020 - 12:40, said:

Sa nu mai fac alt topic, cazile pentru baie cu hidromasaj sunt ok?

Am vrut eu sa pun hidromasaj si citind pe internet am aflat ca pe tuburile din ea se aduna tot felul de bacterii periculoase si ca ar fi foarte greu de dezinfectat. Te sfatuiesc sa pui o cada normala. La multe dusuri se face igrasie in colturi.

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
lasa toate balariile,daca poti chiar fara usa,pui doar perete de sticla,montat bine si nu ai stres
eu pana m-am invatat cu el, m-am lovit de cateva ori,nici vorba sa se sparga,daca esti interesat pot da un foto

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate