Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Coronarografie vs Angio CT coronarian

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005
Salut, am si eu o intrebare. Mi s-a recomandat sa fac o coronarografie la Spitalul Militar, in urma unor modificari aparute la ekg-ul de efort si a unor mici dureri pe care le simt in piept ma ales la efort (practic ciclismul).
Eu vreau sa fac totusi un Angio CT in loc de coronarografie pt ca nu-mi surade ideea de stat 2 zile in spital si de ceva invaziv care are totusi niste riscuri, minime ce-i drept. Este vreo diferenta intre cele doua? Ma gandesc ca ambele, practic, sunt la fel de precise, daca as avea ceva se va vedea la fel de bine si pe CT.
Din cate am inteles, ambele practic iti arata acelasi lucru, diferenta e ca la coronaro dr poate interveni pe loc daca e cazul.

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 teoctist, on 28 februarie 2020 - 12:34, said:

diferenta e ca la coronaro dr poate interveni pe loc daca e cazul.

Exact.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 teoctist, on 28 februarie 2020 - 12:34, said:

pt ca nu-mi surade ideea de stat 2 zile in spital si de ceva invaziv care are totusi niste riscuri, minime ce-i drept.
Doar de cele 2 zile de spital ti-e frca?

La mine au incercat pe mana sa faca dar ceva nu a mers bine si au facut inghinal.
Prin mana a plesnit ceva si am avut o luna mana neagra (s-a invinetit toata).
Inghinal nu am simtit nimic. Si mi-au facut 2 coronarografii la distanta de 2 ore una de alta. (ca a aparut o complicatie dupa prima)
La coronarografii s-au facut si interventiile pe loc (montarea stenturilor) ca nu a mers desfundarea.

#4
gigideac1

gigideac1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 22.10.2014
si daca optezi pentru angio CT si se constata o stenoza, tot la angioplastie ajungi.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu le-am facut pe amandoua.La CT rezolutia nu e asa de buna ca si la coronografie.La coronografie iti poate zice precis cat la suta ai infundate venele si daca e nevioe de un stent.La mine nu afost cazul din fericire.De obicei stentul se pune la o infundare de peste 60% a arterelor.Stentul se poate evita in procent cam de 90% prin tratamentul de chelare.Prin acest tratament se elimina metalele grele din corp si un procent semnificativ din depunerile pe artere.Incearca sa faci rost de acesta carte care-ti va da raspunsuri la multe intrebari legate de sanatate.

#6
teoctist

teoctist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.11.2005
Va multumesc pt raspunsuri. Am facut Angio CT la CardiorRec in Corbeanca si se pare ca nu am scapat de coronarografie + stent. Mi-a aparut o circumflexa posibil cu subocluzie si doar daca a fost o eroare a aparatului scap de stent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate