Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Nebunia cu open-space / studio/ dubla garsoniera Living + BUCATARIE !?

* * * - - 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
795 răspunsuri în acest subiect

#1
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Alright, sunt disperat

Caut un apartament decent si gasesc chestii la pret ok insa tip studio / garsoniera living + bucatarie / open space cu bucataria in mijlocul strazii, what the hell ?

Nu inteleg ce se intampla, de unde moda asta de prost gust de a include BUCATARIA in living ? e inuman; au cucerit corporatristii de tip zombie/ western diet si deces la 60, planeta ? ca eu ca tot romanasul am fost invatat sa gatesc mancarea, ceea ce mi se pare omeneste si nu sa o cumpar prin Suber eats sau sa mananc doar in oras/ mancare negatita / cancer ;

Mi se pare patologic, care-i explicatia pentru explozia asta de apartamente open space/bar/bucatarie laolalta cu sufrageria ? imi e ajuns sa gatesc odata si nu mai scot mirosul de friptura sau peste de pe canapeaua unde vreau sa dorm...

Tind sa imi cumpar un aparament vechi in random ceva block facut in 1960 decat sa iau un open space studio Americanstyle bucataria-n cotet; dar stau si ma intreb, de ce nu separa bucataria de mainroom, dezvoltatorul ? asa greu e ? nu ar fi mai eficient pentru toata pleaba de oameni care vor sa manance.. sanatos ?

Exista vreo alternativa de care ati auzit, in cazul in care iti cumperi un astfel de apartament (open-space) ?

Need help, prima data cand cumpar :)

Si sunt stupefiat

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.434
  • Înscris: 08.05.2005

 Ardelean1400, on 17 februarie 2020 - 01:35, said:

Nu inteleg ce se intampla, de unde moda asta de prost gust de a include BUCATARIA in living ? e inuman; au cucerit corporatristii de tip zombie/ western diet si deces la 60, planeta ? ca eu ca tot romanasul am fost invatat sa gatesc mancarea, ceea ce mi se pare omeneste si nu sa o cumpar prin Suber eats sau sa mananc doar in oras/ mancare negatita / cancer ;

Buna intrebare. Si eu am cautat expres un apartament full decomandat cu bucataria separata. Gandeste-te sa ai o oala de sarmale pe foc si la 2m sa-ti stea musafirii la povesti in living. I-ai omorat  Posted Image

Bine, cu o hota decenta si montata corespunzator cred ca efectul s-ar mai diminua...totusi parerea mea ii ca o bucatarie separata ii altceva Posted Image

Editat de Bucifon, 17 februarie 2020 - 01:49.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu ai auzit de hotă?
Gizăs!

#4
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 13.11.2019

 ericmario, on 17 februarie 2020 - 01:50, said:

Nu ai auzit de hotă?
Gizăs!

Irelevant, tin hota pe maxim in apartamentul actual, bucatarie  (si nu e orice hota)

Cand fac gratar /etc.

Si ajunge mirosul lejer in celelalte camere la o deschidere de usa (2 usi intre aceste 2 camere)

Editat de Ardelean1400, 17 februarie 2020 - 01:51.


#5
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Gasesti si decomandate cu bucatarie separata. Fiecare cumpara ce-i place...

#6
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Gasesti dar foarte rar si e absolut stresant, eu nu inteleg cum poate un om sa manance doar din oras/ mancare negatita, ma duc in oras pe timp de iarna/ 40+c in fiecare zi in loc sa mi fac eu mancarica linistit ? odd stuff

#7
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Am mai vazut varianta aceasta de schita, cu bucataria aparent separat , insa nu de zid, ma gandeam sa cumpar asa (o varianta) si sa despart apoi cu un zid/ usa glisanta bucataria de living ?! a mai intampinat cineva situatia asta ?

Any ideas ? :D please

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  ewa.jpg   43,98K   245 download-uri

Editat de Ardelean1400, 17 februarie 2020 - 02:44.


#8
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Adevarul ca un apartament "luminos" se vinde mai bine si mai scump... cam asta o sa-ti arate toti agentii... cat de mare si luminos e...
Cu fumurile vezi tu pe urma :)

#9
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 13.11.2019

 Fluk3, on 17 februarie 2020 - 02:52, said:

Adevarul ca un apartament "luminos" se vinde mai bine si mai scump... cam asta o sa-ti arate toti agentii... cat de mare si luminos e...
Cu fumurile vezi tu pe urma Posted Image

Exact.. citisem pe alt forum 5-10 threaduri cu subiect "cum izolez bucataria in open space" te doare capu, ce ne-a venit cu westernizarea si modernizarea asta dubioasa, ma depaseste

#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai atatia ani de separare intre camere din alea minuscule si umbra cred ca i-a facut pe romani sa doreasca si altceva...mai vestic... :) Si ai dreptate nu se pupa un stil sanatos de a gati acasa cu unul vestic de a manca in oras... asa ca, daca vrei sa iti gatesti propria mancare si sa si stii ce mananci cauti un apartament cu bucatarie separata. Aici nu e doar problema unor mirosuri dar dupa 2-3 ani de gatit intens in bucatarie chiar se depun pe toate niste polimeri de la uleiuri (pe care nu le rocmand nimanui) si iti cam distrugi una alta de prin casa nu doar mobila de bucatarie ci si toate electronicele ce au ventilatie...

#11
Ardelean1400

Ardelean1400

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 399
  • Înscris: 13.11.2019
Nu stiu daca asta, sau a venit "progresul" peste noi , cum au mai fost si altele "nebinevenite" dar asta e alt subiect, insa mi se pare de bun simt sa ai o bucatarie separata, e ca baia, una dedicata mancarii alta..

#12
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.518
  • Înscris: 24.12.2005
Conceptul ăsta de open space exploatează latura oamenilor de a imita - au văzut în filme că ăia au open space, hop și ei. Nu mai contează că în majoritatea cazurilor acel open space face parte dintr-un spațiu care include locul de luat masa și că mai există și un living care este complet separat. Și cine nu agreează stilul, e învechit, nu apreciază noul, etc.
Pe de altă parte mișcarea este întreținută de dezvoltatori care au de câștigat din punct de vedere al suprafețelor. Asta cuplat și cu faptul că nu oamenii nu au cu adevărat bani pentru a cumpăra ceva corespunzător și atunci nu le rămâne decât să își repete povestea la modă pentru a se convinge că au făcut afacerea bună. Și da, indiferent de hotă mirosul tot ajunge în mare parte din casă.
În final este o alegere de viață: sunt oameni care nu gătesc decât foarte puțin - mănâncă în oraș sau semipreparate pe care le încălzesc la microunde așa că pentru ei este ok. Pentru ceilalți paleta de opțiuni se restrânge considerabil în cazul blocurilor noi.

Editat de asul, 17 februarie 2020 - 05:43.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
apartamentele complet decomandate sunt model rusesc, asa cum e al meu. de aici si reticenta asta, probabil ca initiatorul e pro-rus.

dar apartamentele astea se fac si din economiede spatiu. nu mai trebuie hol separat, faci accesul in doemitoare si bai din living.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.829
  • Înscris: 12.01.2018

 obosit, on 17 februarie 2020 - 03:55, said:

esti un taran care nu intelege progresul. bucataria e open space ca e mai feng shui asa. si buda e tot open space pentru a celebra nuditatea si frumusetea corpului. daca tu vrei sa te ascunzi cand te caci, du-te in pestera. asa se poarta. nimeni nu mai gateste ca pe timpuri, ciorba la ceaun si sarmale cu polonicu. acum direct la microunde si pac, gata friptura de shalau.
taranule, retrogradule, obscurantistule.
Esti prima generatie cu ata la buda si acum ai impresia ca esti barosan

Nu te-am intrebat fiindca se vede pe ,,scrisul tau,,

 Ardelean1400, on 17 februarie 2020 - 02:44, said:

Am mai vazut varianta aceasta de schita, cu bucataria aparent separat , insa nu de zid, ma gandeam sa cumpar asa (o varianta) si sa despart apoi cu un zid/ usa glisanta bucataria de living ?! a mai intampinat cineva situatia asta ?

Any ideas ? :D please
Aici se poate separa usor.asa si a fost gandit proiectul daca cineva doreste poare s-o faca.sunt cazuri in care este aproape imposibil sau ar arata urat

Editat de EMPP, 17 februarie 2020 - 06:33.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.519
  • Înscris: 10.08.2005

 ericmario, on 17 februarie 2020 - 01:50, said:

Nu ai auzit de hotă?
Gizăs!

aia care am auzit de ea am auzit si ce zgomot face, mai ales alea care-ti trag si plomblele

Editat de MarianG, 17 februarie 2020 - 07:04.


#16
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.045
  • Înscris: 24.04.2011
Eu am cautat open space, sa am loc sa mananc cu familia ( deh, familie mare) si sa nu ma plimb cu mancarea dintr-o parte in alta. Preferam sa stam cu totii cand gateste cineva, nu unul in bucatarie si restul in "sufragerie". Cand vad bucatariile unde lumea are o masa care se rabateaza din perete si unde incap maxim 2 persoane, ma bucur pentru alegere. Deci, fiecare dupa necesitati.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.016
  • Înscris: 14.03.2013

 Ardelean1400, on 17 februarie 2020 - 01:51, said:

Irelevant, tin hota pe maxim in apartamentul actual, bucatarie  (si nu e orice hota)

Cand fac gratar /etc.

Si ajunge mirosul lejer in celelalte camere la o deschidere de usa (2 usi intre aceste 2 camere)
Iti trebuie hota de calitate nu din aia cu 200 lei. Si noi avem open space si, cu toate ca si noi facem fripturi si prajeli (mai putin, cautam sa mancam mai sanatos) hota isi face treaba bine. Dar trebuie una de calitate, montata corect si sa functioneze bine. In plus, filtrele trebuiesc curatate la timp. Si nu se simte mirosul in toata casa.

Editat de jm2010, 17 februarie 2020 - 07:38.


#18
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.594
  • Înscris: 23.10.2006
smecheria asta cu "open-space" e de fapt o prosteala ca sa reduca cheltuielile de constructie. Si spatiul pare mai mare ca scapa de o bucatica de coridor. E dezavantajos pentru ca mirosul intra in tot daca gatesti si in plus trebuie sa cureti vasele imediat, sa scapi de gunoi etc. Cei care au familie mare si vor sa stea toti la masa trebuie sa caute apartamente cu bucatarii mari. Gatitul in living nu e tocmai o solutie. In plus de la gatit scapa vapori de apa, ulei etc care se depun pe pereti si obiecte chiar daca ai hota. Nu cred ca vrei sa se depuna pe televizor, canapele etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate