Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Olympus OM-D E-M1 Mark III

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Salut, eu am doar E-M1 Mark II care nu are functia asta.

Totusi o sa incerc sa te ajut cu niste sugestii:
-dezactiveaza IS-ul daca pui camera pe trepied;
-ar trebui sa setezi camera pe S-AF  (nu pe C-AF);
-verifica sa nu fie activ limitatorul de focus din camera. Daca e activ, dezactiveaza-l !
-AF Scanner sa fie setat pe Mode 3
-S-AF - Release Priority S sa fie pe OFF;
-de incercat cu un singur punct de focus, cu "crucea" (1 + 4 puncte) sau cu toate punctele de focalizare active. De vazut daca sunt diferente.


Daca ai incercat tot ce am scris mai sus, mai poti activa si limitatorul de focus din camera.
Il poti seta sa focalizeze de la 900m pana la 999.9m  (care practic este infinit).
Daca limitatorul este deja activ cu o raza de actiune gen : 4m....100m, poate sa aiba probleme cu focalizarea la infinit asa cum pare ca ai tu.

Asa cum a scris Krokodilu, poate sa fie si altceva, nu neaparat focalizarea.

Edited by katran, 26 February 2021 - 13:01.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Totusi o sa incerc sa te ajut cu niste sugestii:
-dezactiveaza IS-ul daca pui camera pe trepied;
-ar trebui sa setezi camera pe S-AF  (nu pe C-AF);
-verifica sa nu fie activ limitatorul de focus din camera. Daca e activ, dezactiveaza-l !
-AF Scanner sa fie setat pe Mode 3
-S-AF - Release Priority S sa fie pe OFF;
-de incercat cu un singur punct de focus, cu "crucea" (1 + 4 puncte) sau cu toate punctele de focalizare active. De vazut daca sunt diferente.

Daca ai incercat tot ce am scris mai sus, mai poti activa si limitatorul de focus din camera.
Il poti seta sa focalizeze de la 900m pana la 999.9m  (care practic este infinit).

Ca spirit de gluma, dar pare mai complicat decat checklistul de la decolarea unui avion. Ma gandeam ca skyAF e simplu, o activezi si face toata treaba, altfel e mult mai simplu cu focus manual si verificat pe live view zoom 12x, lipesti cu scoci sa nu se miste ... si aia e, ca cerul nu pleaca de acolo.

Edited by crokodilu, 26 February 2021 - 13:05.


#21
razvypitesti

razvypitesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2008
1. Nu cred că mai am imaginile neclare, le -am sters am oprit doar pe cele focusate  manual
2 Daca focalizezi manual cu live view+zoom, scoti stele clare? raspuns da

2. -dezactiveaza IS-ul daca pui camera pe trepied; - facut
-ar trebui sa setezi camera pe S-AF  (nu pe C-AF);- facut
-verifica sa nu fie activ limitatorul de focus din camera. Daca e activ, dezactiveaza-l -asta nu stiu daca era setat
-AF Scanner sa fie setat pe Mode 3-  nu stiu pe ce este setat
-S-AF - Release Priority S sa fie pe OFF; - o sa verific
-de incercat cu un singur punct de focus, cu "crucea" (1 + 4 puncte) sau cu toate punctele de focalizare active. De vazut daca sunt diferente.-o sa incerc
ramane sa incerc setarile prezentate de voi și revin cu informatii, o sa achizitionez in viitor 8mm pt fotografii noaptea dar pana acum m-am jucat cu 12-40
Imagine cu focus manual
[ https://ibb.co/jwcnXrb - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pare ok asa la prima vedere, deci obiectivul nu e problema. Poza e la f2.8?
Dar observ o miscare la inceputul (sau la sfarsitul declansarii), care e cauza, l-ai miscat?
Attached File  Fără titlu.jpg   20.97K   13 downloads

LE: "The second mode Accuracy Priority uses a fine-tuned focus scan and is effective for shooting specific stars with telephoto lenses."

LE2: "1. Starry Sky AF works with Olympus Micro Four Thirds lenses except the following:
(A) Lenses with open aperture larger than F5.6
(B) End-of-life lenses M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm F3.5-5.6 and M.ZUIKO DIGITAL ED 17mm F2.8
Starry Sky AF is a shooting function dedicated only for starry sky, it does not work for other general subjects.


AF may not work under bright shooting environments such as town lights are in the frame."

Edited by crokodilu, 26 February 2021 - 14:52.


#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Atat cat se vede pe ecran, cred ca este focalizata ok.

Stelele sunt soft din cauza in timpul asta (de 100s) se misca.
Si imaginea este un pic cam soft. Pune intarziere la declansare, foloseste un trepied bun, care nu se misca in timpul expunerii.


Probabil ca la F/4.0 ar arata mai bine poza, dar trebuie sa te duci in ISO-800 ca sa obtii acelasi timp de expunere. Incearca si un ISO-200 cu timp lung de expunere.

Poate ar merge si un live-composite



La focala asta nici nu trebuie sa focalizezi pe stele.
Daca punctul de focus este pus pe ceva la 5m de tine, ai aproape totul in focus. Joaca-te un pic cu calculatorul de DOF online.

Attached File  dof_12mm.jpg   42.91K   5 downloads

Edited by katran, 26 February 2021 - 19:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate