Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Untură de bursuc

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 james_tont89, on 12 februarie 2020 - 00:08, said:

daca te dai cu asa ceva coronavirusul din China e copil mic pe langa efectele secundare pe care poate sa le aiba aceasta zisa "untura"

Cum ar fi...?

#20
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 Mizu, on 11 februarie 2020 - 22:05, said:

Detii informatii invechite cu privire la cele mai eficiente metode tratament:

[ https://i.imgur.com/ZD3O7wT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

stai linistit cand CORONAVIRUS  o  sa dea fata in fata cu Nea Iliescu o sa faca cale intoarsa. Nici macar virusul nu e instare sa isi faca treaba pana la capat. Eu zic ca o sa il scoata eroul national si international, o sa ii se acorde titlul de primul strigoi in viata

Edited by james_tont89, 12 February 2020 - 00:12.


#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008

 CovertTwo, on 12 februarie 2020 - 00:06, said:

De unde știai așa sigur ? Posted Image

Baaa, sunt antipiretice căcălău, cum să te ungi mă cu untură pe spinare ?  
Ce să nu ajungă la plămâni ?

nu prea poti spune chestii la copii, in anii 85-86, macar erati?

#22
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015

 ceanu1980, on 12 februarie 2020 - 00:46, said:

nu prea poti spune chestii la copii, in anii 85-86, macar erati?

posibil in stadiu de mormoloci

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
erau farmacii cu de toate, dar mamele noastre refuzau medicina moderna
la durere de cap erau 2 chestii, frectie cu carmol sau era o crema intr-o cutie mica de culoare verde,altceva nu mai stiu
habar nu am cand am inghitit prima pastila, in schimb unii au saci bagati in ei

#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ba n o refuzau deloc. Frecția cu carmol o făcea mamaia, era bună si aia, îmi trosneau mușchii, acu plătești bani buni pt un masaj, dar când era groasă luam un moldamin in cur de nu mă vedeam. Si durea, fir ar al dracu, cateva zile.
Si vezi ca s mai mare ca tine. :)

#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Adica cineva omoara un animalut (bursuc), il beleste si apoi ii topeste grasimea? Si sunt dementi care cred ca vindeca ceva?

#26
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Omoară sulea bursuci ca să facă untură din ei. :)  Probabil pot fi vânați la fel ca alt animal, nu stiu.
Sunt demenți care cred orice...

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016

 Phobos, on 11 februarie 2020 - 22:48, said:

Dar ce rol are untura asta de bursuc?

Tine de cald.
Bursucului.

#28
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010

 CovertTwo, on 11 februarie 2020 - 21:52, said:

Esti alergic la antibiotice ?
De ce preferi să cumperi untură de porc la preț însutit vândută de niste escroci pe post de untură de bursuc în loc să te tratezi eficient ?
Ai un link pt capsulele alea de untură de bursuc ?

https://comenzi.farm...d-p10056195  

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Mi-a adus cineva săptămâna asta. Cumpărată din farmacie din UA. 25 lei 100 ml.
O folosesc cu ceai, miere și lămâie. Când tușesc f tare. In 2 zile mi-a trecut tusea.
Attached File  IMG_20200212_072334.jpg   173.96K   26 downloads
Unii nu suporta gustul
Însă eu sunt "căminist". Mănânc și beau orice. Nu fac mofturi la nimic.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 mariovrs, on 12 februarie 2020 - 05:13, said:

Adica cineva omoara un animalut (bursuc), il beleste si apoi ii topeste grasimea? Si sunt dementi care cred ca vindeca ceva?

Ce oroare!!!

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
sper ca ai realizat ironia de ”refuzau”
cand aveam temperatura mare,imi dadea si cu untura pe spate
asta vb la varsta de 6-8 ani,asa imi aduc aminte
scapat de otite repetate cu albus de ou si in

#32
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005
Untura de bursuc este foarte eficienta pentru cei care nu si-au imbacsit organismul cu fel de fel de medicamente.Eu folosesc in casa de mai bine de 20 ani si orice raceala am tratat-o doar cu untura de bursuc.Poate e gretos pentru unii  insa te obisnuiesti.Eu o las sa se topeasca si sa alunece in "slow motion" ���� Ca tot scriau unii pe aici....nu se omoara niciun bursuc.Sunt crescatorii de bursuci special pentru asta si bursucilor li se face liposuctie.In Moldova gasiti untura la farmacie.Grasimea e extrasa direct in acele sticle.Cine a luat stie cum sunt acele dopulete gri si capacul  metalic  cum erau la sticlutele de penicilina...Cititi: "
Untura de bursuc este bogata in elemente si substante active atat de benefice pentru organismul nostru. Contine proteine, vitamine (A, E, B1, B2, B3, B4, B12), acizi grasi polinesaturati (Omega-3, Omega-6, Omega-9), substante glicozide, micro si macroelemente.
Iata cateva afectiuni care pot fi tratate cu untura de bursuc:
1. Afectiuni pulmonare
Untura de bursuc este recomandata de catre expertii in medicina alternativa, in primul rand pentru tratament impotriva tuberculozei pulmonare. Aceasta boala apare in urma infectiei cu bacteria Mycobacterium tuberculosis (cunoscuta si sub numele de bacilul Koch), afectand plamanii prin distrugerea tesuturilor acestora.
Complexul de vitamine si minerale ajuta la regenerarea tesuturilor, iar untura se poate consuma fie sub forma de capsule sau in stare bruta. Indiferent de afectiune, consumul in stare bruta se face in combinatie cu ceva dulce, cum ar fi miere de albine, cacao sau ciocolata.
De asemenea, untura de bursuc are aceleasi proprietati de vindecare pentru astmul bronsic si pneumonie, fiind folosit si in tratarea cancerului pulmonar. Pentru cancer se recomanda consumul in stare bruta deoarece, compozitiei cu proprietati antitumorale de acizi grasi polinesaturati (in special Omega 9) si vitamina A.
2. Afectiuni gastro-intestinale
Tot datorita efectului de regenerare a tesuturilor, consumul regulat de untura de bursuc creste eficacitatea de prevenire si tratare a afectiunilor sistemului digestiv, precum gastrita, ulcerul duodenal, colita si enterocolita.
Untura de bursuc are un efect protector de "invelire" a membranei mucoase, datorita vitaminelor A, E si B5 din compozitia sa.
3. Afectiuni cardio-vasculare
Untura de bursuc contribuie la imbunatatirea sistemului circulator, reducand riscul de ateroscleroza, tromboza si varice. Contine acizi grasi Omega 3 si Omega 6 care duc la extinderea lumenului vaselor de sange care alimenteaza inima, si reduc colesterolul din sange.
Vitaminele E, B3, B6 si B12 reduc restrangerea trombocitelor si imbunatatesc proprietatile reologice ale sangelui. Pe langa acestea, vitamiele B2, B5, B9 si A, regleaza nivelurile sanguine de hemoglobina, stimuland sinteza naturala a hemoglobinei.
4. Afectiuni ale pielii
Untura de bursuc poate fi folosita si ca unguent. Pentru zgarieturi, taieturi, piele crapata, vergeturi, arsuri sau alte rani usoare, este suficienta aplicarea unei cantitati subtiri de untura pe suprafata afectata. Pentru muscaturi de insecte, furuncule, abcese, acnee, herpes, psoriazis sau dermatita atopica, se recomanda atat uzul extern cat si cel intern al unturii de burusuc.
De asemenea, untura de bursuc previne imbatranirea pielii, datorita antioxidantilor naturali si a acizilor grasi organici si polinesaturati.
Daca se foloseste doar ca unguent, este indicata achizitionarea in stare bruta. Exista creme cu untura de bursuc, dar cantitatea acesteia este foarte redusa.
5. Afectiuni musculo-scheletice
Tot ca unguent este fololsit pentru eliminarea durerii, inflamatiei si tumefierii muschilor. Untura de bursuc se recomanda pentru uz intern si exten in tratarea artritei, rahitismului, osteoporozei, tendinitei, miozitei, luxatiilor de ligament si tendoane.
6. Afectiuni hormonale
Untura de bursuc ajuta la restabilirea echilibrului hormonal, reduce riscul de intertilitate si impotenta, jucand un rol important in sinteza hormonilor sexuali masculini si feminini. Acizii grasi nesaturati au un efect de protectie asupra ovocitelor si spermatozoizilor."
Copilul meu de cand s-a nascut nu a luat niciodata antibiotic.Are 9 ani acum.Surprinzatoare este modalitatea prin care untura de bursuc vindeca ranile si coaguleaza sangele. In timpul razboiului dupa amputari  soldatii erau unsi cu untura pentru coagularea sangelui si protejarea impotriva infectiilor. Nu va pune nimeni sa luati insa nu ii judecati pe cei care iau si se simt bine.Eu la o gripa in 3 zile sunt in picioare cu bursuc si il recomand!

 erapav, on 11 februarie 2020 - 21:42, said:

Bună seara! Spuneți va rog, a folosit cineva că tratament untura de bursuc? Se găsește sub formă brută și sub formă de capsule. M-ar interesa părerea medicilor. Mulțumesc!
Niciodata un medic nu o sa-ti recomande ca tratament untura de bursuc!Din contra! ������

Edited by mada66000, 14 December 2020 - 13:28.


#33
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Na, c a venit Olivia steer pe forum :)
Pai sigur ca nu se omoară bursuci bre, se folosește untură de porc, e mai ieftin si are fix același efect.
Auzi, se face liposuctie la bursuci :)))
Măi madam, tu știi cat costă o operație de liposuctie ?

#34
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005

 mariovrs, on 12 februarie 2020 - 05:13, said:

Adica cineva omoara un animalut (bursuc), il beleste si apoi ii topeste grasimea? Si sunt dementi care cred ca vindeca ceva?
Extragerea unturii de bursuc nu se face prin sacrificarea acestora. Bursucii sunt crescuti in conditii identic naturale, iar pentru extragerea grasimii se foloseste un procedeu de liposuctie aplicat toamna cand se acumuleaza aceste cantitati de grasime. Bursucul este adormit prin administrarea unui somnifer in hrana, se extrage prin liposuctie o cantitate limitata de grasime, aproximativ 700 gr, astfel incat bursucul sa ramana cu o rezerva suficienta pentru iarna

#35
mada66000

mada66000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.01.2005

 CovertTwo, on 14 decembrie 2020 - 13:36, said:

Na, c a venit Olivia steer pe forum :)
Pai sigur ca nu se omoară bursuci bre, se folosește untură de porc, e mai ieftin
Bine Jamie Oliver!Ai gustat tu si de una si de alta si ai ajuns la concluzia ca e untura de porc?����

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 mada66000, on 14 decembrie 2020 - 13:37, said:

Extragerea unturii de bursuc nu se face prin sacrificarea acestora. Bursucii sunt crescuti in conditii identic naturale, iar pentru extragerea grasimii se foloseste un procedeu de liposuctie aplicat toamna cand se acumuleaza aceste cantitati de grasime. Bursucul este adormit prin administrarea unui somnifer in hrana, se extrage prin liposuctie o cantitate limitata de grasime, aproximativ 700 gr, astfel incat bursucul sa ramana cu o rezerva suficienta pentru iarna
Ne poti pune un link cu procedeul?

E curios ca untura asta merge pe pneumologie, gastro-intestinal, cardio-vascular, dermatologic, musco-scheletic si hormonal. Si George Soros o tine doar pentru el, sau cum? De ce nu e mai promovat acest panaceu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate