Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Bucureștiul anului 1987...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Ca sa vorbim despre Bucurestii anului 1987 (acesta este subiectul materialului filmat, nu intreaga Romanie) si sa putem aprecia cum aratau "in raport cu vremurile", ar trebui sa avem un termen de comparatie ...
Cu cativa ani mai inainte, am avut ocazia sa vizitez o capitala de land in RFG + alte localitati mai mici; va garantez ca la niciun capitol nu stateam mai bine (curatenie, estetica urbana, transport in comun, facilitati pentru batrani/persoane cu handicap, izolare termica/fonica, aprovizionare cu marfuri generale, toalete publice, informare turistica etc.).
Sunt nascut aici si iubesc neconditionat acest oras, insa asta nu inseamna ca nu sunt constient de cum ar trebui sa arate o capitala europeana ...
De altfel, chiar daca filmul nu are o rezolutie prea grozava, se pot observa suficiente detalii - fatada crapata de la Hotelul "Dorobanti", acel troleibuz cu intarituri metalice in zona burdufului (e greu de explicat in ce hal era transportul in comun pe atunci, e greu de crezut ca stateam mai prost ca acum), betonul omniprezent, asfaltul peticit, liniile de tramvai deteriorate, camioane si basculante in plin centru, cladirile in paragina de pe Lipscani etc.
In plus, cei care au trait atunci, pot "vedea" mult dincolo de fatade si vitrine ... intr-o zi de august '87 as fi stat la coada la carti la Libraria Eminescu, apoi m-as fi "racorit" cu o "citronada" de 2 lei la cofetaria de via-a-vis (lichidul se turna cu galeata in recipientul de racire), apoi as fi colindat prin centru in cautarea unei ocazii de a achizitiona ceva alimentar (toate galantarele erau goale, poate doar creveti vietnamezi sa fi fost), as fi intrat la un film (4/6 lei, in functie de pozitionarea in sala; scaunele erau jerpelite, nu exista aer conditionat, nu mai vorbesc de aspectele tehnice ale proiectiei), apoi m-as fi dus acasa unde ne plangeam cu totii de greutati, insa nu faceam nimic concret sa inlaturam cauza ... frica era viscerala ...
Dincolo de toate acestea, ii multumesc initiatorului pentru film - mi-a trezit multe amintiri si imi este foarte folositor din perspectiva unor instantanee inedite pe care le voi adauga arhivei personale.

LE: realmente nu inteleg de ce a fost aleasa "Sonata lunii" ca fond muzical ...

Edited by sdrc, 12 February 2020 - 13:23.


#74
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostH6D-100c, on 12 februarie 2020 - 09:54, said:

Un lucru e sigur: camerele video au evoluat enorm!Posted Image E de necrezut ce imagine infecta putea avea acea "camera video profesionala", un telefon de 300 de lei de acum, scoate o filmare de 100x mai buna decat Panasonicu` ala din 1987...
La ce foloseste? Pe mine nu ma incanta.

#75
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View PostH6D-100c, on 12 februarie 2020 - 09:54, said:

Un lucru e sigur: camerele video au evoluat enorm!Posted Image E de necrezut ce imagine infecta putea avea acea "camera video profesionala", un telefon de 300 de lei de acum, scoate o filmare de 100x mai buna decat Panasonicu` ala din 1987...

Mie mi se pare ca tocmai telefoanele au evoluat enorm ... in 1987 era de neconceput ca un telefon sa aiba capacitatea de a filma ... in "Wall Street" (aparut taman in '87) il vedem pe Michael Douglas utilizand un Motorola DynaTac 8000X, adica "ultimul racnet" pe atunci ... nici vorba de foto/video !
In plus, nu putem sti cat a durat pana la digitizarea materialului filmat ... banda sufera alteratii in timp ...

Edited by sdrc, 12 February 2020 - 13:32.


#76
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am cautat modelul de camera care apare la inceputul videoului, si am gasit doar o camera moderna profesionala, cu filmare HD, ceva care costa cateva mii de euro. Acum, sunt 2 situatii: ori autorul clipului n-a scris corect modelul, ori astia de la Panasonic au dat acelasi nume la 2 camere la 30+ de ani distanta :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate