Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pereche câini familie curte

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Kean, on 10 februarie 2020 - 21:07, said:

Eu asa alege pentru paza "caine lup" german,cica ar fi a doua cea mai inteligenta rasa dupa Border Collie.
Citisem mai demult pe Wikipedia un top al inteligentei la catei: ciobanescul german era pe 4, rottweilerul pe 9.  (dintr-un top de 80-100)
Pentru paza (inclusiv dobermanul), e bine sa-i dresezi.

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 corina_geo, on 10 februarie 2020 - 22:04, said:

200m2 este o celula de puscarie pentru majoritatea raselor de caini...poate cu exceptia celor foarte mici. Ia-ti mai bine 2x pisici!

Eu cred ca exagerezi. Sunt aproape 15 x 15 mt. Sau 10 x 20. Altii ii tin apartamente si ii scot la plimbare cu zgarda.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Kean, on 10 februarie 2020 - 22:11, said:

Karaxe iar o iei razna,tranchilizantele se dau numai la politisti si medici veterinari pe semnatura.
Ca sa fim on topic.Cel mai bun animal pentru a da alarma e gasca.Simte orice miscare straina de pe la 100m.Ceea ce la 200mp nu e cazul.

gresit!!! ce opreste pe un hot sa spaguiasca pe medicul veterinar si sa ia cateva tranchilizante?

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ia un foxterier, nu va mai trebui sa-ti dezgropi singur morcovii din gradina :D

#23
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Ca vecinii au dotai votelu - fiecare cu gustu si punga lui!!!

Da labradoru ar trebui sa fie sufizant. Ca ai scris copil de 3 ani ... Eu as zice o "sonerie" galagioasa care sa nu aiba o muscatura prea puternica .. nu de alta da'  stii ce mai trece prin capul unui copil de 3 ani? Mie pe la 4 mi-a trecut sa scotz ciolanu din gura lui Grivei! Grivei care rupea lantu' ..M-a suportata bietul de el da pana la urma m-a capsat! Ginesti marginea ?

Si daca vrei paza paza ... cel mai ieftin este sa iei de pe strada, santier un "comunitar" june care sa promita ca hranit face 40 kile. "Comunitaru "improprietarit" cu o curte devine o fiara semidementa care nu tine cont decat e ala care l-a adus si tolereaza familia. Da nu te baza pe toleranta lui !!! Binentels ca copii sunt exclusi din preajma bestiei ...

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Astia de pe strada nu-s de recomandat ca nu stii ce caine creste. Selectia naturala i-a inzestrat alte calitati, nu paza sau lucru cu stapanul. Daca tot vrei un caine obisnuit pentru casa mai bine cauti pe la ciobeni.

#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu am shar pei in apartament, chiar face paza, e nonstop la usa cu latrat si marait la absolut tot ce misca indiferent ca vorbim de 1-2 etaje mai jos sau mai sus, cu un copil mic este "o placere" dar n am ce sa i fac, l am luat la 8 saptamani si din prima zi este asa nervos, sta numai cu fata spre usa, mereu pare pregatit.
Curierii sunt panicati, mereu ii gasesc dupa colt.
Insa protectie nu face, este si obisnuit cu lume din prima zi, prieteni, rude, probabil facea si protectie daca imi doream.
Asta daca nu vrei ceva mare, el are 25 kg.
Fratele meu a avut schnauzer urias la curte, un caine de care a fost extrem de multumit.

Edited by silviu03, 11 February 2020 - 19:22.


#26
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Avem la casa (2800 mp) 2200 livada despartita gard  2.20m inaltime si portita  restul casa dif anexe mag hamace  umbrare si gradina flori  o ciobaneasca(romaneasca) 60kg ff rea cu necunoscuti si un metis de talie mica ff galagios si vigilent iar in partea gradinei 2 buc chihuahua mama ,fica  2kg adevarate sisteme de alarma ,tupeu maxim cum se trezesc si ies din casa se duc la ceilalti la gard si incepe iuresu noroc ca cea mare ii ignora si nu le face nimic chiar daca intra la ea am gard despartitor de plasa tip Buzau si intra si ies prin el.intradevar cei mici sunt ff atenti si vigilenti  la orice dar si cateaua mare este dar cred ca face diferenta intre situatii si nu se agita doar observa,insa daca te apropii de gard te ataca  .am avut un gard normal 1.7 si un cetatean sa ;sprijinit" seara la ora 04  si a cazut la mine in curte si a fost extrem de cifulit de catea si retinut la pamint pina la 07 cind am iesit din casa sa duc miincare la ciini.nu putea sa strige ca cateaua era la gitul lui.a fost nevoie sa inalt gardul la 2.20 sa nu mai cada careva in curte si poza pe gard ciini periculosi

#27
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

 silviu03, on 11 februarie 2020 - 19:21, said:

Eu am shar pei in apartament, chiar face paza, e nonstop la usa cu latrat si marait la absolut tot ce misca indiferent ca vorbim de 1-2 etaje mai jos sau mai sus, cu un copil mic este "o placere" dar n am ce sa i fac, l am luat la 8 saptamani si din prima zi este asa nervos, sta numai cu fata spre usa, mereu pare pregatit.
Curierii sunt panicati, mereu ii gasesc dupa colt.
Insa protectie nu face, este si obisnuit cu lume din prima zi, prieteni, rude, probabil facea si protectie daca imi doream.
Asta daca nu vrei ceva mare, el are 25 kg.
Fratele meu a avut schnauzer urias la curte, un caine de care a fost extrem de multumit.

un caine care latra non stop la orice miscare cu 2 etaje mai jos- nu face paza, paza inseamna cu totul altceva .
ala e ori idiot ori extrem de plictisit , cred ca vecinii tai sunt de acord cu mine .
sunt rase galagioase de felul lor dar asta nu le incadreaza la rase de paza....doar la galagie inutila .
oamenii in general se informeaza prea putin cand isi iau caine si dupa ce aleg pufsenia cu ochi magici incepe nebunia , vecini fericiti , otrava peste gard etc



#28
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Si un caine care face paza cum se prezinta, al meu inteleg ca este idiot.
Nu ti face griji de vecinii mei, sunt ok cu el, din fericire n am vecini idioti ;)

Edited by silviu03, 11 February 2020 - 21:53.


#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Labradorul e bun să te joci cu el și să ți aducă toate bețele de prin curte.
Si cu un alt câine la fel se va juca.
Al doilea câine ar fi ok unul teritorial, mare si cu energie redusă, curtea nu e chiar așa mare. Poate un ciobănesc, dar nu german sau malinoa, ăia s mai buni de protecție, un mioritic sau un carpatin. Sunt căpoși, dar își fac treaba si nu te bazaie la cap, bașca sunt rezistenți, halesc orice, un aingur lucru trebuie, să stie cine i seful.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mioriticul e cam neascultator si nu l-as recomanda cuiva care nu a mai avut caine. Mai bun e ciobanescul de Bucovina.

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

 silviu03, on 11 februarie 2020 - 21:42, said:

Si un caine care face paza cum se prezinta, al meu inteleg ca este idiot.
Nu ti face griji de vecinii mei, sunt ok cu el, din fericire n am vecini idioti ;)

Iti zic cum face pitul meu, bine recunosc ca poate nu-i cel mai exemplar. Cand aude ca se apropie cineva pe drum, el fuge la poarta, se aseza in pe burta in pozitie de panda si asteapta. Daca acel trecator merge mai departe, priveste in directia lui si apoi se intoarce prin curte. Daca individul se apropie de poarta el sare furios pe porta si face urat la el. Nu stiu daca se numeste paza sau vanatoare ca am incercat cu un prieten, l-am imbracat in mai multe scurte groase de iarna si i-am spus sa intre in ograda. Parca semana mai mult a vanatoare, ca nu a incercat deloc sa-l fugareasca din curte ci a sarit direct pe el.

#32
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Un caine de paza cand latra , in 90% din cazuri te poti da jos din pat si sa iesi afara pt ca ceva se intampla
10% sunt alarme false care nu privesc direct curtea ta
Pot sa treaca 100 de oameni pe strada, pot merge copii la scoala si sa traga un bat peste toate riglele din gard el va sta atent in mijlocul curtiii
Va latra doar daca cineva se opreste in mod suspect in fata portii sau striga/bate la poarta
Un caine de paza dupa ce a anuntat ca e cineva la poarta, daca tu iesi afara din casa si chemi cainele la tine , vizitatorul poate intra in curte si sa vina spre tine fara sa ai emotii ca paznicul tau se intoarce din drum sa il atace pe cel ce a intrat pe poarta . Cainele trebuie sa priceapa ca tu ai preluat comanda .
Un caine de paza are carari pe tot perimetrul curtii pe care le verifica singur periodic, o sa vezi in multe curti o carare pe toate laturile proprietatii multi nu realizeaza ca au un caine bun de paza , in alte curti vei vedea ;batatorit; doar in fata portii-acolo e un caine isteric-atata tot.
Un caine care latra ca un cretin la tot ce misca-frunze, vrabii sau doar pt ca aude alti caini in vecini e doar o sursa continua de stress si scandal cu vecinii,valoarea lui ca paznic e zero.

#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
A tu vorbesti de cainele de paza perfect, dresat si antrenat in sensul asta, acum sa ne revenim si la realitate, cati caini ai vazut tu asa?

#34
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Indiferent ce cățel o sa ai, să nu îl bați. Doi ani este un copil. Eu am maidanezi și sunt foarte mulțumit. Succes!

#35
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Nu se pune problema de bătut animale. Nici nu mi-aș dori sa îi chinui într-un spațiu prea mic sau cu alte constrângeri. Cred ca în final voi începe cu un cățel, iar dacă totul merge bine după un timp sa îl iau și pe al doilea.

#36
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Teckel e ok dar curtea aia va fi un santier continuu , partea buna e ca nu ai nevoie de sapatoare motorizata .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate