Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pereche câini familie curte

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Salut,

Suntem în dilemă legată de combinația de câini potrivită pentru o familie cu copil de 3 ani și o curte de ~200 mp.
Suntem deciși cu labrador retriever dar am vrea și ceva de pază oarecum. Am tot văzut diferite prezentari de rase și ne-au atras atenția Schnauzer-ul și Boerboel-ul, dar nu știu cât de compatibili sunt cu labradorul.
Oricum, i-am vrea de mici, sa crească împreună.
De menționat ca nu avem experiență în creșterea câinilor.
Voi ce ați alege, pe lângă labrador?

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
La 200mp ia o pereche de Teckeli, sint peste masura de distractivi, zgomotosi nevoie mare si chiar daca musca pe cineva nu fac daune mari.

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Schnauzerii mijlocii sunt foarte dominanti si pusi pe hartza. Labradorul e compatibil cu orice animal de companie, fie caine ori pisica. Dar ai o curte cam mica pentru doi caini mai ales ca labradorul are nevoie de multa miscare. Schnauzerul, de asemenea are un nivel de energie ridicat si nici nu se linistesc odata cu varsta.  Eu il poreclisem pe al meu “ neobositul”, are aproape 10 ani si e spirt. Orienteaza-te catre niste rase mai linistite fiindca nu vei putea sa-i plimbi 2-3 ore pe zi, fie ger, fie canicula.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postshadowtrance, on 10 februarie 2020 - 20:50, said:

,
,
Voi ce ați alege, pe lângă labrador?

Eu asa alege pentru paza "caine lup" german,cica ar fi a doua cea mai inteligenta rasa dupa Border Collie.Dar ar cam trebui dresati amandoi sa nu-si faca de cap in curtea aia mica ,sa aculte la comanda.

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Depinde și pe unde locuiești, dar cred că mulți înțeleg greșit ideea de "câine de pază". Un hoț nu-ți intră pentru că orice câine reprezintă o problemă, nu pentru că ai un câine fioros. Un câine mic poate fi chiar mai eficient decât unul mare, cât timp face gălăgie când vrea cineva să sară gardul, e perfect. În rest, dacă vrea neapărat să intre la tine în curte, poate "rezolva" câinele mare la fel de ușor ca pe ăla mic.

Câine de protecție, în ideea de a ataca, îl văd util când ai deaface cu animale. Când te atacă ursul, da, vrei un câine care ar putea încerca să facă ceva, chit că-l ține ocupat până reușiți să scăpați. În rest, să bagi saci de mâncare și tratamente costisitoare într-un câine, în ideea în care te gândești că te prăduiește un hoț care nu vede câinele în curte, mi se pare destul de neinspirat.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Schnauzerul iti face curtea praf.este cam agitat pentru 200mp dar se spune ca cainele seamana cu stapanul si asa si este.daca esti mai activ evita-l

#7
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Tocmai de asta și întreb, ca eram în dubii. Mai analizăm opțiuni, chiar și rămânerea la un singur câine. Într-adevăr, 200 mp de curte nu sunt mare lucru.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
apropo de caine de paza, daca ii trece hotului prin cap sa ii traga niste tranzhilizante? cum ramane cu paza?
cel mai bine un caine mic, galagios , care noaptea e tinut undeva in subsolul casei. cu geam deschis cu grilaj. de fapt in cazul asta cel mai bine un caine care sta bine pe miros. si dresat sa urle atunci cand se aude sau miroase ceva. deci un caine care sa stea perfect cu auzul si mirosul. geamul la subsol sa fie plasat de asa natura incat nimeni de pe gard sau urcat pe ceva sa poata tranchiliza cainele.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Mai alarma ca aia mici nu gasesti! Am avut metisa J Russ.  Babaeti,crima. Radeam de numa numa. Si o DRESASEM SA NU MAI LATRE,DOAR MARAIA. Da stiam dupa intonatie daca e de-al casei sau nu.  Cat mai traiesc J Russ.rules!

Si fiind pescar vechi ,cand treceam pe langa o stana mereu era o ,,piticanie,,care alarma dinozaurii. Bai,da mereu ,,o ceva,, de 10 kg.Nu rata nimic,niciodata.

#10
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am o corcitura de terrier si face un scandal de te ia groaza. Tot ea e sefa stricaciunilor, face niste gropi imense, roade, rupe, are mare noroc ca e dragalasa :). Mai am un maidanez de talie mare care s-a adunat la noi de pe vremea santierului si care este cumintenia lumii, asa caine bun nu am pomenit, impreuna fac o pereche tare buna, tot asta o mai tempereza si pe mahalagioaca. Acum depinde si in ce zona stati, cat de circulata, ce caini au si vecinii, pana se obisnuiesc unii cu altii or sa faca ceva galagie....

#11
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.11.2012
Foarte haios,Boerboel,incepator posesor ciine.O rasa de ciine linistita doar 90 kg.

#12
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
200m2 este o celula de puscarie pentru majoritatea raselor de caini...poate cu exceptia celor foarte mici. Ia-ti mai bine 2x pisici!

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postkarax, on 10 februarie 2020 - 21:22, said:

apropo de caine de paza, daca ii trece hotului prin cap sa ii traga niste tranzhilizante? cum ramane cu paza?
,

Karaxe iar o iei razna,tranchilizantele se dau numai la politisti si medici veterinari pe semnatura.
Ca sa fim on topic.Cel mai bun animal pentru a da alarma e gasca.Simte orice miscare straina de pe la 100m.Ceea ce la 200mp nu e cazul.

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postcorina_geo, on 10 februarie 2020 - 22:04, said:

.. Ia-ti mai bine 2x pisici!
De ce nu cateva gaste? In vacanta la tara, ma dadeau de gol cand intram in curte.
gaste-in-loc-de-caini-de-paza
...
@kean ai fost mai rapid!

Edited by costeld69, 10 February 2020 - 22:17.


#15
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Curtea este în București, zona de case. Vecinii au un mastiff sau ceva, imens, într-o curte asemănătoare... Apropo de spațiu :)

#16
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu la țară am un labrador și un pekinez corcit. Labradorul este o putoare, un scump și e foarte afectuos. Pekinezul, pe cât de mic este, e al naibii rău, extrem de curajos și de gălăgios când e nevoie. Dacă situația o cere, se mobilizează și labradorul care își aduce aminte că este totuși un câine și are îndatoriri. În zonă infracționalitatea este destul de ridicată dar noi nu am avut probleme pentru că Tuțu are grijă să trezească toată mahalaua și îi mobilizează și pe câinii vecinilor. Altfel, e un drăgălaș tăcut și foarte inteligent.
Prin urmare nu cred că este nevoie de dulăi feroci pentru o pază adecvată.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Asa e cel mai bine: un caine mare si unul mic. Cei de talie mare nu sunt prea vigilenti, pe cand cei mici dorm iepureste intotdeauna. Ce-am mai ras de verisoara mea care avea doua namile de dogi germani si nu au simtit cand au intrat hotii in garaj. Daca ar fi avut un terrier mic, un pechinez sau un chihuahua ar fi dat alarma imediat si i-ar fi trezit pe somnorosii de dogi.
Un caine bun de paza este cane corso, e calm, docil, echilibrat din punct de vedere psihic doar ca nu poate fi lasat iarna in curte ca nu suporta frigul, rasa provenind din sudul Italiei. Verisoara mea,dupa ce i-au murit dogii de batranete, si-a luat cane corso, e atat de linistit si ascultator ca pur si simplu e induiosator. Foxterrierii mei nu aveau in cap decat sa ma fraiereasca, pas cu pas cautau sa castige teren, si-ar fi dorit chiar sa aiba o pozitie dominanta. Dar asa mici cum erau, au sarit pe un intrus si l-au blocat: unul il apucase de un crac si celalalt de alt crac.

Edited by Freddy12, 11 February 2020 - 02:12.


#18
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Doi caini si ambii de varste apropiate e o idee proasta, ei vor forma un grup de joaca cu preocupari comune si tu vei fi in plus , daca ai un caine adult gata educat pe care deja te poti baza atunci da poti sa iti iei un al doilea caine, desi nu ii vad rostul la o curte mica .
Vecinii tai au fost inspirati cu mastifful pt ca e un caine mare bun de paza dar extrem de iubitor cu familia si tolerant la orice joaca a copiilor plus ca nivel de energie apropiat de zero si nici nu sunt mari latratori sa ai nopti albe de cate ori trece o pisica la 3 strazi distanta  (lucru care iti garantez ca se va intampla cu schnauzer sau terieri ).
Daca crezi ca nu te deranjeaza balele vara, e ok un bullmastiff.
Personal as renunta la labrador care eu  il vad un caine fain doar in filmele de familie americane in rest e total inutil, singurul loc unde il vad  e o ca si caine la un azil de batrani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate