Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Islanda declara ca toate religiile sunt tulburari mentale

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
265 replies to this topic

#217
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 JJackFLASH, on 08 februarie 2020 - 23:09, said:

Eu nu mă cred profesor.
Eu sunt profesor.

Cum dracu' ai ajuns tu profesor? :lol:
Tocmai ti-am demonstrat ieri ca esti analfabet functional.
E grav daca analfabetii functional ajung profesori, nici nu vreau sa ma gandesc in ce hal ajung sarmanii elevi...

#218
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,136
  • Înscris: 23.09.2005

 epetroiu, on 08 februarie 2020 - 22:15, said:

Si tie ti se pare ca sunt multi oameni care ies din tiparul asta?
Hai sa fim seriosi... in afara de faptul ca nu traim in vizuine, ne spalam, ne aranjam etc, o mare parte a populatiei fix ce enumeri tu aici face: mancare, imperechere, dormit.
De ochii lumii asa pretind ca ar fi evoluati si civilizati, dar ei sunt mai animale decat animalele reale.
Animalele sunt rele/salbatice/violente din instinct. Oamenii insa sunt cu buna stiinta uneori. Deci sunt mai rai decat animalele.
Ce civilizatie vezi tu, in mare parte a lumii ? e o jungla, o salbaticie.

Corect, dar asta nu inseamna ca nu sunt capabili.

Asta e diferenta majora fata de animale, omul daca vrea, poate.

De asta am si spus "bruma de civilizatie". Inca nu prea e o civilizatie.

Betoanele si tehnologia nu inseamna prea mult, daca doar la ele ne rezumam, ca "civilizatie".

#219
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Ia te uită cât interes pentru un subiect atât de rupt de realitate încât ar trebui să stârnească cel mult un zâmbet. Religiile nu au cum să fie declarate tulburări mentale într-o societate modernă, în care dreptul tău de a crede în ceva/cineva este susţinut şi garantat atâta vreme cât nu intră în contradicţie cu drepturile altora.

Îmi place Islanda, mi-ar plăcea să o vizitez într-o bună zi. Preferabil de Crăciun, când are loc Jólabókaflóð, tradiţia prin care toată lumea dăruieşte şi primeşte cărţi. În ziua de Crăciun, toţi islandezii stau la gura sobei şi citesc, savurând o cană de cacao, de la bunic la nepot.

Cine spune că islandezii ar putea considera credinţa în Dumnezeu drept o afecţiune psihică demonstrează cât de puţine informaţii deţine despre acest minunat popor.

Nu ştiu cine a lansat acest zvon, dar am o bănuială. Ştiaţi că-n Islanda sunt recunoscute multe religii, inclusiv Ásatrú (un soi de neo-păgânism, cu peste 3000 de membri), dar iudaismul nu a fost recunoscut ca religie până în urmă cu vreo doi ani? Primul rabin din istoria Islandei s-a stabilit pe insulă în 2018.

Însă în paralel a fost lansată o iniţiativă legislativă prin care circumcizia să fie declarată ilegală în Islanda, cu excepţia cazurilor în care diagnosticul medicilor impune această intervenţie chirurgicală.

Acum înţelegeţi cine e supărat şi profită pe Internet de lipsa de cultură şi inabilitatea de informare a unora?

#220
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,780
  • Înscris: 16.08.2010

 Yoda, on 09 februarie 2020 - 09:31, said:

Cine spune că islandezii ar putea considera credinţa în Dumnezeu drept o afecţiune psihică demonstrează cât de puţine informaţii deţine despre acest minunat popor.

Un sambure de adevar este. Islandezii nu sunt religiosi deloc. Faptul ca e libertate si ca sunt recunoscute multe religii nu inseamna ca ei chiar se duc la biserica prea des. N-ai sa vezi acolo pelerinaje sau concursuri de pupat moaste, nici n-ai sa vezi vreun popa cu botezul din casa in casa.  Posted Image

 Yoda, on 09 februarie 2020 - 09:31, said:

Îmi place Islanda, mi-ar plăcea să o vizitez într-o bună zi.

Asta a sunat cam ca bancul asta:

‎-Aş mai vrea să plec la Paris!
– Ai mai fost?
– Nu, dar am mai vrut!


edit: Ar mai fi de spus ca islandezii stiu sa-si vanda imaginea foarte bine. Asta e explicatia faptului ca au atatia turisti.
Din pacate, daca privesti mai de aproape, ai sa vezi ca realitatea e un pic diferita.
Una e sa citesti despre ei, alta e sa-i cunosti ca si turist si cu totul altceva e sa-i cunosti locuind acolo...

Edited by FreeThinker, 09 February 2020 - 09:51.


#221
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 FreeThinker, on 09 februarie 2020 - 09:44, said:

Un sambure de adevar este. Islandezii nu sunt religiosi deloc. Faptul ca e libertate si ca sunt recunoscute multe religii nu inseamna ca ei chiar se duc la biserica prea des.

Pai nici  nu a sustinut nimeni asa ceva, topicul este despre altceva.
Un analfabet functional a luat de bun un fake news, imediat alti cativa analfabeti functional au sarit sa aplaude.
Nimic mai mult Posted Image

Edited by Karhu, 09 February 2020 - 09:49.


#222
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 FreeThinker, on 09 februarie 2020 - 09:44, said:

Islandezii nu sunt religiosi deloc.

Pe ce te bazezi când afirmi asta? Statisticile oficiale spun altceva.

#223
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,780
  • Înscris: 16.08.2010

 Yoda, on 09 februarie 2020 - 09:53, said:

Pe ce te bazezi când afirmi asta? Statisticile oficiale spun altceva.

Am stat doi ani acolo. Am si rezidenta permanenta. Se pune?

Minciunile sunt de trei feluri: minciuni simple, minciuni sfruntate si statistici (legile lui Murphy)

edit: Citeste si #28

Edited by FreeThinker, 09 February 2020 - 09:59.


#224
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Galileo nu a fost ars pe rug,
cred ca vroia sa zica despre Giordano Bruno.
Dar oricum, biserica i-a călcat în picioare pe aceşti doi oameni mari.

 Karhu, on 09 februarie 2020 - 08:26, said:

Cum dracu' ai ajuns tu profesor? Posted Image
Tocmai ti-am demonstrat ieri ca esti analfabet functional.
E grav daca analfabetii functional ajung profesori, nici nu vreau sa ma gandesc in ce hal ajung sarmanii elevi...
Ti-i tare ciuda ?
Invidiosule.

 Karhu, on 09 februarie 2020 - 08:26, said:

Tocmai ti-am demonstrat ieri ca esti analfabet functional.
Ai demonstrat ca esti o creatura jalnica si frustrata.

Edited by JJackFLASH, 09 February 2020 - 09:58.


#225
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 FreeThinker, on 09 februarie 2020 - 09:56, said:

Am stat doi ani acolo. Am si rezidenta permanenta. Se pune?

Se pune, evident. Cunoști foarte bine ce se întâmplă acolo, dar poate confunzi un pic termenii. Una e să fii religios, alta e să fii habotnic.
Indiferent ce crezi despre statistici, îmi pare rău dar datele oficiale sunt cele pe care le iau în calcul, nu experiența ta de doi ani (pentru care te invidiez al naibii de tare Posted Image ).

Attached File  iceland.png   93.08K   12 downloads

#226
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,780
  • Înscris: 16.08.2010
Ha-ha!

Asa si eu sunt ortodox... Iti place avatarul meu?

 Yoda, on 09 februarie 2020 - 10:13, said:

dar poate confunzi un pic termenii. Una e să fii religios, alta e să fii habotnic.

Nu stiu daca ai citit #28, dar mai scriu o data: nu numai ca nu am vazut aglomeratie la biserica dar nu am vazut pe NIMENI intrand acolo.

La ce mama calului au construit biserici si chiar si catedrala aia colturoasa din Reykjavik daca ei sunt religiosi dar se roaga acasa?

Explicatia ar fi ca alea au fost construite in alte vremuri, intre timp lucrurile au evoluat...

Edited by FreeThinker, 09 February 2020 - 10:23.


#227
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 FreeThinker, on 09 februarie 2020 - 10:16, said:

Ha-ha!

Asa si eu sunt ortodox... Iti place avatarul meu?
Mie imi place.
Cred ca ti l-ai creat singur.
Iar culorile pe care le ai ales sunt cool.

#228
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007

 JJackFLASH, on 09 februarie 2020 - 10:05, said:

Ai demonstrat ca esti o creatura jalnica si frustrata.
Aha, deci ti-am demonstrat ca esti analfabet functional si atunci treci la atacuri la persona? Aha!
No, nu-i bai, ca exista si ac de cojocul tau...

Edited by Karhu, 09 February 2020 - 10:28.


#229
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,568
  • Înscris: 24.01.2014

 mario_bril, on 09 februarie 2020 - 00:48, said:


Mai degrabă din plictis. Curiozitatea te poate Ăźndemna ca să afli ceva. Ori Ăźn cazul de față, voi, ateii, nu căutați să aflați ceva nou din Biblie, să faceți exegeză, ci să maimuțăriți Ăźnțelesurile biblice, Ăźn scop de amuzament.


Vezi ca nu este frumos sa minti. Nu am maimutarit nici un inteles. Tot ce am spus apare cuvant cu cuvant in biblie.

Problema este alta. Sunteti voi mai suparaciosi cand cineva va contrazice, are o alta parere, va pune in fata lucruri mai incomode etc. Nu suportati chestiile astea.

Parca si vad cum v a crescut tensiunea cand am spus, cu exemplu, ca e este cam arogant Isus din biblie


Nu v ati  fi suparat daca intram si eu in turma si gandeam la fel.

Ps. De ce mai aveti biblia aia daca oricum nu ce zice acolo luati in seama ci interpretari din surse paralele...

Edited by Nick_85, 09 February 2020 - 10:47.


#230
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 FreeThinker, on 09 februarie 2020 - 10:16, said:

Asa si eu sunt ortodox...

Dacă aş avea o sută de lei pentru fiecare ateu de internet care s-a cununat religios, mâine mi-aş cumpăra maşină nouă şi nu cred că Logan... :)
Mă opresc aici cu offtopicul.

Uite o poză cu niscaiva practicanţi Ásatrú, n-au nevoie de biserică:

[ https://ichef.bbci.co.uk/wwfeatures/wm/live/1600_900/images/live/p0/7b/tj/p07btj4l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#231
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,780
  • Înscris: 16.08.2010

 Karhu, on 09 februarie 2020 - 09:49, said:

Pai nici  nu a sustinut nimeni asa ceva, topicul este despre altceva.

Stii ce e amuzant? Eu chiar ii cred in stare sa faca asta.

Bine, exagerez, dar totusi cred ca atitudinea lor fata de religie este aceea de indiferența.

Am avut ocazia sa vorbesc cu ei de multe ori - nu au prea adus vorba de religie. Nu cred ca persoane religioase gasesc suficient de multe subiecte de discutie dar niciodata despre asta.

O singura data am auzit ceva legat de religie. Un director zicea ca avand in vedere ca sunt foarte multi straini acolo si ca parerea lui ar fi ca acestia sa-si tina 'credinta acasa', nu sa se apuce sa construiasca lacase de cult cum fac in alte tari.

 Yoda, on 09 februarie 2020 - 10:47, said:

Dacă aş avea o sută de lei pentru fiecare ateu de internet care s-a cununat religios, mâine mi-aş cumpăra maşină nouă şi nu cred că Logan... :)

Daca vrei masina nu conta pe mine...    Posted Image

Edited by FreeThinker, 09 February 2020 - 10:53.


#232
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 odastramosilor, on 08 februarie 2020 - 23:11, said:


Iadul este un loc plin de dragostea lui Dumnezeu dar care este perceput ca un loc de chinuri de catre cei care nu L-au acceptat pe Dumnezeu. Despartirea de Dumnezeu se face prin pacate diverse (trupesti sau intelectuale) mai mici sau mai mari. Spre exemplu cine se va sinucide va experimenta iadul ca un loc al singuratatii si deznadejdii. Paradoxal pt ca asta au trait si pe pamant si au vrut sa scape insa pt ca nu au avut credinta in Dumnezeu vor suporta asta. Sunt si cazuri in care se produc depresii puternice si este alterata judecata si poti comite sinucidere fara sa fii 100% constient, dar in principiu e ce am zis. De asemenea, cei care se cred mai intelectualis i rationalilsti vor avea parte de o singuratate a lor. Cei care fac alte pacate (crime) vor fi ucisi la infinit de draci. Si asa mai departe. Lamurit?



mai grav!! Posted Image)

Eu recomand de ceva vreme Xanax, dar vad ca nu prea are efect la unii de pe forum. Daca incepi cu vrajeala sinuciderii si trimiterii in Iad, esti la fel de pierdut ca toti habotnicii care nu inteleg rostul vietii. Draci, Iad...mai ai ceva in cap ? Sunt n motive de a te sinucide : depresie, boli incurabile, chinuri infernale...ceva ce mintea ta goala nu poate procesa ! Evident, toti sinucigasii ajung in Iadul ala pe care cel mai tare zeu al lumii, l-a inventat ca sa ne pedepseasca ! Si uita asa o belesti intr-o eternitate infernala, ca asa va invata la scoala sau la sectele din care proveniti.

#233
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,091
  • Înscris: 25.06.2007
Reveniti la subiect, divagatii religioase puteti face pe alte threaduri!

 Fjell, on 09 februarie 2020 - 10:57, said:

Eu recomand de ceva vreme Xanax,
Esti cumva medic?

#234
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 sandel1, on 09 februarie 2020 - 08:26, said:

N-am inventat nimic, doar am prezentat ce-au spus câțiva deținuți politic, care au văzut că t0rționarii lor au pensii babane și o duc bine mersi, fără mustrări de conștiință. Iar unii dintre ei au spus cã regretă că s-au resemnat cu judecata divină (ce-o mai fi și aia) pentru că până atunci, ei și odraslele lor care s-au cocoțat în funcții publice, nenorocesc un popor întreg.
Și dacă nu i-ar fi iertat, societatea cu ce s-ar fi schimbat, mă rog?

 Karhu, on 09 februarie 2020 - 08:26, said:

Cum dracu' ai ajuns tu profesor? Posted Image
Tocmai ti-am demonstrat ieri ca esti analfabet functional.
E grav daca analfabetii functional ajung profesori, nici nu vreau sa ma gandesc in ce hal ajung sarmanii elevi...
La câte identități are pe forum, crezi că e așa de greu să mai aibă una și să se declare profesor? Posted Image

 Nick_85, on 09 februarie 2020 - 10:46, said:

Vezi ca nu este frumos sa minti. Nu am maimutarit nici un inteles. Tot ce am spus apare cuvant cu cuvant in biblie.
Nu, tot ceea ce ai susținut dumneata este o interpretare apedeută a Bibliei.

 Nick_85, on 09 februarie 2020 - 10:46, said:

Problema este alta. Sunteti voi mai suparaciosi cand cineva va contrazice, are o alta parere, va pune in fata lucruri mai incomode etc. Nu suportati chestiile astea.
Părerile trebuiesc argumentate. Atât din punct de vedere logic, cât și teologic. Ori dumneata nu le faci nici pe una și nici pe cealaltă.

 Nick_85, on 09 februarie 2020 - 10:46, said:

Parca si vad cum v a crescut tensiunea cand am spus, cu exemplu, ca e este cam arogant Isus din biblie
Pe mine unul, mărturisesc că m-a umflat râsul. Nu știu de ceilalți, însă.

Edited by mario_bril, 09 February 2020 - 12:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate