Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sa mergem impreuna!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#55
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:30, said:

Cauza, efect...
Scopul final e mantuirea. Respectarea legii e cauza, mantuirea e efectul.

Legea lui Iahve, adică legea morală, adică decalogul, este valabilă/valabil până la venirea/revenirea lui Mesia!
P'ormă om vedea ce și cum... :)

Edited by heart_of_ice, 06 February 2020 - 14:34.


#56
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheart_of_ice, on 06 februarie 2020 - 14:18, said:



2. Ete fleoșc, adică tu vrei să zici că jihadiștii or să ajungă să decapiteze penticostali, baptiști, martori, adventiști, ortodocși sau catolici în fața bisericilor din Europa și America?! Du-te bre d'aicișa... mă pufnește râsul! :D
Adică amărâții ăia nespălați, or să treacă de serviciile de contraspionaj occidentale, adică de serviciile secrete europene și americane?! De mafiile penti-baptisto-advento-orto-catolice?! Hai bre că mata' nu ți-ai luat pastilele astăzi! :D

Inca nu realizezi ca in 30 de ani Europa va fi musulmana in proportie de 50% iar restul atei si crestini?
Ai idee cati musulmani traiesc acum in Europa?
Cunosti ritmul lor de inmultire?

#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Scopul creștinismului este unul soteriologic, acesta fiindu-ne transmis de către însuși Dumnezeu-Hristos. Faptul că unul sau altul hotărăsc că viața veșnică poate fi atinsă prin respectarea a 10 legi simple și caduce, este combătut de însuși Hristos:

Vai şi vouă, învăţătorilor de Lege! Că împovăraţi pe oameni cu sarcini anevoie de purtat, iar voi nu atingeţi sarcinile nici cel puţin cu un deget.

#58
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:32, said:


Pai nu tu ai spus ca va veti apara credinta ?
Nu. Iti scriu cu majuscule poate pricepi.
ERA O POSTARE SARCASTICA.
Iar ai pierdut firul. Iti fac un desen?

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:32, said:



Pavel n-a platit nimic pentru crimele sale.
Nu stii tu asta.
Nu poti nici sa distingi un sarcasm de realitate si ai pretentia sa cunosti ce a platit fiecare dupa moarte?

#59
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Sa mergem impreuna cu dude, noi consumam ce vrem si el achita la sfarsit.

#60
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:34, said:

Inca nu realizezi ca in 30 de ani Europa va fi musulmana in proportie de 50% iar restul atei si crestini?
Ai idee cati musulmani traiesc acum in Europa?
Cunosti ritmul lor de inmultire?

Astea sunt povești pescărești de adormit copiii prostuți (nu uita, că vorbești cu unul care cutreieră Europa în lung și-n lat, și asta de vreo 8 ani încoace)! No offence!

Majoritatea musulmanilor din Europa și America sunt laicizați, educați, schimbați etc care au acces la un nivel de informații de te doare capul, nu sunt ca ăia din lumea arabă care-și schimbă nevestele cu caprele! Acești musulmani (din lumea civilizată) trăiesc în era cunoașterii, au acces la informație, la cultură, etc! Este adevărat că printre ei mai scapă câte-un fanatic radicalist, dar ăștia îi numeri pe degete și sunt controlați de se știe și câți atomi au în găoază... :D

:nonobad:

Edited by heart_of_ice, 06 February 2020 - 14:43.


#61
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:32, said:


Pai nu tu ai spus ca va veti apara credinta ? Cum veti face asta ? Sa treceti la crime exact ca si parintii vostri ?

Pavel n-a platit nimic pentru crimele sale. Si nici Papalitatea nu a platit nimic pentru crimele sale. Dar vad ca sunteti hotarati sa-i supuneti pe altii exact ca musulmanii. Cine nu e cu voi e impotriva voastra, si deci pot fi exterminati. Albigenzii ce pacate au avut de i-ati macelarit ? Care dumnezeu v-a zis sa-i macelariti ?
Nu cunosc. Eu nu am macelarit pe nimeni. Nu inteleg la ce "voi" faci referire. La mine? La familia mea? Parintii meu nu au omorat pe nimeni
Pe de alta parte vorbesti cu mine deparca am fi fost colegi de camera la camin.
N-ai nici cea mai vaga idee cine sunt si ce religie am dar iti place sa te bagi seama si sa ma acuzi de niste chestii care nu au legatura cu mine.
Si faci lucrul asta in cel mai agresiv mod posibil.
Consider ca te faci de ras in mod gratuit.
Pui prea mult suflet la ce nu cunosti.

#62
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:38, said:

Nu. Iti scriu cu majuscule poate pricepi.
ERA O POSTARE SARCASTICA.
Iar ai pierdut firul. Iti fac un desen?
Ei da. Eu stiu ca sunteti hotarati sa va aparati credinta, insa ma ingrozesc  sa ma gandesc prin ce metode. Vechea inchizitie nu mai exista, cred ca trebuie sa plusati si sa treceti la dezbinare si sa bagati zazanie . Va pricepeti de minune sa va folositi de uneltele Satanei.

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:38, said:

Nu stii tu asta.
Nu poti nici sa distingi un sarcasm de realitate si ai pretentia sa cunosti ce a platit fiecare dupa moarte?
Nici un ucigas nu a platit pentru crimele sale daca a fost lasat sa traiasca. Papalitatea prin mana inchizitiei a comis niste atrocitati inimaginabile . iar acum sariti de cur daca cineva va aduce aminte de ele, iar voi in loc sa plecati capul de rusine treceti la amenintari. Si apoi zici ca ai fost sarcastic. Mie mi-ar fi rusine sa mai fac parte dintr-o biserica ce are in palmares milioane de crime.

#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheart_of_ice, on 06 februarie 2020 - 14:42, said:



Astea sunt povești pescărești de adormit copiii prostuți (nu uita, că vorbești cu unul care cutreieră Europa Ă®n lung și-n lat, și asta de vreo 8 ani Ă®ncoace)! No offence!

Majoritatea musulmanilor din Europa și America sunt laicizați, educați, schimbați etc care au acces la un nivel de informații de te doare capul, nu sunt ca ăia din lumea arabă care-și schimbă nevestele cu caprele! Acești musulmani (din lumea civilizată) trăiesc Ă®n era cunoașterii, au acces la informație, la cultură, etc! Este adevărat că printre ei mai scapă câte-un fanatic radicalist, dar ăștia Ă®i numeri pe degete și sunt controlați de se știe și câți atomi au Ă®n găoază... :D

:nonobad:
Si eu calatoresc mult in Europa dar am vazut si partea goala a paharului.
Apropo, ai vazut si ghettourile pariziene si cele din Bruxelles in care traiesc doar musu?
S-au facut niste studii. Unul din ele e din 2013, facut se un prof universitar din Berlin, pe nume Koopmans. Cica, 65% din musulmanii europeni considera ca preceptele islamului sunt mai importante decat legile farii in care traiesc.
https://www.google.c...cident.html/amp

Citeste si mai jos.
https://evz.ro/islam...i-europene.html

Adevarul e ca intotdeauna undeva la mijloc.

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:47, said:


Ei da. Eu stiu ca sunteti hotarati sa va aparati credinta, insa ma ingrozesc  sa ma gandesc prin ce metode. Vechea inchizitie nu mai exista, cred ca trebuie sa plusati si sa treceti la dezbinare si sa bagati zazanie . Va pricepeti de minune sa va folositi de uneltele Satanei.


Incearca cu flame-ul la alta masa. Ai gresit persoana.
Pune vorbe in gura altcuiva, nu intr-a mea.

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:47, said:


Nici un ucigas nu a platit pentru crimele sale daca a fost lasat sa traiasca.
Aha. Stai asa. Tu nu crezi in viata de apoi si in judecata?
Pai de ce ma mai faci sa pierd timpul?

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:47, said:


.  sunteti hotarati sa va aparati credinta, [...] cred ca trebuie sa plusati si sa treceti [...] Va pricepeti de minune sa va folositi de uneltele Satanei.
[...] iar acum sariti de cur daca cineva va aduce aminte [...] , iar voi in loc sa plecati capul de rusine treceti la amenintari. Si apoi zici ca ai fost sarcastic.
Tot nu inteleg de ce anume ma acuzi pe mine in mod direct si de mi te adresezi la peroana a2-a plural.
Ai recitit firul discutiei sau inca delirezi?
Poate ca nu ar strica cateva brosuri de logica elementara.

View Postpacopaco1967, on 06 februarie 2020 - 14:47, said:


Iar voi in loc sa plecati capul de rusine treceti la amenintari.
Pentru ultima oara, te rog eu sa-mi arati unde am facut amenintari. Altfel o sa te raportez pentru calomnie.

Edited by dan1980_25, 06 February 2020 - 15:09.


#64
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 14:42, said:

Nu cunosc. Eu nu am macelarit pe nimeni. Nu inteleg la ce "voi" faci referire. La mine? La familia mea? Parintii meu nu au omorat pe nimeni
Pe de alta parte vorbesti cu mine deparca am fi fost colegi de camera la camin.
N-ai nici cea mai vaga idee cine sunt si ce religie am dar iti place sa te bagi seama si sa ma acuzi de niste chestii care nu au legatura cu mine.
Si faci lucrul asta in cel mai agresiv mod posibil.
Consider ca te faci de ras in mod gratuit.
Pui prea mult suflet la ce nu cunosti.

OK, te iei dupa  uni de aici ?

Mai bine citesti singur scriptura ,iesi mai bine.

Edited by husand, 06 February 2020 - 16:51.


#65
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 06 februarie 2020 - 14:32, said:



Legea lui Iahve, adică legea morală, adică decalogul, este valabilă/valabil până la venirea/revenirea lui Mesia!
P'ormă om vedea ce și cum... :)
Daca iei Soarele si Luna in care este invaluita Femeia/Israelu ca popor a lu YHWH ca fiind Legea si Prorocii ce erau 'lumina lu Israel' ziua si noaptea, ceea ce nu e gresit defel, vei afla cu suprindere ca Isus a facut o profetie uimitoare legata de aceste doo elemente:

'Indata dupa acele zile de necaz "soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cadea din cer, si puterile cerurilor vor fi clatinate." (Mat.24:29)'

Capisci, Heartule?  :nonobad:

No offence!  :)

Ps: esti unu dupe asta Tarla respectabila pe care-l duce capu, deci pricepi. :)

Edited by Dude_2nd, 06 February 2020 - 21:16.


#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Dacă e de acord cu martorii, clar că trebuie apreciat de dumneata. :D

#67
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 06 februarie 2020 - 14:39, said:

Sa mergem impreuna cu dude, noi consumam ce vrem si el achita la sfarsit.
Amin!
Sunteti tovarasi demni de mers la drum, aveti palavre cat sa treaca timpu mai usor...:P

View Postmario_bril, on 06 februarie 2020 - 21:16, said:

Dacă e de acord cu martorii, clar că trebuie apreciat de dumneata. :D
Mario, stai flexat ca si pe tine te apreciez. Numa ca pre subiectu asta nu vaz sa-ti fi deschis guritza sa spui ceva...:dontgetit:

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 12:14, said:


Si discursul tau cum e?
Mie mi se pare ca de sub haina ta se vede mai repede ura decat iubirea. Lupul a mancat oaia.



Da. Si cum luptam impotriva duhurilor rautatii?
Exact, cu o doza dubla de rautate.
Ca sa moara dujmanii.


Impotriva domniilor, capeteniilor, etc.... vad ca se lupta bine de tot.
Adineauri il plangeai pe Dragnea ca l-a bagat bubulii la parnaie pe nedrept.
Discursul meu se deosebeste de al vostru prin faptu ca nu ia nimanui gatu. :)

Demonstreaza ca e rautate. Cand spun ca o Entitate religioasa care un mileniu -ai auzit bine: nu un an, nu o suta de ani ...un mileniu - a macelarit fiinte umane PRIN DOCTRINA, nu este demna de incredere, asta nu-i rautate, are un temei. Iar cand o vezi ca vorbeste despre coruptie cand ea insasi este corupatoarea crestinismului, intelegi pe deplin fenomenu.

Unde ai vazut ca l-am plans? Vezi ce fixat esti pe slugarnicie, ca un caine de paza ce latra si pe umbra lui? :lol:

Edited by Dude_2nd, 06 February 2020 - 21:30.


#68
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdan1980_25, on 06 februarie 2020 - 11:30, said:

Scopul final al tuturor crestinilor ar trebui sa fie acelasi chiar daca aparent ajungem la el prin metode diferite si in biserici diferite.
Scopu final a crestinismului, e sa-I aduca pe toti crestinii pe Cale(a ingusta) fiecare parasindu-si caile.
Nu se poate ajunge la Dumnezeu si ucigand in Numele Lui, si acceptand sa fi ucis pentru Numele Lui.
Papalitatea a trecut de la uciderile in Numele lu Dumnezeu la leadeshipu aducerii tuturor pe aceeasi cale cu a lui.
Este evident ca Papalitatea e doar o institutie politicoreligioasa implicata in afacerile lumii acesteia, care n-are nici o treaba cu Dumnezeu a Carui lege a schimbat-o in mod fraudulos. :)

#69
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDude_2nd, on 06 februarie 2020 - 21:12, said:

Daca iei Soarele si Luna in care este invaluita Femeia/Israelu ca popor a lu YHWH ca fiind Legea si Prorocii ce erau 'lumina lu Israel' ziua si noaptea, ceea ce nu e gresit defel, vei afla cu suprindere ca Isus a facut o profetie uimitoare legata de aceste doo elemente:

'Indata dupa acele zile de necaz "soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cadea din cer, si puterile cerurilor vor fi clatinate." (Mat.24:29)'

Capisci, Heartule?  :nonobad:

No offence!  :)

Ps: esti unu dupe asta Tarla respectabila pe care-l duce capu, deci pricepi. :)

Eu am interpretat soarele ca fiind YHWH, tu ca fiind legea, eu am interpretat luna ca fiind neamurile de sub picioarele evreilor (din punct de vedere al normelor morale), tu ca fiind proorocii... păi hai să vedem care au sens!
În cazul soarelui, să zicem că ambele ar avea sens, soarele putând să-l reprezinte atât pe YHWH cât și legea Sa! Cumva legea având legătură cu activitatea omului de zi cu zi (că doar nu ține omul legea noaptea când doarme), iar luna reprezentând proorocii care de fapt proorocesc voința divină, iar Dumnezeu acționează "noaptea", în ascuns, în secret, la aducerea la îndeplinire a cuvintelor Sale, nu la lumina zilei ca să vadă toată lumea! Însă eu spun că luna reprezintă neamurile, care sunt sub picioarele Israelului, proorocii n-au fost niciodată sub picioarele evreilor, iar dacă au fost vreodată, în ce sens au fost ei sub picioarele evreilor?! :)

Edited by heart_of_ice, 06 February 2020 - 23:59.


#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 06 februarie 2020 - 23:55, said:



Eu am interpretat soarele ca fiind YHWH, tu ca fiind legea, eu am interpretat luna ca fiind neamurile de sub picioarele evreilor (din punct de vedere al normelor morale), tu ca fiind proorocii... păi hai să vedem care au sens!
ĂŽn cazul soarelui, să zicem că ambele ar avea sens, soarele putând să-l reprezinte atât pe YHWH cât și legea Sa! Cumva legea având legătură cu activitatea omului de zi cu zi (că doar nu ține omul legea noaptea când doarme), iar luna reprezentând proorocii care de fapt proorocesc voința divină, iar Dumnezeu acționează "noaptea", Ă®n ascuns, Ă®n secret, la aducerea la Ă®ndeplinire a cuvintelor Sale, nu la lumina zilei ca să vadă toată lumea! ĂŽnsă eu spun că luna reprezintă neamurile, care sunt sub picioarele Israelului, proorocii n-au fost niciodată sub picioarele evreilor, iar dacă au fost vreodată, Ă®n ce sens au fost ei sub picioarele evreilor?! :)

'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'

Dupe cum vezi, Soarele nu poate fi YHWH, deoarece in viitor 'cetatea. nu mai are nevoie de iluminarea lui. :) nici luna neamurile, pt ca in continuare  neamurile vor exista acolo, venind in cetate pentru 'vindecare'
Cat priveste la interpretarea mea, daca ai luat soarele si luna cu inteles duhovnicesc ca find Legea si Prorocii, si ziua si noaptea trebe luate tot asa,  nu firesc. :)
Asadar, ziua, fiind atunci cand Israel era fara probleme in tara lui, putandu-si exercita cerintele Legii care era 'indrumatoru' (iluminatoru)  pana la Hristos care. Va deveni 'faclia' lui.
Noaptea, fiind cand Israel era stramtorat, dus in robie, in Babilon de exemplu, cand nu-si mai puteau exercita credinta Legii in oranduirile ei, si cand numa profetia era cea care le 'lumina' drumu, dandu-le iluminare si speranta.  
Sper ca ma facui inteles. :)

Edited by Dude_2nd, 07 February 2020 - 08:28.


#71
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Puteți afla ce reprezintă soarele și luna după ce stiți pe cine reprezintă femeia, nu invers.

#72
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 07 februarie 2020 - 08:33, said:

Puteți afla ce reprezintă soarele și luna după ce stiți pe cine reprezintă femeia, nu invers.
Stim cine e Femeia. :D
Ne interesam acum de bumbi...

Edited by Dude_2nd, 07 February 2020 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate