Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri Nissan Qashqai I

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
soso_

soso_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2020
Buna !

Doresc sa achizitionez un Nissan Qashqai I second hand pe care il caut de cateva luni bune.
Dupa multe cautari am gasit ceva pentru buzunarul me de care m-am indragostit, insa are cam multi km si de aceea apelez la ajutorul vostru. M-ar ajuta mult cateva opinii.
Masina este din 2012, Motor 1.6 DCI Euro 5, 131 Cai Putere, import din Germania, 290.000 km.
Eu vreau sa o folosesc doar pentru drumul casa - birou  ( 10 - 15 km pe zi maxim )

Unele persoane m-au sfatuit sa nu o iau pt ca e motor diesel cu multi km si e posibil sa nu ma tina mai mult de 3 ani.
Masina are dotari full si as cumpara-o si maine dar am aceasta nesiguranta legata de km.

#2
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
10 km pe zi mai bine te duci cu taxiul... iesi mai ieftin.

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
290000 km? Filtrul de particule pe final de carieră. Încep să pice chestii scumpe la ea.

#4
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Daca regimul va fi de 10-15 km pe zi maxim, stai departe de orice diesel cu 300.000 km ca o sa bagi bani multi in el.

#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
La kilometri pe care zici că îi vei face zilnic mai bine caută un benzinar.
Diesel-ul e mai bun dacă parcurgi distanțe mai mari.
În cei 10/15 km pe care scrii că îi ai de parcurs abia se încălzește motorul. Să nu mai vorbim de filtrul de particule...

#6
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017
Dacă ți place ,ia o,( ar trebui să conducem ce ne place ,nu ce le place altora) chiar dacă vei înlocui ceva la ea .Până la urmă contează ca prețul de achiziție să fie corect.Du mașina la un service și apoi dă banii.

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Motoarele frantuzesti dCI duc km multi. Vezi daca are distributia facuta. Trebuie dat motorul jos ca-i inghesuiala mare acolo. E lant..dar au mai fost probleme cu ele.
Oricum..300.000 km..sunt multi. Nu-i numa' motorul.

#8
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Eu am un 2.0 dci 150cv din 2011. Is foarte multumit de moment. In afara de intretinere nu i-am facut nimic. Ii drept am facut doar putin peste 120000 km. Marea majoritate din acesti km pentru vacantele in Romania. Motorul meu este tot Renault. Is multi Km la care o vrei tu, si depinde de cine a avut masina si cum a ingrijito.

#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostTLGTLC, on 01 februarie 2020 - 20:20, said:

290000 km? Filtrul de particule pe final de carieră. Încep să pice chestii scumpe la ea.

E f subiectivă treaba. Daca iei la puricat rubrica de sfaturi cumpărare auto, același lucru se spune si pe la 200000 de km. Conteaza f mult modul cum a fost folosita mașina. Ideal ar fi ca in mare parte sa fi mers în extraurban.

Edited by LauCalin, 09 February 2020 - 17:53.


#10
Costi_34

Costi_34

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2020
Salut , nu stiu daca postez in locul potrivit dar incerc ��
Sunt proaspăt deținător al unui Nissan Qashqai cu motor 2.0 DCI 150 Cp euro 5 ,  2012 . Intrebarea mea este : Ce ulei imi recomandați pentru schimbul de ulei in motor ?  Liqui Moly Top Tec 4400 , 5w-30 cu specificația ACEA C4 Renault RN 0720 , este ok pentru acest motor ?

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
daca tot iei masina asa rulata mergi pe ceva mai clasic, nu Nissan.. sau macar cauta cu motor de 1,5 dci...

acum daca asta ti a iesit in cale si iti place ia o si gata o alegere f rea nu este.. dar doar o distributie la motorul tau este in jur de 700euro pe original si la km aia cam urmeaza sa o faci.. este distrubutie lant

masina de tinut te mai tine 15 ani important e cati bani bagi sa ramana in stare buna

Edited by bossake, 18 October 2020 - 01:41.


#12
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

 Costi_34, on 17 octombrie 2020 - 17:25, said:

Salut , nu stiu daca postez in locul potrivit dar incerc ��
Sunt proaspăt deținător al unui Nissan Qashqai cu motor 2.0 DCI 150 Cp euro 5 ,  2012 . Intrebarea mea este : Ce ulei imi recomandați pentru schimbul de ulei in motor ?  Liqui Moly Top Tec 4400 , 5w-30 cu specificația ACEA C4 Renault RN 0720 , este ok pentru acest motor ?
Valvoline Synpower mst c4 5w30, are specificatia Renault RN 0720

#13
jeany

jeany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.01.2011
Qashqai este printre cele mai bune Cross-overe, dacă nu cel mai reușit. Majoritatea oferă în standard clima automata pe 2 zone și digitală. Interiorul este frumos și trainic ! Mașina e bine proiectată. Motorizarea Rénault este excelentă + cutia 6+1
Nu ai ce să-i reproșezi.
Este polivalentă ,fiabilă și ușor de întreținut.
Motorul de 1.5dci a făcut istorie, surclasează diesele de la constructori premium.
Nissan este enervant de fiabil, tipic pentru niponi însă are avantajul că e preluat de Renault și prețurile sunt accesibile

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jeany, on 23 aprilie 2022 - 15:11, said:

Qashqai este printre cele mai bune Cross-overe, dacă nu cel mai reușit. Majoritatea oferă în standard clima automata pe 2 zone și digitală. Interiorul este frumos și trainic ! Mașina e bine proiectată. Motorizarea Rénault este excelentă + cutia 6+1
Nu ai ce să-i reproșezi.
Este polivalentă ,fiabilă și ușor de întreținut.
Motorul de 1.5dci a făcut istorie, surclasează diesele de la constructori premium.
Nissan este enervant de fiabil, tipic pentru niponi însă are avantajul că e preluat de Renault și prețurile sunt accesibile
Trebuie avut grija cu samsarii, de evitat.
Cautat numai oferte de proprietari in acte, cat mai putini dacă se poate.
In rest dusa la service și verificata toată masina. Restul sunt povesti de adormit copii noaptea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate