Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Unde reclam o firma de electricieni?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012
Am cautat electricieni si nu am gasit. Nu aveau timp. Eu aveam un termen limita de 60 zile sa termin instalatiile electrice si sanitare la un P+1 de 160 mp. Am pus pe un site o cerere de oferta. Site-ul spunea ca are numai firme verificate. Am gasit acolo o firma. Am mers la lucrare si am desenat cu verde pe caramida rosie, locul unde trebuiau montate prize intrerupatoare etc. Am prezentat schemele de conectare ale instalatiei de incalzire electrica in pardoseala. Aceasta incalzire ma presa. Venea peste 60 zile o firma sa o monteze. Pana atunci trebuia sa fie gata electrica si sanitarele.
Am semnat cu firma gasita pe net un contract. Se obligau sa faca proiectarea instalatiei si executia acesteia in 15 zile. Spuneau ca sunt autorizati si au echipa mare si etc. Valoarea contractului - electric si sanitar 36.000 RON. Cam mult zic eu. Dar echipau complet pana la nivel de robinet si intrerupator. Pana la urma ce sa zic. Fac si oamenii un ban iar eu in 15 zile scap de problema. Am acceptat. Am platit 5000 RON avans, pentru proiect si ca buna credinta. Au venit 5 oameni la lucru. Au inceput sa taie canale, etc. Pareau ca stiu ce sa faca. Eu nu stateam in santier cu ei. Aveau cheie. Eu aduceam banzina la generator cam la 3 zile o data.  Peste 5-7 zile seful suna ca a terminat la etaj si sa mai dau 10.000 RON.
Am mers sa vad si eu ce au facut. Nu mare lucru. Lipsea tabloul si legaturile din el. Adica nu era terminat.  Normal seful nu era in santier. Muncitorii ma tot intrebau unde pun instalatiile sanitare si paratraznetul???? Cam tzeapa nu? Schimbau vorba.
Una peste alta, intr-o forma sau alta am achitat pe facturi 25.000 RON intr-o perioada de 50 zile. Lucrarea nu era gata nici macar partea electrica. Sa mai ia niste bani au aruncat peste cablurile electrice niste tevi de apa din PPR si de scurgere din PVC. Dar acum trebuia sa torn o sapa de 20 cm sa acopar totul.
Situatia era grava. Eu trebuia sa prezint poze cu poardoseala pregatita pentru incalzirea in pardoseala. Altfel nu venea firma sa monteze Cu firma de electricieni nu ma mai intelegeam. Tot comentau ca eu am spus sa faca asa si pe dincolo. Mai, eu doar desenasem niste puncte verzi pe pereti. Ei aveau proiect si calificare.

In plus eu lasasem in santier cam 300 conectori WAGO iar ei rasucisera firele. Si imi explicau ca asa este cel mai sigur. Sa nu mai zic de cele 9 bobine de cablu, tuburi bermen, copex, doze, tablouri electice, etc. Adusesem material in speranta ca gasesc un electrician sa lucreze cu materialele mele. Dar nu gasisem. In contract ei spuneau ca aduc tot.

In plus in tabloul electric nu erau releele de protectie si restul de piese cerute pentru incalzire. Desi practic pentru asta ii chemasem. Erau doar niste sigurante simple. nici macar o diferentiala. Asa puteam sa lucrez cu orice Gicu meseriasul. Dar am zis ca o firma este alt ceva.

Una peste alta decat sa ma cert cu ei ca eu am zis cum sa faca, ca ei doar au facut ce am zis eu. Patronul cand aduceam vorba de proiect schimba vorba. Um hotarat sa pun eu mana cu sotia si doi cunoscuti, sa facem ce putem, ca macar sa se poata monta incalzirea in pardoseala. Asa ca am scos sifoanele de pardoseala prost puse, am gasit niste trasee mai bune la tevi sa mai scada inaltimea sapei. Intr-un week-end am remediat cat de cat. Acum se putea turna o sapa de 10 cm.

Dar nici vorba sa fie gata instalatia sanitara. Erau niste tevi ridicate din sapa. Si atat. Dar macar acum etajul era legat cu parterul . Canalizarea comunica cu coloana principala. Nu mai erau niste coturi de 110 mm care nu duceau nicaieri.

Luni a venita firma la lucru. Pe la ora 14. Nu ca de obicei pe la 10. Dar sa trecem si peste asta. Eu cu sotia eram deja satui de munca. Mai aveam cateva tevi de lipit prin bucatarie si ne pregateam sa acoperim totul cu polistiren extrudat .

Patronul a inceput sa solicite inca 10.000 RON. Cica pentru sanitare. Ca asa era scris in contract. - Pai nu le-ai facut, ce sa platesc. Nu ca el le facuse, daca erau facute prost era vina mea, ca eu am vrut sifon in mijlocul camerei. El a facut ce am zis eu. Pai sifonul era la 20 cm de placa. Trebuia sapa de 22 cm. Cine a mai vazut asa ceva. Eu in disperare il scosesem.

Nu si nu ca ii datorez 10.000 RON. Dar ii platisem deja 25.000 pentru electrica, care nici asta nu era gata. Nici montata si nici verificata. Desi termenul de 15 zile era depasit de mult. Nu si nu, ca el o termina azi si o verifica, si sa vezi ce bine merge.

Bransamentul este 380 V la 40 A. Adica cam 24 KW. Din care numai incalzirea electrica abosoarbe 20 KW. Adica nu te prea joci.

Atunci nervos am zis. Mai draga. Daca tu azi faci proba la instalatia electrica azi, iti mai dau 10.000 RON. Stiam ca nu poate pune in functiune. Dar aberantul a inceput sa monteze prize si intrerupatoare. Normal ca nu a terminat. Eu am plecat din santier pe la ora 18. Ei au ramas. Aveau o cheie la o usa.

A doua zi la 8 am fost in santier. Sa termin ce mai aveam de facut. Prizele nu erau terminate. Nici sculele lor nu mai erau. M-am bucurat ca le-au lasat macar pe ale mele. Mai ramasesera pe acolo niste tuburi pentru fire, ceva tevi de scurgere si 2 scari. Probabil ce nu a incaput in masina. Le-am scos in curte, la intrare langa gard. Trebuia elibarata pardoseala.

A venit firma si a montat incalzirea in pardoseala. De acum nu mai puteai calca pe pardoseala  sa umbli la tablouri si prize. Firul acela este sensibil. Si costa destul. Am inceput sa caut o firma sa puna sapa mecanizata. Dar numai peste 15 zile am gasit una disponibila. Adica 15 zile nu mai intra nimeni in casa.

Dar incepe iar sa sune patronul de la electricieni. Ca sa vina sa termine sa ii dau cei 10.000 RON. - Mai draga, ai avut sansa ta. Acum nu mai poti intra. Ca rupi firele de incalzire. A inceput sa ameninte. Ca i-am sechestrat sculele, etc. Vino sa iti iei ce mai ai de luat si gata. Nu si nu ca el termina si nu il las, Ca incalcam contractul, ca ma penalizeaza. etc.

Am vorbit cu un avocat sa ii faca o notificare de incetare a contractului pentru depasirea termenelor.
Am turnat sapa. Am asteptat sa se usuce. Si am hotarat sa merg mai departe cu lucrarea. Am chemat un electrician sa se uite pe acolo. Era catastrofa. A trebuit refacut complet aproape totul. Plus trasee schimbate. Ce s-a putut schimba. Ce nu, s-a taiat prin pereti. S-a muncit o luna. 5 zile s-a pierdut numai sa se sune firele.
Nu aveam proiect, desi in contract era scris, nu se respecta nici un standard electric. La multe prize, sigurantele bipolare taiau ori numai faza, ori numai nulul. In fiecare camera erau toate cele 3 faze. La prize alaturate se taia ori faza ori nulul, niciodata ambele. Adica inseria in faza la 380V consumatori cu impedante diferite. S-a muncit mai mult decat daca faceai de la zero instalatia.



Acum intrebare.

Unde il reclam pe acest electrician cu firma. Nu de alta dar sa nu mai nenoroceasca si pe altii.
Am citi regulamentul ANRE. Teoretic el avea nevoie de niste calificari. Sunt 100% convins ca nu are. Ca exemplu. Pentru becul din bucatarie, a taiat grinda de 20x40 cm, inclusiv fierul de armatura de 12 mm. Nici un electrician, nu face asa ceva. Numai Dorel face asa.

In plus. A spus ca are autorizatii si face si drege, a mai semnat si contracte. Cred ca poate fi incadrat la calitati mincinoase si deci la inselaciune.

Cine poate face expertiza pe lucrare astfel incat expertiza sa fie luata in considerare in instanta. Am zeci de poze, plus ca inca nu am tencuit nimic. Dar voi tencuii curand si deci astupa porcaria. Oricum casetele de legaturi si tablourile le-am refacut. Pret manopera plus piese 15.000 RON

Cu marele patron nu ai ce discuta. Am incercat. O tine sus si tare, ca eu i-am interzis accesul, numai sa nu ii dau cei 10.000 RON, ca i-am sehestrat bunurile, ca tot ce s-a facut s-a facut cum am spus eu. Ca ei faceau dar ....

Poate are cineva rabdare sa citeasca ce am scris si sa imi dea un sfat.

Attached Files



#2
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Totul caracteristic romanesc: tupeu si nesimtire din partea multor "patroni". Sunt calitatile esentiale ale celor mai multi dintre ei! Noroc ca  ai contract si termene. Din pacate nu stiu care este solutia situatiei tale, dar ar fi pacat sa-i lasi ne pedepsiti!

Protectia consumatorului te poate ajuta.

Edited by talica, 01 February 2020 - 05:17.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttalica, on 01 februarie 2020 - 05:14, said:

Totul caracteristic romanesc: tupeu si nesimtire din partea multor "patroni". Din pacate nu stiu care este solutia situatiei tale, dar ar fi pacat sa-i lasi ne pedepsiti!

Protectia consumatorului te poate ajuta.
1. Daca ai probleme psihice, cum ca tot ce e romanesc e negativ, mergi la un control psiho, poate te ajuta.
2. Patroni nu se scrie in ghilimele, indiferent de calitatea buna, proasta, etc. a lor.
3. Daca nu stii solutia, de ce iti dai cu parerea? (ca spui prostii)

@initiator.  Firmele isi rezolva diferendele la judecatorie.  Protectia consumatorului e pentru persoane fizice.

#4
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Mers si la un mediator?

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
ce buleala ti-a dat... mai bine cumparai la gata. era la fel de buleala, dar macar te scutea de nervi si stres.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
de aceea este bine, la o lucrare care te depaseste, sa ai diriginte de santier...
daca lasi un "meserias" sa faca o lucare proasta, e mai mult vina ta.

Quote

Aveau cheie. Eu aduceam banzina la generator cam la 3 zile o data.  Peste 5-7 zile seful suna ca a terminat la etaj si sa mai dau 10.000 RON.
Am mers sa vad si eu ce au facut. Nu mare lucru. Lipsea tabloul si legaturile din el. Adica nu era terminat.  Normal seful nu era in santier.
pe mine aici m-ai pierdut... era momentul sa te lamuresti cu ei. nu te-ai lamurit, ai incasat-o. naspa, chiar naspa...
juridic vorbind, firma este autorizata ANRE? sau in contract scrie ca are angajati/subcontractori autorizati ANRE? ca daca nu, degeaba ii reclami.
am crezut ca sunt autorizati ANRE dar nu mi-au prezentat nimic, nu prea merge...

Edited by strongsss, 01 February 2020 - 08:34.


#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostQuantum, on 01 februarie 2020 - 06:23, said:

1. Daca ai probleme psihice, cum ca tot ce e romanesc e negativ, mergi la un control psiho, poate te ajuta.
2. Patroni nu se scrie in ghilimele, indiferent de calitatea buna, proasta, etc. a lor.
3. Daca nu stii solutia, de ce iti dai cu parerea? (ca spui prostii)

@initiator.  Firmele isi rezolva diferendele la judecatorie.  Protectia consumatorului e pentru persoane fizice.

Cineva s-a trezit cu fata la cearsaf? :)

#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Inițiator,  

Din păcate nu ai ce le face.  Nu-ți pierde timpul și banii în continuare.
Ai fost păcălit de niște tipi care dau țepe,  asta-i afacerea lor.   Stau la agățat.
Știu caz unde “echipa”   a profitat de neștiința beneficiarului și i-a băgat toată instalația electrică prin tencuială,  fără tuburi.  

Părerea mea este că ieșeai mai bine cu un electrician care lucrează după orele de program, împreună cu un ajutor.
Ceea ce este acolo se poate face în câteva zile, maxim 10 zile.  
Costul manoperei nu ar trebui să treacă de 7-8000 lei.  

Am făcut recent o modenizare de hală industrială,  cu trei spații separate, total 250mp.   Cu montaj de jgeab metalic, tablouri separate pt. fiecare utilaj, iluminat,  4 tablouri electrice plus unul general cu contor electronic.   Montaj senzori pt.alarmă antiefracție și incendiu,  camere de luat vederi interne și externe,  proiectoare pentru afară cu senzor de amurg și mișcare,  LAN dus peste tot etc.  2km de conductor divers.  

Un singur electrician care lucrează în timpul zilei plus un ajutor. Două sâmbete și duminici,  plus 10 zile lucrate de la ora 5PM la 9-10PM.
2000 lei avans pt. materiale diverse, decontate cu factură și chitanță.
Total materiale (tot, inclusiv becurile led) = 13000 lei
Total manoperă (ff) = 8000 lei

Zero avans la manoperă.   Achitat la recepția finală.

Materialele le-am cumpărat de la un furnizor recomandat de electrician.   Îi dă 10% din valoarea cumpărăturilor clienților aduși de el.   Nu m-a deranjat pt. că prețurile au fost puțin sub Dedeman.  Problema lor.   Nici nu s-a ascuns de mine că are comision.

Nu vreau să te necăjesc,  am trecut prin situații asemănătoare și știu cât de neplăcut este să te simți furat, plus timp pierdut, plus greața față de oameni.

Vreau doar să spun că alegere meseriașilor trebuie făcută după reputație. Îi ceri niște referințe și întrebi câțiva beneficiari cu care au mai lucrat în trecut.   Dacă omul este cinstit, nu are nicio problemă să-ți de relații despre el și despre lucrările trecute.   Dacă are rețineri atunci mai bine lipsă.

Este de preferat să nu faci nimic, să nu te ambiționezi cu termenele de finalizare. Mergi pe varianta safe  “e gata când este gata, peste o lună sau peste 3 ani”.
Dacă ești în criză de timp și vrei musai să termini la data pe care ți-ai propus-o, atunci ai toate șansele să fii victima unor țepari.

Edited by tomaso, 01 February 2020 - 09:33.


#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 09:31, said:

.....
Ceea ce este acolo se poate face în câteva zile, maxim 10 zile.  
Costul manoperei nu ar trebui să treacă de 7-8000 lei.  
...
Scrie undeva cite apartamente sint , cite coloane si alte detalii de faci pretul " din birou " ?
.............
@Bogdan 2222/ acum , nici ce-ai reparat tu nu este ok .
Pt prima faza si turnat sapele , cu incalzire in pardoseala sau nu , trebuia facuta instalatia sanitara , inchisa , si tinuta in proba de presiune , si macar sau doar instalatia electrica din sapa . Restul, tablou , doze , se faceau ulterior .
Nu ai stiut cu cine si cum sa lucrezi . capeti experienta .

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Dacă ești trecut prin mai multe astfel de lucrări îți poți face o idee și să estimezi un preț orientativ folosind informațiile disponibile.

#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 09:48, said:

Dacă ești trecut prin mai multe astfel de lucrări îți poți face o idee și să estimezi un preț orientativ folosind informațiile disponibile.
Uite ca eu sint trecut prin sute de asemenea lucrari si nu pot face un pret pe vorbe ....

#12
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Asta e calitatea oamenilor in patrie.Cit despre reclamat nu ai unde,oricine isi deschide firma azi.Nu poti decit sa faci singur,sau incerci diverse firme,si implicit iei diverse tepe...

#13
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Cine verifica si cum verifica proiectul instalatiei electrice de dupa contor ?

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Initiator, citesc si ma intristez. Tu pare ca te pricepi, ca ai notiuni. Daca pe tine te-au aburit in halul asta, ce sa zic eu si altii ca mine, care nu ne pricepem. Astia sint doreii in ziua de azi. Cand ma uit ce calumea ies anumite lucrari, imi vine sa plang. Cand te apuci de orice lucrare, mare sau mica, in care ai nevoie de meseriasi, ar trebui mai intai sa-ti dea un zar, sa vezi ce doreii capeti. Pentru ca mai tot tine de noroc. Tu ai avut bani sa repari, dar altii care sint cu buget limitat ?

#15
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 09:31, said:

Inițiator,  


Este de preferat să nu faci nimic, să nu te ambiționezi cu termenele de finalizare. Mergi pe varianta safe  “e gata când este gata, peste o lună sau peste 3 ani”.
Dacă ești în criză de timp și vrei musai să termini la data pe care ți-ai propus-o, atunci ai toate șansele să fii victima unor țepari.

Asa este.
Din pacate aveam deja semnat un contract cu firma de incalzire.
Am incercat cu un electrician particular. Dar comenta de fiecare data la orice facea. Mai mult statea de vorba. Asa am ajuns la ideea sa incerc cu firma. Firma am si eu. De 20 de ani. Toata piata ne vorbeste de bine. Prefer sa piedem noi decat sa incurcam un client.

Ideea este ca trebuie sa curmam practicile astea. Adica chiar nu se intampla nimic cu teparii. In ce tara traim?

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmariovrs, on 01 februarie 2020 - 09:04, said:


Cineva s-a trezit cu fata la cearsaf? Posted Image

Probabil e seful echipei care il preseaza pe initiator sa-i mai dea 10 mii de lei.

View Posttomaso, on 01 februarie 2020 - 09:31, said:

alegere meseriașilor trebuie făcută după reputație.

Mda... Ca doctorii. Tu ai auzit de proverbul cu pomul laudat ?

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostBogdan2222, on 01 februarie 2020 - 10:24, said:

......Firma am si eu. De 20 de ani. Toata piata ne vorbeste de bine. .....
Greu de crezut , daca in 20 de ani nu ai deja relatii pe la toate firmele posibile , prieteni care sa te ajute , invete ....
daca nu ai peste 1000 de contacte in telefon , nu ai firma....

#18
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012

View Post3matrix, on 01 februarie 2020 - 09:44, said:

Scrie undeva cite apartamente sint , cite coloane si alte detalii de faci pretul " din birou " ?
.............
@Bogdan 2222/ acum , nici ce-ai reparat tu nu este ok .
Pt prima faza si turnat sapele , cu incalzire in pardoseala sau nu , trebuia facuta instalatia sanitara , inchisa , si tinuta in proba de presiune , si macar sau doar instalatia electrica din sapa . Restul, tablou , doze , se faceau ulterior .
Nu ai stiut cu cine si cum sa lucrezi . capeti experienta .


Nici nu vreau sa ma gandesc ca poate curge ceva si trebuie sa sparg.
Nu se poate sparge sapa. Rupi incalzirea.
Pe motivul acesta eu an tras la dublu tevile de apa. Oricum erau 4 bai si o bucatarie toate inseriate pe o singura teava.
Adica oricum nu aveai presiune la ultimul robinet.
Acum sunt duse coloane din camera tehnica in fiecare baie.
Sper sa nu fie toate defecte.

Recunosc. M-am grabit. Nu am experienta. Dar sa nu te apere nici o lege de tepari. Parca este prea de tot. Moralitatea a disparut deja.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate