Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Unde reclam o firma de electricieni?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post3matrix, on 01 februarie 2020 - 10:27, said:

Greu de crezut , daca in 20 de ani nu ai deja relatii pe la toate firmele posibile , prieteni care sa te ajute , invete ....
daca nu ai peste 1000 de contacte in telefon , nu ai firma....

Also sprach 3matrix...

#20
MirceaMFx

MirceaMFx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.10.2019
Îți recomand să îl dai în judecată, nu firma, persoana responsabilă, șef, în baza noului cod civil art. 999. Vei avea de plătit taxa de timbru (în funcție de câte despăgubiri ceri)  și va dura mult dar merită. În felul acesta nu va mai face altcuiva rău și (sper) vor recurge mai mulți la soluția asta astfel încât să nu se mai facă așa în general.

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,419
  • Înscris: 13.02.2006
Incearca intai la OPC.
Posteaza aici numele firmei cu cuvinte cheie gen Teapa firma xxx, firma xxx NU lucrati cu ei, etc...
Google le va indexa si ii vei scuti pe alti viitori clienti sa pateasca ceea ce ai patit tu.
Eu ma ocup de fotovoltaice si nu mai departe de saptamana trecuta am refacut o lucrare care arata cam ca la tine.

Attached Files

  • Attached File  TTT.jpg   123.46K   106 downloads

Edited by rinaldoparaipan, 01 February 2020 - 10:57.


#22
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostIon_de_la_Raion, on 01 februarie 2020 - 10:38, said:

Also sprach 3matrix...
Ich habe 2380 !

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrinaldoparaipan, on 01 februarie 2020 - 10:55, said:

Incearca intai la OPC.
Posteaza aici numele firmei cu cuvinte cheie gen Teapa firma xxx, firma xxx NU lucrati cu ei, etc...
Google le va indexa si ii vei scuti pe alti viitori clienti sa pateasca ceea ce ai patit tu.
Eu ma ocup de fotovoltaice si nu mai departe de saptamana trecuta am refacut o lucrare care arata cam ca la tine.

     Grozava lucrare. Nu inteleg de ai mai pus copex. Cablurile sunt oricum expuse. De curiozitate: la ce scoala de electricieni ai studiat ?

#24
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,419
  • Înscris: 13.02.2006
Asa arata INAINTE sa o refacem noi.
Multumesc oricum de observatie.....

Edited by rinaldoparaipan, 01 February 2020 - 11:11.


#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcspot, on 01 februarie 2020 - 11:07, said:

Grozava lucrare. Nu inteleg de ai mai pus copex. Cablurile sunt oricum expuse. De curiozitate: la ce scoala de electricieni ai studiat ?
relaxeaza-te, bea o cafea si citeste din nou, n-ai inteles nimic!

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrinaldoparaipan, on 01 februarie 2020 - 11:09, said:

Asa arata INAINTE sa o refacem noi.
Multumesc oricum de observatie.....

    Lasa ca am vazut si poza cealaltă. Se pare insa ca a disparut.

#27
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012

View Post3matrix, on 01 februarie 2020 - 10:27, said:

Greu de crezut , daca in 20 de ani nu ai deja relatii pe la toate firmele posibile , prieteni care sa te ajute , invete ....
daca nu ai peste 1000 de contacte in telefon , nu ai firma....

Din pacate nici un cunoscut nu a vrut sa imi recomande pe cineva.
Electricianul adus initial a fost recomandat de un client. Dar si asa.
Omul vroia 5000 RON si sa lucrez cu el. Dar nu se putea lucra cu el.

Ca exemplu. Am cumparat masina de taiat canale. Cu aspirator cu tot.
Dar el incerca sa taie canalele de jos in sus. Si era greu. Masina grea, furtunul de aspirator atarna si acela.
I-am explicat ca poate este mai usor sa taie de sus in jos. Ca il ajuta gravitatia.
A stat la parlamentari 3 ore pe tema asta.
Apoi a inceput sa taie cu flexul normal. Se umplea de praf din cap pana in picioare.
Isi dadea salopeta jos is incepea sa o scuture de praf, izbind-o de un stalp de beton , de credeai ca vrea sa darame stalpul. Apoi mai comenta o ora.
Asta a fost singura recomandare in materie de electricieni care am avut-o.

Cred ca o idee buna esta sa se faca un site cu recomandari. Dar si asa. Teparii se vor recomanda intre ei.
Chiar nu vad solutie. Decat poate legala. Sa il dai in judecata si sa il scoti dator pe viata. Poate de firca amenzilor sa se intample ceva. Chiar nu stiu.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Poti sa le faci reclamatie (si) la ANRE.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu sunt caracter mai dusmanos si nu l-as ierta.
Doar 5 minute de cautare pe google si am gasit asta:
https://portal.anre....oriServiciiPJEF
Verifica firma daca e autorizata.
Poti verifica muncitorii daca le stii numele.
https://portal.anre....cieniAutorizati

Din ce stiu eu,exercitarea fara drept a unei profesii se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.
Chiar daca nu o sa te judeci cu firma aceea,o sesizare la ANRE e destul ca sa fie urmarit.Cred.

Edited by sloimi, 01 February 2020 - 13:35.


#30
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View PostBogdan2222, on 01 februarie 2020 - 11:47, said:

Din pacate nici un cunoscut nu a vrut sa imi recomande pe cineva.
Electricianul adus initial a fost recomandat de un client. Dar si asa.
Omul vroia 5000 RON si sa lucrez cu el. Dar nu se putea lucra cu el.

Ca exemplu. Am cumparat masina de taiat canale. Cu aspirator cu tot.
Dar el incerca sa taie canalele de jos in sus. Si era greu. Masina grea, furtunul de aspirator atarna si acela.
I-am explicat ca poate este mai usor sa taie de sus in jos. Ca il ajuta gravitatia.
A stat la parlamentari 3 ore pe tema asta.

Bogdan ,nu stiu cum ai atata rabdare, dar problema e asa: AI contract cu ei ca FIRMA cu firma sau ca PERsoana Fizica?

Noi facem distributie de materiale electrice si am contact cu mutle firme, si nu le tin partea.
Trebuei vazut Exact ce scrie in contract si legea reglementarilro in constructii.

SA ai poze cum au lasat ei si copii la citatia de preluare a materialelor ramase catre ei.

Se poate rezolva legal, trebuei sa iti plateasca prejudicii si vor fi amendati daca vrei sa faci dreptate.


Apoi a inceput sa taie cu flexul normal. Se umplea de praf din cap pana in picioare.
Isi dadea salopeta jos is incepea sa o scuture de praf, izbind-o de un stalp de beton , de credeai ca vrea sa darame stalpul. Apoi mai comenta o ora.
Asta a fost singura recomandare in materie de electricieni care am avut-o.

Cred ca o idee buna esta sa se faca un site cu recomandari. Dar si asa. Teparii se vor recomanda intre ei.
Chiar nu vad solutie. Decat poate legala. Sa il dai in judecata si sa il scoti dator pe viata. Poate de firca amenzilor sa se intample ceva. Chiar nu stiu.


#31
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Fa sesizare la ANRE. Le spui numele firmei, le trimiti copie dupa contractul in care se stipuleaza clar ca ei iti fac inst electrica.

Din pacate ANRE nu are organism de control (ma rog,  au ei ceva dar paradoxal controleaza doar firmele care au ANRE, nu ciubucarii),  ITM-ul nu colaboreaza cu ANRE.  ISU isi vad doar de ale lor. Cei de la Electrica cer doar ca dosarul de interior sa fie semnat de o firma autorizata, nu verifica niciodata cine realizeaza instalatiile electrice si cum le realizeaza.

Una peste alta asa ajung toti Doreii zidari sa faca instalatii electrice si la urma dau 150 RON unei firme autorizate ANRE pentru dosar.

Unul care incearca sa respecte legea are sanse mici: taxe, impozite, echipamente, raspundere. Astea costa bani. Vine Dorel si face la jumatate de pret lucrarea.


O solutie ar fi ca ANRE sa aiba reprezentanti zonali care sa semneze conformitatea lucrarilor electrice,  cu asumarea raspunderii.
Dar asta implica pentru proprietar sa isi plateasca un proiect electric care costa bani si sa plateasca o taxa de verificare celui de la ANRE.

#32
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 01 februarie 2020 - 10:23, said:

Initiator, citesc si ma intristez. Tu pare ca te pricepi, ca ai notiuni. Daca pe tine te-au aburit in halul asta, ce sa zic eu si altii ca mine, care nu ne pricepem. Astia sint doreii in ziua de azi. Cand ma uit ce calumea ies anumite lucrari, imi vine sa plang. Cand te apuci de orice lucrare, mare sau mica, in care ai nevoie de meseriasi, ar trebui mai intai sa-ti dea un zar, sa vezi ce doreii capeti. Pentru ca mai tot tine de noroc. Tu ai avut bani sa repari, dar altii care sint cu buget limitat ?

Am ajuns sa ma pricep ca a trebuit sa invat sa repar utilajele din firma. Am terminat politehnica in 1994 dar metalurgie. Am terminat cand nu mai exista metalurgia. M-am angajat pe calculator. Un hobby din studentie, cum sunt acum telefoanele smart. Incet incet am cumparat robotei apoi roboti industriali. Am ajuns in 2008 la 30 de angajati si chiar mai multe masinarii care faceau de tot felul. Cine sa le repare? Tot Bogdan a invatat. Acum suntem 5 oameni in firma. Cine mai are timp sa vada de Doreii? Nimeni. Si ei mi-au tras-o. Bani am scos din piatra seaca. Dupa 20 de ani de firma imi fac si eu casa. Am luat credite am intarziat furnizori etc. Sunt intr-o dilema. Probabil este mai eficient sa salvezi bani facand eu munca oricui. Sau sa imi fac munca sa castig si sa ma arda Doreii. Ca o paranteza. Sotia imi spune zilnic ca ne irosim ce a mai ramas din viata in Romania. Mie imi cam pare rau pentru anii cat am luptat pe aici. Dar cred ca ma duc unde este mai ieftin biletul de avion. Sa fiu eu Dorelul lor pe acolo.

#33
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postrinaldoparaipan, on 01 februarie 2020 - 10:55, said:

Incearca intai la OPC.
A mai scris cineva mai sus, dar văd că unii nu pricep și pace: ANPC-ul se ocupă doar de reclamațiile persoanelor fizice, n-are nicio treabă cu operatori economici care dau țepe altor operatori economici.

Bogdan2222
Pentru ca un operator economic să poată proiecta și executa instalații electrice LEGAL, nu este suficient să aibă codul CAEN 4321, ci trebuie să posede și atestat ANRE (atestatul nu este totuna cu autorizarea!!!). Operatorii economici atestați ANRE pot fi găsiți pe site-ul Autorității cu pricina. Dacă firma care v-a „țepuit” se regăsește în lista de pe site-ul ANRE, atunci trebuie să sesizați acolo și să cereți să li se retragă atestarea. Dacă nu se regăsește acolo, înseamnă că n-au nicio treabă cu ANRE-ul și lucrează ilegal din punctul ăsta de vedere. Puteți să-i reclamați la ANRE chiar și în situația asta și vor primi o amendă foarte mare (vreo 20000 lei, parcă). Nu cunosc exact legislația, dar poate ar trebui să reclamați și la ISC.
Oricum, să rețineți, pentru viitor: dacă veți mai avea vreodată nevoie de o lucrare de instalații electrice cu proiect, factură și garanție, primul lucru pe care trebuie să-l faceți după ce găsiți o firmă de profil este să-i solicitați atestatul ANRE și să verificați pe site dacă se regăsește acolo.

#34
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View PostBogdan2222, on 01 februarie 2020 - 18:03, said:

Am ajuns sa ma pricep ca a trebuit sa invat sa repar utilajele din firma. Am terminat politehnica in 1994 dar metalurgie. Am terminat cand nu mai exista metalurgia. M-am angajat pe calculator. Un hobby din studentie, cum sunt acum telefoanele smart. Incet incet am cumparat robotei apoi roboti industriali. Am ajuns in 2008 la 30 de angajati si chiar mai multe masinarii care faceau de tot felul. Cine sa le repare? Tot Bogdan a invatat. Acum suntem 5 oameni in firma. Cine mai are timp sa vada de Doreii? Nimeni. Si ei mi-au tras-o. Bani am scos din piatra seaca. Dupa 20 de ani de firma imi fac si eu casa. Am luat credite am intarziat furnizori etc. Sunt intr-o dilema. Probabil este mai eficient sa salvezi bani facand eu munca oricui. Sau sa imi fac munca sa castig si sa ma arda Doreii. Ca o paranteza. Sotia imi spune zilnic ca ne irosim ce a mai ramas din viata in Romania. Mie imi cam pare rau pentru anii cat am luptat pe aici. Dar cred ca ma duc unde este mai ieftin biletul de avion. Sa fiu eu Dorelul lor pe acolo.
Ca o paranteza pt " regretele " tale , eu m-am reprofilat de 3 ori in viata si am constatat ca ce faci tu cu mana ta e mult mai bine decat Doreii de pe piata .
De asta am intrebat cine si cum verifica instalatia de dupa contor ( a raspuns un coleg ca nimeni ) , vaznd ca te pricepi cat decat + ajutor net /forum , puteai face tu tot si le faceai bine .

#35
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postflomelomanul, on 01 februarie 2020 - 19:26, said:

......
Pentru ca un operator economic să poată proiecta și executa instalații electrice LEGAL, nu este suficient să aibă codul CAEN 4321, ci trebuie să posede și atestat ANRE (atestatul nu este totuna cu autorizarea!!!). Operatorii economici atestați ANRE pot fi găsiți pe site-ul Autorității cu pricina. Dacă firma care v-a „țepuit” se regăsește în lista de pe site-ul ANRE, atunci trebuie să sesizați acolo și să cereți să li se retragă atestarea. Dacă nu se regăsește acolo, înseamnă că n-au nicio treabă cu ANRE-ul și lucrează ilegal din punctul ăsta de vedere. Puteți să-i reclamați la ANRE chiar și în situația asta și vor primi o amendă foarte mare (vreo 20000 lei, parcă). Nu cunosc exact legislația, dar poate ar trebui să reclamați și la ISC......
Doar o paranteza .
...va mirati ca nu vrea lumea sa munceasca in tara asta .
Meseriile au ajuns secte religioase .
Nu este suficient ca un tinar face o scoala si capata o calificare , mai trebuie si 1435489 de autorizari si superautorizarii pt a putea lucra ...ca in caz contrar nu este atestat ! si daca munceste risca puscaria , nu ????
Mortii ei de tara .....
De fapt citiva mai cu mot s-au catarat in ierarhie si acum muncesc doar dind stampile pe autorizatii la prosti .
Numai piata libera nu este asta . ...si culmea , multi " dorei " cum spuneti voi , pot face lucrurile mai ok decit " stampilatii '.
valabil si in alte meserii .

#36
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Ce aveti cu Dorel? Eu stiam ca Dorel este personajul cu doua maini stangi si putin lenes! Credeti ca "patronul" electrician aduce a Dorel?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate