Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Unde reclam o firma de electricieni?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 adisz, on 01 februarie 2020 - 12:02, said:

Poti sa le faci reclamatie (si) la ANRE.
acum dupa ce-a astupat cu sapa si-a facut celalalt electrcian modificarile?
tarziu

#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009
Ia da numele firmei si contractul pt ca firmele specializate in inst el nu fac si sanitare maturari si etc,
altfel cred ca e altceva.

#39
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

 bdx100, on 01 februarie 2020 - 10:06, said:

Cine verifica si cum verifica proiectul instalatiei electrice de dupa contor ?

Verificator de proiecte la cerinta Ie (instalatii electrice).

https://www.mlpda.ro...catori-proiecte

#40
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 buha, on 06 februarie 2020 - 21:31, said:

Verificator de proiecte la cerinta Ie (instalatii electrice).

https://www.mlpda.ro...catori-proiecte
Nu vine nimeni sa verifice instalatia de dupa contor la utilizatorul casnic .

#41
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012

 adisz, on 01 februarie 2020 - 12:02, said:

Poti sa le faci reclamatie (si) la ANRE.

Tocmai am facut.
De mai multe zile nu dorm noaptea de nervi , iar intr-o noapte am citit legea energiei din Monitorul oficial 485. Acolo la art 93 aliniat 1, si 2 se interzice lucrul fara autorizatie ANRE. Sunt o gramada de tipuri de autorizatii. Pentru interior pentru exterior, in functie de tensiune si putere. Amenzile sunt..... de la 40.000 la 200.000 RON. Chiar sunt curios ce se intampla. Mai urmeaza ITM-ul. Echipa lui era din necalificati. Veneau 5 oameni. Toti angajati ai lui. Nu erau in subantrepriza. Dar pe firmeinfo firma apare cu un singur angajat.

 EMPP, on 02 februarie 2020 - 13:27, said:

acum dupa ce-a astupat cu sapa si-a facut celalalt electrcian modificarile?
tarziu

Am zeci de poze.
Important este ca lucreaza fara autorizare. Atunci ce rost mai au autorizarile?

Si mai important este ca a sustinut ca are autorizare.
A fost recomandat de un site -- www.necesit.ro---care sustine ca recomanda numai electicieni verificati.
Acolo l-am gasit.
Consider ca este cam inselaciune. Adica calitati mincinoase. Adica urmeaza si o plangere la politie.

 anaki, on 04 februarie 2020 - 21:01, said:

Ia da numele firmei si contractul pt ca firmele specializate in inst el nu fac si sanitare maturari si etc,
altfel cred ca e altceva.

Firma este: Mex Mebely srl

#42
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012
Promit sa revin cu noutati pe masura ce primesc raspunsurile la reclamatii.

Ca o paranteza. Nu atat pentru bani, nici pentru intarzierea de 3 luni a constructiei, nici pentru munca depusa pentru a repara dupa ei- desi ajunsesem sa vorbesc singur pe strada de nervi va muncesc dupa Dorei, fac reclamatii si nu las tzeapa trasa si gata.

Fac reclamatii mai mult pentru discutiile umilitoare avute cu patronul firmei. Care desi ii explicam ca nu a facut nici jumate de treaba, si oricum ce a facut s-a demontat, iar eu i-am platit practic ce a facut prost. El avea pretentia sa ii platesc si ce nu facuse deloc. Ca in contract scria ca se face si se plateste. Adica sa platesc si ce nu facuse numai ca asa scria in contract. Oare asa s-a ajuns sa se faca bussines?  Abordarea aceasta m-a ambitionat sa nu il las.
Am vorbit cu prieteni despre caz. Mai toti spuneau: "- Bine ca te-ai priceput sa vezi si sa repari. Altfel ori mureai electrocutat ori luai foc".

Aici este o mare problema. Cine verifica instalatia dupa contoar? Sunt mie la suta sigur, ca marea majoritate a celor ce isi construiesc case nu stiu ca electricianul trebuie atestat si nici nu au habar de normative electrice. Nu cred ca cineva care plateste zeci de mii de euro sa ridice o casa se uita la 2 sau 3 mii cat costa sa aiba o instalatie electrica buna. Cu PRAM la impamantare, paratraznet etc. Dar nu se cunoaste problema. Nici eu nu am stiut de autorizarea ANRE. Eu am crezut ca toti oamenii sunt ca mine. Corecti si isi fac treaba cu raspundere. Aici ar trebui ISC-ul sa ia masuri. Macar sa informeze atunci cand platesti taxa de incepere a lucrarilor. Sau Primaria cand elibereaza autorizatia de construire, sau dirigintele de santier, Nu stiu cine, dar cineva sa spuna ca trebuie sa ai electrician autorizat. Si cum sa il verifici la autorizatie pe site-ul ANRE.

#43
Bogdan2222

Bogdan2222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.08.2012
Azi am fost la 2 avocati. Primul a spus din start ca nu are rost sa pierd timpul. Al doilea a spus la fel. Dar a continuat ca daca este sa lucrez cu el mai bine ma ajuta sa mut firma in sediul nou. Adica macar facem ceva folositor, scap din hala, mut firma in casa ei. In concluzie daca nu verifici cu cine lucrezi si ii mai si platesti, ai pierdut si banii si timpul. Daca incerci sa recuperezi ceva, doar vei pierde alt timp si alti bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate