Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

SUMAL pe Windows 10

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#19
Flopy2020

Flopy2020

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 15.09.2020
Ma poate ajuta cineva cu eroarea aceasta?
"50010, CODUL FISCAL EXISTA IN BAZA DE DATE"

#20
leanuk_iu

leanuk_iu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 15.09.2014

 Vasiloiu99, on 09 aprilie 2020 - 14:50, said:

Pare sa nu fie instalata corect baza de date ori sumal e prea imbecil sa citeasca baza de date corect. Da-mi datele de la TeamViewer intr-un mesaj privat sa te ajut, ca daca tot stam pe topic rezolvam ciu-ciu.
Salut. si eu primesc eroare de baza de date, cand incerc sa restaurez baza primesc eroare, "specified SQL server not found. ConectionOpen(connect)", apoi " nu ma pot conecta la serverul de baze de date" iar a 3 fereastra "Nu pot salva baza veche". mersi

#21
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Verificati si drepturile de acces ale tuturor aplicatiilor instalate. In W10, este posibil ca BD sa fie instalata fara erori, app fara erori, toate migrarile facute aparent OK dar, app nu poate sa acceseze BD din motive de securitate. W10 are alte setari implicite, are 'windows features' ce au fost mereu instalate 'by default', neinstalate acum 'by default'. Multe se rezolva cu o bifa pusa unde trebuie in "Turn Windows features on or off".  Mesajele de eroare nu te ajuta prea mult, sunt de genul mentionat mai sus: "specified SQL server not found. ConectionOpen(connect)". Acest mesaj nu inseamna ca baza de date nu este instalata corect. Nici ca sumal este imbecil. Poate insemna ca Sumal nu este lasat sa comunice cu BD.

 Flopy2020, on 14 octombrie 2020 - 22:46, said:

Ma poate ajuta cineva cu eroarea aceasta?
"50010, CODUL FISCAL EXISTA IN BAZA DE DATE"
in baza de date exista deja inregistrat codul 50010 si nu sunt acceptate inregistrari duble. incearca sa intri pe modificare/editare a codului 50010

Editat de radu_me, 31 octombrie 2020 - 00:26.


#22
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 650
  • Înscris: 07.07.2003
"specified SQL server not found. ConectionOpen(connect)" poate sa insemne si un fisier de configurare (ceva *.ini sau *.config) de unde citeste aplicatia calea catre baza de date. Daca se schimba ceva in adresa, trebuie editat fisierul si pusa adresa noua.

#23
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 28.04.2014

 leanuk_iu, on 31 octombrie 2020 - 00:05, said:

Salut. si eu primesc eroare de baza de date, cand incerc sa restaurez baza primesc eroare, "specified SQL server not found. ConectionOpen(connect)", apoi " nu ma pot conecta la serverul de baze de date" iar a 3 fereastra "Nu pot salva baza veche". mersi
Vezi dacă baza de date e instalată corect. Din eroare pare că nu există baza de date instalată. La colegul, problema a fost că nu avea backup, iar când intra în Sumal, programul nu îi detecta tabelele din bază. A trebui să instalezi într-o masină virtuală Sumal-ul pe un Windows 7 și să ia baza de acolo creată corect.
În curând ar trebui să primim Sumal 2.0,și sper să fie refăcut de la 0 cu suport pentru ultimele versiuni de SQL (de preferat ceva peste 2012 sau 2014+).

#24
teluq

teluq

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 28.06.2010
Multumesc frumos @Vasiloiu99 pentru tutorilaul pentru instalarea si configurarea aplicatiei SUMAL. Este un tutorial foarte explicit si usor de umarit!

#25
dumbybeatle

dumbybeatle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.01.2021
Salut, dupa o reinstalare corespunzatoare de windows am probleme cu sumal agent, adica imi da eroare la restaurarea bazei de date, dupa ce selectez file.bak imi inchide aplicatia bruysc, va rog ajutati-ma!

#26
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 28.04.2014
@dumbybeatle vedeți dacă aveți versiunea de SQL 2008 R2 instalată. Dacă nu vă descurcați îmi puteți da datele de la TeamViewer în privat și să pot ajuta mai ușor.

Iar pentru restul, în curând intră în viguare Sumal 2.0. În Prahova s-a anunțat că de la 1 Februarie 2021 întră în viguare Sumal 2.0.

Editat de Vasiloiu99, 29 ianuarie 2021 - 23:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate