Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

administrare proprietati

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Ce stiti despre aceste servicii de administrare proprietati, apartamente?
Am o cunostinta care nu mai locuieste in Romania, are 2 apartamente date cu chirie, pana acum s-a descurcat singur, dar acum nu mai are timp, energie sa se ocupe de administrarea lor.
M-a rugat sa ma interesez de acest serviciu si cam cat ar costa.
Am gasit ceva de genul faci contract cu o agentie pe 2 ani, platesti la inceput 50% din pretul chiriei si 10% apoi lunar din pretul chiriei, apoi ei se ocupa de tot, gen incasare chirie, platit utilitati,platit impozite, taxe, verificat din cand in cand apartamentul si alte servicii ce se ivesc pe parcurs( diverse reparatii, curatenie) eventual daca iti pleca chiriasii inainte de acesti 2 ani nu mai percep alt comision.

Voi ce informatii aveti in acest sens? este bun un asemenea serviciu pentru prietenul meu? sa caute o firma sau o persoana fizica de incredere?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
pe tine te doare la urechea stanga sa poti face asta ? si sa castigi ceva bani ?

#3
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019

 miki3, on 30 ianuarie 2020 - 02:02, said:

Voi ce informatii aveti in acest sens? este bun un asemenea serviciu pentru prietenul meu? sa caute o firma sau o persoana fizica de incredere?

100 de euro din chiria de 400 de euro se ia de cei care se ocupă de apartamentele străinilor închiriate în România.

Nevastă-mea se ocupă și cu din astea, eu am cam tras pe dreapta.

Întâi caută chiriași pentru ăia și după aia pentru noi, adică un chiriaș bun îl bagă la străini și un chiriaș mai prost îl bagă la noi.

Dacă nu e un prieten sau cineva apropriat va sta ăla cu apartamentele goale și nu va avea chiriași.

Pentru 10% din chiria lunară nici dracu nu se dă jos din pat să-i caute chiriași lui ăla.

Editat de marin1973, 30 ianuarie 2020 - 07:40.


#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.564
  • Înscris: 24.02.2017
Locurile de veci le pot incadra tot la proprietati ? :)   O sa radeti dar dupa ce mor ar fi dragut sa se ocupe cineva de mormant si sa nu cada in paragina, napadit de balarii....

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.135
  • Înscris: 25.06.2007

 miki3, on 30 ianuarie 2020 - 02:02, said:

apoi ei se ocupa de tot, gen incasare chirie, platit utilitati,
Utilitatile trebuie sa le plateasca chiriasul.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.564
  • Înscris: 24.02.2017
Dar cineva trebuie sa se asigure ca sunt platite la timp.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
De obicei, se plateste un comision din chirie. Depinzand de valoarea chiriei si cheltuielilor adiacente, suma poate diferi, exact cum se intampla la operatorii de telecomunicatii: cu cat ai mai multe servicii, cu atat pretul per produs scade (si creste cel general, bineinteles).

Daca se apeleaza la o persoana fizica de incredere, un act oficial (o procura) este necesara pentru reprezentare plus un mic comision (evident, nimeni nu face nimic pe gratis). Conditia primara in afacerea asta (cu PF) este ca persoana care reprezinta sa isi dea interesul sa fie totul bine (sa fie chiriasi, platile sa fie facute la zi, etc).

#8
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019

 Bogotta, on 30 ianuarie 2020 - 08:21, said:

Locurile de veci le pot incadra tot la proprietati ? Posted Image   O sa radeti dar dupa ce mor ar fi dragut sa se ocupe cineva de mormant si sa nu cada in paragina, napadit de balarii....

Alea sunt concesionate și dacă trece o perioadă și nu mai plătește nimeni taxa riști să te evacueze proprietarul cu coșciug cu tot din garsoniera aia cu ușă în tavan.


 Pololica, on 30 ianuarie 2020 - 09:10, said:

Daca se apeleaza la o persoana fizica de incredere, un act oficial (o procura) este necesara pentru reprezentare plus un mic comision (evident, nimeni nu face nimic pe gratis). Conditia primara in afacerea asta (cu PF) este ca persoana care reprezinta sa isi dea interesul sa fie totul bine (sa fie chiriasi, platile sa fie facute la zi, etc).

Se ocupă avocații cu treburile astea sau cei care au firme serioase de imobiliare, nu toți aiuriții.

Nici un străin nu dă cheile unui apartament și să îl caute poliția după aia că s-a făcut PROSTITUȚIE în apartamentul lui.

Editat de marin1973, 30 ianuarie 2020 - 09:17.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Ma refeream la o persoana din anturajul celui care inchiriaza, nu un neica nimeni. Daca n-ai inteles, mai bine intrebai inainte.

Si daca se apeleaza la firme, crezi ca aia sunt sfinti? Poate in apartamentele respective nu vor fi o saptamana chiriasi. Crezi ca agentii (de joasa speta) nu vor aduce o fufa sub pretextul unei vizionari?

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.860
  • Înscris: 12.01.2018

 Karhu, on 30 ianuarie 2020 - 08:26, said:

Utilitatile trebuie sa le plateasca chiriasul.
se mai obișnuiește să plece după ce s-au adunat datorii babane și mai ciupește și una două chirii.unii au plecat cu purcel,cățel adică frigider tv etc

#11
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019

 Pololica, on 30 ianuarie 2020 - 09:29, said:

Ma refeream la o persoana din anturajul celui care inchiriaza, nu un neica nimeni. Daca n-ai inteles, mai bine intrebai inainte.

Si daca se apeleaza la firme, crezi ca aia sunt sfinti? Poate in apartamentele respective nu vor fi o saptamana chiriasi. Crezi ca agentii (de joasa speta) nu vor aduce o fufa sub pretextul unei vizionari?

Vezi că și cel mai bun prieten pe care îl ai după ce ai plecat din România poate să bage 2 prostituate în apartamentul tău și să facă și 3000 de euro pe lună cu alea.

Îți dă ție 400 de euro chirie, plătește 100 de euro întreținerea și din 2500 de euro care rămân își ia el 1000 de euro și câte 750 de euro fiecare prostituată.

Cam e bine să EVIȚI prietenii în cazuri din astea.

Cam e bine să EVIȚI și agențiile imobiliare mici că tot la fel fac și ăia.

Cam greu să găsești pe cineva de încredere și FĂRĂ 100 de euro pe lună nu se dă nici dracu jos din pat să aibă grijă și de apartamentul tău și să PRIMEȘTI tu restul chiriei fără să nu faci nimic.

Editat de marin1973, 30 ianuarie 2020 - 09:42.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.564
  • Înscris: 24.02.2017

 marin1973, on 30 ianuarie 2020 - 09:37, said:

Vezi că și cel mai bun prieten pe care îl ai după ce ai plecat din România poate să bage 2 prostituate în apartamentul tău și să facă și 3000 de euro pe lună cu alea.


Bre, proxenetismul este pedepsit de lege ...  Nu stiu cine se risca cu asa ceva...  Eu unul nu m-as risca.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
@ Marin: E bine! Ne meritam soarta! Unul n-are incredere, celalalt e cu gandul la mica ciupeala. Daca un prieten iti face asta, inseamna ca nu stai cu cine trebuie.

Eu am stat in chirie in casa unui prieten si ma comportam mai abitir ca la mine acasa, pentru simplul motiv ca el avea incredere ca nu ii distrug casa si ca ii platesc la timp totul, eu ca nu cauta pe altcineva sa ma inlocuiasca a doua zi.

#14
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019

 Bogotta, on 30 ianuarie 2020 - 09:44, said:

Bre, proxenetismul este pedepsit de lege ...  Nu stiu cine se risca cu asa ceva...  Eu unul nu m-as risca.

Păi tu ești proprietarul apartamentului ?

Voi credeți că alea care fac prostituție în centrul Bucureștiului au închiriat de la proprietari apartamentele ?

 Pololica, on 30 ianuarie 2020 - 09:47, said:

@ Marin: E bine! Ne meritam soarta! Unul n-are incredere, celalalt e cu gandul la mica ciupeala. Daca un prieten iti face asta, inseamna ca nu stai cu cine trebuie.

Eu am stat in chirie in casa unui prieten si ma comportam mai abitir ca la mine acasa, pentru simplul motiv ca el avea incredere ca nu ii distrug casa si ca ii platesc la timp totul, eu ca nu cauta pe altcineva sa ma inlocuiasca a doua zi.

Vezi că dacă îți dă unul un apartament și ia foc apartamentul ăla răspunzi tu conform contractului pe care îl faci cu el și NU răspunde chiriașul pe care îl bagi acolo.

Dacă chiriașul îl inundă pe ăla de sub el tot tu răspunzi și NU proprietarul care ți-a dat apartamentul să i-l închiriezi.

Lasă ce nu știi că nu am auzit la colțul blocului cum e să ai grijă de apartamentele altora.

Tu RĂSPUNZI pentru toate daunele și nu chiriașul pe care îl bagi acolo.

Deci 100 de euro pe lună să te ocupi cu GRIJĂ de un apartament nu e mult.

Editat de marin1973, 30 ianuarie 2020 - 09:55.


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă are apartamentele în  Craiova, dă un PM.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai sa-ti spun cum sta treaba. Proprietarul raspunde in legatura cu ceilalti in limitele legii. Daca chiriasul face pagube (similare cu ce ai zis tu), proprietarul raspunde in fata vecinilor, DAR chiriasul raspunde in fata propriatarului, tot conform contractului (care este lege intre parti)

Daca proprietarul stie ce face, sigur va avea o asigurare, iar cei de la asigurari nu ies in pierdere...

#17
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 marin1973, on 30 ianuarie 2020 - 09:37, said:

Vezi că și cel mai bun prieten pe care îl ai după ce ai plecat din România poate să bage 2 prostituate în apartamentul tău și să facă și 3000 de euro pe lună cu alea.
3000 euro din prostitutie? In Romania? Si in Occident e mare lucru. 20-50 euro e maxim pe partida cu vizita in 2 poate chiar 3 locuri, ce dureaza cel putin 30-60 minute. Fa calculele. Luam 50 euro inseamna 2 parteneri zi de zi. Pare ca nu e mare lucru. 2 ore pe zi. Dar in realitate este o gramada de timp mort intre. Alea cu programare si tarife mai mari sunt minoritati. Poate 1-5%. La 20 de euro ma indoiesc ca faci lunar suma asta. In Cluj au ajuns sa taxeza si 50 de lei. Asta spune mult.

Editat de Augustus1978, 30 ianuarie 2020 - 10:14.


#18
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.587
  • Înscris: 19.11.2019

 Pololica, on 30 ianuarie 2020 - 10:10, said:

Hai sa-ti spun cum sta treaba. Proprietarul raspunde in legatura cu ceilalti in limitele legii. Daca chiriasul face pagube (similare cu ce ai zis tu), proprietarul raspunde in fata vecinilor, DAR chiriasul raspunde in fata propriatarului, tot conform contractului (care este lege intre parti)

Daca proprietarul stie ce face, sigur va avea o asigurare, iar cei de la asigurari nu ies in pierdere...

Hai să îți spun eu cum e LEGAL - chiriașul are un troler sau 2 trolere și niște saci cu haine și dacă e student NU are nici măcar un venit LEGAL, deci NU răspunde cu nimic chiriașul și tot cel care primește cheile de la proprietar răspunde iar chiriașul este chemat în garanție dacă se ajunge la tribunal și NU se recuperează nici măcar un leu din daune că nu are cine să plătească daunele alea.

Deci NU se ajunge nici măcar să i se ceară LEGAL chiriașului banii pentru daunele pe care le face că e pierdere de timp.

Sigur ai primit multe chirii de mulți ani sau doar ai plătit chirie și așa ți se pare ție că este cum ai auzit pe la alții ?


Vezi ce e aia chemare în garanție prin tribunale ca să știi după aia dacă poți să mai recuperezi și măcar un bec de la un chiriaș după ce a dat foc la un apartament.

Editat de marin1973, 30 ianuarie 2020 - 11:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate