Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

capacitatea electrica a fotonului in vid

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
maccip

Mai este si un domn profesor, care mi-a atras atentia asupra coincidentei perfecte intre structura dinamica a electronului, modelata in fisier, cu formula spinului si cu figura de sinusoide opuse, de la experimentul Stern Gerlach. Care este dovada experimentala de necontestat si care mi-au intarit convingerea in corectitudinea modelului structurii dinamice a electronului.

Edited by calahan, 06 February 2020 - 18:07.


#74
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Baga-ti structura dinamica in cur ca nu asta ma intereseaza, zi-mi ce fel de inginer e domnul inginer.

#75
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Maccip

Nu stiu la care inginer te referi. Eu am inteles, din ce mi-a transmis un amic, ca domnul inginer Gheorge Adrian, autorul lucrari de pe sticul meu, este biofizician la o clinica din Grenoble. Pe cand dl inginer care imi mai da cate o sugestie, este inginer electronist. Dar chiar nu inteleg ce intereseaza chestiunile aste in dezbaterea noastra. Dl inginer are niste jargoane care te depaseste mult. Si eu unul nu asi indrazni nicio data sa postez asa ceva.

#76
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
presura

Dl Presura, din postarea dumneavoastra, care cantareste greu in cadrul discutiei, am inteles ca ati dat un raspuns rapid, prin prisma teoriilor pe care la stapaniti. Nu ati urmarit argumentatia din fisier. Acolo se pleaca o data de la formula lui Poynting, aplicata la anihilarea electronului. Iar in a doua parte, pentru determinarea capacitatii electrice, din cadrul structurii dinamice a fotonului, vazut ca motor electric liniar, se foloseste relatia cunoscuta  C=(epsilon0*S)/d. Si se gaseste aceeasi valoare pentru capacitatea electrica a fotonului in vid  Cfv=re.  Pe mine ma intereseaza daca puteti sa punctati greseli de rationament sau de calcul in aceasta argumentare. Va salut cu toata consideratiunea si imi cer scuze ca am venit cu repilca asa de tarziu. S-a intamplat ca acuma l-m vazut. Fiindca am fost suspendat cateva zile si eu am crezut ca mi-au inchis contul definitiv.

Edited by calahan, 18 May 2020 - 11:42.


#77
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
presura

Quote

banuiesc ca folositi modelul unei sfere incarcate, iimi spun, O fi modelul Poincare

Nu este vorba de sfera Poincare, ci este vorba de cilindrul in care este inscrisa sfera lui Arhimede. Cilindru care are aria laterala egala cu aria sferei inscrise in cilindru. Cred ca nu puteti sa admiteti ca la nivelul particulelor elementare nu poate functiona simetria sferica, din cauza intensitati gigantice a campului electric. Si functioneaza doar simetria cilindrica. Iar modelarea particulelor elementare ca niste bile compacte si rigide este o reprezentare gresita. Fiindca particulele elementare sunt sediile unor circulatii foarte intense ale campurilor fizice. De aceea pentru particulele elementare functioneaza numai modelul inelar cilindric. Aceasta idee ar trebui admisa ca o axioma.

Edited by calahan, 25 May 2020 - 07:39.


#78
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
presura e fizician, nu psihiatru.
Ai gresit cabinetul.

#79
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
maccip

Iar maccip este sigur un psihopat. Trebuie sa se controleze la un psihiatru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate