Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Construire s+p+e pe langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Sugestie: semineul prevazut in locul acelei bucati de zid (cred) din mijlocul parterului. Sunt seminee cu vedere din doua/trei parti, deci frumusetea focului va putea fi admirata din multe unghiuri.
Atentie la izolatia termica la acoperis: nu face economie acum, mai tarziu, daca vei dori sa imbunatatesti, nu vei mai putea!

#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
mie unul imi place proiectul... personal as inchide holul de la intrare si bucataria...mergi pe planseu dala - ai avantajul ca vei avea un tavan lis fara grinzi iar principalul dezavantaj ar fi costul mai ridicat decat un planseu clasic dar cred ca se compenseaza cu manopera mai mica la cofrat.

PS: Eu am montata statia asta : GV10 de la feco. Apa epurata are o usoara culoare maronie si un iz de apa statuta...nu miroase a canal dar nici nu e insipida.

#21
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007

View PostSorintech, on 27 ianuarie 2020 - 04:17, said:

As pune cate doua ferestre pe ambele laturi in dormitoare, ai spatiu in curte, nu mai stiu cum era cu fereastra spre vecin, desi daca ai balcon nu stiu de ce nu ai putea sa ai fereastra. In rest imi place designul ! Te-ai gandit sa o faci pe structura metalica ? Au cativa forumisti aici jurnalul cu asa ceva. Volumetric se preteaza. As face bucataria mai mare luand din sala de mese  si cu o intrare dinspre garaj, e elegant cu cumparaturile . Sincer eu as renunta la balcon si as face o terasa pe acoperis, sau macar un luminator deasupra patului matrimonial dar gusturi si gusturi Posted Image ! Semineu daca e doar de show sunt cu biogaz nu ai nevoie de cos ca vad un spatiu si la etaj sau e al doilea ? Baia de la etaj nu are usa, aia cu dresing .La etaj nu prea inteleg ce e anume e acolo cum urci scarile pe stanga, vezi ca scrie si hol parter la etaj.  Spor la treaba !
Pentru o mobilare mai usoara si ceva economie la tamplarie am lasat doar un perete cu spatiu vitrat pe zona de dormitoare.
Structura metalica nu ma prea atrage plus ca atat uzinarea cat si montajul la noi lasa de dorit si se foloseste flexul la greu aspect care cu siguranta scade durabilitatea in timp. O alta problema aparuta tot din montaj e data de diverse zgomote care apar in structura la dilatari si contractii . Nu cunosc foarte bine sistemul asa ca m-am indreptat spre clasic.
Terasa pe acoperis am avut in plan si cu un jacuzii mare acolo...din pacate am renuntat la idee din cauza costurilor. (poate la urmatoarea :)) )
La seminu e musai sa fie cu lemne altfel pentru mine nu are farmec..sa aud cum ''pusca'' lemnele pe foc :D


View Posttalica, on 27 ianuarie 2020 - 07:56, said:

Sugestie: semineul prevazut in locul acelei bucati de zid (cred) din mijlocul parterului. Sunt seminee cu vedere din doua/trei parti, deci frumusetea focului va putea fi admirata din multe unghiuri.
Atentie la izolatia termica la acoperis: nu face economie acum, mai tarziu, daca vei dori sa imbunatatesti, nu vei mai putea!

Cred ca voi alege un semineu cu vedere pe 2 laturi si atunci renunt la peretele din spre zona de luat masa care acum e cumva in prelungirea semineului.

View Postbrawnie, on 27 ianuarie 2020 - 10:48, said:

personal as inchide holul de la intrare si bucataria...


La bucatarie pentru cele doua laturi libere vreau sa pun niste panouri culisante din sticla sau hpl (inca nu stiu exact ) care sa imi permita sa inchid spatiul cand se gateste

#22
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Am mai facut modificari la plan parter.
Am renuntat la zona de spalatorie dintre garaj si bucatarie si am prelungit bucataria . Era un spatiu nu foarte bine gandit chiar ilogic. Acolo aveam masina de spalat ceea ce insemna ca de la etaj vin cu boarfele murdare la parter si apoi le duc inapoi. Multa plimbare. Mut masina de spalat si uscatorul in baia de la etaj (nu cea matrimoniala) si am rezolvat . Imi rezulta in schimb o bucatarie super mare ....mult mai mare decat e necesar dar vb. romanului ''asta e''

Attached Files



#23
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Masina de spalat / uscator in baie, nu se vor simti foarte bine pe termen lung. Aburul si umezeala le vor afecta. Nu uita ca va apare ca si spatiu util pt depozitare, spatiul de sub scara (nu pt masina spalat, in general). E bine sa ai in casa o mica incapere, unde sa poti "arunca" una alta: mop, matura, butoi cu varza murata. Deci cred ca era buna camara care ai desfiintat-o!

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postnotalone, on 27 ianuarie 2020 - 21:09, said:

... insemna ca de la etaj vin cu boarfele murdare la parter si apoi le duc inapoi. Multa plimbare. ..
Eu am asa, spalatoria la parter, sunt(em) multumiti.  "Baga mare" masina de spalat si nici nu se aude. Da' , mno, daca te-ai hotarat asa , nu mai are rost sa-ti descriu/explic.

View Postnotalone, on 27 ianuarie 2020 - 21:09, said:

. ..mult mai mare decat e necesar dar vb. romanului ''asta e''
E binePosted Image  ca ai adoptat atitudinea asta.

Cand iti face dorel cate o boacana:  ''asta e''
Cand nu ai bani de materiale bune si vezi ceva eftin :''asta e''
Cand apar probleme, de orice fel :''asta e''
''asta e'' , ''asta e'', ''asta e'', ''asta e'', ''asta e''

#25
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Lasa spatiul tehnic langa bucatarie!!! Nu il scoate.,,,te rog eu mult...
un singur lucru il regret la casuta pe care am construit-o si anume lipsa unui spatiu tehnic in care sa pot pune aspirator, mop cu galeata aferenta, matura, mop cu abur, MSV si uscator + diverse alte chestii care trebuie sa stea intr-o debara.

usa de la spatiul tehnic si peretele poti sa le muti sub scara... maresti putin bucataria si ai si spatiul tehnic

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Eu tin mașina de spălat si uscătorul in camera tehnica. Tot acolo si zona de depozitare scule si alte prostii. Recomand tuturor o camera tehnica, e extrem de utila.

Rufele le aduc de la etaj in coșul de rufe. Nu e o dramă.

#27
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nici eu nu concep o casa fara un spatiu tehnic: centrala, eventual boiler, tabloul electric general, rack pentru cablurile de curenti slabi (TV, internet, alarma, video), ceva rafturi de depozitat scule, mop, aspirator, etc.

eu am o baie/spalatorie la parter (de aprox 12mp) unde voi pune masina de spalat si uscatorul.

#28
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare. Imi amenajez in bucatarie un dulap pe post de debara pt mop, aspirator, produse de curatenie etc, cat si o camara pt produse care se utilizeaza mai des.
Chestia e ca din cauza terenuli prost de fundare (praf nisipos pconv=220kPa) si teren in panta o sa ma pricopsesc si cu o frumusete de beci sub toata casa unde evident mut zona tehnica si mai ramane loc sa depozitez orice.
Cu hainele spalate tinand cont ca am spatiu e cel mai logic sa ma plimb doar la etaj.
Avand sistem de ventilatie cu recuperare de caldura si umiditate electrocasnicele din baie nu vor avea de suferit


#29
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007

Quote

E binePosted Image  ca ai adoptat atitudinea asta.

Cand iti face dorel cate o boacana:  ''asta e''
Cand nu ai bani de materiale bune si vezi ceva eftin :''asta e''
Cand apar probleme, de orice fel :''asta e''
''asta e'' , ''asta e'', ''asta e'', ''asta e'', ''asta e''

Din pacate nu se poate fara compromisuri.cu siguranta vor aparea si in timpul executiei dar important e ca lucrurile sa ramana sub control.
La proiect am incercat sa optimizez cat mai bine spatiile raportat la ceea ce ne dorim .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate