Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Construire s+p+e pe langa Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Salutare,

Anul acesta vreau sa incep si eu nebunia construirii propriei case.
In prezent sunt la stadiul de obtinere avize si realizare dtac plus proiecte pe specialitati. Pe parte de instalatii imi doresc neaparat incalzire in pardoseala la parter si etaj precum si un sistem de ventilare cu recuperare de caldura. Incalzirea.. pe gaz daca se extinde reteaua in urmatori 2 ani, in caz contrar voi opta pt o pompa de caldura aer apa.
Structura de rezistenta va fi cel mai probabil in cadre, cu planseu dala peste parter iar peretii de inchidere din bca si acoperis terasa din tabla autoportanta.

Neclaritati am in prezent referitoare la statia de epurare, nu stiu ce si cum sa aleg dar mai studiez.

Am sa incerc in masura in care timpul imi permite sa tin la zi acest jurnal si sunt deschis la orice fel de sugestie

Attached Files



#2
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Parter / risipa de spatiu , semineu prost amplasat , lipsa hol intrare .

#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Nordul unde-i?

#4
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007

 3matrix, on 25 ianuarie 2020 - 15:05, said:

Parter / risipa de spatiu , semineu prost amplasat , lipsa hol intrare .

Hol la intrare este, chiar destul de generos (prea generos) .
In ceea ce priveste semineul pozitia a fost aleasa in asa fel incat sa poate fi vazut atat din locul de luat masa cat si de pe canapeaua din living dar fara sa interfereze cu tv ul. Rolul semineului e doar ornamental/hobby , nu pt a incalzi locuinta.

I

 Bucifon, on 25 ianuarie 2020 - 15:12, said:

Nordul unde-i?

Fatada principala, cu intrarea si casa scarii sunt orientate spre nord

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
o chestie importanta care am invatat-o cat am facut practica in cabinete de arhitectura este ca aproape nimeni nu foloseste terasele de la etaj, cel putin asa reiesea din statistici Posted Image . Stiu ca multi veneau cu ideea ca isi vor bea dimineata cafeaua acolo pe terasa, dar sa fim seriosi , cobori la parter sa faci cafea si urci inapoi in dormitor ca sa iesi pe terasa ? cand poti foarte bine sa bei cafeaua pe terasa din curte ?
Gandeste-te bine daca balcoanele de la etaj isi au rostul Posted Image

Orientarea e si ea foarte importanta .. marcheaza pe plan punctele cardinale. Baga ferestrele mari spre sud si incearca sa faci casa in asa fel incat terasa sa fie umbrita vara

Edited by Andreysc7, 25 January 2020 - 15:54.


#6
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007

 Andreysc7, on 25 ianuarie 2020 - 15:52, said:


Gandeste-te bine daca balcoanele de la etaj isi au rostul Posted Image

Orientarea e si ea foarte importanta .. marcheaza pe plan punctele cardinale. Baga ferestrele mari spre sud si incearca sa faci casa in asa fel incat terasa sa fie umbrita vara

Total de acord cu tine.  Cred ca singurul argument logic pentru balcon si consola de la acoperis e umbrirea ferestrelor pe timp de vara... singurul. Judecand logic cat si financiar nu merita acel balcon, dar ce te faci cand ai un pitic pe creier care tot iti cere asta ? Probabil de la obisnuinta formata in blocurile comuniste sau pentru ca se intampla sa ies seara la tigara (aici imi caut motive :)) ) am decis pana la urma sa fac balconul. Pe langa asta cred ca ofera o perspectiva diferita asupra gradinii . Financiar vorbind e cheltuiala destul  de mare daca ma gandesc la cofraje, hidro/ termoizolatii, balustrada etc si prea putin justificata. De data asta piticul de pe creier castiga

#7
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 Andreysc7, on 25 ianuarie 2020 - 15:52, said:

o chestie importanta care am invatat-o cat am facut practica in cabinete de arhitectura este ca aproape nimeni nu foloseste terasele de la etaj, cel putin asa reiesea din statistici Posted Image . Stiu ca multi veneau cu ideea ca isi vor bea dimineata cafeaua acolo pe terasa, dar sa fim seriosi , cobori la parter sa faci cafea si urci inapoi in dormitor ca sa iesi pe terasa ? cand poti foarte bine sa bei cafeaua pe terasa din curte ?
Gandeste-te bine daca balcoanele de la etaj isi au rostul Posted Image

Orientarea e si ea foarte importanta .. marcheaza pe plan punctele cardinale. Baga ferestrele mari spre sud si incearca sa faci casa in asa fel incat terasa sa fie umbrita vara

De aia arhitectii romani sunt la nivelul piciorului carcalacului. Lasa balconul unde este !!! Este o chestie care-ti va da o motivatie de fericire, chiar de este ceva inutil ! Face parte din corpul casei  si de va avea utilitate pentru o zi, merita sa il ai !
98% din arhitectii romani nu ar mai avea voie sa profeseze la ce dezastru arhitectural exista in Romania !
Balconul ala chiar arata bine !

Edited by Fjell, 25 January 2020 - 18:03.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Cu bugetul cum stai? Cât estimezi sa coste casa? Din scurta descriere pe care ai făcut-o sună bine, dar n-o sa fie ieftin.

 Andreysc7, on 25 ianuarie 2020 - 15:52, said:

o chestie importanta care am invatat-o cat am facut practica in cabinete de arhitectura este ca aproape nimeni nu foloseste terasele de la etaj, cel putin asa reiesea din statistici Posted Image . Stiu ca multi veneau cu ideea ca isi vor bea dimineata cafeaua acolo pe terasa, dar sa fim seriosi , cobori la parter sa faci cafea si urci inapoi in dormitor ca sa iesi pe terasa ? cand poti foarte bine sa bei cafeaua pe terasa din curte ?
Gandeste-te bine daca balcoanele de la etaj isi au rostul Posted Image

Orientarea e si ea foarte importanta .. marcheaza pe plan punctele cardinale. Baga ferestrele mari spre sud si incearca sa faci casa in asa fel incat terasa sa fie umbrita vara

Si mie arhitectul mi-a prevazut balcoane... Cred ca e o boală a lor. Toți cunoscuții mi-au zis ca singura utilitate a lor a fost sa iasă la fumat direct din dormitor. Eu am renunțat la idee, terasa la parter e suficienta.

#9
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007

 george_alexandru, on 25 ianuarie 2020 - 19:42, said:

Cu bugetul cum stai? Cât estimezi sa coste casa? Din scurta descriere pe care ai făcut-o sună bine, dar n-o sa fie ieftin.


Inca nu am proiectul final ca sa pot face o estimare reala. La un calcul general ..aprox 11000 euro casa, fara amenajari exterioare si imprejmuire teren

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
La ce ai tu acolo, dacă o faci fix ca in proiect, ma îndoiesc. Ia arhitectul deoparte si cere o defalcare a costurilor. Apoi revii aici ca sa le ajustam cu realitatea.

Vezi ca in Cluj e firma aia cu care lucreaza Buhnici, fă-le o vizita si stați de vorba ca sa iti faci o idee despre costuri.

#11
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
In costul de mai sus nu sunt prinse finisajele pentru subsol si casa de scara de la parter la subsol. Pe astea intentionez sa le fac eu dupa ce reusesc sa ma mut si sa ma stabilozez putin financiar. Mutarea o am planificata peste aprox 2 ani. Deasemenea la diverse etape probabil ca o sa mai pun mana si eu.
Pt ventilatie am primit o oferta de la firma care a lucrat si la Buhnici, dar e destul de mare pretul. Daca montez eu sistemul ceea ce nu e deloc complicat economisesc minim 40%.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Deci si subsol.. Nu prea văd cum poți scoate 110k eur. Pune aici costul defalcat pe ariile principale, sa vedem cu ti-a dat acest cost.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 notalone, on 25 ianuarie 2020 - 19:47, said:

Inca nu am proiectul final ca sa pot face o estimare reala. La un calcul general ..aprox 11000 euro casa, fara amenajari exterioare si imprejmuire teren
Unspe' mii sau O SUTA ZECE MII ?
Unde e acest " pe lângă Cluj" ?

#14
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007

 cristobob, on 25 ianuarie 2020 - 20:15, said:


Unspe' mii sau O SUTA ZECE MII ?
Unde e acest " pe lângă Cluj" ?

Am uitat un 0 . O suta zece mii . O sa postesz si antemasuratoarea cu preturile aferente zilele urmatoare, cand ajung la laptop

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 Bucifon, on 25 ianuarie 2020 - 15:12, said:

Nordul unde-i?
Iarna nu-i a vara.

#16
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Voi ce microstatii de epurare ati folosit ?

#17
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Imi place designul. Mai putin  balconul ala mare si locul de parcare special amenajat, parca imi aminteste de vila de inchiriat aka pensiune cu toate optiunile. As pune cate doua ferestre pe ambele laturi in dormitoare, ai spatiu in curte, nu mai stiu cum era cu fereastra spre vecin, desi daca ai balcon nu stiu de ce nu ai putea sa ai fereastra. In rest imi place designul ! Te-ai gandit sa o faci pe structura metalica ? Au cativa forumisti aici jurnalul cu asa ceva. Volumetric se preteaza. As face bucataria mai mare luand din sala de mese  si cu o intrare dinspre garaj, e elegant cu cumparaturile . Sincer eu as renunta la balcon si as face o terasa pe acoperis, sau macar un luminator deasupra patului matrimonial dar gusturi si gusturi :) ! Semineu daca e doar de show sunt cu biogaz nu ai nevoie de cos ca vad un spatiu si la etaj sau e al doilea ? Baia de la etaj nu are usa, aia cu dresing .La etaj nu prea inteleg ce e anume e acolo cum urci scarile pe stanga, vezi ca scrie si hol parter la etaj.  Spor la treaba !

#18
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Spatiul intern mi se pare ok impartit. Aerisit, functionalitatile bine stabilite, trasee de circulatie clare, Mie semineul mi se pare ok unde este.
Insa pregateste-te la costuri mari cu finisajele. Daca vrei sa faci exact ca in proiect pregateste-te sa scoti pe putin un 25k EUR doar la ce vad eu acolo. lemn, tabla, sticla.
Daca o apuci pe calea asta nu ai voie sa faci concesii de calitate.
Lemn-ul ala de exemplu nu-ti poti permite sa pui un rasinos cu noduri. O sa arate ieftin si urat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate