Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Căsuța Lebedei, lângă Timișoara

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View PostZalmoxis99, on 23 ianuarie 2020 - 17:35, said:



Pai incerc s-o fac cat mai practica...si d asta sunt aici si cumva astept sa ma luminez cu experientele colegilor forumisti...

Deocamdata ma lovesc de proiectareeeee!!!....Pentru casa asta, P+M, mi s a cerut pentru proiectare cca 3000 eur fara TVA...
Nu i un pic prea multisor!?!....

Aoleu nu cred ca o sa dai doar pentru proiectare 3000 euro. Eu fac doar DTAC cu 1600 RON și aia e. Ma sperii

Și mai zici ca bugetu e mic. Mai făcut curios cât e bugetu? Eu plec la drum cu 35000 😱😱😱

#20
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postmyshyk, on 23 ianuarie 2020 - 16:25, said:

SI eu am vrut "casa in stil american" asa, ca-n filme, unde de afara intri direct in living-ul spatios si luminos. Si asa am si facut. Doar ca , in prima iarna care a urmat, m-am trezit cu un morman de zapada in living, dupa primul  viscol cu zapada.  Fiindca pe vremea aceea, inca nu aveam termopane. Asa ca am mai construit un hol de intrare in casa, in fata usii.
Eu cand am atras atentia pe aici asupra acestui fapt mi s-a reprosat ca sunt bagator in seama :) Unii pricep un lucru doar cand se lovesc de el , refuzand sa schimbe din proiectare anumite aspecte tehnice pe motive de gust sau buget sau nepasare.  


#21
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View Postroman_roman, on 23 ianuarie 2020 - 18:05, said:


Eu cand am atras atentia pe aici asupra acestui fapt mi s-a reprosat ca sunt bagator in seama :) Unii pricep un lucru doar cand se lovesc de el , refuzand sa schimbe din proiectare anumite aspecte tehnice pe motive de gust sau buget sau nepasare.  

Cred ca o sa ma lovesc și eu cu capu de sus în curând 😁😁

#22
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007

View Postantibok, on 23 ianuarie 2020 - 18:04, said:

Aoleu nu cred ca o sa dai doar pentru proiectare 3000 euro. Eu fac doar DTAC cu 1600 RON și aia e. Ma sperii

Și mai zici ca bugetu e mic. Mai făcut curios cât e bugetu? Eu plec la drum cu 35000 ������


Nu dau atat ca NU AM...Deci in pret ar intra proiectare casa si imprejmuire, instalatii sanitare si electrice, fara curenti slabi....SI ceva avize...
Bugetul e de 40K ...Fara gard si fara taxe, avize, racorduri!....Just the house....Fara mobila!!!...
Dar cum adica faci doar DTAC??....Pai si PT nu faci?....Cu detalii de executie?..Cum faci casa asa fara proiect!?!........>))

View Postroman_roman, on 23 ianuarie 2020 - 18:05, said:

Eu cand am atras atentia pe aici asupra acestui fapt mi s-a reprosat ca sunt bagator in seama Posted Image Unii pricep un lucru doar cand se lovesc de el , refuzand sa schimbe din proiectare anumite aspecte tehnice pe motive de gust sau buget sau nepasare.  

N o s o fac fara windfang asta i clar.!!!.ma tot strofoc sa mi imaginez unul, cu ceva usa veche de la case sasesti...subiectul e n cercetare insa clar spatiul ala va fi la intrare....Adica INAINTE de intrare!!..Posted Image))))Nu vreau sa na dau cu capul de sus...Posted Image))

Edited by Zalmoxis99, 23 January 2020 - 18:19.


#23
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Succes, suntem frați de suferinta😂😂😂

Crede-mă ca nu ai nevoie de proiect pentru instalații. DTAC eu zic ca e de ajuns. Sa ma contrazică cineva

#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Eh, au construit altii si fara DTAC...cum sa te contrazica cineva?!

#25
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012
Legal întreb poți construi doar cu DTAC?

Ca practic știm ca se poate și fără fundatie😂😂

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postroman_roman, on 23 ianuarie 2020 - 18:05, said:

Eu cand am atras atentia pe aici asupra acestui fapt mi s-a reprosat ca sunt bagator in seama Posted Image Unii pricep un lucru doar cand se lovesc de el , refuzand sa schimbe din proiectare anumite aspecte tehnice pe motive de gust sau buget sau nepasare.  
Cand am patit eu chestia asta, nu exista  internet decat la cateva sali in Timisoara. Mi-ar fi placut sa ma atentionezi atunci cand am construit, ca acuma,......
Din cate stiu, obligatoriu e doar sa ai proiect la partea  de constructie, nu e obligatoriu sa fii racordat/bransat la apa/canal, curent, gaz, carevasazica, alea se pot face si ulterior. Si probleme ridica doar instalatia de gaz in ceea ce priveste instalarea focurilor, ca in rest, nu te verifica nimeni. Poate doar la instalatia electrica, cei de la asigurari, daca faci asigurare facultativa.

Edited by myshyk, 23 January 2020 - 20:56.


#27
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postantibok, on 23 ianuarie 2020 - 18:09, said:

Cred ca o sa ma lovesc și eu cu capu de sus în curând 😁😁
La tine e binisor. Pe cei cu intrarea directa in casa si cu o copertina chinuita ii compatimesc.

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postantibok, on 23 ianuarie 2020 - 18:04, said:

Aoleu nu cred ca o sa dai doar pentru proiectare 3000 euro. Eu fac doar DTAC cu 1600 RON și aia e. Ma sperii

View PostZalmoxis99, on 23 ianuarie 2020 - 18:12, said:

Dar cum adica faci doar DTAC??....Pai si PT nu faci?....Cu detalii de executie?..Cum faci casa asa fara proiect!?!........>))
Lasa ca vine si intreaba pe forum (ca doar e moca/gratis) ce grosime sa faca placa de la cota 0.00 (deocamdata)...imediat cate bare sa puna in stalp si grinzi si e gata casa.
@antibok...1600 Ron dai pe proiect ...de 1600 Ron ti-l face. Ca in toate meseriile intotdeauna este cineva care o sa se prostitueze pentru 3 lei (1600 in cazul de fata).
Iti garantez in scris ca structuristul isi scoate banii de proiect dintr-o armare de placa sau o sarpanta.... ma refer la optimizarea cantitatilor de fier/beton/lemn. Tu fa constructia "dupa ureche" sau dupa cunostintele mesterilor locali care au mai facut 20 case si nu a picat nici una.

View Postantibok, on 23 ianuarie 2020 - 18:15, said:

Crede-mă ca nu ai nevoie de proiect pentru instalații. DTAC eu zic ca e de ajuns. Sa ma contrazică cineva
O sa te contrazica ISC-ul cand vei merge sa faci anuntul de incepere a lucrarilor...sa iti pregatesti raspunsul cand o sa iti ceara proiectul tehnic complet.
Apoi cu structura cum faci? In DTAC ai doar un plan de fundare - de cele mai multe ori facut la misto ca doar nu se uita nimeni pe el.

Referitor la proiect de instalatii....Ma faci iar sa rad. Cum calculezi dimensiunea necesara a radiatoarelor sau pasul serpentinei (daca discutam de incalzire in pardoseala) daca tu nu ai un proiect? Sa intreb de debite respectiv grosimi de teava pentru alimentarea cu apa rece/calda a consumatorilor? distribuitoare, senzori temperatura.....dar la electrice cum faci? cum faci tabloul de sigurante si echilibrarea consumului pe acestea (ca de tras niste sarme prin pereti nu e greu), nu pomenesc nimic de un sistem de ventilare cu recuperare de caldura ca e deja domeniul SF etc, etc....ti-am pus niste intrebari simple care au un singur raspuns: dupa capul mesterului.

@Zalmoxis99...40k buget cu finisajele facute (asa inteleg) mi se pare cam mic...eu personal nu cred ca o sa va incadrati. Sper sa gresesc.

#29
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007

View Postbrawnie, on 24 ianuarie 2020 - 16:05, said:

Lasa ca vine si intreaba pe forum (ca doar e moca/gratis) ce grosime sa faca placa de la cota 0.00 (deocamdata)...imediat cate bare sa puna in stalp si grinzi si e gata casa.
@antibok...1600 Ron dai pe proiect ...de 1600 Ron ti-l face. Ca in toate meseriile intotdeauna este cineva care o sa se prostitueze pentru 3 lei (1600 in cazul de fata).
Iti garantez in scris ca structuristul isi scoate banii de proiect dintr-o armare de placa sau o sarpanta.... ma refer la optimizarea cantitatilor de fier/beton/lemn. Tu fa constructia "dupa ureche" sau dupa cunostintele mesterilor locali care au mai facut 20 case si nu a picat nici una.


O sa te contrazica ISC-ul cand vei merge sa faci anuntul de incepere a lucrarilor...sa iti pregatesti raspunsul cand o sa iti ceara proiectul tehnic complet.
Apoi cu structura cum faci? In DTAC ai doar un plan de fundare - de cele mai multe ori facut la misto ca doar nu se uita nimeni pe el.

Referitor la proiect de instalatii....Ma faci iar sa rad. Cum calculezi dimensiunea necesara a radiatoarelor sau pasul serpentinei (daca discutam de incalzire in pardoseala) daca tu nu ai un proiect? Sa intreb de debite respectiv grosimi de teava pentru alimentarea cu apa rece/calda a consumatorilor? distribuitoare, senzori temperatura.....dar la electrice cum faci? cum faci tabloul de sigurante si echilibrarea consumului pe acestea (ca de tras niste sarme prin pereti nu e greu), nu pomenesc nimic de un sistem de ventilare cu recuperare de caldura ca e deja domeniul SF etc, etc....ti-am pus niste intrebari simple care au un singur raspuns: dupa capul mesterului.

@Zalmoxis99...40k buget cu finisajele facute (asa inteleg) mi se pare cam mic...eu personal nu cred ca o sa va incadrati. Sper sa gresesc.

@BRAWNIE
Stiu ca i mic!!..Dar stii cum e ....tintesti la stele ca sa ajungi la Luna..asa si eu...plec de la 40K ..poate reusesc cu 50K....
Am luat si CU....am antamat ridicarea topo..1000 lei inclus taxe cadastru....

Ma tot freaca prostu (capul adica) sa fac doar o trapa catre pod..cel putin in prima faza!....

#30
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Deci inca o oferta de la un arhitect....3150 eur....cred c am inceput cu stangul....nu inteleg cum pentru o casa 10x10 cu mansarda necompartimentata pot cere atat...cred c astept criza🤢🤢🤢

#31
antibok

antibok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 14.08.2012

View PostZalmoxis99, on 27 ianuarie 2020 - 20:33, said:

Deci inca o oferta de la un arhitect....3150 eur....cred c am inceput cu stangul....nu inteleg cum pentru o casa 10x10 cu mansarda necompartimentata pot cere atat...cred c astept criza🤢🤢🤢
În ce zona construiești? Mi se pare exagerat. Acu eu fac DTAC cu 1600 RON de ma critica unii dar un proiect complet ajunge în zona la mine undeva la 1000 euro. Am văzut ceva cu fițe la o cunoștință la 7000 RON.

Timișoara, acu am realizat.

#32
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Pai da...Timisoara...dar asta sa fie motivul pentru care e asa de scump??!ce ma scoate din sarite e ca nu inteleg de ce calculeaza 200 mp pentru o casa cu amprenta de 100 mp si o mansarda necompartimentata care ar putea sa ajunga la 50 mp...asa vad eu lucrurile..poate gresesc...pe de alta parte nici nu vreau sa n am PTDE ca n am chef de batai de cao..in plus adica😊

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007

View PostZalmoxis99, on 27 ianuarie 2020 - 20:33, said:

cred c astept criza������
Poti sa o astepti, te rog, in alta tara? Ca poate asa ne ocoleste :D
Ai pe PM recomandare de arhitect. Te rog sa postezi oferta primita de la el.

#34
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Tu vorbesti serios!?!....S o public aici!?!...Nu e o faza cu reclama etc !!!???

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Pai doar oferta, adica cat costa, eventual planuri fara date etc. Trebuie sa mai citesti jurnale.

#36
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate