Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Căsuța Lebedei, lângă Timișoara

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ziua dragi forumisti!..

Cu chiu cu vai am demarat si eu proiectul unei casute P+M intr o zona de langa Timisoara.
Ambitiile sunt mari, bugetul restrans dar.....sa zicem ca entuziasmul e pe partea cu ambitiile, asa ca..tot inainte!!!...
Am anexat si o prima schita a parterului....Mansarda o vreau necompartimentata....si ma gandesc serios sa inlocuiesc scara cu o trapa...inca sunt la faza de socotit...ma socotesc cu buzunarul propriu si cu banca...
Pana una alta, astept opinii si pareri despre schita....

Attached Files


Edited by Zalmoxis99, 23 January 2020 - 10:08.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ai niste greseli urate acolo, dpdv functional. Etajul lipseste.

1. Din hol intri in dormitor direct?
2. Baia comunica cu livingul, dar nu cu dormitorul?
3. pune usa la Bucatarie, ca Open Space e un moft si imputi toata casa.
Daca tii mortis sa ai usa larga, pune ceva glisant.

Spatiul e mic, de ce imparti baia in asemenea hal? Ai flux de vizitatori mare si nu doresti sa aiba acces la cada?
E superb sa-ti se deschida usa peste genunchi, cand stai pe WC.

Recomand sa faci rocada Dormitor - Baie, si sa faci usa din dormitor la baie.
Lasa baia mare, pune si cabina de dus

#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Toaleta separata de baie mi se pare o idee buna, o vad implementata aproape regulat in Germania. Motivele sunt unele bine intemeiate... vasul de toaleta l-as roti 90° in sensul acelor de ceasornic si ai rezolva partial o problema cu deschisul usii "peste genunchi".
De acord, open space e de porc.
In rest, e...meh. Eficace din pct de vedere pierderi caldura (forma patrata), dar nu iese cu nimic in evidenta.

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Ba eu chiar prefer open space, cu o hota bunisoare nu imputi casa, bine, depinde ce si cat gatesti. Mi se pare o utilizare  mai buna a spatiului si mai placut, asa ca eu o vad o chestiune de gusturi si ratiuni practice.

Un alt lucru care nu imi place este sa ai o singura baie, asa ca pare o solutie OK ca sa reduca un pic si spatiul folosit, poate inversata cada,sub geam, si WC-ul mutat fata in fata cu chiuvetele, asa are cele doua WC-uri pe acelasi perete, mai simplu cu scurgerea.

#5
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Nici nu vreau sa iasa ceva in evidenta!...Vreau sa ma simt bine unde stau...."evidenta" o sa incerc s-o scot din finisaje, mobila, lumini etc....
Nici mie nu-mi surade open space si o sa incerc sa fac ceva glisant acolo....Dormitorul nu l mut de acolo din doua motive (unul mai tampit ca altul poate, dar, na asta e, fiecare cu musca lui:))))): 1- am citit eu odata ca nu se pune buda la intrarea in casa (chestie de feng shui) si... 2 - care-i cel mai important - in partea aceea este Estul si vreau sa ma trezesc cu Soarele n ochi!!!..:))))))...
Intrarea la bai as vrea s o separ de living, adica sa trag peretele si scarile mai spre living, sa l micsorez, astfel incat sa mi ramana baile pe hol....Spatiul de sus nu l vreau compartimentat ci deschis cu o baie..
Multumesc pentru idea cu dusul...sper sa incapa....

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcristiandrei, on 23 ianuarie 2020 - 11:27, said:

Ba eu chiar prefer open space, cu o hota bunisoare nu imputi casa, bine, depinde ce si cat gatesti. Mi se pare o utilizare  mai buna a spatiului si mai placut, asa ca eu o vad o chestiune de gusturi si ratiuni practice.

Un alt lucru care nu imi place este sa ai o singura baie, asa ca pare o solutie OK ca sa reduca un pic si spatiul folosit, poate inversata cada,sub geam, si WC-ul mutat fata in fata cu chiuvetele, asa are cele doua WC-uri pe acelasi perete, mai simplu cu scurgerea.
Ai facut vreodata curatenie intr-o casa? Fa odata chestia asta, dupa care mai revin-o cu idei noi.
Nu exista "hota bunisoara" care sa scoata mirosul de friptura arsa sau de peste prajit in tigaie!
On Gunoiul din bucatarie il scoti prin living.
Cumparaturirle le cari prin hol/living.
In absenta unei camari, in bucatarie vor fi depozitate toate muraturile, ambalajele goale, rezervele de hartie igienica, prosoape de hartie, detergenti,....
Lipseste camera tehnica, adica centrala termica, masina de spalat, ......

Edited by myshyk, 23 January 2020 - 11:52.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bucătărie open space am văzut pentru prima dată în 1979, într-o vilă din Snagov. Cam tot ce este acum considerat modern era regăsit acolo. Dealtfel, vila cu pricina nu avea uşi decât la dormitoare şi la băi, toate aflate la etaj (vreo 5 dormitoare, fiecare cu baia lui). Parterul era un imens open space, un spaţiu comun pentru living, bucătărie şi terasă. Vila se afla chiar pe malul lacului, avea debarcader propriu (nu ponton - debarcader solid).
Mai multe nu mai ştiu, aveam 5 ani.
Recomand open space.
Îmi place planul, cu excepţia băii, pe care o consider prea mică. De ce cadă, când se putea mult mai mult? Şi de ce, neapărat, WC-ul în aceeaşi încăpere? Puteau fi două încăperi mari, eventual alăturate.

Edited by PSC, 23 January 2020 - 14:12.


#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
Mama gateste destul si are open space de 12 ani. Nu am simtit niciodata ceva deranjant. Pana si eu, n-am mai pus usa la bucatarie(la bloc), ca imi place sa ma gandesc si fac ture sufragerie-bucatarie. Si chiar daca miroase putin a mancare ce are? doar nu miroase a cacat. Referitor la proiect, nu e asa mult de comentat. Faza cu baia e ciudata , dar na, daca voi ziceti ca asta vreti.

Nu stiu ce buget ai, casa seamana cu alor mei. Cred ca o sa fie maricica.

Edited by bobitad, 23 January 2020 - 14:33.


#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmyshyk, on 23 ianuarie 2020 - 11:50, said:

Ai facut vreodata curatenie intr-o casa? Fa odata chestia asta, dupa care mai revin-o cu idei noi.
Nu exista "hota bunisoara" care sa scoata mirosul de friptura arsa sau de peste prajit in tigaie!

De ce atata agresivitate daca parerea mea nu este in linie cu parerea ta?
Stiu ce inseamna open space, am prieteni si cu open space si cu bucatarie separata (la case mai putin bucatarii separate), eu am tot un fel de open space  si da, fac inclusiv curatenie.
Am spus ca este o chestiune de gusturi, cele mai multe critici oricum le-am auzit de la cei care nu au open space, mai putin sa regrete cei care si-au facut open space.

Iar hote... sunt tot felul, depinde si ce gatest, friptura sa fie o problema, mai rar, pestele este. Iar eu tind sa nu ard friptura :D

Edited by cristiandrei, 23 January 2020 - 15:13.


#10
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Bugetul e mic am precizat dar.....in prima faza doar parterul ....vi se pare mare?....Are 10m/10m amprenta...vor fi cca 80mp utili la parter si poate vreo 40 sus....e mare??....

#11
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Asta cu open space tine foarte mult de cum se formeaza curentul sau curentii de aer, daca iti aduce aromele in living nu-i prea placut, din punctul meu de vedere, daca le scoate afara este in regula.

#12
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
"On Gunoiul din bucatarie il scoti prin living.
Cumparaturirle le cari prin hol/living.
In absenta unei camari, in bucatarie vor fi depozitate toate muraturile, ambalajele goale, rezervele de hartie igienica, prosoape de hartie, detergenti,....
Lipseste camera tehnica, adica centrala termica, masina de spalat, ....."


NU mai am spatiu de camera tehnica...In bucatarie voi pune centrala de pardoseala cu cazan incorporat de 150 l....sper s o pot monta!!...O sa pun masina de spalat in baie asta e!....Voi face o usa la buucatarie sa am acces afara in spatele casei....Multam!

View Postistratei, on 23 ianuarie 2020 - 15:33, said:

Asta cu open space tine foarte mult de cum se formeaza curentul sau curentii de aer, daca iti aduce aromele in living nu-i prea placut, din punctul meu de vedere, daca le scoate afara este in regula.

De aia o sa incerc sa pun niste usi glisante....Sper sa mi rezulte....

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbobitad, on 23 ianuarie 2020 - 14:29, said:

Mama gateste destul si are open space de 12 ani. Nu am simtit niciodata ceva deranjant. Pana si eu, n-am mai pus usa la bucatarie(la bloc), ca imi place sa ma gandesc si fac ture sufragerie-bucatarie. Si chiar daca miroase putin a mancare ce are? doar nu miroase a cacat. Referitor la proiect, nu e asa mult de comentat. Faza cu baia e ciudata , dar na, daca voi ziceti ca asta vreti.

Nu stiu ce buget ai, casa seamana cu alor mei. Cred ca o sa fie maricica.

mai ai un tablou, mai arzi o mancare...mie nu mi se pare practica hota :). N-am folosit-o niciodata.

View PostZalmoxis99, on 23 ianuarie 2020 - 15:35, said:

"On Gunoiul din bucatarie il scoti prin living.
Cumparaturirle le cari prin hol/living.
In absenta unei camari, in bucatarie vor fi depozitate toate muraturile, ambalajele goale, rezervele de hartie igienica, prosoape de hartie, detergenti,....
Lipseste camera tehnica, adica centrala termica, masina de spalat, ....."


NU mai am spatiu de camera tehnica...In bucatarie voi pune centrala de pardoseala cu cazan incorporat de 150 l....sper s o pot monta!!...O sa pun masina de spalat in baie asta e!....Voi face o usa la buucatarie sa am acces afara in spatele casei....Multam!



De aia o sa incerc sa pun niste usi glisante....Sper sa mi rezulte....

Sfatul meu e sa-ti faci o casa practica, nu feng-shui :)). Sa fie usor de intretinut, usor de gatit si fara batai de cap ;)

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
SI eu am vrut "casa in stil american" asa, ca-n filme, unde de afara intri direct in living-ul spatios si luminos. Si asa am si facut. Doar ca , in prima iarna care a urmat, m-am trezit cu un morman de zapada in living, dupa primul  viscol cu zapada.  Fiindca pe vremea aceea, inca nu aveam termopane. Asa ca am mai construit un hol de intrare in casa, in fata usii.
Cat despre open space, e foarte frumos la altii. Pentru ca inca nu s-a inventat hota aceea care sa impiedice sa intre mirosul de mancare in tablourile si perdele din living. Si nici sa impiedice aburii cu grasime sa se depuna pe lustra si pe draperii si pe corpurile de mobilier.

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Poate era util sa tii usa inchisa :D

#16
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007

View Postjimi91, on 23 ianuarie 2020 - 15:43, said:

mai ai un tablou, mai arzi o mancare...mie nu mi se pare practica hota Posted Image. N-am folosit-o niciodata.



Sfatul meu e sa-ti faci o casa practica, nu feng-shui Posted Image). Sa fie usor de intretinut, usor de gatit si fara batai de cap Posted Image

Pai incerc s-o fac cat mai practica...si d asta sunt aici si cumva astept sa ma luminez cu experientele colegilor forumisti...

Deocamdata ma lovesc de proiectareeeee!!!....Pentru casa asta, P+M, mi s a cerut pentru proiectare cca 3000 eur fara TVA...
Nu i un pic prea multisor!?!....

Edited by Zalmoxis99, 23 January 2020 - 17:36.


#17
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai ce cuprinde? In functie de asta poate fi foarte scump, sau foarte ieftin

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbobitzaaa, on 23 ianuarie 2020 - 16:44, said:

Poate era util sa tii usa inchisa Posted Image
Posted Image
Si-n astia 3 mii si de euro, intra si proiectele de bransamente, avize, sau doar proiectul si atat?

Edited by myshyk, 23 January 2020 - 17:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate