Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema cu vizitele surorii

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.03.2019
Buna, am o problema de ceva timp cu sora mea, ea lucreaza in UK dar acolo nu are job stabil, lucreaza la negru si zice ca urmeaza sa isi gaseasca un job cu acte, pe cand eu am job stabil si un credit imobiliar de platit aici in Romania. Atunci cand vine in Romania (de 2 ori pe an si sta cateva zile timp in care locuieste la prietenul ei) ma viziteaza (asta e normal) dar vrea sa stea mult gen peste 2 ore, iar eu ca de fiecare data sunt obosita si fara chef..
Ieri cand a venit ultima oara a insistat sa iesim in oras sa mancam desi i-am spus ca nu promit nimic, parea grabita gen : hai mai repede sa o facem si pe asta ca sa fie facuta, ca de aia am venit - sa iesim - asa ca de voie de nevoie m-am dus, desi nu-mi era foame si eram obosita moarta dupa 10 ore de munca, m-am simtit prost sa o refuz pentru ca vine de doar doua ori pe an si e aici doar cateva zile.
Am acceptat pentru ca mi-a zis de cateva ori ca atunci cand vine la mine o expediez la scurt timp dar problema e ca nu vine niciodata cand am si eu liber si sunt obosita de fiecare data, nu am chef, iar ea se poarta aiurea - pare distrasa, are o atitudine copilaroasa, sta pe tel, vorbeste cu prietenii pe WhatsApp, nu prea pot discuta nimic mai serios cu ea, de ex. ce are de gand in UK, ce are de gand sa faca cu viata ei, ca e acolo de cativa ani deja si numai joburi la negru sau neserioase a avut.
I-am zis ca desi sunt obosita inca am anumite treburi de facut dar ea a insistat in continuare sa iesim, ca de aia a venit - sa iesim sa mancam, ca vine doar de 2 ori pe an, ca etc, deci mi-a dat impresia ca nu da doi bani pe ce am eu de facut si pe felul in care ma simt eu, ea voia sa iesim ca asa avea ea fixat in minte.
Imi da impresia ca a ma vizita e doar un lucru de bifat pe lista ei, nu tine minte ce ii spun - i-am zis ieri ca am lucrat toata ziua si nu a tinut minte - cand a plecat seara m-a intrebat daca urmeaza sa lucrez desi ii spusesem deja ca lucrasem in cursul zilei.
Eu pe langa ce am de facut pe ziua de azi, mi-am petrecut dimineata facand ce trebuia sa fac ieri seara si nu am putut face din cauza vizitei ei.. Problema e ca ma simt prost sa o refuz deoarece vine intr-adevar doar de 2 ori pe an, dar chiar ma incomodeaza, ma incurca la program, nu tine cont ca sunt obosita, insista pana accept si pe deasupra se poarta si aiurea cum am zis mai sus.. Da-ti-mi si mie un sfat, cum sa procedez cu ea, ce sa ii spun.. Mersi.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ii spui tot ce ai scris aici. Daca ii convine, bine, daca nu, tot bine.
Frate, frate, dar nu ma freca la cap, ca nu am contract cu tine.

Asta cu statul pe telefon mi se pare de cacat rau. O expediam in secunda 2.

#3
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 14:22, said:

Buna, am o problema de ceva timp cu sora mea, ea lucreaza in UK dar acolo nu are job stabil, lucreaza la negru si zice ca urmeaza sa isi gaseasca un job cu acte, pe cand eu am job stabil si un credit imobiliar de platit aici in Romania. Atunci cand vine in Romania (de 2 ori pe an si sta cateva zile timp in care locuieste la prietenul ei) ma viziteaza (asta e normal) dar vrea sa stea mult gen peste 2 ore, iar eu ca de fiecare data sunt obosita si fara chef..
Ieri cand a venit ultima oara a insistat sa iesim in oras sa mancam desi i-am spus ca nu promit nimic, parea grabita gen : hai mai repede sa o facem si pe asta ca sa fie facuta, ca de aia am venit - sa iesim - asa ca de voie de nevoie m-am dus, desi nu-mi era foame si eram obosita moarta dupa 10 ore de munca, m-am simtit prost sa o refuz pentru ca vine de doar doua ori pe an si e aici doar cateva zile.
Am acceptat pentru ca mi-a zis de cateva ori ca atunci cand vine la mine o expediez la scurt timp dar problema e ca nu vine niciodata cand am si eu liber si sunt obosita de fiecare data, nu am chef, iar ea se poarta aiurea - pare distrasa, are o atitudine copilaroasa, sta pe tel, vorbeste cu prietenii pe WhatsApp, nu prea pot discuta nimic mai serios cu ea, de ex. ce are de gand in UK, ce are de gand sa faca cu viata ei, ca e acolo de cativa ani deja si numai joburi la negru sau neserioase a avut.
I-am zis ca desi sunt obosita inca am anumite treburi de facut dar ea a insistat in continuare sa iesim, ca de aia a venit - sa iesim sa mancam, ca vine doar de 2 ori pe an, ca etc, deci mi-a dat impresia ca nu da doi bani pe ce am eu de facut si pe felul in care ma simt eu, ea voia sa iesim ca asa avea ea fixat in minte.
Imi da impresia ca a ma vizita e doar un lucru de bifat pe lista ei, nu tine minte ce ii spun - i-am zis ieri ca am lucrat toata ziua si nu a tinut minte - cand a plecat seara m-a intrebat daca urmeaza sa lucrez desi ii spusesem deja ca lucrasem in cursul zilei.
Eu pe langa ce am de facut pe ziua de azi, mi-am petrecut dimineata facand ce trebuia sa fac ieri seara si nu am putut face din cauza vizitei ei.. Problema e ca ma simt prost sa o refuz deoarece vine intr-adevar doar de 2 ori pe an, dar chiar ma incomodeaza, ma incurca la program, nu tine cont ca sunt obosita, insista pana accept si pe deasupra se poarta si aiurea cum am zis mai sus.. Da-ti-mi si mie un sfat, cum sa procedez cu ea, ce sa ii spun.. Mersi.

Pe bune, ceri sfat de genul, pe Softpedia?

God, tu cati ani ai, chiar nu poti lua o decizie,e o chestie care tine de 'intimitatea' ta.

P.S : Nu am scris cu rautate.

#4
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Vine de doua ori pe an, chiar atat de greu o fi sa-ti aranjezi si tu cateva libere in perioada aia? Poate sta pe telefon tocmai pentru faptul ca se simte respinsa de catre tine, asa iti arata ce simte.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,843
  • Înscris: 13.07.2011
Eu sincer sa fiu cred ca problema asta este la tine. Iti vine sora (ruda de sange cu tine) de 2 ori pe an si nu ai si tu 2-3 ore timp la dispozitie sa petreci cu sora ta. Mi se pare de ras.

#6
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Exista o explicatie:

Quote

Din pacate nu am pe nimeni in familie care sa lucreze pe salariu suficient de mare incat sa i se aprobe un credit imobiliar si sa il platesc eu, este vorba de mama care este pensionara - are peste 60 de ani, sora cu handicap sindrom down si fratele care nu are suficiente studii sa obtina un job bine platit, momentan lucreaza la o pizzerie cu minimul pe economie in acte. Nici nu cunosc pe nimeni care sa aiba srl si sa ma angajeze fictiv.


#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 14:22, said:

Eu pe langa ce am de facut pe ziua de azi, mi-am petrecut dimineata facand ce trebuia sa fac ieri seara si nu am putut face din cauza vizitei ei.. Problema e ca ma simt prost sa o refuz deoarece vine intr-adevar doar de 2 ori pe an, dar chiar ma incomodeaza, ma incurca la program, nu tine cont ca sunt obosita, insista pana accept si pe deasupra se poarta si aiurea cum am zis mai sus.. Da-ti-mi si mie un sfat, cum sa procedez cu ea, ce sa ii spun.. Mersi.

Pai.. frate, frate dar branza e pe bani.. Trebuie sa-i explici, mai direct, mai pe ocolite ca suntem cu totii niste sclavi si avem un program, in care incercam sa le facem pe toate pentru a ne putea mentine pe linia de plutire. .. Chiar daca o sa racesti relatia cu ea.. e mai bine sa inteleaga clar care e stilul tau de viata, programul tau.. ordinea ta in lucruri.. Eu cred ca asa e corect.

#8
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019
Inițiatoare citește cum nu am mai văzut-o pe soacră-mea din 2014 chiar dacă stă la vreo 2 stații de autobuz.

Când o întreabă pe nevastă-mea unde sunt îi spune că sunt plecat din oraș.

Când vine la noi plec eu de acasă și îi zice nevastă-mea că sunt plecat din oraș.

Vreau să o văd numai după ce moare, până atunci nu vreau să o văd.

La fel procedez și cu alții pe care nu vreau să-i văd.

#9
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Spune-i verde in fata. Si eu de ex am momente in care nu am chef sa ma vad cu fratele meu. Ii zic direct ca mi-e lene, nu am chef, sunt obosit, nu am chef de baut si ma intelege.
Cati ani are sora ta? Daca e dupa pubertate e mai greu :)

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostLOLkekLOL, on 22 ianuarie 2020 - 15:04, said:

Mda, e posibil ca vizitele sorei sa se suprapuna cu sedintele de videochat, cam strica socotelile.. Posted Image

Am gasit solutia, sa faca la fel cum facea mama cand nu avea unde sa ma lase cand eram mai mic si ma lua cu ea la servici....


Acuma serios, cand vine sora de doua ori pe an din strainatate poti sa-ti iei macar o zi de concediu, mai ales in situatia jobului tau care e practic super mega flexibil.

Edited by giuliani, 22 January 2020 - 15:07.


#11
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 14:22, said:

eram obosita moarta dupa 10 ore de munca

munceste mai putin, 6 ore maxim

#12
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.03.2019
Ideea e ca mi-a zis ca vine ieri cand eram deja bagata la munca, i-am zis sa vina seara ca ziua lucrez si sa ma sune cand vine dar in nici un caz ca vom iesi in oras. A venit si desi stia ca lucrasem, ma si vedea ca sunt obosita si tot a insistat sa iesim. Ea niciodata nu ma anunta o anumita zi si o anumita ora cand vine ca sa stiu dinainte. Daca deschideam topicul cu alt cont pretinzand ca am un job cu program fix atunci ce sfaturi mi-ati fi dat?  Sa cer de la sefi o zi libera special pentru ea? Vi se pare normal?

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Deci vine sora ta sa stea pe capul tau 2 ore, odata la 6 luni. Si tu esti tot de fiecare data obosita si nu ai timp de ea. Gandeste-te ca ar fi invers: mergi tu in Londra, nu ti-ai mai vazut sora de juma' de an si ea zice ca n-ar timp 1-2 ore de tine, ca e obosita, o doare capul etc..
Banuiesc ca te anunta mai din timp, vezi ca vin peste 1 zi, o saptaman etc... Poti si tu sa iti aranjezi serviciul sau sa amani vizita ei sa pice la ora la care tu esti odihnita.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 15:10, said:

Sa cer de la sefi o zi libera special pentru ea? Vi se pare normal?

Nu, dar presupunand ca se intampla de doua ori pe an treci peste....Daca ar fi ca sora sa stea o saptamana la tine ar fi altceva, insa si asa ar fi de acceptat.

Edited by giuliani, 22 January 2020 - 15:13.


#15
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.03.2019
Nu mai locuim impreuna de multi ani si oricum nu am fost niciodata prea apropiate, eu sunt pe punctul de a avea casa mea achitata complet in cateva luni pe cand ea prefera sa practice joburi prost platite, desi i-am oferit un job in domeniu pe cand lucram la studio dar nu a vrut, eu ce sa ii fac..? Imi doresc doar sa imi termin creditul de platit odata si chiar nu am timp de lalaiala cum are ea.. Oare imi doresc asa de mult? Marea cu sarea si luna de pe cer?

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
e totuși sorta, ce dracu!, nu poți sta cu ea de două ori pe an?.. :(

#17
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 15:31, said:

Lasand misto-urile la o parte, va rog..

Nu-i mai răspunde la telefon sau schimbă-ți numărul de telefon.

Dacă vine în România și vine la voi unde zici că stai și cu soră, frate și mamă nu mai ai nici o treabă cu ea că vine în vizită la ceilalți din familia ei.

#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Mai, omul niciodata nu e si nu va fi multumit.
Acum daca iti calca si te deranjeaza nu iti place dar daca nu ai avea o sora si nici parinti atunci la ce strain sa apelezi cand vrei sa stai la o discutie cu cineva?
Prietenii vin si pleaca, cu sotul nu vorbesti treburi femeiesti si ramai singura.
Ii poti spune ca ai de lucrat la ceva si ai nevoie de liniste in acele momente...se supara asta e, macar nu o iei de spate si o dai afara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate