Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema cu vizitele surorii

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
S-au dus trei pagini cu miștouri. Dacă începeți iar vă promit weekend prelungit.

#20
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postalthea, on 23 ianuarie 2020 - 13:43, said:

S-au dus trei pagini cu miștouri. Dacă începeți iar vă promit weekend prelungit.

n-am apucat sa le vad si io....

#21
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.03.2019
Aici este vorba despre sora mea mai apropiata de varsta, cu 2 ani mai mica decat mine. Problema mea nu este neaparat faptul ca ea vine in vizita la mine, ci felul in care se comporta atunci cand vine: are o atitudine adolescentina, pare cu capul in nori, rupta de realitate, sta pe tel pe chat cu prietenii, etc. si nu pare cu adevarat interesata sa abordeze subiecte mai serioase de discutie cu mine decat daca aduc eu vorba, si atunci da raspunsuri sau sugestii puerile, mai deloc concrete si la obiect; nu e cu adevarat atenta la ce spun, nu tine minte ce ii spun, umplem timpul cu discutii de umplutura.
Ea se comporta similar si cand se duce la mama, desi mama o cheama sa vina si chiar tine la ea chiar mai mult decat la mine, deci nu se poate spune ca se comporta asa cand e la mine deoarece se simte respinsa, ea asa se comporta de obicei.
De data asta a insistat si sa iesim desi i-am zis dinainte ca nu stiu daca o sa iesim, depinde cum o sa ma simt; cand a venit, nu a dat importanta faptului ca eram obosita si a minimizat orice altceva aveam de facut, a insistat pana am acceptat, nu m-am putut intelege omeneste cu ea ca nu am timp si dispozitie de iesit asa ca a trebuit sa las totul si sa fac ce a vrut ea.
Eu ca persoana care incerc sa fac ceva in viata nu imi mai vine sa imi iau liber ca sa imi petrec timpul in mod adolescentin asa cum vrea ea, nu mai am 20 de ani si nici ea, desi se comporta asa. Eu sunt obisnuita ca daca imi iau liber atunci sa stiu pentru ce imi iau, sa am un motiv concret si la obiect, ori sa ma odihnesc ori sa fac alte chestii care trebuie neaparat facute.

Edited by Memsy, 23 January 2020 - 15:37.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din ce spui se înțelege că te plictisește sau chiar te enervează felul ei de a fi. Ce am putea face pentru tine ca să se schimbe asta? Serios întreb.

În rest, în afară de a nu-i deschide ușa sau a-i spune Nu, fată, nu ies cu tine. N-am chef/timp/dispoziție eu una nu văd ce ai putea face.

Deci ce îți dorești de la topic?

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu daca eram in locul iei, făceam rost de o pisică plina de pureci si o puneam în bratele ei să o mângâie. Dacă lua pureci la vreo 2 vizite cred ca sigur nu mai venea.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Brrravo, sile, meriți fundă Posted Image

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ehh.. ce ușurat mă simt :), simțeam ca funie!

#26
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.03.2019

View Postalthea, on 23 ianuarie 2020 - 16:01, said:

Din ce spui se înțelege că te plictisește sau chiar te enervează felul ei de a fi. Ce am putea face pentru tine ca să se schimbe asta? Serios întreb.

În rest, în afară de a nu-i deschide ușa sau a-i spune Nu, fată, nu ies cu tine. N-am chef/timp/dispoziție eu una nu văd ce ai putea face.

Deci ce îți dorești de la topic?

Sfaturi si modalitati de a-i scurta vizitele si de a-i refuza cererile de iesit in oras fara ca ea sa se supere si fara ca eu sa ma simt prost ca fac asta.
Poate chiar sfaturi despre cum sa ma port cu ea raportat la felul ei de a fi.. Pentru ca avem personalitati diametral opuse

Edited by Memsy, 23 January 2020 - 16:35.


#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Initiatoare, acu vb serios, spunei ca te deranjează vizitele ei si gata.

#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Moama ce sclifoseala! Pacat ca nu mai putem face misto ca meriti din plin.

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 16:34, said:

Sfaturi si modalitati de a-i scurta vizitele si de a-i refuza cererile de iesit in oras fara ca ea sa se supere si fara ca eu sa ma simt prost ca fac asta.
Poate chiar sfaturi despre cum sa ma port cu ea raportat la felul ei de a fi.. Pentru ca avem personalitati diametral opuse

2h o data la 6 luni mi se pare extrem de putin. Nu ai ce scurta. Si fiecare om e asa cum e, nu il schimbi tu. Eu spun ca problema e la tinete consideri superioara ei pt ca castigi mai bine decat ea, acum, pentru ca in viitor ea orice job ar avea tot acumuleaza mai multa experienta decat tine. Tu la 40 de ani n-o sa mai poti face asa ceva.

Deci incearca sa o privesti de la egal la egal pentru ca nu ii esti deloc superioara si gandeste-te ca e totusi familia ta si probabil persoana pe care te vei baza in viitor atunci cand vei avea cea mai mare nevoie.

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
memsy, stabileste cu sora ta in felul urmator : ea te anunta cand are de gand sa vina in tara, dar cu cateva saptamani inainte.
tu ai timp sa iti planifici sa-ti iei 2-3 zile de concediu de odihna. in felul acesta nu vei mai fi obosita sau ocupata cu treburile casei si vei putea sa petreci cu ea cateva ore intr-una dintre zile.
insa ii impui din start o regula importanta : cat e la tine in vizita, nu se mai atinge de telefon. ii pui in vedere acest lucru, in mod expres, ii spui ca telefonul face parte din viata ei non-stop, 24/24, insa pe tine te vede de 2 ori pe an si vrei sa petreceti impreuna timp de calitate.
daca ea nu este de acord cu regula, foarte bine, ea este cea care are de pierdut, nu tu.
si daca incepe sa comenteze, intreab-o cum s-ar simti ea daca situatia ar fi exact invers, ea sa fie in anglia si tu vii in vizita la ea, dar n-o bagi in seama, stai pe telefon, esti cu gandurile aiurea si nu pari interesata de prezenta ei.

#31
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,857
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 15:37, said:

Aici este vorba despre sora mea mai apropiata de varsta, cu 2 ani mai mica decat mine. Problema mea nu este neaparat faptul ca ea vine in vizita la mine, ci felul in care se comporta atunci cand vine: are o atitudine adolescentina, pare cu capul in nori, rupta de realitate, sta pe tel pe chat cu prietenii, etc. si nu pare cu adevarat interesata sa abordeze subiecte mai serioase de discutie cu mine decat daca aduc eu vorba, si atunci da raspunsuri sau sugestii puerile, mai deloc concrete si la obiect; nu e cu adevarat atenta la ce spun, nu tine minte ce ii spun, umplem timpul cu discutii de umplutura.
Ea se comporta similar si cand se duce la mama, desi mama o cheama sa vina si chiar tine la ea chiar mai mult decat la mine, deci nu se poate spune ca se comporta asa cand e la mine deoarece se simte respinsa, ea asa se comporta de obicei.
De data asta a insistat si sa iesim desi i-am zis dinainte ca nu stiu daca o sa iesim, depinde cum o sa ma simt; cand a venit, nu a dat importanta faptului ca eram obosita si a minimizat orice altceva aveam de facut, a insistat pana am acceptat, nu m-am putut intelege omeneste cu ea ca nu am timp si dispozitie de iesit asa ca a trebuit sa las totul si sa fac ce a vrut ea.
Eu ca persoana care incerc sa fac ceva in viata nu imi mai vine sa imi iau liber ca sa imi petrec timpul in mod adolescentin asa cum vrea ea, nu mai am 20 de ani si nici ea, desi se comporta asa. Eu sunt obisnuita ca daca imi iau liber atunci sa stiu pentru ce imi iau, sa am un motiv concret si la obiect, ori sa ma odihnesc ori sa fac alte chestii care trebuie neaparat facute.

De cat timp o cunosti pe sor'ta ? :lol:
Pana acum trebuia sa-ti dai seama deja ca asta e modul ei de a fi si nu te trateaza pe tine, pe mama ta si probabil restul persoanelor cu care intra in contact diferit. Daca nu te-ai obisnuit cu personalitatea ei si ti-e greu sa o accepti asa cum nu mai bine ii tai craca de sub picioare si ii spui verde in fata ca nu ai timp de ea?
Zici ca vine de doua ori pe an in vizita , cate zile sta in Ro si cate ore ajungeti sa petreceti impreuna efectiv ?
Intreb pentru ca eu locuiesc in SUA si de fiecare data cand ajung acasa toata familia si prietenii lasa totul si vin sa ma vada. Am prieteni care nu au avut timp sa iasa in oras seara cu mine dar au plecat de la munca in cursul zilei si-au venit unde eram eu sa ma salute. Tu nu-i poti acorda sorei tale cateva ore din timpul tau desi iti permiti sa-ti iei liber oricand doresti?

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 16:34, said:

Sfaturi si modalitati de a-i scurta vizitele si de a-i refuza cererile de iesit in oras fara ca ea sa se supere si fara ca eu sa ma simt prost ca fac asta.
Poate chiar sfaturi despre cum sa ma port cu ea raportat la felul ei de a fi.. Pentru ca avem personalitati diametral opuse
Spune-i ca timpul tau este mult prea pretios sa-l petreci in compania ei si data viitoare cand mai vine in tara sa faca bine sa trimita cerere stampilata si sa astepte o contactezi tu cand esti disponibila nu cand vrea muschiul ei.

View Postcorinadaniela, on 23 ianuarie 2020 - 16:55, said:

ii impui din start o regula importanta : cat e la tine in vizita, nu se mai atinge de telefon.

Prietenii mei nu au voie sa atinga telefonul cat suntem impreuna. Si suntem impreuna cam de 2-3 ori pe saptamana nu ne vedem la cateva luni. Eu sunt singura care isi tine telefonul la vedere pe masa pentru ca-s on call 24 ore dar restul , au joburi normale de la 8 la 5 si nu moare nimeni daca nu-si controleaza FB-ul.

#32
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.03.2019
Nu ma consider superioara, ba mai degraba cred ca ea se considera, de la inceput mi-a desconsiderat jobul a zis ca ea vrea ceva serios, a lucrat in domeniul horeca in Romania pe salariul minim si de cand e in UK lucreaza in acelasi domeniu la negru. Nu stiu cata experienta dovedibila in acte acumuleaza in acest mod, dar in fine.
Am trecut peste, am ajutat-o financiar atat in Romania cat si in UK - i-am trimis de cateva ori sume mari, asta pe langa banii pe care ii dau mamei. In ultimul timp recunosc ca nu mi-a mai cerut bani, dar de fiecare data cand vine pe la mine o ajut cu lucruri noi nepurtate, nefolosite (haine, incaltamite, cosmetice). Totusi nu pot sa nu ma gandesc ce bine mi-ar fi prins acum daca as fi avut banii pe care i-am dat ei si mamei - as fi avut apartamentul achitat demult.
Dar ea de data asta nu a avut pic de consideratie fata de faptul ca eram vizibil obosita si fara chef, pe langa felul aiurea in care se poarta de obicei, a tras de mine sa iesim pana am acceptat ca sa scap de gura ei.

Edited by Memsy, 23 January 2020 - 19:15.


#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci tu de fapt nu o suporți, dar vrei ca ea sa nu afle de fapt lucrul asta, incerci sa o faci sa nu mai vină dar fără ca ea sa banuiasca de ce.. adică vrei să ascunzi ce simți tu despre ea dar fara ca ea să se supere pe tine..


#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 14:22, said:

Buna, am o problema de ceva timp cu sora mea, ea lucreaza in UK dar acolo nu are job stabil, lucreaza la negru si zice ca urmeaza sa isi gaseasca un job cu acte, pe cand eu am job stabil si un credit imobiliar de platit aici in Romania. Atunci cand vine in Romania (de 2 ori pe an si sta cateva zile timp in care locuieste la prietenul ei) ma viziteaza (asta e normal) dar vrea sa stea mult gen peste 2 ore, iar eu ca de fiecare data sunt obosita si fara chef..
Ieri cand a venit ultima oara a insistat sa iesim in oras sa mancam desi i-am spus ca nu promit nimic, parea grabita gen : hai mai repede sa o facem si pe asta ca sa fie facuta, ca de aia am venit - sa iesim - asa ca de voie de nevoie m-am dus, desi nu-mi era foame si eram obosita moarta dupa 10 ore de munca, m-am simtit prost sa o refuz pentru ca vine de doar doua ori pe an si e aici doar cateva zile.
Am acceptat pentru ca mi-a zis de cateva ori ca atunci cand vine la mine o expediez la scurt timp dar problema e ca nu vine niciodata cand am si eu liber si sunt obosita de fiecare data, nu am chef, iar ea se poarta aiurea - pare distrasa, are o atitudine copilaroasa, sta pe tel, vorbeste cu prietenii pe WhatsApp, nu prea pot discuta nimic mai serios cu ea, de ex. ce are de gand in UK, ce are de gand sa faca cu viata ei, ca e acolo de cativa ani deja si numai joburi la negru sau neserioase a avut.
I-am zis ca desi sunt obosita inca am anumite treburi de facut dar ea a insistat in continuare sa iesim, ca de aia a venit - sa iesim sa mancam, ca vine doar de 2 ori pe an, ca etc, deci mi-a dat impresia ca nu da doi bani pe ce am eu de facut si pe felul in care ma simt eu, ea voia sa iesim ca asa avea ea fixat in minte.
Imi da impresia ca a ma vizita e doar un lucru de bifat pe lista ei, nu tine minte ce ii spun - i-am zis ieri ca am lucrat toata ziua si nu a tinut minte - cand a plecat seara m-a intrebat daca urmeaza sa lucrez desi ii spusesem deja ca lucrasem in cursul zilei.
Eu pe langa ce am de facut pe ziua de azi, mi-am petrecut dimineata facand ce trebuia sa fac ieri seara si nu am putut face din cauza vizitei ei.. Problema e ca ma simt prost sa o refuz deoarece vine intr-adevar doar de 2 ori pe an, dar chiar ma incomodeaza, ma incurca la program, nu tine cont ca sunt obosita, insista pana accept si pe deasupra se poarta si aiurea cum am zis mai sus.. Da-ti-mi si mie un sfat, cum sa procedez cu ea, ce sa ii spun.. Mersi.
Nu-i spune nimic. Poarta-te frumos cu ea pt ca ea din singurătate face asta. Pe de alta parte muncește și tu mai puțin ca sa nu mai fii obosita.

#35
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.03.2019

View Postsilesax, on 23 ianuarie 2020 - 19:27, said:

deci tu de fapt nu o suporți, dar vrei ca ea sa nu afle de fapt lucrul asta, incerci sa o faci sa nu mai vină dar fără ca ea sa banuiasca de ce.. adică vrei să ascunzi ce simți tu despre ea dar fara ca ea să se supere pe tine..
Unde am zis eu ca nu o suport? Va rog sa nu mai raspundeti aiurea. O suport desigur si chiar mi-am facut / imi fac griji pentru ea in UK, doar ca suntem caractere diametral opuse asa cum am mai zis si cu viziuni complet diferite asupra vietii, pe cand eu sunt o fire mai rationala, mai realista si prefer sa ma concentrez pe obiectivul de a-mi termina de platit creditul, ei ii arde de iesiri si de distractie, nu are planuri concrete de viitor, avand un mod de gandire adolescentin.

#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daa.. daia deschizi topic sa te învețe lumea cum sa faci sa o eviti ca vine de două ori pe an cate două ore la tine...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate