Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema cu vizitele surorii

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Noi degeaba ne dam cu parerea. Tu trebuie sa ai o discutie serioasa cu ea. Sa ii explici ceea ce te deranjeaza, ca tu muncesti pentru a plati creditul pentru apartament si nu ai timp de o ieseala in oras (chiar daca ea te viziteaza doar cate 2 ore, de 2 ori pe an).

Nu cauta o modalitate mai diplomata pentru a-i spune asta. Ii zici adevarul.

Dupa ce achiti apartamentul vei scapa de griji si vei avea timp de iesit in oras. Fii sincera!

#38
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Am auzit o data o vorba:
Omul se comporta dupa interes.

Tin sa recunosc ca sunt dati cand nici eu nu ma exclud de la aceasta regula. Suna telefonul si daca persoana respectiva din familie nu prezinta interes dau respins si nu-mi mai bat capul sa o sun macar mai tarziu. Suna altcineva de care sunt direct interesat pt ca ma poate ajuta si raspund instant la orice sugestie, invitatie etc. Cand ai interes iti sare orice urma de oboseala sau plictiseala. Eu cel putin incerc cat mai mult sa evit asemenea atitudini.

Edited by misu183, 23 January 2020 - 20:43.


#39
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 16:34, said:



Sfaturi si modalitati de a-i scurta vizitele si de a-i refuza cererile de iesit in oras fara ca ea sa se supere si fara ca eu sa ma simt prost ca fac asta.
Poate chiar sfaturi despre cum sa ma port cu ea raportat la felul ei de a fi.. Pentru ca avem personalitati diametral opuse

Schimbă ti nr de telefon si nu i mai răspunzi, dacă tot te găsește zici că ai pierdut tel vechi.
Acu, pe bune, @althea zice să nu mai facem mișto, ceea ce e ok.
Numai că tu vii cu niste cerințe care se bat cap in cap.
Vrei să nu te mai bată la cap, dar nici să se supere pe tine dacă ii trântești ușa in nas.
Păi ori cedezi 2 ore la câte 6 luni ori ii spui să te lase in pace. Ce e așa complicat ?

#40
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalthea, on 23 ianuarie 2020 - 13:43, said:

S-au dus trei pagini cu miștouri. Dacă Ăźncepeți iar vă promit weekend prelungit.
De fapt, s-au dus cele mai bune 3 pagini din acest topic, adica tot farmecul lui.
Pacat...

LE : Nu putem sa il mutam pe FUN si sa continuam, pls ? Intreb pentru un prieten...

View PostDeathRipple, on 23 ianuarie 2020 - 15:04, said:



n-am apucat sa le vad si io....

Am inregistrarea audio a replicilor, daca vrei. :P

Edited by Magicwisewolf, 23 January 2020 - 22:29.


#41
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,857
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 19:14, said:

Nu ma consider superioara, ba mai degraba cred ca ea se considera, de la inceput mi-a desconsiderat jobul a zis ca ea vrea ceva serios, a lucrat in domeniul horeca in Romania pe salariul minim si de cand e in UK lucreaza in acelasi domeniu la negru. Nu stiu cata experienta dovedibila in acte acumuleaza in acest mod, dar in fine.
Am trecut peste, am ajutat-o financiar atat in Romania cat si in UK - i-am trimis de cateva ori sume mari, asta pe langa banii pe care ii dau mamei. In ultimul timp recunosc ca nu mi-a mai cerut bani, dar de fiecare data cand vine pe la mine o ajut cu lucruri noi nepurtate, nefolosite (haine, incaltamite, cosmetice). Totusi nu pot sa nu ma gandesc ce bine mi-ar fi prins acum daca as fi avut banii pe care i-am dat ei si mamei - as fi avut apartamentul achitat demult.
Dar ea de data asta nu a avut pic de consideratie fata de faptul ca eram vizibil obosita si fara chef, pe langa felul aiurea in care se poarta de obicei, a tras de mine sa iesim pana am acceptat ca sa scap de gura ei.

Tu faci video chat cu carte de munca de te exprimi asa fata de ce presteaza ea?
Zici ca nu te consideri superioara dar ii desconsideri joburile ei facute cu hainele pe ea in timp ce tu stai si faci videochat. Daca asa ii vorbesti si ei e normal sa iti desconsidere jobul avand in vedere ca tu stai acasa dezbracata in fata unei camere video iar ea alearga imbracata sa ia comenzile clientilor sau ce d-zeu o presta copila in domeniul horeca.

Lucruri noi nepurtate sau nefolosite imi da de inteles ca ai probleme cu cumparaturile iar motivul pentru care i le dai ei este nu pentru ca iti pasa foarte tare de ea ci pentru ca te simti mai bine stiind ca le foloseste cineva si nu se pune praful pe ele.
Eu ii dadeam sor'mii saci intregi de incaltaminte purtata o singura data sau cel mult de doua ori. Nu cumparam incaltarile si imbracamintea pentru sor'mea ci pentru mine iar cand i le pasam ei , puteam continua sa cumpar in acelasi ritm fara sa ma simt vinovata ca am maldarul de haine cu eticheta in casa.

La cum vorbesti pari sa fii vizibil obosita de fiecare data cand e ea in tara .Probabil s-a obisnuit deja cu oboseala si lipsa ta constanta de chef dar tine neaparat sa petreaca cateva ore impreuna cu tine chiar daca te comporti ca o acritura fata de ea.

Topicul tau mi se pare la foarte mare misto si e greu sa fii luata in serios in conditiile in care spui ca sora vine doua ori pe an in tara si sta numa doua ore cu tine. Daca ziceai doua ore zilnic timp de n saptamani era de inteles dar nu pare sa fie cazul.

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 19:43, said:

Unde am zis eu ca nu o suport? Va rog sa nu mai raspundeti aiurea. O suport desigur si chiar mi-am facut / imi fac griji pentru ea in UK, doar ca suntem caractere diametral opuse asa cum am mai zis si cu viziuni complet diferite asupra vietii, pe cand eu sunt o fire mai rationala, mai realista si prefer sa ma concentrez pe obiectivul de a-mi termina de platit creditul, ei ii arde de iesiri si de distractie, nu are planuri concrete de viitor, avand un mod de gandire adolescentin.

Din mesajele tale cam asta reiese , ca nu o suporti. Defapt , pare ca esti cam geloasa pe ea pentru ca ea pare sa se distreze desi nu are niciun viitor din punctul tau de vedere iar tu care esti mai instarita ca ea ai cam uitat sa zambesti si sa te bucuri de cateva momente petrecute alaturi de oameni dragi.
Nu ai zis cate zile sta in tara cand vine si de cate ori o vezi pe durata sederii ei.

#42
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostMemsy, on 22 ianuarie 2020 - 14:22, said:

Da-ti-mi si mie un sfat, cum sa procedez cu ea, ce sa ii spun.. Mersi.

Sa ii spui ca astia au votat a 2-a oara Brexit si ca va zbura din UK cu prima ocazie.

#43
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 19:14, said:

Totusi nu pot sa nu ma gandesc ce bine mi-ar fi prins acum daca as fi avut banii pe care i-am dat ei si mamei - as fi avut apartamentul achitat demult.

Eu inca tot n-am inteles obsesia asta a multora de a avea apartamentul achitat intr-un timp record. Te simti mai bine daca il achiti in ianuarie decat daca termini ratele in mai? Care-i diferenta?
Cat crezi ca se aduna dobanzile alea timp de 4 luni? Cateva sute de euro....

Dupa parerea mea obsesiile de genul asta de a fii proprietar neaparat, in orice conditii, cat mai repede si pentru care esti de accord sa perstezi orice tip de munca dezumanizeaza oamenii. Tot pe aici mai era una care se vaita ca ii vine prietenul pe cap o luna si nu poate plati la timp apartamentul...plm in conditiile in care nu sunteti una si aceeasi persoana nu pricep de ce nu gasiti si voi o balanta intre a va trai viata si a cumpara apartamentul ala.

#44
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostDeathRipple, on 23 ianuarie 2020 - 15:04, said:

n-am apucat sa le vad si io....

View PostMagicwisewolf, on 23 ianuarie 2020 - 22:31, said:

De fapt, s-au dus cele mai bune 3 pagini din acest topic, adica tot farmecul lui.

Discuții de băieți la bere, asta erau, deci faine când subiectul nu-i de față.

#45
Memsy

Memsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.03.2019

View PostNoua_pe_site, on 23 ianuarie 2020 - 23:23, said:

Tu faci video chat cu carte de munca de te exprimi asa fata de ce presteaza ea?
Zici ca nu te consideri superioara dar ii desconsideri joburile ei facute cu hainele pe ea in timp ce tu stai si faci videochat. Daca asa ii vorbesti si ei e normal sa iti desconsidere jobul avand in vedere ca tu stai acasa dezbracata in fata unei camere video iar ea alearga imbracata sa ia comenzile clientilor sau ce d-zeu o presta copila in domeniul horeca.

Lucruri noi nepurtate sau nefolosite imi da de inteles ca ai probleme cu cumparaturile iar motivul pentru care i le dai ei este nu pentru ca iti pasa foarte tare de ea ci pentru ca te simti mai bine stiind ca le foloseste cineva si nu se pune praful pe ele.
Eu ii dadeam sor'mii saci intregi de incaltaminte purtata o singura data sau cel mult de doua ori. Nu cumparam incaltarile si imbracamintea pentru sor'mea ci pentru mine iar cand i le pasam ei , puteam continua sa cumpar in acelasi ritm fara sa ma simt vinovata ca am maldarul de haine cu eticheta in casa.

La cum vorbesti pari sa fii vizibil obosita de fiecare data cand e ea in tara .Probabil s-a obisnuit deja cu oboseala si lipsa ta constanta de chef dar tine neaparat sa petreaca cateva ore impreuna cu tine chiar daca te comporti ca o acritura fata de ea.

Topicul tau mi se pare la foarte mare misto si e greu sa fii luata in serios in conditiile in care spui ca sora vine doua ori pe an in tara si sta numa doua ore cu tine. Daca ziceai doua ore zilnic timp de n saptamani era de inteles dar nu pare sa fie cazul.



Din mesajele tale cam asta reiese , ca nu o suporti. Defapt , pare ca esti cam geloasa pe ea pentru ca ea pare sa se distreze desi nu are niciun viitor din punctul tau de vedere iar tu care esti mai instarita ca ea ai cam uitat sa zambesti si sa te bucuri de cateva momente petrecute alaturi de oameni dragi.
Nu ai zis cate zile sta in tara cand vine si de cate ori o vezi pe durata sederii ei.

Intr-adevar si eu lucrez fara acte pe cont propriu dar asta dupa ce am constatat ca lucrand cu acte nu am nici o sansa sa imi termin de platit creditul intr-un timp rezonabil - la studio aveam acte de munca dar mi se oprea procent 50% plus impozite si m-as fi intins la nesfarsit cu plata creditului. Dar eu macar stiu pentru ce o fac si oricum n-o sa lucrez la negru la nesfarsit in schimb ea nu are nici un plan concret de viitor, a schimbat mai multe joburi si mai multe chirii in UK.
Ea tine sa petreaca cateva ore cu mine indiferent de felul in care ma simt eu, timp in care sta pe tel pe chat cu prietenii, pare distrasa si cu capul in nori. De data asta m-a presat sa iesim pentru ca mai avea doar o zi pana pleca inapoi in UK. De mai multe ori a zis ca vine la o anumita ora si a intarziat, data trecuta chiar a intarziat atat de mult incat, desi am asteptat-o, i-am zis ca poate sa vina doar sa ii dau cateva chestii dar ca nu mai am timp de stat la taclale asa ca nu a mai venit deloc. Nu stiu.. in acest caz tot eu sunt aia afurisita? Problema este de fapt la mine? Sa fac un compromis si sa o accept asa cum e?

Edited by Memsy, 24 January 2020 - 11:30.


#46
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cel mai probabil din cauza jobului ai inceput sa dezvolti un anumit tip de sindrom. Nu ma refer la moralitatea jobului, ci la abuzul sau asupra ta, lucru care se poate intampla in orice alt tip de job, in care esti suprasolicitat pe de o parte si suprataxat ptr cea mai mica greseala/abatere pe de alta.
Astfel, daca in mod normal ar fi fost super ok, daca tot erai obosita, sa pierzi timpul aiurea cu sora, care nu te solicita ca interactiune prin prezenta ei, ai ajuns sa ti se para a fi ceva total anormal, datorita ruperii rutinei tale. Lucru care se pare ca iti aduce un disconfort disproportionat, comparativ cu niste conditii normale.
Incearca sa faci ceva ptr tine, in acest sens, cat timp mai poti face ceva. Esti mult prea focusata pe aspectele materiale, in timp ce le ignori total pe cele emotionale.

Edited by Cr1spy, 24 January 2020 - 12:48.


#47
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 19:43, said:

.............  doar ca suntem caractere diametral opuse asa cum am mai zis si cu viziuni complet diferite asupra vietii, pe cand eu sunt o fire mai rationala, mai realista si prefer sa ma concentrez pe obiectivul de a-mi termina de platit creditul, ei ii arde de iesiri si de distractie, nu are planuri concrete de viitor, avand un mod de gandire adolescentin.
Relax! Eşti stresată din cauza creditului şi probabil îţi judeci sora prea aspru. Trebuie să accepţi că unii se maturizează mai lent decît tine şi nu-i poţi influenţa decît cu cîteva sfaturi, care probabil nu vor fi ascultate. Binele nu se face cu forţa, n-ai dreptul să-ţi impui punctul de vedere şi să decizi ce face altul cu viaţa lui. Dacă prin analiza ta mai realistă, crezi că ea se află pe un drum greşit, nu-ţi rămîne decît să fii pregătită s-o ajuţi din nou cînd va da de necaz.
Relax! Viaţa nu-i perfectă, oamenii nu sunt geniali ... Astăzi plouă, mîine este soare, poimîne poate ninge. Un pic de flexibilitate în gîndire te-ar detensiona.


View PostNoua_pe_site, on 23 ianuarie 2020 - 23:23, said:

............  Din mesajele tale cam asta reiese , ca nu o suporti. Defapt , pare ca esti cam geloasa pe ea pentru ca ea pare sa se distreze desi nu are niciun viitor din punctul tau de vedere iar tu care esti mai instarita ca ea ai cam uitat sa zambesti si sa te bucuri de cateva momente petrecute alaturi de oameni dragi.  ..................  
Fantastic, cît de multă invidie poate exista într-o feministă 90-60-90! Posted Image Expresia "să moară capra vecinei" a fost inventată sigur de către o doamnă invidioasă. Ţi-e ciudă că ea are apartament şi tu nu? Dar cine te pune să arunci toţi banii pe ţoale? Poate dacă erai mai reţinută la cheltuieli, aveai vilă acum. Posted Image
În primul rînd trebuie să depăşeşti faza negării şi să-ţi  recunoşti dependenţa de haine. Apoi cauţi pe net tutoriale care te-nvaţă cum să scapi de ele. În ritmul muzicii. Posted Image Puse în saci, hainele se depreciază rapid, îşi pierd mult din valoarea iniţială, identică cu preţul de achiziţie. Pentru a combate eficient încălzirea globală ar trebui să-nveţi să nu mai porţi nimic. Doar aşa îţi reduci drastic amprenta de carbon şi salvezi planeta. Posted Image  
În plus, bărbaţii sunt înnebuniţi după femeile ecologiste! Îşi duc singure gunoiul!

L.E. Unde îţi trimit factura pentru consultanţă economică?

Edited by Marcel_P, 25 January 2020 - 13:02.


#48
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 26.10.2017

View PostMemsy, on 23 ianuarie 2020 - 19:43, said:

Unde am zis eu ca nu o suport? Va rog sa nu mai raspundeti aiurea. O suport desigur si chiar mi-am facut / imi fac griji pentru ea in UK, doar ca suntem caractere diametral opuse asa cum am mai zis si cu viziuni complet diferite asupra vietii, pe cand eu sunt o fire mai rationala, mai realista si prefer sa ma concentrez pe obiectivul de a-mi termina de platit creditul, ei ii arde de iesiri si de distractie, nu are planuri concrete de viitor, avand un mod de gandire adolescentin.


  Tu nu stii exact ceea ce vrei. Cand ai sa fii sigura eu zic sa revi cu un topic.

#49
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Practic tie nu iti place de sora-ta ca nu e la fel de "matura" ca tine si ca nu discuta despre ce vrei tu sa discute si te uiti de sus la ea ca nu are planuri de viitor si o slujba stabila, in timp ce nici tu nu esti apogeul responsabilitatii daca lucrezi la negru de ceva timp (asta cu "o sa, intr-o zi" e doar o poveste momentan). Nu ti-a facut nimic, doar ca nu isi programeaza viata la secunda ca tine si are absurda pretentie sa o bagi si pe ea in seama o data la o mie de ani. Si din cauza asta ti-e greu sa iti faci timp 2 ore de 2 ori pe an sa o accepti asa cum este, imatura si cu capul in nori si vrei ca noi sa iti spunem ca.... ce? Ca e ok sa fii atat de cu nasul pe sus si dezinteresata fata de sora-ta? Nu, nu e. Daca ti se pare atat de dramatic ca iti da planurile peste cap, insista sa te anunte din timp si explica-i cat de important e pentru tine sa poti sa iti faci un program. Daca nu e la fel de egoista ca tine, ar trebui sa inteleaga.

Edited by black_dizzy, 30 January 2020 - 13:30.


#50
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Sora ta nu e o prioritate pentru tine, spune-i si ei cat iti e de greu sa iti faci timp pentru ea de 2 ori pe an si va intelege ce e de inteles. Daca as fi ,ea, nu as mai insista. Te-as lasa pe tine sa ma cauti cand ai timp.

#51
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Sora asta care vine in vizita de 2 oriu pe an si chiar si atunci cauzeaza dureri de cap
si perturbeaza programul personal,
este o persoana toxica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate