Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Drum lin, om bun. Dan Andrei Aldea in eternitate!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Un muzician desavarsit, un compozitor remarcabil, un om bun al muzicii romanesti a plecat dintre noi .
A fost un razvratit vesnic, un producator de nopti albe si frisoane vremelnicilor aparatnici ai vremurilor apuse .Un profesionist al acordurilor care facea sali pline cu Sfinxul anilor 70 .
Ramas bun, om bun ! Ramane amintirea serilor de concert,in care daca apucai un bilet de intrare, erai cel mai fericit !
Muzica era muzica, in direct si live exclusiv .Nici un rabat calitatii vocale si nici un compromis celei instrumentale !
Dumnezeu sa te aibe in paza sa,Om bun !
https://adevarul.ro/...4c24/index.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sfTGOKt9GRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
tocmai ce am vazut pe tvr 2 , ca se uita tata, era fix despre asta

#3
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
RIP :(

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
R.I.P. Parerea mea ,cel mai bun "meserias" rock din Romania.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Romania a avut de-a lungul timpurilor pamfletari si satiri foarte buni , cu rime extrem de variate.

din cate stiu eu el a avut curajul sa se opuna sistemului comunist

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://img.discogs.com/e3y6RBkFBx2-LLO04OloMHNllkE=/fit-in/600x844/filters:strip_icc():format(jpeg):mode_rgb():quality(90)/discogs-images/R-2449363-1351364797-6092.jpeg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dumnezeu sa il odihneasca in pace! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 21 January 2020 - 19:12.


#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Absolvent al Conservatorului din București, a fost un geniu muzical, fără exagerare. Cel mai bun muzician rock din România din toate timpurile. Se retrăsese din activitatea productivă și lucra la Zalmoxe, varianta "neciuntită", dublu album. După părerea mea acesta a fost cel mai bun album rock creat la noi. O imensă pierdere faptul că nu vom avea să auzim vreodată probabil varianta finală.

Într-un interviu din urmă cu câţiva ani, Dan Andrei Aldea povestea: “Eu sunt încă român în acte. Un prieten foarte bun al meu lucrează la biroul care acordă cetăţenia germană. De zece ori m-a rugat doar să semnez actele să-mi iau această cetăţenie. De zece ori l-am refuzat. Să fiu român în Germania a însemnat pentru mine enorm. M-am încăpăţânat să le arăt nemţilor că măcar cu o parte din români se poate lucra, se poate vorbi, că poţi să-ţi faci prieteni printre ei, că sunt oameni de nădejde. N-o lua ca pe un patriotism... Din păcate, aproape în fiecare zi vedeai în ziarele nemţeşti ştiri despre niste români care făceau cine ştie ce nelegiuiri şi care se făceau de... rahat în lume în continuu. Am vrut să arăt că nu toţi românii suntem aşa. Într-o perioadă eram mândru când eram anunţat la concerte 'La chitară, Dan Aldea din România' ! "

Edited by Digix, 21 January 2020 - 19:46.


#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Asa este .A fost un om deosebit .Un mare roman !

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Sfinx, Mondial, Albatros, Azur - astea au fost trupele care mi-au marcat copilaria.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,684
  • Înscris: 23.10.2006
RIP!Posted Image

#11
BadBoyBoogie

BadBoyBoogie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 30.08.2018

View PostAldulescu, on 21 ianuarie 2020 - 21:17, said:

Sfinx, Mondial, Albatros, Azur - astea au fost trupele care mi-au marcat copilaria.
Sorry, dar e cam naspa sa pui mahalagiii de la azur si albatros alaturi de Sfinx.

Fara cuvinte, cateva solouri de chitara.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U-kSihh1Zaw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Un Dan imperial efectiv . Nici chitara nu intelege ce i se întâmplă . Ar fi avut oricând un loc pe scena alaturi de greii muzicii din occident .

#13
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 24.01.2012
Era o glumă, cum că după ce termina Dan Andrei Aldea de cântat, chitara-i cerea o ţigare...
Odihnească-se în pace, a fost un muzician extraordinar, genial!

#14
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Ramas  bun, Om bun !

Fara  tine vom fi mai saraci….

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate