Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Unde as putea merge pe 24 ianuarie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
E liber pentru toata lumea, nu doar pentru mine, asa ca trebuie planificat un pic ca sa evit aglomeratia de pe drum si sa gasesc o cazare decenta si linistita. Apelez la cei care sunt mai umblati, ca pentru mine e prima iesire dupa muuult timp si tocmai de aceea vreau sa ma simt bine, nu sa-mi fac nervi cu statul in trafic bara la bara si vecini de cazare petrecareti si zgomotosi.

Ma intereseaza un drum la maxim 2h30 de Bucuresti. Exclud Valea Prahovei si orice alta ruta pe care va fi trafic in acea zi sau la intoarcere (sambata). Nu conteaza foarte mult unde merg, important e ca drumul sa fie liber. Ma gandesc la ceva gen Valea Teleajenului, sau a inceput sa fie o zona umblata si asta?

Ca si cazare ma intereseaza un hotel / o pensiune linistite. Curatenia conteaza. Nu vreau aglomeratie, nu grupuri, nu familii cu copii. Fara gratare. Restaurant propriu sau ceva in apropiere.  

Nu exclud varianta unei cabane izolate undeva pe la munte. Am vazut ca in ultima vreme au aparut mai multe de genul asta. Dar aici chiar am nevoie de recomandare de la cineva care a fost. Nu-mi fac mari sperante, probabil e prea tarziu de rezervat pentru 24 ianuarie. Nu din acelea mari pentru grupuri, e suficienta una mica pentru 2 persoane. Ar fi nevoie de acces relativ usor, nu am masina potrivita pentru drumuri de munte inzapezite.

Astept cu interes recomandarile si ideile voastre. Mersi!

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,013
  • Înscris: 20.10.2015
Pentru 2020 sau pentru 2021? Ca sa stim

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
2020. Gen, peste 4 zile Posted Image Sper ca n-ai pus intrebarea in sensul ca n-am sanse sa mai gasesc ceva liber si decent Posted Image

Ma uit la ceva de genul asta, un pic mai departe de oras, in natura, pare curat si cu review-uri bune, doar ca mai e disponibila doar o camera cu 2 paturi, ceea ce nu prea ma coafeaza. M-am mai uitat si la casele din complexul Harmonie (Trei Brazi) dar nu cred ca se mai gaseste ceva liber pe ultimul moment si oricum, se pare ca nu stau prea bine la capitolul curatenie.

Edited by Michidoo, 19 January 2020 - 02:43.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Eu ma duc la Azuga, dar nu-ti spun deoarece mi-e frica sa nu vina si altii sa fie aglomeratie.
Posted Image
Glumesc, ma duc cu trenul, am deja cazare si bilete de tren. Daca o fi aglomeratie pe partie, asta e! Dar cu masina nu e de mers, va fi jale prevad.

Edited by maccip, 19 January 2020 - 03:03.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,013
  • Înscris: 20.10.2015
Incearca la cetatea carului, spre bran, mie mi-a placut mult acolo, daca ai camera spre sud, e chiar crima.
Pe un loc d-ala in America ar costa peste $400/noapte

#6
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Ti-as recomanda Cabana Izvoranu la 25 km de Buzau - http://www.cabanaizvoranu.ro/. Nu are contract cu booking.com, trebuie sa suni.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
din partea mea, mai bine te duci pe litoral.

#8
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View PostMichidoo, on 19 ianuarie 2020 - 02:13, said:

E liber pentru toata lumea, nu doar pentru mine, asa ca trebuie planificat un pic ca sa evit aglomeratia de pe drum si sa gasesc o cazare decenta si linistita. Apelez la cei care sunt mai umblati, ca pentru mine e prima iesire dupa muuult timp si tocmai de aceea vreau sa ma simt bine, nu sa-mi fac nervi cu statul in trafic bara la bara si vecini de cazare petrecareti si zgomotosi.

Ma intereseaza un drum la maxim 2h30 de Bucuresti. Exclud Valea Prahovei si orice alta ruta pe care va fi trafic in acea zi sau la intoarcere (sambata). Nu conteaza foarte mult unde merg, important e ca drumul sa fie liber. Ma gandesc la ceva gen Valea Teleajenului, sau a inceput sa fie o zona umblata si asta?

Ca si cazare ma intereseaza un hotel / o pensiune linistite. Curatenia conteaza. Nu vreau aglomeratie, nu grupuri, nu familii cu copii. Fara gratare. Restaurant propriu sau ceva in apropiere.  

Nu exclud varianta unei cabane izolate undeva pe la munte. Am vazut ca in ultima vreme au aparut mai multe de genul asta. Dar aici chiar am nevoie de recomandare de la cineva care a fost. Nu-mi fac mari sperante, probabil e prea tarziu de rezervat pentru 24 ianuarie. Nu din acelea mari pentru grupuri, e suficienta una mica pentru 2 persoane. Ar fi nevoie de acces relativ usor, nu am masina potrivita pentru drumuri de munte inzapezite.

Astept cu interes recomandarile si ideile voastre. Mersi!

Nu se incadreaza in cele 2 ore, dar ai putea incerca Bulgaria: Veliko Tarnovo, Sofia, Plovdiv sau Varna. E destul de OK. Preturi mici, cazari bune.
Trezi Brazi, tot pe Valea Prahovei este....

Edited by Amon, 19 January 2020 - 08:53.


#9
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Atunci Slănic (PH) să fie sunt hoteluri şi pensiuni gârlă, te duci la sigur ;)

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View PostCinevadragsiiubit, on 19 ianuarie 2020 - 09:47, said:

Atunci Slănic (PH) să fie sunt hoteluri şi pensiuni gârlă, te duci la sigur Posted Image
Frumos, insa lipseste zapada...

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@Tsunnnami, arata bine, iau in considerare, mi-e teama doar de drum, sa nu fie prea aglomerat

@un huligan, m-am uitat, iau in considerare, e pe lista

@rich1974, sincer? m-am gandit la asta, doar ca in momentul de fata nu ma coafeaza o plimbare romantica pe plaja pustie, in frigPosted Image

@Amon, era pe lista Arbanasi (langa Veliko Tarnovo), nu m-ar fi deranjat drumul de 3h, dar nu stiu cum va fi in ziua respectiva. Daca pleaca tot puhoiul de romani in directia aia risc ca cele 3 ore sa se transforme in mult mai multe (trafic + stat in vama)

@Cinevadragsiiubit, am rezervat la Casa Padurii ca sa nu se ocupe totul pana ma hotarasc, dar din putinele poze de pe net am vazut ca sunt cam mici camerele iar oamenii vorbeau de lipsa apei calde si a caldurii in anumite momente (plus faptul ca nu e nimeni la pensiune noaptea, care sa rezolve), ceea ce ar strica sejurul si ar fi pacat. Ai tu ceva recomandari in zona, in baza experientei proprii? Am fost la Hotel Roberto cu ceva ani in urma, n-as avea de ce sa ma plang, ba chiar as spune ca sunt mai mari camerele ca la Casa Padurii (aici avantajul ar fi peisajul, dar nu prea o sa stau mult pe-afara, cel mult imi clatesc ochii de la geam, la caldurica...daca o sa fie)

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Catre Slanic nu e aglomerat, daca faci stanga la Lipanesti (pe langa manastirea Zamfira, poti s-o vizitezi daca vrei, e pictata de Grigorescu). Daca faci prostia s-o iei prin Valenii de Munte, e jale :P

Poti sa mai incerci in zona Lacul Rosu-Tusnad-Balvanyos, e ceva mai mul de mers dar merita. Si e si mai ieftin decat pe valea Prahovei, ai si spa si toate cele ca sa te relaxezi.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@pufonel, ai vreo recomandare de cazare in zona Lacul Rosu-Tusnad-Balvanyos? Nu am fost niciodata...

#14
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Veliko Tarnavo, Bulgaria. 170 de km, 2h30 cu masina, ai scapat de toata aglomeratia asta.

#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMichidoo, on 19 ianuarie 2020 - 02:13, said:

E liber pentru toata lumea, nu doar pentru mine, asa ca trebuie planificat un pic ca sa evit aglomeratia de pe drum si sa gasesc o cazare decenta si linistita. Apelez la cei care sunt mai umblati, ca pentru mine e prima iesire dupa muuult timp si tocmai de aceea vreau sa ma simt bine, nu sa-mi fac nervi cu statul in trafic bara la bara si vecini de cazare petrecareti si zgomotosi.

Ma intereseaza un drum la maxim 2h30 de Bucuresti. Exclud Valea Prahovei si orice alta ruta pe care va fi trafic in acea zi sau la intoarcere (sambata). Nu conteaza foarte mult unde merg, important e ca drumul sa fie liber. Ma gandesc la ceva gen Valea Teleajenului, sau a inceput sa fie o zona umblata si asta?

Ca si cazare ma intereseaza un hotel / o pensiune linistite. Curatenia conteaza. Nu vreau aglomeratie, nu grupuri, nu familii cu copii. Fara gratare. Restaurant propriu sau ceva in apropiere.  

Nu exclud varianta unei cabane izolate undeva pe la munte. Am vazut ca in ultima vreme au aparut mai multe de genul asta. Dar aici chiar am nevoie de recomandare de la cineva care a fost. Nu-mi fac mari sperante, probabil e prea tarziu de rezervat pentru 24 ianuarie. Nu din acelea mari pentru grupuri, e suficienta una mica pentru 2 persoane. Ar fi nevoie de acces relativ usor, nu am masina potrivita pentru drumuri de munte inzapezite.

Astept cu interes recomandarile si ideile voastre. Mersi!

Nürnberg, Zagreb, Milano, Alghero, Atena, Berlin, Bari, Gdansk, catre toate gasesti zboruri intre 120-150€ dus intors, de joi pana duminica (conform kiwi.com)

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgiuliani, on 20 ianuarie 2020 - 12:05, said:

Nürnberg, Zagreb, Milano, Alghero, Atena, Berlin, Bari, Gdansk, catre toate gasesti zboruri intre 120-150€ dus intors, de joi pana duminica (conform kiwi.com)

Chiar la asta ma gindeam acu doo secunde. Se pare ca Bucuresti Bergamo si inapoi e 72 de Euro de persoana
https://www.billigfl...094e7c84ff7001/
Bucuresti-Nürnberg 140
https://www.billigfl...e9aa6ef97e2e31/

#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@Gbr_smt, esti sigur(a)? asta pe 24 ianuarie, cand toti au liber si o iau care incotro, ca e inceput de week-end prelungit? Adevarat ca au o placere perversa sa se inghesuie pe Valea Prahovei, dar merita sa ma risc la un drum spre Bulgaria prelungit cu cateva ore?

@giuliani, multam, dar am la dispozitie doar o noapte. Pur si simplu vreau sa ies putin din Bucuresti, sa scot si masinuta la plimbare, ca face numai drumuri de 10 min la birou (not good, I know) si sa ma deconectez. D-aia am si intrebat pe aici, ca n-as vrea sa risc sa mi se strice si putinul timp pe care-l am la dispozitie.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
OP, pana la urma, ce-ai ales si cum a fost?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate